فهرست    

 

 

آنچه در این شماره می خوانید :

 

 

 

مصحف هدایت

مدیریت علوی

تعاریف مديريتی

جمله مديريتی 

اشتباهات مدیریت مشارکتی !!

طنز مديريتی

حکايت مديريتی

تکنیک های موفقیت

نکات مدیریتی

پيش فرض هاى معرفت شناسى در مديريت اسلامى

ایران شناسی؛ الزام تحقق مدیریت اقتضایی (مدیریت هویت‌گرا)

لينکهای هفته

 

مصحف    
هدايت     

 

در هر شماره از مجله، يک صفحه از قرآن کريم به همراه ترجمه و تفسير آن قرار خواهد گرفت. در اين شماره سوره دوم از قرآن کريم را تقديم مي کنيم. التماس دعا.

براى شنيدن آيه مورد نظر بر روى شماره آيه كليك كنيد و براي مشاهده تفسير الميزان و نمونه بر روي آيه کليک کنيد

سوره: سورة البقرة آيات: 286 محل نزول: مدینه

قَالُواْ ادْعُ لَنَا رَبَّكَ يُبَيِّن لَّنَا مَا هِيَ إِنَّ البَقَرَ تَشَابَهَ عَلَيْنَا وَإِنَّآ إِن شَاء اللَّهُ لَمُهْتَدُونَ 70 قَالَ إِنَّهُ يَقُولُ إِنَّهَا بَقَرَةٌ لاَّ ذَلُولٌ تُثِيرُ الأَرْضَ وَلاَ تَسْقِي الْحَرْثَ مُسَلَّمَةٌ لاَّ شِيَةَ فِيهَا قَالُواْ الآنَ جِئْتَ بِالْحَقِّ فَذَبَحُوهَا وَمَا كَادُواْ يَفْعَلُونَ 71 وَإِذْ قَتَلْتُمْ نَفْساً فَادَّارَأْتُمْ فِيهَا وَاللّهُ مُخْرِجٌ مَّا كُنتُمْ تَكْتُمُونَ 72 فَقُلْنَا اضْرِبُوهُ بِبَعْضِهَا كَذَلِكَ يُحْيِي اللّهُ الْمَوْتَى وَيُرِيكُمْ آيَاتِهِ لَعَلَّكُمْ تَعْقِلُونَ 73 ثُمَّ قَسَتْ قُلُوبُكُم مِّن بَعْدِ ذَلِكَ فَهِيَ كَالْحِجَارَةِ أَوْ أَشَدُّ قَسْوَةً وَإِنَّ مِنَ الْحِجَارَةِ لَمَا يَتَفَجَّرُ مِنْهُ الأَنْهَارُ وَإِنَّ مِنْهَا لَمَا يَشَّقَّقُ فَيَخْرُجُ مِنْهُ الْمَاء وَإِنَّ مِنْهَا لَمَا يَهْبِطُ مِنْ خَشْيَةِ اللّهِ وَمَا اللّهُ بِغَافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ 74 أَفَتَطْمَعُونَ أَن يُؤْمِنُواْ لَكُمْ وَقَدْ كَانَ فَرِيقٌ مِّنْهُمْ يَسْمَعُونَ كَلاَمَ اللّهِ ثُمَّ يُحَرِّفُونَهُ مِن بَعْدِ مَا عَقَلُوهُ وَهُمْ يَعْلَمُونَ 75 وَإِذَا لَقُواْ الَّذِينَ آمَنُواْ قَالُواْ آمَنَّا وَإِذَا خَلاَ بَعْضُهُمْ إِلَىَ بَعْضٍ قَالُواْ أَتُحَدِّثُونَهُم بِمَا فَتَحَ اللّهُ عَلَيْكُمْ لِيُحَآجُّوكُم بِهِ عِندَ رَبِّكُمْ أَفَلاَ تَعْقِلُونَ 76

ترجمه فارسي مکارم

گفتند: از خدايت بخواه براى ما روشن كند كه چگونه گاوى بايد باشد؟ زيرا اين گاو براى ما مبهم شده! و اگر خدا بخواهد ما هدايت خواهيم شد! 70 گفت: خداوند مى‏فرمايد: گاوى باشد كه نه براى شخم زدن رام شده; و نه براى زراعت آبكشى كند; از هر عيبى بركنار باشد، و حتى هيچ‏گونه رنگ ديگرى در آن نباشد گفتند: الان حق مطلب را آوردى! سپس (چنان گاوى را پيدا كردند و) آن را سر بريدند; ولى مايل نبودند اين كار را انجام دهند 71 و (به ياد آوريد) هنگامى را كه فردى را به قتل رسانديد; سپس درباره (قاتل) او به نزاع پرداختيد; و خداوند آنچه را مخفى مى‏داشتيد، آشكار مى‏سازد 72 سپس گفتيم: قسمتى از گاو را به مقتول بزنيد! (تا زنده شود، و قاتل را معرفى كند) خداوند اين‏گونه مردگان را زنده مى‏كند; و آيات خود را به شما نشان مى‏دهد; شايد انديشه كنيد! 73 سپس دلهاى شما بعد از اين واقعه سخت شد; همچون سنگ، يا سخت‏تر! چرا كه پاره‏اى از سنگها مى‏شكافد، و از آن نهرها جارى مى‏شود; و پاره‏اى از آنها شكاف برمى‏دارد ، و آب از آن تراوش مى‏كند; و پاره‏اى از خوف خدا (از فراز كوه) به زير مى‏افتد; (اما دلهاى شما، نه از خوف خدا مى‏تپد، و نه سرچشمه علم و دانش و عواطف انسانى است!) و خداوند از اعمال شما غافل نيست 74 آيا انتظار داريد به (آئين) شما ايمان بياورند، با اينكه عده‏اى از آنان، سخنان خدا را مى‏شنيدند و پس از فهميدن، آن را تحريف مى‏كردند، در حالى كه علم و اطلاع داشتند؟! 75 و هنگامى كه مؤمنان را ملاقات كنند، مى‏گويند: ايمان آورده‏ايم ولى هنگامى كه با يكديگر خلوت مى‏كنند، (بعضى به بعضى ديگر اعتراض كرده،) مى‏گويند: چرا مطالبى را كه خداوند (در باره صفات پيامبر اسلام) براى شما بيان كرد، به مسلمانان بازگو مى‏كنيد تا (روز رستاخيز) در پيشگاه خدا، بر ضد شما به آن استدلال كنند؟! آيا نمى‏فهميد؟! 76

آیات امروز را می توانید از طریق این لینک هم مطالعه کنید

 

 

مديريت    
علوی     

 

 

سيره عملى امام على (ع) در مشورت

قسمت هفتم

 

 

7. توكل
توكل از مباحث مهم تصميم گيرى در مديريت اسلامى ، و يكى از اجزاى اصلى آن است .
توكل به معناى اعتماد و اتكا بر خداوند متعال در تمام كارها، و نيز تكيه بر اراده او است ، با اعتقاد به اين كه خداوند آفريننده سبب ها و مسلط بر همه آن ها است ؛ و سبب ها با اراده او در سببيت كامل مى شوند و تاءثير مى گذارند. توكل در اين مفهوم بدان معنا نيست كه انسان از جستن نيازهاى خود و فراهم كردن مقدمات آن ها بى نياز باشد، و گمان كند كه وسايل ظاهرى و طبيعى ، سببيت ندارند؛ بلكه به اين معنا است كه توجه اصلى انسان به خداوند متعال معطوف گردد، و تنها به فضل او اميدوار باشد؛ ضمنا از ابزار طبيعى نيز استفاده نمايد. با توكل بر خداوند متعال مى توان خود را به حقيقت هستى و سبب اصلى متصل گرداند؛ سببى كه برتر از او سببى نيست ، و اراده اى كه مغلوب هيچ اراده اى نمى شود؛ و در واقع نظام اسباب و مسببات ، همه از علم و اراده او سرچشمه مى گيرد. انسان ، با توكل بر خداوند متعال از نظر اراده و ساير صفات روحى چنان قوى و نيرومند مى شود كه با جديت و اميد فوق العاده به عرصه اجراى امور گام مى نهد. بنابراين ، توكل بر خدا و حواله كردن همه امور به او، و اعتقاد به اين كه قدرت و اراده اى جز توان و اراده خداوند متعال در عالم هستى سارى و جارى نيست ، يكى از عوامل تاءثير گذار بر اراده آدمى است ؛ و هيچ چيز مانند توكل به خداوند، اراده انسان را محكم و استوار نمى كند، و اسباب توفيق او را فراهم نمى سازد.
امير مؤ منان (ع ) در يكى از بيانات خويش اين حقيقت ناب در متذكر شده و مى فرمايد:
اصل قوة القلب التوكل على الله ؛ (1) اساس قوت قلب ، توكل بر خداوند است .
توكل از عوامل ارزشمندى است كه در همه شاخص هاى مديريت تاءثير گذار است ؛ ليكن تاءثير آن در تصميم گيرى بروز بيش ترى دارد. نقش توكل در تصميم گيرى ، مصاديق متعددى مى تواند داشته باشد؛ مثلا وقتى كه انسان از لحاظ روحى و روانى در مضيقه قرار گرفته و توان مقابله با مشكلات را در خود نمى بيند، توكل بر خداوند، نيرويى به او مى بخشد كه مى تواند در مقابل مشكلات ايستادگى كند؛ يا جايى كه ممكن است تصميم گيرى مخاطراتى به دنبال داشته باشد، توكل به خداوند راه را براى يك تصميم گيرى مناسب هموار مى كند.
از سوى ديگر، گاهى اجراى تصميم گرفته شده ، عواقب نامطلوب در پى دارد. ترس از اين عواقب ناخوشايند، موجب سستى در امر تصميم گيرى مى شود. در اين صورت چيزى كه مى تواند سستى را از ميان برده و زمينه را براى يك تصميم گيرى مناسب آماده نمايد، توكل و اعتماد به نيرويى است كه فراتر از همه نيروها است ؛ و آن ذات مقدس خداوند متعال است .
توكل ، رمز بهره مندى از امدادهاى غيبى است ؛ و هر گاه انسان در كارهاى خود بر خداوند متعال توكل كند، او نيز درهاى رحمت خود را به روى او مى گشايد و امدادهاى غيبى خويش را به مدد او مى فرستد. امير مؤ منان على (ع ) مى فرمايد:
من توكل عليه كفاه و من ساءله اعطاه ؛ (2) هر كس كه بر او توكل كند، كفايتش مى كند؛ و هر كس از او چيزى طلبد، عطايش مى كند.
بنابراين ، در تصميم گيرى ، به ويژه در مورد كارهاى مهم كه طبعا با پيامدهاى زيادى ملازم است توكل و اعتماد بر خداوند متعال مى تواند بر اضطراب و ترس و دودلى غلبه كرده و راه را براى تصميم گيرى مطمئن و اصولى هموار سازد. البته توكل ، تنها باعث از بين رفتن دغدغه ها و اضطراب ها نمى شود؛ بلكه علاوه بر آن ، مايه ايجاد آرامش روحى و روانى در انسان ، و گشوده شدن درهاى رحمت الهى به روى انسان و رسيدن امدادهاى غيبى است ؛ همان گونه كه حضرت على (ع ) مى فرمايد:
توكل على الله سبحانه فانه قد تكفل بكفاية المتوكلين عليه ؛ (3) بر خداوند سبحان توكل كن ؛ چرا كه خداوند متعال ، كفايت و پشتيبانى كسانى را كه به او توكل نمايند به عهده گرفته است .
اين سخن گهربار، الهام گرفته از قرآن كريم است ؛ آن جا كه خداوند متعال مى فرمايد:
و من يتق الله يجعل له مخرجا. و يرزقه من حيث لايحتسب و من يتوكل على الله فهو حسبه ؛ (4) و هر كس تقواى الهى پيشه كند، خداوند راه نجاتى براى او فراهم آورد؛ و او را از جايى كه گمان ندارد روزى دهد؛ و هر كس كه بر خدا توكل نمايد، خداوند براى او بس است .
8. انواع تصميم گيرى
امروزه در اكثر سازمان ها، تصميمات به دو صورت فردى و گروهى اتخاذ مى شود. تصميم گيرى هاى فردى و گروهى هر يك نقاط قوت و ضعف مخصوص به خود دارند.
علت اصلى روى آوردن سازمان هاى امروزى به تصميم گيرى گروهى اين عقيده است كه همواره كارآيى دو فكر بهتر از دستاوردهاى يك فكر است . دامنه اين انديشه و عقيده تا به آن جاست كه در حال حاضر بسيارى از تصميمات سازمان ها از سوى گروه يا كميته فنى گرفته مى شود؛ حتى در برخى از سازمان ها كميته اجرايى دائمى به وجود آمده است كه جلسه ها يا نشست هاى مرتب و مستمر دارند.
براى بررسى و يافتن راه حل مسائل خاص ، گروه ها يا تيم هاى تخصصى تشكيل مى شود كه مى توانند مسائل را تجزيه و تحليل كنند؛ براى ارائه محصولات جديد، تيم هاى موقتى تشكيل مى شود، و براى حل مسائل مربوط به توليد، دواير كيفيت شكل مى گيرد، كه كاركنان و مديران ، اعضاى آن هستند. اين ها نمونه هايى از گروه ها يا تيم هاى تخصصى هستند كه براى منظورهاى خاص در سازمان تشكيل مى شوند. (5)
1) غررالحكم و دررالكلم ، حديث 3082.
2) نهج البلاغه ، خطبه 90.
3) غررالحكم و دررالكلم ، حديث 4504.
4) طلاق ، آيات 2 و 3.
5) .346:P ,Behavior Organizational ,Stephen ,Robbins

 

تعاريف    
مديريتی   

 

طوفان فكری چيست؟

 

 

يكي از مراحل اصلي فرآيند حل مسئله و تصميم گيري، ايجاد گزينه هاي حل مسئله يا اتخاذ تصميم است . يكي از روش هاي خلاقانه ايجاد گزينه در فرايند تصميم گيري يا حل مسئله بطور گروهي ، كه كارايي خود را در عمل به اثبات رسانده ، طوفان فكري است.عنصر كليدي در طوفان فكري فراهم آوردن محيطي عاري از محدوديت و سرشار از خلاقيت و اكتشاف بدون قيد و بند براي ارائه گزينه و راه حل است.در جلسات طوفان فكري هريك از اعضا ء نظرات خود را بدون ترس از انتقاد ارايه مي كند ، و بدين ترتيب موانع خلاقيت فردي در ايجاد گزينه ها كم رنگ مي شود . از سوي ديگر شنيدن نظرات ديگر افراد، بدون حق انتقاد و اعتراض ، خلاقيت ايشان را تحريك مي نمايد. لازم به ذكر است كه طوفان فكري زماني سودمندي خود را بهتر نشان مي دهد كه شما بخواهيد تعداد زيادي از نظرات را در مورد يك موضوع ، علل يك مسئله ، رويكرد هاي استفاده ، يا اقدامات لازم در زماني كوتاه ايجاد كنيد.


طوفان فكري چگونه انجام مي شود ؟
رعايت توصيه هاي زير موجب اثر بخشي طوفان فكري ،در جلسات خواهد بود.
قوانين طوفان فكري را مرور كنيد وتاكيد كنيد كه اين جلسه با رعايت اين قوانين برگزار خواهد شد.
ابتدا محدوده زماني طوفان فكري را تنظيم نموده ،وقت نگهدار و منشي جلسه را مشخص كنيد و پس از آن جلسه را آغاز كنيد . طوفان فكري ابزاري براي خلق سريع نظرات است .. لذا بايد آن را با سرعت انجام داد ، 5 تا 15 دقيقه براي اين جلسات خوب است. در صورتي كه زمان پايان يافته ولي هنوز نظرات در حال جوشش وخلق هستند ، مي توانيد محدوده زماني را 5 دقيقه افزايش دهيد.
موضوعي كه قصد برگزاري جلسه طوفان فكري در مورد آن داريد به صورت يك پرسش طرح كنيد. آن را بنويسيد ودر جايي نصب كنيد كه هريك از اعضا آن را بخوبي درك كرده اند.
از تمامي افراد نظر خواهي كنيد . پس از اينكه به اعضا چند دقيقه براي فكر كردن در مورد سوال فرصت داديد ، از آنها بخواهيد كه نظرات خود را ارايه كنند. كسب نظرات اعضا را مي توان در دوقالب ساختاريافته و غير ساختار يافته كسب كرد.
نظر خواهي يافته ساختار يافته :در اين قالب به افراد به ترتيب و به صورت ادواري اجازه داده مي شود تا نظرات خود را ارايه كنند . هركس كه براي ارايه نظر آمادگي نداشته باشد نوبت خود را به فرد بعدي مي دهد تا دور بعد كه نوبت به وي برسد.
نظر خواهي يافته غيرساختار يافته: در اين قالب ، از افراد خواسته مي شود به محض اينك نظري به ذهنشان خطور كرد آن را ارايه كنند.در اين قالب بايستي مراقبت شود كه قوانين اساسي طوفان فكري رعايت شود.
تمامي نظرات را ثبت كنيد . نظرات را به ترتيب ارايه ياد داشت كنيد. نظرات را بصورتي كه توسط تمامي اعضا قابل رويت باشند نمايش دهيد . اين كار از تفسير غلط و ارايه نظرات تكراري جلوگيري مي كند و به بر انگيخته شدن تفكر خلاق توسط ساير اعضاي تيم كمك مي كند.
هنگام نوشتن نظرات ، مطمئن شويد كه نظرات به همان صورت كه گفته شده اند، نوشته مي شوند و نظرات ارايه شده تفسير نمي شوند . اين كار از چند جنبه اهميت دارد :
1. سرعت كار را افزايش مي دهد .
2. از تفسير قالبي و نامناسب نظرات جلوگيري مي كند.
3. فضاي خلاقانه كار را حفظ مي كند.
تلاش كنيد تا جايي كه ممكن است نظرات را كسب نماييد . طوفان فكري را تا زماني ادامه دهيد كه تمامي شركت كنندگان ، نظرات خود را كاملا ارايه كرده باشند يا اينكه زمان تخصيص يافته به پايان رسيده باشد.
پس از اينكه تمامي نظرات ارايه شدند ، هر يك از نظرات را با گرفتن توضيحات شفاف كنيد ، براي هريك از نظرات مكتوب شده از اعضا بپرسيد كه آيا هيچگونه سوالي در مورد آن وجود دارد ياخير .در صورت وجود سوال مي توانيد از ارايه كننده بخواهيد آن را تشريح كند.
تكرارها را حذف كنيد و موارد مشابه را در يكديگر ادغام كنيد . براي حذف و ادغام نظرات از اعضا نظر خواهي كنيد.


چرا از طوفان فكري استفاده مي شود؟
تشويق خلاقيت
توليد سريع تعداد كثيري از نظرات
تسهيل مشاركت تيمي اعضاء در فرآيند خلق ايده ها
برانگيختن احساس تعلق
فراهم آوردن زمينه براي ساير ابزارها


قوانين اساسي طوفان فكري چيست ؟
مشاركت تمامي اعضاي تيم : تمامي افراد بايد نظرات خود را ، هر چند خام ويا نامربوط بيان كنند.
ممنوعيت بحث كردن و قضاوت : در هنگام طوفان فكري هرگونه انتقاد، شكايت و حتي توضيحات ممنوع است . حتي توصيه مي شود ايما و اشاره اي نيز ردوبدل نشود.
پرورش نظرات خلق شده توسط ساير اعضاي تيم: پرورندان فكر و نظرات ارايه شده عمل مثبتي در جلسات طوفان فكري است.
نوشتن تمام نظرات ، درست به همان صورتي ارايه شده اند و نمايش آن در در ديد رس همه اعضاي جلسه.
تنظيم يك محدوده زماني براي برگزاري جلسه
شفاف سازي نظرات: پس از طوفان فكري بايد به سراغ فهرست ايجاد شده رفته و اطمينان حاصل كرد كه تمامي نظرات ارايه شده به حد كافي شفاف و روشن هستند.
تركيب نظرات : نظرات كا ملا مشابه را شناسايي ودر هم ادغام كنيد.

منبع : آفتاب          
 

 

جمله      
 مديريتی    

 

 

عشق ورزيدن به همكاران

 

 

عشق ورزيدن به همكارانمان يعني:

قضاوت نكردن درباره او.
برچسب نزدن به او.
از او توقعي نداشتن

متئوس، اندرو

 

دانستيهای   
 مديريت     

 

اشتباهات مدیریت مشارکتی!!
 

بسیار دیده ام علت رویکرد مدیران به مدیریت مشارکتی به دلایل زیر می باشد :
۱) عدم توانایی در اجرا و پیاده سازی وظایف خویش
۲) تعبیر مشارکت به تفویض اختیار، البته تفویض وظایف مهم و کلان و نه وظایف کوچک !!
۳) فقدان شجاعت تصمیم گیری
۴) ترس از پاسخگویی
در کل اکثر این افراد به دلیل نداشتن قدرت تشخیص صحیح و ترس از پاسخگویی سعی می کنند مدیران هم طراز و یا رده بالاتر خود را در امور مربوط به خود شریک کنند که اگر دچار اشتباه شدند تنها نباشند .
 

منبع : آفتاب

 

طنز        
مديريتی    

 

 

مرخصی اجباری

دو مدير در رابطه با چگونگي مقابله با مشكلات كاري خود با هم صحبت مي كردند.
اولي: من روش جديدي را از سال قبل شروع كرده ام و اصرار دارم هر كدام از كارمندانم هر سه ماه يكبار دست كم يك هفته به مرخصي اجباري برود.
دومي: دليل اين كار چيست؟
اولي: براي اينكه به اين ترتيب تشخيص بدهم بدون وجود كداميك از آنان مي توان كارها را سر و سامان داد!

 

 

حکايت     
مديريتی    


 

نصرالدين هميشه اشتباه می‌كرد
 

نصرالدين هر روز در بازار گدايي مي‌كرد و مردم با نيرنگي٬ حماقت او را دست مي‌انداختند. دو سكه به او نشان مي‌دادند كه يكي شان طلا بود و يكي از نقره. اما نصرالدين هميشه سكه نقره را انتخاب مي‌كرد. اين داستان در تمام منطقه پخش شد. هر روز گروهي زن و مرد مي‌آمدند و دو سكه به او نشان مي دادند و نصرالدين هميشه سكه نقره را انتخاب مي‌كرد. تا اينكه مرد مهرباني از راه رسيد و از اينكه نصرالدين را آنطور دست مي‌انداختند٬ ناراحت شد. در گوشه ميدان به سراغش رفت و گفت: هر وقت دو سكه به تو نشان دادند٬ سكه طلا را بردار. اينطوري هم پول بيشتري گيرت مي‌آيد و هم ديگر دستت نمي‌اندازند. نصرالدين پاسخ داد: ظاهراً حق با شماست٬ اما اگر سكه طلا را بردارم٬ ديگر مردم به من پول نمي‌دهند تا ثابت كنند كه من احمق تر از آن‌هايم. شما نمي‌دانيد تا حالا با اين كلك چقدر پول گير آورده‌ام.

اگر كاري كه مي كني٬ هوشمندانه باشد٬ هيچ اشكالي ندارد كه تو را احمق بدانند.

 

 

تکنيکهای     
موفقيت     

 

 

چهار نکته برای جلوگیری از درگیری لفظی

 

1- فریب نخورید
گاهی مواقع روش طرف مقابل شما را وارد بازی خود کرده و به عصبانیت بکشاند،پیش از اینکه وارد این بازی شوید بدانید که :اگر فریب بخورید بازنده خواهید بود و شخص مورد نظر به دلیل سهل انگاری شما پیروز می شود زیرا قربانی او اکنون به راحتی آماج حملات پرخاش جویانه اوست.حتی اگر بتوانید فورا پاسخ او را بدهید،او به نبرد خود ادامه می دهد.آگاهانه بحث کنید تا ناخواسته وارد بازی او نشوید.احساساتی عمل نکنید تا بدین طریق او را وادار کنید آن گونه که شما دوست دارید،عمل کند.


2-از گفتن کلمه"تو"اجتناب کنید
افراد وقتی از دست یکدیگر عصبانی میشوند به راحتی یکدیگر را "تو"خطاب می کنند.جملاتی که با "تو"شروع می شوند معمولا محکوم کننده هستند."تو...هستی،""تو....کردی،""تو....را گفتی"،این ها سیگنال هایی هستند که طرف مقابل را متهم کرده و اورا وادار به دفاع از خود می کنند،در نتیجه او موضع گیری کرده و مشت خود را برای دعوا گره می کند.به جای گفتن"تو"جملات را به سمت خودتان منعکس کنید،مثلا از کلمات "من"یا"ما"استفاده نمایید.


3-با طرف مقابل همدردی کنید
وقتی کسی کاری انجام می دهد که منجر به عصبانیت شما می شود،سعی کنید برای یک لحظه خودتان را به جای او بگذارید و جریان را از دید او ببینید.معمولا وقتی کسی حتی به صورت غیرعمدی در حق ما اشتباهی را مرتکب می شود،ما آن را به خودمان می گیریم فزمانی به عنوان کارمند در شرکت استخدام شدم .به دلیل اشتباهات معمولی که مرتکب می شدم،رییس اداره مرتبا با من درگیر می شد.به هر حال باید اشتباه می کردم و درس می گرفتم.در یکی از بدترین مجادله های رییس با من،جلوی همکاران بر سر من فریادکشید.من به راحتی از او پرسیدم که آیا او هم در سالهای ابتدایی آغاز به کار خود اشتباه کرده و چگونه مانع تکرار مجدد آن ها شده؟ این حرف من سریعا لحن او را تغییر داد زیرا تا آن لحظه او مرا از دید فردی با بیست سال تجربه کاری می دید.من کاری کردم که او این موقعیت را از دید من ببیند و به این طریق،دیدگاه او را نسبت به این موضوع تغییر دادم.بنابراین ابتدا سعی کنید با طرف مقابل همدردی کنید و ببینید آیا منصفانه قضاوت کرده اید یا نه.این کار را با دقت انجام دهید و سپس به موضوع فیصله دهید.


4-به جای مقابله به مثل به او آموزش دهید
به جای پرخاشگری قاطع باشید.البته خود قاطعیت نیز می تواند موجب نزاع بین افراد شود.قاطعیت به این معنی است که هر دو طرف با رعایت ادب به یک نتیجه مشترک برسند،طوری که هیچ کدام احساس نکنند که به زور جلوی عصبانیت خود را گرفته اند.این کاربا اینکه منجر به خاتمه دعوا می شوداما مشکل اصلی را حل نمی کند زیرا هرچه قدر هم خونسرد باشید احساسات بد شما نسبت به طرف مقابل از بین نرفته است.وقتی کسی به تندی از من انتقاد می کند مرا مورد سرزنش قرار داده یا از اخلاق من سوءاستفاده می کند،...بهترین کار این است که به او بگویم حرفهایش چه احساسی در من به وجود می آورد.فلسفه این کار این است که او دیگر برای شلیک کردن به من هدف و بهانه ای ندارد.او از آزردگی من آگاه شده و معمولا احساس تاسف و گناه می کند.پس به طرف مقابلتان بگویید:"حرف شما باعث شد..."یا با حالتی معصومانه بپرسید:"چرا با این حرف مرا آزار دادی؟"اگر در مقابل حملات آن ها مقاومت نمی کنید و در عوض به آن ها آموزش می دهید،نشانه تسلیم شدن یا عقب نشینی شما نیست بلکه نشانه شخصیت مستحکم شما و تلاش شما برای راهنمایی کردن دیگران است.

 

نکات      
مديريتی    

 

 

نیازهای مدیریت برای عصر جدید

 

در تاریخ حیات و حرکت سازمانها و شرکتهای مختلف دنیا شاهد حضور و تاثیر مدیران و رهبران موفقی هستیم که از هیچ همه چیز ساخته اند و موقعیت سازمانهای خود را به سطحی ارتقا داده اند که نقشی جهانی یافته اند. بررسی شیوه تفکر و مدیریت این گونه رهبران مبین این واقعیت است که آنان با وجود تفاوتهایی طبیعی که در این زمینه داشته اند همگی انسان‌شناسانی بزرگ بوده اند که با هوش و درایت، منبع غنی ذخایر خود را شناخته و با مهارت و تدبیر گوهرهای ناب نهفته در آن را کشف و در جهت تحقق اهداف بکار گرفته اند. البته لازم به ذکر است برخی سازمانها و رهبران از اهمیت فرایند جذب و بکارگیری افراد مناسب غافلند. علاوه بر این امروزه چالشهایی که ویژگیهای عصر جدید هستند وجود دارد .
در این بحث سعی می شود بیشتر به مشکلات مدیران با توجه به مسائل روز صحبت شود.
می توان دردسر های مدیریت در دهه جاری را به دو بخش تقسیم کرد:
نخست : آن دسته از مشکلاتی که بی ثباتیها و سرعت تحولات تحمیل می کنند.
دوم : آن دسته از مشکلاتی که چارچوبهای فکری و دستگاههای ارزشی را متزلزل می سازند.
در کشور ما ایران نیز چند سالی است که سازمانها با دو رویکرد کلی به سمت مدیریت دیجیتالی کشیده شده اند. نخست، برای رهایی از حجم بالای پردازشهای سازمانی و دوم، برای تظاهر به نوگرایی و مدرن بودن .
این در حالی است که سازمانهای قدیمی تر با ساختار کلاسیک بتازگی با رقیب تازه ای روبرو شده اند : سازمانهای مجازی و دیجیتال. از سوی دیگر مرزها در نوردیده شده اند و تجارت و بازاریابی جهانی، همه کسب و کارهای محلی را در برابر رقبای جهانی قرار داده است.
عمده ترین چالشهای مدیریت دیجیتال عبارتند از :
۱- سواد دیجیتال
مدیران در عصر کنونی نیاز به دو نوع سواد تازه دارند. یعنی علاوه بر تخصصهای اساسی به دو دانش زیر نیز نیاز مندند :
۱ -سواد کار با اطلاعات
۲- سواد کار با رایانه

سواد کار با اطلاعات همانا دانش بهره گیری و تجزیه و تحلیل اطلاعات است. زندگی امروز بیش از هر زمان دیگری به اطلاعات وابسته است. گاه با شنیدن یک عدد شاد و گاه غمگین می‌شویم. یک عدد می‌تواند یک مدیر را موفق و یا از کار برکنار سازد. اما بدلیل هجوم انبوهی از اطلاعات ، نیاز به ابزار پردازش اطلاعات احساس می شود. این ابزار نیز رایانه ها هستند. منظور ما از رایانه تنها یک سخت افزار تزیینی نیست ، بلکه منظور یک سیستم اطلاعاتی دقیق و منسجم متشکل از سخت افزار و نرم افزار مناسب است. کار با رایانه و بهره گیری از سیستم های اطلاعاتی برای اهداف پردازشی و تجزیه و تحلیل نیز خود نیازمند کسب تجربه و دانش تخصصی مربوط به خود دارد.
ضعف مدیران در این دو نوع سواد اطلاعاتی ( نوع اول و نوع دوم) یکی از چالشهای پیش روی مدیران و دلیل مقاومت آنها در برابر رایانه ای شدن امور است. حال هر نوع سازمانی که باشد خواه دولتی و خواه خصوصی ، خواه تجاری و خواه فرهنگی.


۲- بی ثباتی
مشکل دیگری که مدیریت دیجیتال را محدود و مشکل می کند، بی ثباتی حاصل از شکل گیری فضای دیجیتال است. بدین معنی که با دیجیتال و جهانی شدن رقبا ، شرایط بنحو محسوسی ناپایدار و غیر قابل پیش بینی می شود.
مناقصه ها و مزایده ها ، آگهیهای خرید و فروش و انجام معاملات با چنان سرعتی انجام می شوند که گاه سازمانهای کند و کم اطلاع از محیط ، بسیاری از رخداد های مهم و حیاتی محیط خود را هرگز متوجه نمی شوند.
در چنین شرایطی مدیران گاه به جای آنکه تلاش خود را مضاعف کنند و سعی کنند تا خود و سازمان متبوعشان در فضای اطلاعاتی مناسب تنفس کنند‍، کناره گیری را پیشه می‌کنــــند و با پشت کردن به واقعیات خود را در یک فضای بسته اطلاعاتی قرار می دهند.


۳ - روابط انسانی
توسعه شبکه جهانی و فناوری اطلاعات جهان را در یک تور نامرئی فرو برده است. امروزه سازمانهای زیادی را می‌توان یافت که از نظر جغرافیایی در سرتاسر گیتی پراکنده اند، در حالی که تحت پوشش مدیریت واحدی قرار دارند.
در این میان تهدید روابط انسانی موجود در سازمان ، بسیاری از مدیران را به بازنگری وا می دارد. کم نیستند سازمانهایی که روابط انسانی و کاری مناسب خود را یک سرمایه با ارزش تلقی می کنند و حاضر نیستند با هجوم رایانه ها آن را به خطر افکنند. این نگرانی اگرچه بجا و منطقی است اما دلیل قانع کننده ای نیست.
بازآفرینی روابط انسانی و کاری یکی از وظایف مهم یک مدیر خوب در عصر حاضر است.


۴- سرعت تحولات
مدیران امروز در هر سازمانی که باشند یک مشکل مشترک دارند و آن سرعت تحولات است. دهه جاری نسبت به دهه گــذشته در زمینه سرعت وقوع تحولات ، سرعت انتقال اخبار و رویداد‌ها و زمــان دگرگونیها تفاوت زیادی دارد.
این دگرگونی های تند و سریع باعث می‌شوند تا زمان منسوخ شدن اطلاعات یا به عبارتی تاریخ مصرف آنها زود فرا رسد. همین مسئله هزینه های اطلاعاتی و عملیاتی همه سازمانها را افزایش داده است. برخورد مدیران با مقوله سرعت تحولات بستگی تام با نوع حرفه آنها دارد. ولی عموما سازمانهایی که نتوانند یک سیستم اطلاعاتی مـــناسب طراحی و پیاده سازی کنند ، دچار مشکلات عدیده عملیاتی خواهند شد.


۵ - تغییر تعاریف
روزی روزگاری ثروت مجموعه گنجها و ذخیره های طلا و گوهر و در راس آن تاج و تخت بود و تولید به کشاورزی و صنایع دستی مربوط به آن محدود بود. اما در پی انقلاب صنعتی و حذف محدودیتهای پیشین بر سر راه تولید، ثروت مفهومی تازه یافت و در تولید و ارزش افزوده معنا شد.
بالاخره عصر صنعت جای خود را به عصر جدیدی داد که آن را با نامهایی چون عصر انفورماتیک ، رایانه یا ارتباطات بیان می‌کنند.
امروزه کمپانی بزرگ مایکروسافت نه زمین دارد و نه ماشین آلات . تنها دارایی آن یک ساختمان است و چند صد دستگاه رایانه. پس ثروت واقعی مایکروسافت و یا صدها و هزاران شرکت مشابه آن جایی در جمجمه پرسنل آن قرار دارد.
ما باید به این باور برسیم که امروزه مدیران نیازهای اطلاعاتی انبوه و متنوعی دارند و بدون طراحی یک سیستم اطلاعاتی ، این نیاز برآورده نخواهد شد ، بنا بر این دیجیتال شدن حداقل بخشی از امور اجتناب ناپذیر است.
بسیاری از رهبران هوش بالایی دارند، ولی همگی آنان ضرورتا حس کنجکاوی ندارند. مدیرانی که در سطح جهانی فعالیت می کنند کنجکاوی را پیشرانه خود برای درک هرچه بیشتر از جهان می دانند. شخصیت فردی مدیران مــوفق در عــــصر اطلاعات ویژگیهای خاصی همچون کنجکاوی را در خود دارد.

 

مدیریت     
اسلامی     

 

پيش فرض هاى معرفت شناسى در مديريت اسلامى


 
معرفت شناسى و ارکان آن
گفته شد که معرفت شناسى يکى از مفروضات اساسى و مهم براى پى افکندن هر دانشى است. معرفت شناسى ارکانى دارد که در ادامه به توضيح آنها پرداخته مى شود


 شرايط و موانع شناخت
با تقسيم ابزار شناخت به حسى، عقلى و قلبى (شهودى)، مشخص شد که هريک از اين ابزارها به نحوى در کسب معرفت نقش دارند. اما گاهى موانعى در راه حصول معرفت وجود دارد که باعث مى شود معرفتى آميخته با خطا به دست آيد. اين آميختگى، به دليل بعضى رخدادهاى طبيعى يا مادى و به تناسب هر ابزارى، متفاوت است.
از آن جا که در ابزار حسى، تناسب وضعى شىء محسوس با اين ابزار، شرط اساسى معرفت است، گاهى موانع طبيعى باعث مى شود که اين شرط به صورت مطلوب تحقق نيابد; براى مثال در رؤيتِ چشم که ابزار حس بينايى است، سلامت چشم، صافى هوا، روشنايى، فاصله مناسب و مانند آن، شرط حصول معرفت درست حسى است.
تعقل نيز که از قوه عاقله کمک مى گيرد، نيازمند پيرايش نفس از دام هاى وهمى و خيالى است. استقراى ظنّى و تمثيل، از موانع مهم روشى در رسيدن صحيح و بدون خطا به حقايق عقلى هستند; بنابراين، لازم است با اتکا به برهان و در يک شکل قياس منطقى، مسير قوه عاقله در درک صورت هاى معقول و درنهايت، حصول نتايج يقينى هموار شود.
اما ابزار قلب نيز شرايط و موانع مخصوص خود را دارد. کار قلب نيز مشاهده حقايق کلى سِعى است. اين مشاهده، از طريق صيقل دادن قلب و تصفيه آن حاصل مى شود; بنابراين لازم است قلب از هرگونه شائبه وهم آلود و آلوده به زنگارهاى دنيوى پاک شود تا در هنگام اشراق حقايق عاليه بتواند به گونه اى صحيح تلقى نمايد (جوادى آملى، 1377، ص439ـ440).
قرآن کريم، به برخى شرايط ايجابى و سلبى که نقش تعيين کننده اى در کسب معرفت دارند، پرداخته است. در ادامه به اين شرايط به صورت اجمال اشاره مى شود:


 اسباب کسب معرفت

الف) تقوا:
تقوا، شرط مهم و اساسى در شناخت بدون خطا از واقع معرفى شده است. انسان هاى مؤمن با کسب ملکه تقوا، توانايى تشخيص حق از باطل را مى يابند و اين تشخيص، فقط مربوط به معرفت قلبى (عرفانى) نيست; بلکه شامل ديگر راه هاى حصول معرفت نيز مى شود: اگر تقواى الهى پيشه کنيد، خداوند براى شما فرقانى را ـ که تمييزدهنده ى حق از باطل است ـ قرار مى دهد (سوره انفال، آيه 29).
اطلاق آيه، دربرگيرنده معرفت شهودى و برهانى است و درک صحيح و مناسب مفاهيم ذهنى و ديدن حقايق عينى، در پرتو تقوا تأمين مى گردد.
در آيه ديگرى، تقوا سبب گشايش راهى براى حل مشکلات معرفى شده است: هرکس از خداوند پروا کند ]خداوند[ براى او بيرون شدنى مى گذارد (سوره طلاق، آيه 2).
از مدلول آيه چنين برمى آيد که اگر کسى در مسير کسب روزى يا دانش نظرى، تقواى متناسب با آن کسب را رعايت کند، هرگز گرفتار مشکل نمى شود.
برخى از مصاديق مهم تقوا در راه معرفت علمى عبارت اند از: امانت دارى در نقل اقوال و آراى ديگران، پرهيز از مغالطه در هنگام احتجاج و آمادگى براى پذيرش نظر حق. رعايت اين گونه موارد، سبب حصول تقوا و درنتيجه، گشايش تنگناها و مشکلات فکرى و نظرى مى شود.

ب) نيايش و دعا:
قرآن کريم به کسانى که اهل تهجّد، دعا و نيايش در هنگام سحر هستند، روشنايى در بصيرت مى بخشد و بدين وسيله، آنها با حقايقى آشنا مى شوند که ديگران از فهم آنها محروم اند: پهلوهايشان از بسترها جدا شود و پروردگارشان را با بيم و اميد بخوانند و از آنچه روزى شان کرديم، ببخشند. آرى، هيچ کس نداند که چه بسيار مايه روشنى چشم ها براى آنان نهفته است که جزاى کار و کردار پيشينيان است (سوره سجده، آيه 16ـ17). براساس اين آيه مبارکه خداوند به کسانى که پهلوهاى خود را در هنگام سحر از بسترها جدا مى سازند تا خداوند را از سر بيم و اميد بخوانند، پاداشى که روشنى بخش ديده و دل آنهاست، مى بخشد و اين روشنى چشم، همان بصيرت و بينايى است که با آن، مى توانند حقايقى را از عالم واقع به خوبى درک کنند.
امروزه، اين رويکرد به دليل پارادايم حاکم بر معرفت بشرى، به کلى از ساختار معرفت حذف شده است; اما در گذشته، بسيارى از عالمان وفرهيختگان، معضلات فکرى وعلمى خود را از اين راه حل مى کردند. صدرالمتألهين شيرازى(ره) از حکماى بزرگ اسلامى، که به وجودآورنده مکتب ويژه اى در فلسفه اسلامى است، در موارد بسيارى، معضلات فلسفى خود را از اين راه مى گشود. وى در کتاب مهم و مشهور اسفار، در بحث چگونگى درک نفس از حقايق عقلى، که يکى از مباحث بسيار مهم و اساسى فلسفه است، بيان مى کند که: بعد از مطالعه آراى حکماى پيشين در اين زمينه، متوجه شدم که از بحث هاى آنان چيزى که بتوان بر آن تکيه نمود و مستند دليل قرار داد، به دست نمى آيد; بنابراين، توجه جبلّى وتضرع غريزى به سوى مسبّب الاسباب و مسهّل الامور الصعاب بردم که سبب شد، از خزاين علم الهى فيوضاتى بر من نازل گردد و درنتيجه، به معارف جديدى راه پيدا کنم (صدرالدين شيرازى، 1981م، ص313).
بنابراين، تهجّد، تضرع و نيايش به درگاه الهى، يکى از شرايط مهم رسيدن به حقايق عينى است که هم نصوص دينى بر آن دلالت دارند و هم تجربه عملى عالمان دينى مؤيّد آن است.


موانع درک حقايق

الف) گناه:
يکى از موانعى که سبب محروم ماندن از درک حقايق مى شود، گناه است. قرآن کريم، اعمال آلوده ى گناهکاران را مانع درک و فهم حقايق دينى مى داند: چنين نيست، بلکه آنچه کرده اند، بر دل هايشان زنگار نهاده است (سوره مطفّفين، آيه 14).
در مواردى نيز، جدال در آيات الهى، مانع از هدايت و کشف حقيقت دانسته شده است (رک: سوره غافر، آيات 56 و 59).

ب) حب دنيا:
در برخى از روايات نيز حبّ دنيا، عامل مهم خطاپيشگى انسان معرفى شده است: حبّ الدنيا رأس کل خطيئة; دنيادوستى، سرچشمه هر خطا و اشتباهى است (اصول کافى، ج 2، ص 130). روشن است که در اينجا، دنيا به معناى طبيعت و انسان نيست; زيرا اين امور از مظاهر اسماى حسناى الهى اند و علاقه به آنان، به علاقه به خداوند بر مى گردد. آنچه در فرهنگ دينى از آن به دنيا تعبير مى شود، تعلّقاتى است که ريشه مادى و غيرالهى دارد. در فرهنگ اسلامى، سرمايه و علمى که سبب غرور و اعراض از خداوند و معنويت شود، منشأ گمراهى و خطاست.
پس از بررسى ديدگاه حکماى الهى و بيان آيات نورانى در زمينه معرفت شناسى نقلى ـ عقلى، به نتايجى که اين نوع معرفت شناسى در دانش مديريت اسلامى بر جا مى گذارد، خواهيم پرداخت و نشان خواهيم داد کسى که چنين باورى به شناخت و معرفت به عالم واقع داشته باشد، چگونه دانش مديريت اسلامى را ارائه خواهد داد; دانشى که در بسيارى از موارد، با آنچه به عنوان علم مديريت مطرح مى شود، تفاوت اساسى دارد.

 

 

مقاله      
مديريتی    

 

 

ایران شناسی؛ الزام تحقق مدیریت اقتضایی
(مدیریت هویت‌گرا)

دکتر دانشور

 

با ظهور مکتب اقتضایی در مدیریت، دیگر چیزی با عنوان بهترین راه (Best Way The One) وجود ندارد و به قول چارلز کیندل برگر استاد دانشگاه MIT پاسخ هر مساله مدیریتی به عوامل مختلف بستگی دارد. این بدین معنی است که موفق بودن (پاسخگو بون) یک رویکرد در یک گوشه دنیا، ضمانتی بر موفقیت آن در گوشه دیگر دنیا نیست، بلکه عوامل متعددی چون بافت تمدنی و فرهنگی، هویت ملی، تاریخ یک کشور و... همگی در موفقیت یا عدم موفقیت یک رویکرد دخیل‌اند.
این مقاله در پی آن است تا عامل هویت ملی را به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در کارآمدی رویکردهای مدیریت مورد بررسی و تحلیل قرار دهد. بی‌تردید بررسی این مساله بدون مطالعات ایران‌شناسی، شناخت روشهای شناخت ایران و نیز رویکردهای شناخت هویت ملی، امکان‌پذیر نیست.


● مقدمه
مدیریت، علمی است که موضوع آن چگونگی ایجاد تحول موثر در ارکان سازمان (مانند منابع انسانی، سرمایه، تکنولوژی، فرهنگ سازمانی، سیستم‌ها و روش‌ها ...) در جهت بهره وری بیشتر است. بهبود بهره وری پدیده ای چند وجهی است که در کاسته شدن هزینه‌های زائد، کوتاهتر شدن زمان انجام کارها و ارائه خدمت و کالا ، افزایش کمیت و بهبود کیفیت پدیدار می شود و به روشهای مهندسی، اقتصادی، فیزیکی ومالی... قابل اندازه گیری است.
مدیریت، نیز مانند هر علم دیگر تاریخی پر فراز و نشیب دارد، تاریخی که آغاز رسمی و علمی آن درآغاز قرن بیستم با تلاشهای نظام‌مند و تجربه‌گرایانه فردریک وینسلو تیلور در کارخانه میدویل استیل شروع شد و حاصل آن تلاشها در کتاب اصول مدیریت علمی توسط او تدوین شد. مدیریت علمی هرچند در دوران مدرنیزم شکل گرفت ، اما بعدها تیلور و تمام پیشینیان و پیروانش به عنوان اندیشمندان مکتب ( پارادایم ) کلاسیک مشهور شدند.


● نگاه کلاسیک به سازمان
درون مکتب کلاسیک دو جریان و رویکرد فکری عمده وجود دارد:
الف) جریان جامعه‌شناسانه
این جریان بر تغییر شکلها و نقشهای سازمان‌های رسمی در جامعه و اثرات گسترده‌ صنعتی شدن بر ماهیت کار و تبعات آن بر کارگران متمرکز بود. این جریان توسط جامعه‌شناسان و اقتصاددانانی چون امیل دورکهایم، ماکس وبر، کارل مارکس و آدام‌اسمیت ... رهبری شد.
ب) نظریه مدیریت علمی
این جریان با روشهای آزمونی و شبه تجربی، در پی آن بود که برای مدیریت سازمانها، اصول جهانشمولی که همیشگی و همه جایی باشند، ارایه نماید. این جریان علمی- عملی توسط فردریک تیلور ، هنری فایول و چستر بارنارد و ... شکل داده شد. انگاره اصلی که از سازمان در این جریان مبنای نظریه‌پردازی قرار گرفت، تجسم سازمان به عنوان یک ماشین بود، به عبارت دیگر هسته اصلی این نظریه بهره گیری دیدگاه مکانیستی بود. (۱)
پس از آغاز علمی مطالعات در مدیریت، مکتبها و نظریه های متعددی شکل گرفتند تا درنهایت در دهه ۷۰ میلادی به مکتب (رویکرد / نگرش/ نظریه) اقتضایی (contingency) انجامید. هرچند ریشه رویکرد اقتضایی را در آرای پیشینیانی چون هانری فایول و ماری پارکر فالت می توان جستجو کرد، اما این رویکرد به نام فیدلر مشهور گردید که بیشتر به وجه اقتضایی رهبری پرداخته است. (۲)
جوهره اصلی مدیریت اقتضایی را می‌توان در رفتـار یک استاد مشهور MIT به نام چارلز کیندل بــرگر جستجو کرد که همیشه در پاسخ به ســوالات دانشجویانش می‌گفت: آن بستـگی دارد (It depends on)‌. این تکیه کلام بر نسبیت و احتمالی بودن پاسخها در حوزه مدیریت تاکید دارد و می‌توان آن را در چارچوب قانون موقعیت نشان داد:‌(۳)
قانون موقعیت‌گرایی، نظریه پردازان و مدیران اجرایی هر کشوری را به پذیرش این واقعیت هدایت می کند که برای یک مدیریت موفق و موثر (کارآمد و اثربخش) باید متغیرهای گوناگون فرهنگی، سیاسی، اجتماعی ... سازمان و جامعه ای که در آن مدیریت صورت می گیرد، شناسایی شوند و موردتوجه قرار گیرند. این متغیرها را می‌توان در مفهومی به نام هویت جمعی و ملی صورتبندی کرد.
طبق تئوری اقتضایی کار مدیر این است که دریابد چه روشی در یک حالت خاص با شرایط ویژه و در زمان مشخص می تواند به بهترین نحو برای تامین هدفهای مدیریت موثر واقع شود، به سخن دیگر اگر مدیری درزمینه نگرش اقتضایی آموزش دیده باشد، پیش از هر تصمیمی این پرسش را مطرح خواهدکرد:
در چنین موقعیتی که من قرار گرفته‌ام، چه روشی موثرتر واقع خواهدشد؟
این موقعیت را در نگاه کلان می توان چندوچون هویت ملی تلقی کرد.


● مفهوم هویت
هویت (Identity)، موضوعی میان رشته‌ای (Interdeciplinary) است که از واژه IDENTITAS مشتق شده است و بر دو معنای اصلی استوار است:
۱) مشترکات و ملاکهای پیونددهنده به دیگران
۲) تمایز از دیگران که دربرگیرنده ثبات یا تداوم در طول زمان است.
به سخن دیگر هویت مرکب از جنس (وجه اشتراک) و فصل (وجه افتراق) است و ازنظر لغوی به معنی هستی، وجود، ماهیت و سرشت است و ریشه لغوی آن از واژه هو گرفته شده وازنظر علمی به معنای چیستی شناسی یا کیستی شناسی است. هویت هیچ گاه مفهوم ثابتی نداشته و پایداری برای خود نمی‌پذیرد و حاصل تعامل اجتماعی است. مفهوم هویت همیشه چندگونگی را پذیرفته و با رویکردهای مدرن و پست مدرن می توان از آن تعاریف متعددی را ارائه کرد:
هویت را در سطوح گوناگون فردی، جمعی (گروهی و سازمانی) و ملی می‌توان تعریف کرد. (۴)
هویت درعمل به مفهوم شناسایی و شناساندن است، یعنی انسانها خود (من یا ما) را در برابر دیگری شناسایی کرده و بر همین اساس خود را به دیگران می‌شناسانند، لذا هویت به معنی چه کسی بودن از نیاز طبیعی انسان به شناخته شدن و معرفی شدن به چیزی یا جایی نشئت می گیرد. این احساس نیاز به تعلق، نیازی ذاتی و اساسی است که در هر فرد یا جمع وجود دارد.
مهمترین کارکرد هویت، ایجاد پیوستگی و همانندی است و از ویژگیهای مهم آن چند لایه ای بودنش است. درست شبیه لایه‌های کره زمین، داشتن هویتی منسجم سبب می شود تا فرد نسبت به وقایع و حوادث اطراف خود، موضع واحدی را با دردست داشتن معیارهای واحد در پیش بگیرد.


● هویت ملّی چیست؟
مفهوم هویت ملی، از نیمه دوم قرن بیستم میلادی به جای خلق و خو و خصیصه ملی به عنوان پدیده‌ای سیاسی و اجتماعی نمودار شده است.
درباره هویت ملی (National Identity‌) با تاکید بر عناصر گوناگون تعریفهای متعددی صورت گرفته است، ازجمله: هویت ملی، پاسخگویی آگاهانه یک ملت به پرسشهایی پیرامون خود، گذشته، زمان تعلق، خاستگاه اصلی و دائمی، حوزه تمدنی، جایگاه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و ارزشهای مهم هویت تاریخی خود است (۵). هویت ملی برآیند تمام تقدیرهایی است که یک ملت را شکل داده اند و دارای سه رکن اصلی است: خون، خاک، فرهنگ.


● ابعاد هویت ملی
هویت ملی را می‌توان از ابعاد زیر بررسی کرد: (۶)
۱) بعد اجتماعی،
۲) بعد تاریخی،
۳) بعد جغرافیایی،
۴) بعد سیاسی،
۵) بعد فرهنگی،
۶) بعد دینی،
۷) بعدزبانی و ادبی.


● مدیریت کارآمد ملی درگرو توجه به هویت ملی
هویت ملی یکی از انواع هویت است و در حوزه هایی از قبیل فرهنگ، اجتماع، سیاست، امنیت و حتی اقتصاد نقش تعیین کننده ای دارد. هویت ملی، هم به گذشته افراد وصل است و هم نگاه به آینده دارد، بنابراین می توان گفت که افراد، نوعی منشا مشترک را در خود احساس می کنند و به آینده ای مشترک دلبسته و چشم انتظار آن هستند. تحت تاثیر بحران سرزمین ‌زدایی و نسبی شدن، تصور و برداشت افراد از جهان دگرگون می شود که این پدیده با عنوانها و عبارتهایی گوناگون زیر از آن توصیف شده است:
- دنیای دگرگونی‌های گیج‌کننده
- جهان سیال، نفوذپذیر و غیرمشخص
- دنیای عدم قطعیت و ابهام
- عصر احتمال و تصادف
-دنیای تضادها، ابهام‌ها و پیچیدگی‌ها
- ....
این تحولات خود را در تعریف و تدوین مفاهیم و راهکارهای مدیریتی نوین نشان می دهند و بر برداشت مدیران از شرایطی که دارند، به‌شدت تاثیر می‌گذارند.
هویت، شرط لازم زندگی اجتماعی است و بدون چارچوبی برای تعیین هویت اجتماعی، انسانها نمی توانند به صورتی معنادار و پایدار با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. درواقع بدون هویت اجتماعی جامعه‌ای وجود نخواهد داشت. بنابراین بحران هویت و معنا زندگی اجتماعی را به صورتی جدی مختل می کند و نیاز به بازسازی هست، در بازسازی باید به سه نکته توجه کرد:
الف) گستره بازسازی
ب) سطح بازسازی (فرد / جمع)
ج) نوع بازسازی
این سه نکته درواقع به شناخت وضع موجود، تعیین وضع مطلوب و راهبرد برای هویت نیاز دارد که فرایند مدیریت بازسازی را تشکیل می دهند. (۷)


● ایران‌شناسی؛ شرط لازم بازسازی هویت
هویت ملی ما در قرنهای متمادی دچار بحرانهای گوناگون شده است، بحرانهایی که اکنون در فرایند جهانی شدن شکلهای جدیدی از آن را تجربه می کنیم. مدیریت بازسازی هویت ملی نیازمند به شناخت دقیقی از ایران و ایرانی است. این شناخت نیازمند روشی علمی است.


● روش شناخت
فرایند هر شناختی با دو چالش بزرگ روبرو است، که باید با آن رویارویی درستی صورت پذیرد:
الف) چه چیزی را می خواهیم بشناسیم ؟ (موضوع و دامنه‌های آن)
ب) چگونه می‌خواهیم بشناسیم؟ (روش‌‌شناسی)
به دیگر سخن ، هر پژوهشگری پیش از آغاز جستارگری و پژوهش باید روشن سازد که موضوع شناختن کدام است و تلاش برای شناختن چگونه روشمند خواهد شد؟ پیداست که هر یک از این دو پرسش کلان ، پرسشهای خرد دیگری را در بر می گیرد و بی توجهی به این دو چالش بزرگ در هر جستار و پژوهشی پیامدی جز پریشانی و ناکارآمدی نخواهد داشت .
ایران شناسی نیز به عنوان یک ضرورت ناگزیر با این چالشها روبروست ، و پس از روشن شدن این چالشهاست که شاید بتوان تصویر روشنی از ایران شناسی ارائه کرد.


● هویت ملی ایران، چونان موضوع شناخت
ابوالفضل بیهقی می گوید:
گذشته را به رنج توان یافت، به گشتن به گرد جهان و رنج بر خویش نهادن و احوال و اخبار را باز جستن و کتب معتمد را مطالعه کردن.
اینکه سر آغاز شکل گیری کشوری به نام ایران از کی بوده است و چه اقوامی از کجا آمده اند و این کشور را بر پا کرده‌اند، جای گمانه زنی های گوناگون است. این گمانه زنی ها هرچه باشد ، برای ایران به عنوان تمدنی جریان‌ساز ، باید هویتی مستقل در نظر داشت که با تعبیر هگل فیلسوف آلمانی، از آن به روح تمدن ایرانی می توان نشان کرد، روح تمدنی که می توان آن را در حوزه ایران فرهنگی یا فرهنگ ایرانی جستجو کرد نه آنچه را که در جغرافیای سرزمینی که به نام ایران امروز بر پهنه گیتی پدیدار است و باید آن را ایران جغرافیایی امروزینه نامید. پس مهم شناخت حقیقتی است که ما را ساخته است؛ هرچند ممکن است اکنون در جغرافیایی دیگر باشد.


● ایران شناسی چیست؟
اگر ایران را یک واقعیت زنده درقالب یک سیستم که دارای کلیت و اجزایی است درنظر بگیریم، می توان گفت:
ایران شناسی، فرایند نظام‌مند شناخت و فهم کل‌نگرانه و پاره‌نگرانه هویت ملی در بود سازنده و نمودهای نماینده است که در طول زمان در حوزه جغرافیای حقیقی و مجازی ایران پدیدار شده است. (۸)


● چیستی ایران
ایران فرهنگی در جغرافیای مجازی به عنوان موضوع ایران شناسی می تواند از زاویه هایی مورد کندوکاو و جستجو قرارگیرد:
۱) ایران، چونان واقعیتی تاریخی در گذشته ( ایران زمانی )
در این نگاه، هویت ایرانی دربازه های زمانی خاص چون ایران عهد باستان ، ایران زمان ساسانیان و... به گونه ای ایستا مورد کندوکاو قرار می گیرد. این کندوکاو می تواند فراگیر(کلی) یا پاره نگر(جزئی) باشد و بخشی از دست آمدها و نمودهای ایرانی را در برهه ای از زمان در دستور کار بررسی خود قرار دهد ، برای نمونه، نقاشی عصر صفوی و... یا به گونه ای فراگیر، عصر و عهدی را در نظر داشته باشد، مانند تعامل سیاستمداران ایرانی عصر سامانیان با همسایگان.
۲) ایران، چونان روحی فراگیر ( ایران فرا زمانی )
در این رویکرد ایران چونان واقعیتی تاریخی در ایستایی زمانی خاص مورد کندوکاو قرار نمی گیرد ، بلکه ایران در این روی‌آوری ، حقیقت و بودی پویاست که در کالبدها و نمودهایی در دوره‌های گوناگون زمان، بازتاب می‌یابد و ظهور می کند. در این گونه شناختن، پژوهشگر سر آن دارد که روح سیال و لغزانی را که گوهر بنیادین فرهنگ و منش ایرانیان در دوره‌های گوناگون تاریخ بوده است را بازشناسی و رده بندی کند، برای مثال منش ایرانیان در برخورد با بیگانگان .
بی گمان رویکرد اول، رویکردی ایستا بوده و تنها پاره هایی از هویت تمدن ایران را در نمودهای گوناگون آن در مراحلی از زمان بازشناسی می کند. این بازشناسی به دلیل دگرگونی های بی شمار در ادوار تاریخی، گسسته بوده و نمایانگر بود راستین ایرانی نخواهد بود. این‌گونه شناخت یادآور پیل در تاریکی مولانا خواهدبود. در این رهگذر می توان گفت بیشتر ایران شناسان غیر ایرانی (نیرانی) به این راه رفته و می روند و هر یک ویژه دان (متخصص) در بخشی از نمودهای تمدن ایرانی‌اند، مانند متخصصان زبان عهد باستان ایران، یا هنر ساسانی؛ حقیقت آن است که اکثر آنان سخن فراگیر شایسته‌ای در حقیقت ویژگیهای هویت ایرانی ندارند‌.
در رویکرد دوم ، ایران به عنوان بودی پویا است که خود را درنمودهای گوناگون بازتاب می دهد.شناختن این بود گوهرین است که تمدن ایران را از دیگر تمدنها و فرهنگها جدا می سازد و مایه بازشناسی ایرانیان از دیگران خواهدشد و به ما پیام می‌دهد که راز کارآمدی و اثربخشی در بافت این هویت کدام است.


● رویکرد ها و روشهای شناختن هویت ملی ایران
شیوه شناختن ایران در جغرافیای مجازی، بستگی به آن دارد که پژوهشگر در پی شناختن فراگیر(کلیت) ایران است یا پاره نگر آن، زیرا روش شناخت به شدت با موضوع شناخت پیوند دارد. برای این کاربه رویکرد و روش نیازمندیم، هرچند که شاید در نگاه هرمنونیک فلسفی گئورک گادامر (Gadamer) باید سخن از فهم هویت روح تمدن ایرانی به میان آورد که آنگاه ایران مقوله ای است که شاید نتوان حقیقت آن را قربانی روش کرد و باید آن را فهمید. به‌طورکلی می توان از دو رویکرد سخن به میان آورد:(۹)
۱) رویکردهای فراگیرانه
اگر به‌دنبال شناخت ایران به عنوان یک کلیت ناهمگن فراگیر باشیم و در حقیقت شناخت مؤلفه های بود سازنده ایرانی مایه کنجکاوی پژوهشگر باشد، باید ایران را به عنوان یک سیستم پویا دید که اجزا در آن در روابط چندسویه غیرخطی، ویژگیهایی از خود نمودار می‌سازند که در رفتار یا رفتارهایی به‌هم پیوسته قابل بازشناسی‌اند. در این دیدگاه سخن بر سر شناخت اجزا و عوامل تشکیل دهنده ایران نیست ، زیرا چنین شناختی، پژوهشگر را به شناختی جامع راهنمون نمی شود، بلکه شناختن حقیقتی است که از همپیوندی اجزا در طول زمان به‌وجود آمده و مایه بازشناسی ایرانی از نیرانی است. بی‌تردید در بازگشت به روزگار کهن که میان تمدنها و فرهنگها ارتباط‌های گسترده‌ای وجود نداشته است، این بازشناسی و مرزبندی نسبت به امروز که امپراتوری رسانه‌ای عصر مدرنیسم درپی غربی‌سازی به نام جهانی شدن است، راحت‌تر صورت می‌گرفته است .
در این رویکرد، حوزه تمدن ایرانی را با استفاده از منابع زیر می توان شناخت :
الف) اشتراکات میان تمامی نمودها و آثار متعلق به جغرافیای مجازی (فرهنگ ایرانی) مانند آثار باستانی و هنرها.
ب) بررسی تطبیقی ( هم سنجانه ) میان تمدن ایرانی با تمدنهای همجوار و همسایه در تاریخ گذشته ( اعراب، هند، چین(تمدن زرد)، بین النهرین ... ) و تعیین اشتراکات با آنها، و تفکیک وویژگی خاص ایرانی از آنها.
ج) بررسی نقادانه منابع تاریخی، سفرنامه‌ها و قضاوتهای کلی انجام شده در مورد ایرانیان.
د) بررسی تاکیدات مشترک آثار ایران شناسان در عناصر مشترک فرهنگ ایرانی در حوزه ها و قلمروهای گوناگون.
۲) رویکرد پاره نگرانه (ویژه گرا)
هر تمدنی ، جلوه‌ها و چهره‌هایی از حقیقت و بود خویش را در آثار گوناگون مادی و معنوی آشکار می سازد ، آثاری چون نقاشی، معماری ، موسیقی، رزم آوری ، زبان و... .
شناخت هر یک از قلمروها ، به عنوان حوزه ای تخصصی نیازمند به‌کارگیری روشهای پژوهشی و جستارگری ویژه ای است که در آن حوزه به‌کار می آید و می‌تواند کاملاً جداگانه باشد .
در شناخت پاره نگرانه هویت ملی ایران در جغرافیای مجازی (فرهنگی) می‌توان تلاشهای روش‌مندانه ایران شناسان فرنگی را فارغ از انگیزه‌های سیاسی و مادی ... آنها پیشگام دانست و آنها را پیش‌رو داشت. باید به این نکته آگاه بود که این پژوهشگران غربیانی بودند که بر بخشهای تاریک تمدن و فرهنگ ایران نور افشانی کردند و ایرانیان توانستند در پرتو آن، بخشهایی از هویت خویش را باز شناسند و با تاریخ خود آشنایی پیدا کنند که روشن‌ترین گواه برای این نقش، بازخوانی متون و کتیبه‌های تاریخی به زبانهای فراموش شده، است.


● روش شناخت هویت ملی ایران
برای شناخت هویت ملی ایران در راستای شناسایی متغیرهای موثر بر مدیریت مقتضی ایران باید از روشهای تحقیق تاریخی، هرمنوتیکی، استقرایی و قیاسی و پدیدارشناسانه به گونه‌های جدا و ترکیبی بهره گرفت که در اینجا به نمونه‌هایی از آنها اشاره می‌کنیم:
الف) روش استقرایی
در این روش تمامی آثار ایران شناسی و سفرنامه هایی که ایرانی ها و غیر ایرانی‌ها نوشته‌اند، شناسایی شده و قضاوتهای آنها پیرامون ایران استخراج و رده بندی می شوند و از این راه به تصویری هر چند مخدوش و ناقص از ایران در کل و جزء از نگاه دیگران به عنوان ناظران و تجربه کنندگان و پژوهشگران بیرونی دست می‌یابیم.
پس از گردآوری ها با روش استقرایی ، می توان نظریه ای عمومی در مورد عناصر فرهنگ ایرانی و ویژگیهای روح ایرانی مطرح کرد. باید دانست که در اینجا باید بر این لغزشگاه آگاه بود که منش ایرانیان در بسیاری از مرحله‌های تاریخ ایران ممکن است با خصایص تمدنی ایران سازگار نباشد.
ب) روش قیاسی
در این روش، جستارگر برخی تلقی‌ها و قضاوتها ر مورد ویژگیهای روح تمدن ایرانی را می تواند دستمایه فرضیه‌سازی‌هایی قرار دهد و از طریق داده‌ها و اطلاعاتی که به‌دست می آورد، فرضیه های خویش را راستی‌آزمایی کند و به داوری‌هایی کلان دست یابد.
ج)روش ترکیبی
در موارد ویژه ای هم می توان روش استقرایی و قیاسی را با هم ترکیب کرد تا به شناخت گوشه ای از تمدن ایرانی که در هویت ملی امروز پدیدار آمده است دست یافت.


● افق زمانی شناسایی هویت ملی
ایران شناسی در افقهای زمانی زیر صورت می گیرد:
۱) هویت ملی ایران، واقعیتی فراگیر پیش از این (ایران شناسی بودگرای پیشینی)
۲) هویت ملی ایران، واقعیتی در نمودهای گوناگون (ایران شناسی نمودگرای پیشینی)
۳) هویت ملی ایران، واقعیتی همیشگی (ایران شناسی بودی بی زمان)


● ضرورت شناخت هویت ملی
هر ملتی که خود تاریخی و هویت راستین فرا تاریخی خود را نشناسد،در میانه تاریخ همواره سرگردان خواهد بود و نمی تواند راهبردی برای تکامل تمدنی خود برگزیند و سخن آیتماتوف راست درمی آید که:
ملل قدیمی تنها یک مشکل دارند و آن قدیمی بودن است.


● گونه های ایران شناسی (ایران‌شناسی هویت‌گرا)
ایران شناسی را از زاویه توجه به بازتاب زمانی به دو رده می توان تقسیم کرد:
۱)ایران شناسی ایستا
در این گونه ایران شناسی، ایران واقعیتی تاریخی است که درنمودهایی پیش از ما در کل تاریخ یا بخشی از آن آشکار شده است . آن نمودها اکنون میراث تاریخی ما هستند و ایران شناس در پی آشنایی و کندوکاو در آن است . ایران در این رویکرد ، واقعیتی پایان یافته و کرانمند در زمان است .
۲)ایران شناسی پویا
در این رویکرد ، ایران بودی سیال و لغزان است که از دیر باز در بستر زمان جاری و ساری شده است ، پیچ ها و تاب‌ها خورده و فراز و فرودها داشته است. گوهری بوده است که غلطان در رهگذار زمان ، رنگها و تراشها یافته است، اما واقعیت خود را از دست نداده است .
هر دوی این گونه ایران شناسی‌ها کاربرد خود را دارند و به‌هم پیوستگی دارند،اما آنچه مهم است گونه دوم ایران شناسی است که می تواند درس آموز چگونگی ورود ایرانی به آینده باشد.


● مهره ستایش (تسبیح) رنگارنگ؛ استعاره‌ای برای شناخت هویت ملی ایران
استعاره (Metaphor) در لغت مصدر باب استفعال است، یعنی عاریه خواستن لغتی به جای لغت دیگری. جزء pherein یعنی بردن و meta به معنای فرا، گرفته شده، که خود این واژه از Metaphora یعنی اصل لاتین آن از واژه یونانی مشتق شده است.
مقصود از استعاره دستة خاصی از فرایند‌های زبانی است که در آنها جنبه‌های یک شی‌ء به شی‌ء دیگر، به نحوی فرابرده ( منتقل ) می‌شوند که از شی‌ء دوم به گونه‌ای سخن می‌رود که گویی شی‌ء اول است. استعاره، صورت کوتاه شدة تشبیه است که در یک کلمه فشرده شده است؛ این کلمه فشرده شده طوری در جایگاهی که به آن تعلق ندارد قرار می‌گیرد که انگار به راستی جای خود آن است، و اگر قابل دریافت باشد مایة لذت می‌شود، اما اگر حاوی هیچ شباهتی نباشد مطرود می‌گردد. زبان‌شناسان شناختی استعاره را فهم یک حوزه مفهومی بر حسب حوزه مفهومی دیگر تعریف می‌کنند. حوزه مفهومی‌ای که ما از آن عــبارت استعاری را ترسیم می‌کنیم، حوزه مبدأ و حوزه مفهومی‌ای که سعی داریم آن را بفهمیم حوزه مقصد نام دارد. (۱۰)
می توان گفت برای بازشناسی روح تمدن ایرانی ، تسبیح، استعاره ای گویاست‌. در چنین تسبیحی، می توان هر مهره را که به رنگی است نماد و نمودی از تمدن ایران دانست که در کنار مهره ای دیگر کلیتی فراگیر را شکل می دهد و روحی واحد که همانا بود و حقیقت فرهنگ ایرانی است از میان آنها چونان نخ گذشته است . این مهره ها در میان دستان تقدیرگر ازلی و تدابیر نخبگان و هیجان توده های ایرانی گاه بالا و پایین رفته اند ، و گاه کاسته و گاه افزوده شده اند. درمیان این تسبیح گاه مهره ای رنگ پریده از بیگانگان آمده است یا گاه رنگ غیر خودی گرفته است و گاه نیز مهره‌ها شکسته شده اند ... . اما هر چه بوده است آن نخ کهن این مهره ها را در چرخاچرخ آورده است .اکنون پرسش هر ایرانی که در پی شناختن هویت خود است. باید آن باشد که رشته های آن نخ کدام‌اند و از چه جنس‌اند؟


● نتیجه گیری
با بررسی گذرا بر آنچه با عنوان ادبیات مدیریت طی سالیان در کشور ما به‌وجود آمده است، به دو نتیجه کلی می توان دست یافت:
۱) ترجمه بی‌هدف و گسیخته دستاوردهای علم مدیریت بدون توجه به نیازها و اقتضاهای روند کلی کشور و شرایط سازمانی در آن.
۲) بی‌توجهی در شناخت عناصر تشکیل دهنده هویت ملی که در نقشهای بازدارنده و وادارنده بر روند توسعه کشور تاثیرگذار بوده و هستند.
۳) غفلت از مدیریت اقتضایی مبتنی بر هویت ملی.
اکنون وقت آن است با شناخت ایران به صورت یک واقعیت پویا، فرایند تلاشهای علمی در زمینه مدیریت سامان یابد. به عبارت دیگر همانگونه که روند توسعه عمرانی کشور، بدون توجه به مطالعات آمایش سرزمین رشدی نامتوازن را درپی خواهد داشت، بدون شناخت و توجه به هویت ملی، فعالیتهای مدیریتی راه به جایی نمی برند، ما اکنون توان ملی کشور را در حوزه تفکر مدیریتی باید به‌سوی توجه به بازشناسی هویت ملی و تقویت و پیرایش آن از عناصر مثبت و منفی هدایت کنیم. به راستی چه کسی (کسانی) و در کجا، امروز می تواند این تلاشهای جداگانه و بی توجه به اقتضاهای هویت ملی را که هریک در چارچوب منافع فردی و شرکتی خود شبیه به نهر و جویباری کوچک هستند، به سوی یک همگرایی ملی هدایت کند تا نیروی عظیم آنها، ژنراتورهای تولید انرژی را برای آغاز تفکر مدیریتی هویت‌گرا در کشور راه‌اندازی کنند؟


 

لينکهای    
هفته    

 

بهجت عارفان
گنجينه اي ارزشمند از فايلهاي صوتي و ويدئويي از آيت الله بهجت

 

گزارش تصويري از شليک موشک سجيل 2

ابزاری قوی برای جستجو در ویکی پدیا فارسی

 

عجيب ترين ساختمان هاي دنيا

 

سايتي براي زبان فارسي

 

بينش مطهر
طرح مطالعاتي آثار استاد شهيد مطهري

 

آمار قتل و غارت‌های اسراییل به نقل از موسسه‌ی حقوق بشر اسراییلی بت سلم