روز شمار تاريخ اسلام (ماه محرم )
اين مجموعه تاريخ اثر سيد تقي واردي بوده و در آن وقايع رخداده در ماه محرم از سال اول عام الفيل (53 سال قبل از هجرت) تا محرم سال 61 هجري را بيان نموده است .

داستانهاي بحار الانوار
[ جلد اول ] [ جلد دوم ] [ جلد سوم ] [ جلد چهارم ]
اين مجموعه شامل داستانهاي زيبا و پند آموزي است كه از كتاب بزرگ بحارالانوار علامه مجلسي توسط محمود ناصري جمع آوري شده است

داستانها و پندها
[ جلد اول ] [ جلد دوم ] [ جلد سوم ]
اين كتاب توسط مصطفي زماني وجداني برشته تحرير درآمده است . و شامل داستانهاي پندآموز و زيباييست كه منبع اصلي نويسنده در اين مجموعه كتاب پند تاريخ و اخلاق بوده است

نامه ها و ملاقاتهاي امام حسين (ع)
ايـن كـتـاب مـجـمـوعـه اى از سـخـنـرانـيـهاى خطيب توانا حضرت حجة الاسلام والمسلمين على نظرى ‏منفرد‏ است كه توسط حجة الاسلام آقاى عالمى , مطالب آن جمع آورى ومصادرش از كتابها ومنابع اسلامى , ثبت وضبط گرديده وبا تغييرات واضافاتى به صورت كنونى در آمده است . كتاب مزبور حاوى سه بخش است :
 1 ـ نامه هاى امام حسين (ع ).
 2 ـ ملاقاتها وديدارهاى امام حسين (ع ).
 3 ـ پاسخهاى امام (ع ) به افراد.
ايـن مجموعه ارزشمند توسط بنياد معارف اسلامى منتشر گرديده است
  .

قصّه كربلا‏
ايـن كـتـاب توسط خطيب توانا حضرت حجة الاسلام والمسلمين على نظرى ‏منفرد‏ برشته تحرير درآمده است . آنچه كه در نگارش اين كتاب از نظر ترتيب واقعه كربلا مورد توجه بوده است حركت امام و اهل بيت‏عليهم السلام و يارانش مى‏باشد، كه اين حركت از مدينه آغاز و به مدينه نيز ختم مى‏شود، و اين حركت در قالب پنج سفر صورت گرفت:
سفر اول: حركت از مدينه بسوى مكه
سفر دوم: حركت از مكه بسوى عراق
سفر سوم: حركت اهل بيت بسوى شام
سفر چهارم: حركت از شام بسوى كربلا
سفر پنجم: بازگشت بسوى مدينه.
اين سفرها محورهايى است كه اين كتاب بر اساس آنها تنظيم گرديده، و چون قبل و بعد از اين سفرها و همچنين در بين آنها حوادث زيادى اتفاق افتاده است، بخش اول كتاب را به 10 فصل تقسيم كرده و در طى آنها به بيان رويدادها و حوادثى كه رخ داده است پرداخته است.

عاشورا در فقه
اين كتاب تاليف سيدضياء مرتضوى ميباشد .
عظمت عاشورا و نقش گسترده‏اى كه نهضت سيدالشهداعليه السلام در حوزه دين و جامعه داشته، همواره از مهم‏ترين مباحث تاريخى و كلامى به شمار رفته و نظرگاه‏هاى متفاوتى درباره آن ارائه شده است.
«عاشورا در فقه» پژوهشى نو و ابتكارى است كه به بررسى قيام عاشورا به عنوان يك مستند فقهى مى‏پردازد و با طرح و تحليل ديدگاه فقهاى بزرگ و مقايسه آن با نگرش‏فقيه فرزانه، امام خمينى‏رحمه الله برجستگى تحليل اين قيام را در نگاه ايشان، نشان مى‏دهد.
غروب سرخ فام
اين كتاب تاليف كمال السيّد ميباشد . دلدادگان به مقام عظيم حسين بن على عليهماالسّلام پيشواى حماسه جاويد عاشورا تاكنون احساسات پاك خود را در قالب نثر و نظم و به سبكهاى ادبى و غير ادبى و به زبانهاى عربى و غير عربى ، ابراز داشته و با ترسيم نهضت عظيم كربلا و حوادث جانگداز و مصيبتهاى جانسوزى كه قهرمانان آن تحمّل نمودند، عشق و دلدادگى خود را نشان داده اند. و نيز عواطف انسانهاى ديگر را نسبت به اين جريان بى نظير تاريخى كه آميزه اى از مناعت و مظلوميت است ، برانگيخته اند و هر يك از آنان سهمى در زنده نگه داشتن آن ، به عهده گرفته اند.
يكى از اين پاكدلان نيك سرشت ، فاضل ارجمند جناب ((كمال السّيد)) است كه با كتابهايى ارجمند بويژه ((ذلك الحسين )) عشق درونى خود را به پيشگاه باعظمت حسين بن على عليهماالسّلام و خاندان پاك آن حضرت ، ابراز نموده است .
لمعات الحسين عليه‌السلام
اين كتاب از تاليفات مرحوم علامه آية الله حاج سيد محمد حسين حسيني طهراني ميباشد و عين‌ برخي‌ از كلمات‌ حضرت‌ سيّد الشُّهداء عليه‌ السّلام‌ است‌ كه‌ علامه طهراني با ذكر مدارك‌، از كتب‌ معتبره‌ نقل‌ كرده‌؛ و فقط‌ به‌ ترجمة‌ آن‌ اكتفا شده‌ است‌، و از شرح‌ و بسط‌ خودداري‌ شده‌؛ تا آنكه‌ به‌ واسطة‌ ايجاز و اختصار، قابل‌ آن‌ باشد كه‌ بر روي‌ پرده‌ها و تابلوها نوشته‌ شده‌ و در مجالس‌ و محافل‌، در مرآي‌ و منظر حاضرين‌ قرار گيرد، و در عين‌ حال‌ به‌ واسطة‌ سادگي‌ قابل‌ استفادة‌ عموم‌ برادران‌ ديني‌ بوده‌ باشد.
منتهي الامال
(باب زندگي امام حسين عليه السلام )

اين كتاب از تاليفات مرحوم حاج شيخ عباس قمي ميباشد .
لُهُوف
كتاب ((لُهُوف )) ابن طاوس اختصار و اشتهار را با هم جمع كرده و در نزد علماى برجسته شيعه جايگاه مهمى براى خودش باز كرده است . لهوف درباره رخدادهايى است كه به حادثه كربلا منتهى شده ، همچنين اصل جنگ و رخدادهاى بعدى آن . به خاطر اهميّت كتاب لهوف كه از معتبرترين متون به شمار مى آيد، جمعى از بزرگان به ترجمه آن پرداخته اند كه ظاهرا اولين ترجمه به قلم شيواى ميرزا رضا قلى تبريزى به نام ((لجّة الاَْلَم )) مى باشد و بعد از آن ((لهوف )) به قلم مترجم معروف عصر مشروطيّت ، محمد طاهر بن محمدباقر موسوى دزفولى ، در سال 1321 ه‍. ق انجام پذيرفته و اينك ترجمه ايشان با ويرايش ‍ و مقدارى پيرايش متن و سليس تر نمودن آن توسط فاضل محترم صادق حسن زاده، تقديم حضور عاشقان مكتب ولايت و شهادت ، مى گردد.