ISSN ۲۲۲۸-۷۳۷X

شماره یک صد و سی    

شنبه 23 مهر 1390 17 ذی القعده 1432 15 اکتبر 2011  

 

 

 

کد شاپا به شماره  ISSN ‎۲‎۲‎۲‎۸‎-‎۷‎۳‎۷‎X   نماینده مشخصات کامل این پیایند و نماد جایگاه این نشریه در عرصه نشر جهانی و معرف بازشناسی هویت و رویکرد ماست.

  فهرست                 

 

 

آنچه در این شماره می خوانید :

 

 

 

مصحف هدایت

مدیریت علوی

جمله مديريتی 

حدیث مديريتی

طنز مديريتی

حکايت مديريتی

تکنیک های موفقیت

نکات مدیریتی

مقاله مدیریتی

 ●کلید هدایت

 ●دانستنیها

مباحث فرهنگی

تست خودشناسی

عبادت و بندگی

لينک های هفته

 

 

  مصحف هدایت             

در هر شماره از مجله، يک صفحه از قرآن کريم به همراه ترجمه و تفسير آن قرار می گيرد. التماس دعا.

« براى شنيدن آيه مورد نظر بر روى شماره آيه كليك كنيد و برای مشاهده تفسير الميزان و نمونه بر روی آيه کليک کنيد »

 سوره: سورة النساء آيات: 176 محل نزول: مدینه
 

 

الَّذِينَ يَتَرَبَّصُونَ بِكُمْ فَإِن كَانَ لَكُمْ فَتْحٌ مِّنَ اللّهِ قَالُواْ أَلَمْ نَكُن مَّعَكُمْ وَإِن كَانَ لِلْكَافِرِينَ نَصِيبٌ قَالُواْ أَلَمْ نَسْتَحْوِذْ عَلَيْكُمْ وَنَمْنَعْكُم مِّنَ الْمُؤْمِنِينَ فَاللّهُ يَحْكُمُ بَيْنَكُمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ وَلَن يَجْعَلَ اللّهُ لِلْكَافِرِينَ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ سَبِيلاً 141 إِنَّ الْمُنَافِقِينَ يُخَادِعُونَ اللّهَ وَهُوَ خَادِعُهُمْ وَإِذَا قَامُواْ إِلَى الصَّلاَةِ قَامُواْ كُسَالَى يُرَآؤُونَ النَّاسَ وَلاَ يَذْكُرُونَ اللّهَ إِلاَّ قَلِيلاً 142 مُّذَبْذَبِينَ بَيْنَ ذَلِكَ لاَ إِلَى هَـؤُلاء وَلاَ إِلَى هَـؤُلاء وَمَن يُضْلِلِ اللّهُ فَلَن تَجِدَ لَهُ سَبِيلاً 143 يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ لاَ تَتَّخِذُواْ الْكَافِرِينَ أَوْلِيَاء مِن دُونِ الْمُؤْمِنِينَ أَتُرِيدُونَ أَن تَجْعَلُواْ لِلّهِ عَلَيْكُمْ سُلْطَانًا مُّبِينًا 144 إِنَّ الْمُنَافِقِينَ فِي الدَّرْكِ الأَسْفَلِ مِنَ النَّارِ وَلَن تَجِدَ لَهُمْ نَصِيرًا 145 إِلاَّ الَّذِينَ تَابُواْ وَأَصْلَحُواْ وَاعْتَصَمُواْ بِاللّهِ وَأَخْلَصُواْ دِينَهُمْ لِلّهِ فَأُوْلَـئِكَ مَعَ الْمُؤْمِنِينَ وَسَوْفَ يُؤْتِ اللّهُ الْمُؤْمِنِينَ أَجْرًا عَظِيمًا 146 مَّا يَفْعَلُ اللّهُ بِعَذَابِكُمْ إِن شَكَرْتُمْ وَآمَنتُمْ وَكَانَ اللّهُ شَاكِرًا عَلِيمًا 147
ترجمه فارسی مکارم

 

منافقان همان ها هستند كه پيوسته انتظار مى ‏كشند و مراقب شما هستند; اگر فتح و پيروزى نصيب شما گردد، مى ‏گويند: مگر ما با شما نبوديم؟ (پس ما نيز در افتخارات و غنايم شريكيم!) ; س‏خ‏للّهو اگر بهره ‏اى نصيب كافران گردد، به آنان مى‏ گويند: مگر ما شما را به مبارزه و عدم تسليم در برابر مؤمنان، تشويق نمى ‏كرديم؟ (پس با شما شريك خواهيم بود!)» خداوند در روز رستاخيز، ميان شما داورى مى‏ كند; و خداوند هرگز كافران را بر مؤمنان تسلطى نداده است «141» منافقان مى‏ خواهند خدا را فريب دهند; در حالى كه او آنها را فريب مى ‏دهد; و هنگامى كه به نماز برمى ‏خيزند، با كسالت برمى ‏خيزند; و در برابر مردم ريا مى‏ كنند; و خدا را جز اندكى ياد نمى ‏نمايند! «142» نم نم آنها افراد بى ‏هدفى هستند كه نه سوى اين ها، و نه سوى آنهايند! (نه در صف مؤمنان قرار دارند، و نه در صف كافران!) و هر كس را خداوند گمراه كند، راهى براى او نخواهى يافت «143» اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد! غير از مؤمنان، كافران را ولى و تكيه ‏گاه خود قرار ندهيد! آيا مى ‏خواهيد (با اين عمل،) دليل آشكارى بر ضد خود در پيشگاه خدا قرار دهيد؟! «144» منافقان در پايين‏ ترين دركات دوزخ قرار دارند; و هرگز ياورى براى آنها نخواهى يافت! (بنابر اين، از طرح دوستى با دشمنان خدا، كه نشانه نفاق است، بپرهيزيد!) «145» مگر آنها كه توبه كنند، و جبران و اصلاح نمايند، به (دامن لطف) خدا، چنگ زنند، و دين خود را براى خدا خالص كنند; آنها با مؤمنان خواهند بود; و خداوند به افراد باايمان، پاداش عظيمى خواهد داد «146» خدا چه نيازى به مجازات شما دارد اگر شكرگزارى كنيد و ايمان آوريد؟ خدا شكرگزار و آگاه است (اعمال و نيات شما را مى ‏داند، و به اعمال نيك، پاداش نيك مى دهد) «147» 

آیات امروز را می توانید از طریق این لینک هم مطالعه کنید

 

توضیح: هر روز می خواهیم یک صفحه از قرآن را با هم بخوانیم (به همراه معنی آن. هر روز چند دقیقه وقت می ذاریم، بعد از یه مدت می بینیم کل قرآن را ختم کرده ایم، به همین راحتی.
 
فرمایش امام صادق (علیه السلام) هم که یادمون هست: « قرآن پیمان خداست بر خلق او و برای شخص مسلمان شایسته است که بر عهد خود نگاه کند و هر روز 50 آیه بخواند
 
بیائیم فعلا حداقل با یک صفحه در روز شروع کنیم!
 
یاعلی مدد ... التماس دعا

 

 

  مدیریت علوی             

رهبری در نهج البلاغه

« بخش اول »

مژگان امیریان زاده

مهدی محمدی

 

دیدگاه های دانشمندان غربی درقبال رهبری، دیدگاهی است كه براساس آن فردی كه عنوان رهبر گروه را دارد به دلیل ویژگی های خاص، توانایی نفوذ در دیدگاه ها، نگرش ها، انتظارات و اهداف دیگر افراد یا گروه ها را دارد و نتیجه این نفوذ نیز تحقق اهداف سازمان و یا اهداف گروهی است. در مقابل، دیدگاه امام علی(ع) نسبت به رهبری، دیدگاهی مردم محور است كه اگر نفوذی و فرمانی وجود دارد درجهت اهداف زیردستان و رفاه عامه مردم است و اگر رهبر به دنبال تحقق اهداف سازمان و مجموعه خاص خود است، این اهداف چیزی جز رضایت مردم نیست و اینجاست كه امام علی (ع) رهبری را وظیفه ای سنگین و مسئولیتی دشوار می داند.
این مقاله سعی بر آن دارد كه با دیدگاهی تطبیقی به مقایسه دیدگاه های اندیشمندان مدیریت و امام علی (ع)، درمورد تعاریف، ویژگی ها، شرایط و مهارت های رهبر در رفتار با زیردستان و فرادستان بپردازد.


مقایسه رهبری از دیدگاه دانشمندان غربی و امام علی (ع)
 جرج تری (۱۹۶۰) از رهبری به عنوان عمل اثرگذاری بر افراد نام می برد كه موجب ایجاد شوق و علاقه در آنان برای تحقق اهداف گروهی می گردد.
 
ساعتچی (۱۳۷۵) معتقد است كه رهبری فراگرد نفوذ در زیردستان است كه تلاش وكوشش داوطلبانه و مشتاقانه آنان را درجهت تحقق اهداف سازمان برمی انگیزاند.
 «
استونر و وانكل» (۱۹۸۵) نیز رهبری را به عنوان یكی از وظایف مدیر، فرایند تاثیرگذاری و هدایت فعالیتهای مربوط به كار اعضای گروه ها تعریف می كنند.
 
شرمرهورن و دیگران (۱۹۹۷) رهبری را موردی خاص از تاثیر شخصی فرد بر یك گروه یا یك شخص می داند كه آنان را وادار می سازد كه آنچه رهبر می خواهد انجام دهند.


 
با نگاهی به نمونه تعاریف ارائه شده رهبری توسط دانشمندان مدیریت، چند مفهوم كلیدی جلب توجه می كند:
 ۱ - در رهبری، نفوذ و تاثیرگذاری بر افراد نقش عمده ای بازی می كند؛
 
۲ - در رهبری، تعیین هدف یا اهداف مشترك پیش نیاز دیگر فعالیت های رهبر است؛
 
۳ - در رهبری تعامل گروهی و فردی رهبر یا دیگر اعضا امری حیاتی محسوب می شود.


 باید توجه داشت كه رهبری یك خاصیت ناشی از اقـــدامات طبیعی است. هیچ كس نمی تواند فارغ از وجود گروه، خود را رهبر بداند. رهبری عبارت از كوششی است كه فرد در میان گروه از خود ظاهر می سازد. گروه و رهبری لازم و ملزوم یكدیگرند و هیچكدام بدون وجود دیگری حاصل نمی شود.
 
گروه باید دارای رهبری باشد. در بین گروه باید وحدت و یگانگی حكم فرما باشد والا گروه چیزی جز مجموعه ای از افراد نخواهدبود. یك نفر هم باید علاقه اساسی و عمیق برای ایجاد روح جمعی و هماهنگ ساختن اقدامات افراد عضو گروه داشته باشد رهبری یك امر حیاتی است كه برای بقای گروه باید از جانب یك نفر نمودار شود (طوسی، ۱۳۷۰، ص ۲۴).


 
اما در قرآن كریم آیه هشتم سوره رعد آمده است كه:
 بكل قوم هاد یعنی برای هر ملتی راهنمایی و رهبری ضروری است. امام علی (ع) در خطبه شقشقیه درمورد حقیقت حكومت و رهبری و علت پذیرش حكومت توسط خود می فرماید: آری به حق آن كس كه دانه را در میان توده خاك سرشكافت، و به قدرتش جان از باطن جنین به جهان بتافت، اگر حضور حاضران و برپاشدن حجت با اعلام وجود ناصران نبود، و چنانچه خداوند بر دانشمندان ربانی آگاه پیمانی سخت نگرفته بود كه در برابر پرخوری ستمگر و گرسنگی ستم رسیده، هیچ آرام و قرار نگیــــرند، بی تأمل ریسمان مهار حكومت را بر گردنش می انداختم و بی گمان خوب دریافته اید كه این دنیای شما نزد من بی ارج تر از آبی است كـــــه بزی وقت عطسه از بینی می پراند (جعفری، ۱۳۷۲).

 

 حضور حاضران، برپا شدن حجت با اعلام وجود ناصران و پیمان خداوند با دانشمندان ربانی آگاه سه عاملی هستند كه امام علی (ع) به عنوان عوامل پذیرش رهبری بیان می كند. دراین دیدگاه اثری از قدرت طلبی، خودبینی و كسب امتیاز نیست. درحقیقت ازنظر امام علی (ع) رهبری جز پذیرش مسئولیتی سنگین به عنوان وظیفه حتمی دانشمندان ربانی آگاه نیست درحالی كه حقیقت حكومت ورهبری مطابق با جمله: ولالفیتم دنیاكم هذه ازهد عندی من عفطه عنز یعنی بی ارزش تر از آب بینی بز است كه امام با بیان این جمله درحقیقت قصد دارد هرگونه برداشتی را كه رهبری و حكومت را امتیاز رهبر برای استثمار زیـــردستان و به كار گماردن آنها به نفع خود می داند، نفی كند.

ادامه دارد ...

 

منبع : ماهنامه تدبیر

 

  جمله مديريتی              

مدیریت افکار و برنامه ها

 

اندیشه های خود را شکل ببخشید، در غیر اینصورت دیگران اندیشه های شما را شکل می دهند.

خواسته های خود را عملی سازید وگرنه دیگران برای شما برنامه ریزی خواهند کرد.

« آنتونی رابینز »

 

  حدیث مديريتی             

تجربه

حضرت على (عليه السلام ) فرمودند:

وَ مِنَ التَّوْفِيقِ حِفْظُ التَّجْرِبَةِ
حفظ و به كار گيرى تجربه رمز پيروزى است.
نهج البلاغه – حكمت 211

 

  طنز مديريتی              

زنگ جادویی!

 

آقای مدیر کل برای دادن سفارشِِ خرید ماشین های صنعتی، تصمیم گرفته بود شخصاً از کارخانه سازنده بازدید کنند و از نزدیک در جریان تولید قرار بگیرد.

صاحب کارخانه در حال نشان دادن قسمت های مختلف به جناب مدیر کل بود که سر ساعت 12 زنگ کارخانه به صدا در آمد و دو هزار کارگر و کارمند به یکباره دست از کار کشیدند و به سمت نهارخوری راه افتادند.

مدیر کل با تعجب و نگرانی می گوید : کارکنانتان دارند فرار می کنند؛  نگذارید ، جلویشان را بگیرید.

صاحب کارخانه می گوید : نگران نباشید ، خودشان باز خواهند گشت . درست سر ساعت 13 زنگ کارخانه به صدا در می آید و دو هزار نفر به محل کار خود باز می گردند. پس از پایان بازدید ، صاحب کارخانه از جناب مدیر کل می پرسد : کدام یک از ماشین های ما را مایلید سفارش خرید دهید ؟

مدیرکل می گوید: ماشین ها را فراموش کنید. آن زنگ را به چه قیمتی حاضرید بفروشید.

 

  حکايت مديريتی            

ریسمان ذهنی

 

شیوانا به همراه تعداد زیادی از شاگردان خود صبح زود عازم معبدی در آنسوی کوهستان شدند. ساعاتی از راه رفتن آنها نگذشته بود که به تعدادی دختر و پسر جوان رسیدند که در کنار جاده مشغول استراحت بودند. دختران و پسران کنار جاده وقتی چشمشان به گروه شیوانا افتاد شروع به مسخره کردن آنها کردند و بر روی هر یک از اعضای گروه، اسم حیوانی را گذاشتند و با صدای بلند این اسامی ناشایست را تکرار کردند. شیوانا سکوت کرد و هیچ نگفت.

وقتی شبانگاه گروه به آنسوی کوهستان رسیدند و در معبد شروع به استراحت کردند، شیوانا در جمع شاگردان سوالی مطرح کرد و از آنها خواست تا اثر گذار ترین خاطره این سفر یک روزه را برای جمع بازگو کنند؛ تقریبا تمام اعضای گروه، مسخره کردن صبحگاهی جوانان کنار جاده را به شکلی بازگو کردند و در پایان خاطره، از این عده به صورت جوانان خام و ساده لوح یاد کردند. شیوانا تبسمی کرد و گفت: " شما همگی متفق القول خاطره این جوانان را از صبح با خود حمل کردید و در تمام مسیر با این اندیشه کلنجار رفتید که چرا در آن لحظه واکنش مناسبی را از خود ارائه ندادید!؟  شما همگی از این جوانان، با صفت ساده لوح و خام یاد کردید اما از این نکته کلیدی غافل بودید که همین افراد ساده لوح و بی ارزش تمام روز شما را هدر دادند و حتی همین الآن هم بخش اعظم فکر و خیال شما را اشغال کردند. اگر حیوانی که وسایل ما را حمل می کرد توسط افساری که به گردنش انداخته شده بود طول مسیر را با ما همراهی کرد؛ آن جوانان با یک ریسمان نامریی که خود سازنده آن بودیم در تمام طول مسیر بارها و بارها خاطره صبح و تک تک جملات را مرور کردیم و آن صحنه ها را برای خود بارها در ذهن خویش تکرار کردیم. شما با ریسمانی نامریی که دیده نمی شود ولی وجود داشت، از صبح با جملات و کلمات آن جوانان بازی خورده اید، و آنقدر اسیر این بازی بوده اید که هدف اصلی از این سفر معرفتی را از یاد برده اید. من به جرات می توانم بگویم که آن جوانان از شما قوی تر بوده اند چرا که با یک حرکت ساده، همه شما را تحت کنترل خود قرارداده اند و مادامی که شما خاطره صبح را در ذهن خود یدک بکشید هرگز نمی توانید ادعای آزادی و استقلال فکری داشته باشید و در نتیجه خود را شایسته نور معرفت بدانید. یادبگیرید که در زندگی همه اتفاقات چه خوب و چه بد را در زمان خود به حال خود رها کنید و در هر لحظه فقط به خاطرات همان لحظه بیاندیشید. اگر غیر از این  عمل کنید. به مرور زمان، حجم خاطراتی که با خود یدک می کشید آنقدر زیاد می شود که دیگر حتی فرصت یک لحظه تماشای دنیا را نیز از دست خواهید داد.

 

  تکنیک های موفقیت         

7 نکته برای شاد زیستن

در سالهای اخیر روانشناسان و محققان تلاش بسیاری برای پاسخ به این سوال دانشمندان کرده اند که چه چیز ما را شاد و خوشبخت می کند؟ مطالعاتی بر روی افراد زیادی در سراسر دنیا که چطور عواملی ماننده پول، رفتار، فرهنگ، حافظه، سلامت، نوع دوستی و عادت های روزمره بر بهتر زیستن ما تاثیر می گذارد.

 

1- هر لحظه از زندگی را دوست بدار

گاهی فعالیت خود را متوقف کنید و بازی کودکان را تماشا کنید و گل رزی را ببویید. نمونه هایی از مردم که برای لذت بردن از اتفاقات عادی زندگی که معمولاً با عجله از آن می گذرند، وقت می گذرانند یا به لحظات خوبی که در طی روز داشته اند فکر می کنند، شادی در آنها بیشتر و افسردگی در آنها کاهش می یافته است.

 

2- از مقایسه کردن پرهیز کنید

با اینکه چشم و هم چشمی با همسایه و آشنایان جزو فرهنگ خیلی از ملت هاست، اما مقایسه کردن خودمان با دیگران می تواند به شادی و ارزشی که برای خود قایلیم لطمه بزند. بجای مقایسه کردن خود با دیگران، بر موفقیت های شخصی تمرکز کنید که شما را بسوی رضایت از خودتان سوق دهد.

 

3- پول را از اولویت های خود پایین بیاورید

افرادی که پول را در بالاترین اولویت های خود قرار می دهند، در معرض افسردگی و اضطراب بیشتر و عزت نفس کمتری هستند. هر چقدر رضایت و آرزوهای خود را در امور مادی قرار دهیم، کمتر آن را می یابیم. در واقع شادی بدست آمده عمر بسیار کوتاهی خواهد داشت. در ضمن افرادی که به دنبال پول هستند، سرزندگی و شکوفایی کمتری در زندگی خواهند داشت.

 

4- اهداف با معنایی داشته باشید

افرادی که برای رسیدن به چیز مشخصی تلاش می کنند، چه یاد گرفتن هنر دستی باشد یا بزرگ کردن فرزندانی خوب، بسیار بیشتر از کسانی که رویا و آرزوی قوی ندارند، شاد خواهند بود. به عنوان یک انسان ما به نیرویی برای کامیابی نیازمندیم. شادی نقطه برخورد لذت بردن و معناگرایی است. چه در محل کار و چه در خانه، هدف این است که مشغول به فعالیت هایی باشید که برای شما مشخص و لذت زاست.

 

5- ابتکار عمل در کار

اینکه چقدر در محیط کار شاد هستیم، بستگی به میزان ابتکار ما دارد. وقتی ما بتوانیم خلاقیتی را اعمال کنیم، به دیگران کمک کنیم، روش هایی برای پیشرفت پیشنهاد دهیم یا وظایف جدیدی اضافه برکار به عهده بگیریم، مثل این است که پاداش خوبی دریافت کرده باشیم و همه چیز را در کنترل بگیریم.

 

6- دوستان و خانواده خوب

افراد خوشبخت، خانواده و دوستان خوبی دارند و در روابطشان حمایت می شوند. در نتیجه دوستی های سطحی فایده ای نخواهد داشت و ما به روابط عمیق نیازمندیم که شامل درک و توجه باشد.

 

7- لبخند بزنید حتی وقتی احساس خوبی ندارید

ساده به نظر می رسد اما روش مفیدی است. افراد شاد راه های ممکن، فرصتها و موفقیت را می بینند. وقتی به آینده فکر می کنند خوش بین هستند و وقتی به گذشته می نگرند، نقاط قوت را به یاد می آورند. حتی اگر هرگز قادر به دیدن نیمه پر نیستید، با تمرین می توانید مثبت اندیشی را برای خود عادت کنید. 

 

 

  نکات مدیریتی             

نکاتی در باب گوش سپردن به صحبت های مراجعین

درد دل کردن با دیگران و سخن گفتن از مشکلات، کار چندان سختی نیست و همه بطریقی این نیاز را بر طرف می سازند؛ اما گوش سپردن به حرف های دیگران حوصله و صبوری خاص می طلبد.

به عنوان مثال اگر کارمند یا کارگری نزد شما بیاید و اجازه صحبت بخواهد چه باید بکنید؟
۱- فرصت دهید هر چه می خواهد بگوید.
۲- او را بخاطر کاری که انجام داده سرزنش نکنید.
۳- به او نگویید اگر چنین و چنان می کردی بهتر بود؛ صبر کنید تا گوینده حرف های خود را تمام کند و به راحتی و آرامش دست یابد.

وظیفه شما در تمام مدتی که او صحبت می کند، سکوت است و برای اینکه باز به سراغتان بیاید:
۱- با گفته های خود او را نرنجانید.
۲- در کارها و تصمیماتش دخالت نکنید و او را به شک و تردید نیندازید.
۳- موجب پریشانی و آشفتگی روحی او نشوید.

 

 

  مقاله مدیریتی             

دلایل ارتباطی هفت گانه عدم ایجاد تغییر در سازمان ها

مولف :  فیلیپ سالم

ترجمه : پیمان جسری

 

چکیده

طراحی روش و رویکرد: این مقاله موضوعاتی را از سه تحقیق تحول سازمانی و ارتباطی اخیر نظریه تحول اخیر و نظریه پیچیده برای مدلسازی فرایندهای تحول و ارتباطات ارائه می کند تمامی این تحقیقات از روش های تشریح علمی سنتی استفاده کردند اما یک تحقیق از روشهای کمی و همچنین بخشی از طراحی روشهای ترکیبی استفاده کرد.
یافته ها: دیتا 6 رفتار ارتباطی رایج را در طی تلاشهای تحول سازمانی شکست خورده توصیف می کنند ترکیب این رفتارها بیانگر یک الگوی هفتم است ارتباطات در طی تلاشهای شکست خورده به ندرت شامل فرصتهای ارتباطی کافی شده و فاقد هر گونه حسی از هویت بوده و عدم اطمینان را به وجود اورده و فاقد رضایت موثر است این مسائله به وسیله اجتناب از تعارض و فقدان مهارتهای ارتباطی بین فردی ترکیب می شود اعضا سیستم را منفصل کرده و فرهنگ موجود را تا جائی پناه می دهند که پیدایش مجدد آن من بعد میسر باشد.


کلید واژه ها

ارتباطات تحول سازمانی روشهای کیفی و نظریه پیچیدگی.


هدف

مدیریت تلاش می کند تا سازمانها را به سمت موفقیت سوق دهد هدف این مقاله توصیف هفت رفتار ارتباطی راجی همراه با این نقائص می باشد.
 

سال انتشار: 2011(میلادی)

 

مقدمه
متخصصین و محققین علاقه پیوسته ای به ارتباطات و تحول دارند تحول سازمانی نظیر تمامی تحولات درباره تفاوتها در زمان است دو گونه تحول وجود دارد اولی حاصل از یادگیری ساده است یعنی یک فزایند افزایشی مستمر از جمله تفاوتها در میزان تاثیر رفتارها در تولید نتیجه و دیگری متشکل از فعالیتهای متغیر یا اهداف متفاوت می باشد یعنی علل داشتن رفتارها در مکان نخست تحول دوم محصول یادگیری است که فرضیات سازمانی ابتدائی را به چالش کشیده و تغییر می دهد و دومی تحولات اپیزودی یا گسسته می باشد تحول نوع دوم تحول دگرگون ساز است و نوشته ها در مورد تحول سازمانی متمرکز بر انجام تحول دگرگون ساز بوده است تحولات سازمانی شامل تحولات درمشخصه های اصلی نظیر اهداف اختیار روابط ساختار سازمانی بازارها و تکنولوژیها می شود.
مدیریت تلاش هائی را در جهت هدایت تحول نوع دوم به طور استراتژیک صورت داده است این ابتکارات استراتژیک تنها در یک سوم دفعات اجرا موفق بوده است بهبود مستمر بدون تحول فرهنگی غیر ممکن است فرهنگ مجموعه ای از اقدامات ارتباطی جای گرفته است که یک گروه را از دیگری متمایز می سازد تحول دگرگون ساز شامل جابجائی صلاحیت های فعلی روتین ها اداب و رسومها با سایر عملیات ثابت ارتباطات می شود ابتکارات استراتژیک که هدف ان تحول فرهنگ سازمان می باشد کمتر از 20 درصد دفعات موفق نشان داده است انچه که این دیتا بیان می کند این است که بیشتر سیستمهای قانونی یعنی فرهنگهای تثبیت شده قوی و مقاوم در برابر ابتکارات استراتژیک می باشند انچه که مدیریت به عنوان تحول دگرگون ساز در نظر دارد در سازمان به صورت انطباقات ساده گنجانده می شود.
هدف این مقاله توصیف الگوهای ارتباطی رایج در طی تلاش برای هدایت تحول دگرگون ساز است بخش بعدی توصیف کننده یک چشم انداز درمورد تحول سازمانی است که منجر به تحلیل دیتای کیفی می شود بخش پس از چشم انداز نظری موضوعاتی را توصیف خواهد کرد که در سه تحقیق مرتبط با تحول گزارش خواهد شد ترکیب دیتا و نظریه اشاره به هفت الگوی ارتباطی دارد که نحوه تحول اعضای سازمانی را تشریح می کند.

پیچیدگی تحول سازمانی
مطالعه تحول در سیستم های اجتماعی دارای یک تاریخچه طولانی است در دهه 1960 باکلی نتیجه گرفته که سیستمهای اجتماعی مستمر تنشهای طبیعی را به علت تنوع در محیط سیستم تجربه می کنند یا به علت تنوع و رفتارهای اعضای داخل سیستم و تعامل بین منابع داخلی و خارجی تنش باعث یادگیری شده و گروه بندی مجدد مولفه ها یا کنشها را سبب می شود تغییرات ممکن است به انطباق با تنشهای مختلف کمک کند اما انها منجر به اهداف وضعیتهائی نیز می شود که سیستم هرگز تجربه نکرده است باکلی به جامعه به عنوان یک سیتسم انطباقی پیچیده نگاه کرده و با نحوه توسعه خواص از سوی سیستمها برای اطمینان ار اعتبار انها سروکار دارد در سال 1968 باکلی امید اینرا داشت که پیشرفتها در ریاضیات منطبق با غنای مفهومی این ایده ها باشد.
پیشرفت در تغییرات غیر خطی پیشرفتی بود که مد نظر باکلی بود دو کار اخیر  وی با نظریه اشوب و نظریه پیچیدگی سروکار داشت هر دو نظریه فرض می کنند که تعاملات سیستم بخشی از فرایند اتوکاتالیتی می باشد فرایندهای خود تقویت کننده یا اتوکاتالیتی سه خاصیت دارند.
1. فرایندها تکراری هستند.
2. فرایندهای باز رخ دهنده هستند بدین معنی که خروجی برای یک تکرار ورودی بعدی است.
3. فرایندها متکثر هستند یعنی اثرات اندک ممکن است در صورت تجمیع اثرات عظیمی در آینده داشته باشند.
و...

روش ها
من از دیتای گزارش شده از سه مطالعه وردی اخیر استفاده خواهم کرد اولیه مطالعه ادارات ایالتی یکه مرکز دولتی در جنوب غربی امریکا است GOV از خطوط گزارش دهی داخل یک مرکز بزرگتر به خطوط گزارش دهی داخل یک مرکز متفاوت حرکت کرده و مدیر نمایندگی را تغییرداده و یک پروژه مهندسی مجدد را راه اندازه کرده و 200 عضو اداره ایالتی را به یک ساختمان جدیدتر منتقل کرده تا به نمایندگی گزارش دهی جدید خود نزدیک باشند تمامی این تحولات در دو سال رخ داد و محققان تحقیق خود را پس از اعلام تحول در خطوط گزارش دهی و تحول در رهبری و در طی تلاش و انجام مهندسی مجدد اجرا کردند. این تحقیق در یک نقطه انشعاب قابل شناخت رخ داد محققان از طراحی روشهای ترکیبی با استفاه از هم تکنیک های تحقیق میدانی و هم تشریح علمی بهره بردند برای روشهای کیفی انها از نمونه گیری تصادفی لایه بندی شده برای اجرای مصاحبه های نیمه ساختار بندی شده استفاده کرده و اسناد معنی داری را درمصاحبه ها جمع اوری کرده و درگیر مشاهده محدودوقایع پیشنهادی به وسیله مصاحبه گران شدند محققان از مدل حس گری ویک و نظریه پیچیدگی برای تفسیر و تشریح یافته های انان بهره بردند و از یک مجموعه از دیتای کیفی که 4 بعد به عنوان یک مورد منفی جمع اوری شد استفاده کردند انها یک تحقیق را از ابزارهای برقرار شده توسعه داده و نمونه های جامعی از ادارات را سه بار در طی یک دوره 5 ساله ازمون کردند نرخ پاسخ اغلب بیش از 80 درصد بود دیتای کمی در طی 5 سال منجر به پرسشهای ویژه ای در مصاحبه های تشریح علمی در انتهای پروژه شد.
تحقیق دوم در CQ یک تولید کننده غذای امریکائی با 700 عضو انجام شد در اوایل دهه 1990 رئیس یک شرکت عملیات استخدام و بازنشستگی را تغییر داد و شرکت را به ساختمان های جدید منتقل کرد یک سال بعد رئیس یک تیم مدیریت ارشد را برای توسعه یک طرح استراتژیک ایجاد کرده و منابع را تخصیص و تصمیمات اجرائی را اتخاذ کرد وی تیم های فراوظیفه ای را ترغیب کرد و چندین لایه از سلسله مراتب را برای تسطیح سازمان حذف کرد و یک ابتکار گسسته را برای استخدام زنان بیشتر به عنوان مدیر توسعه داد این دو سال نخست محتمل ترین زمان برای شناخت یک نقطه انشقاق محسوب می شود محققان بررسی خود را 10 سال پس از انتساب رئیس جدید اجرا کردند اما نتایج انها نشانگر تفاوت های پایدار می باشد نمونه گیری تصادفی لایه بندی شده را انها برای اجرای مصاحبه های نیمه ساختار بندی شده استفاده کرده و از نظریه ساختاربندی برای تفسیر دیتای کیفی خود بهره بردند.
اخرین تحقیق در خصوص یک ائتلاف عام المنفعه بود این ائتلاف تلاش کرد تا گروههای کوچک را به یک سازمان تخصصی و ویژه بیاورد سازمان NNP یک سازمان هشت ساله بود که متشکل از 5 ائتلاف بود که برای خدمت بهتر در یک اجتماع کوچک در شمال امریکا به هم پیوسته بودند محقق تلاش کرد تا پیرامون تمامی اعضای ائتلاف مصاحبه کند و محقق موضوعات توصیفی را از دیتای کیفی گزارش کرد.
هر تحقیق از چارچوب های نظری مختلفی استفاده کرد و هر چند تفاوتهای روش شناسانه بسیاری وجود داشت اما رویکردهای مشابهی برای جمع اوری دیتای کیفی نیز به چشم می خورد.
تمامی تحقیقات از مصاحبه های نیمه ساختار بندی شده در خصوص ارتباطات و تحول به عنوان روش اصلی جمع اوری دیتا استفاده کرد.
هر چند دو تحقیق نخست از نمونه گیری تصادفی لایه بندی شده استفاده کرد و تحقیق اخیر یک نمونه جامع از مشارکت کنندگان را در یک سامزان کوچکتر ازمون کرد اما تمامی تحقیقات شامل بیش از 20 فرد می شد برای مصاحبه هائی اینچنینی دیتا به طور طبیعی بین 15 و 20 مشارکت کننده در حال نوسان بود با بسط حوزه قبلی مصاحبه ها مشخصه هر سه تحقیق باعث بهبود قابلیت تائید و وابستگی و همچنین قابلیت اطمینان و صحت می شود.
هر سه تحقیق مکمل دیتای مصاحبه با سایر دیتا نظیر نتایج کمی تحلیل اسناد و مشاهده وقایع به منظور بررسی نتایج مصاحبه بودند استفاده از منابع دیتای جایگزین روشی معروف برای تثلیث و بهبود اعتبار و صحت می باشد.
سرانجام الگوهای رایج در بین گزارشات اشاره شده در این مقاله از گزارشات سازمانهای مختلف با استفاده از چارچوبهای نظری مختلف پدید می آید نه رویکردهای مشابه برای جمع اوری دیتا
چنین موقعیتی باعث بهبود قابلیت دگرگونی و صحت خارجی می شود من دیتای اصلی را از این تحقیقات مجددا تحلیل نکردند بلکه گزارشاتی را مرور کردم که به دنبال موارد اشتراک می باشند سپس از عنواینی استفاده کردم که بازتابی از ان موارد اشتراک می باشد بیشتر عناوین قبلا در یک یا چند گزارش اصلی مشاهده شد.
 
نتایج : علل ارتباطی که سازمان تغییر ایجاد نمی کنند
ارتباطات ناکافی
و...

 

شناخت محلی
وقتی که اعضای سازمانی در طی دوره تحول شدید با هم ارتباط بر قرار می سازند انها موضوعات سازماندهی را درباره شناخت ایجاد خواهند کرد خود مفهومی مجموعه ای سازمان یافته از ادراکاتی است که فرد درباره خود دارد یک جنبه از خود ادراکی خود هویت است و سازماندهی اداراکات شخصی مختلف مرتبط با نقشهای سازمانی هویت سازمانی فرد را تشکیل می دهد توصیف فرد به عنوان یک زن بخشی از هویت شخصی است اما توصیف فرد به عنوان رئیس یک بخش بخشی از هویت شخصی فرد و همچنین بخشی از هویت سازمانی فرد محسوب می شود یک فرد ممکن است چند هویت داشته باشد و چند هویت سازمانی متعدد. برای مثال یک عضو سازمانی ممکن است خود را با نقش حرفه ای فرد به عنوان بخشی از زیر واحد واحد بخش یا قسمت بشناسد.
افراد ادراکات شخصی را از طریق تعامل توسعه داده و هویت سازمانی پدید امده در افرادی پدید می آید که با یکدیگر ارتباط دارند چند روش وجود دارد که ارتباط اعضا در مسیر شناخت حرکت می کند یک شاهراه در طی تلاشهای تحول توسعه یک نگرش مشترک و دیگری درگیری بسیاری از افراد در فرایندهای طرح ریزی استراتزیک می باشد تحول هویت های سازمانی را در هم می گسلد و اعضا می خواهند بدانند که چه خواهند شد و چه واحد بخش یا سازمانی را در اینده خواهند دید بدون ارتباطاتی که شناخت مشترک و جهانی را ایجاد می کند اعضا به هویتهای مستقل و محلی تر قدیمی متوسل خواهند شد.
در gov چند تغییر هویت محلی وجود دارد برجسته ترین استعاره ان فرزند خوانده است این GOV را از نمایندگی بزرگتری که GOV را اضافه می کند مجزا می کند اعضای GOV همچنین به خود به عنوان کسانی که داخل همتایان مجزا کار می کنند نگاه کردند.

شما دارای بخشهای مختلفی هستید و دارای روسای مختلفی در هر بخش می باشید شما دارای روسای خاص خود بودن و تمامی زیردستان شما در بخشهای مختلف هستند
این الگو یک بخش را از دیگری تفکیک نمی کند اعضای GOV واحد خود را بیشتر از GOV یا نمایندگی می شناسد که اکنون شامل GOV می باشد در CQ محققان چند مورد تنش پویا و ارزشهای متناقض در خصوص هویت را شناسائی کردند مسائلی وجود دارد که اعضای جدید را در فرهنگ موجود می گنجاند و بسیاری از اعضا تناقضهای شناخته شده را در ارزشهای حمایت شده سازمان در خصوص خانواده اجتماعی سازی کار و ریسک گریزی درک کردند در اینجا مثال خوبی پیرامون ابهام نقش و تعارض نقشی که افراد حس می کنند وجود دارد.
من اینجا امدم زیرا به من گفته شد که ابتکاری ترین شرکت غذائی در صنعت باشد اکنون تیم مدیریت می گوید ما می خواهیم یک پیرو سریع باشیم.چه زمان بازی قصد تحول داشت؟ چرا من باید خود را کنار بزنم اگر کاری که ما می کنیم پیروی از رهبران صنعت باشد؟ من نمی خواهم یک پیرو سریع باشم.
زنان تازه استخدام شده حس می کردند که این مسائل حاد تر است بسیاری از مدیران زن به وسیله وعده سازمان با رشد سریع و ابتکاری فریفته شدند اما به وسیله ادارکات کلیشه ای منسوخ شده کنار گذاشته شدند.

در NNP بسیاری از اعضا در خصوص ناتوانی خود در تعریف نقش NNP و نقشهای سازمانهای والدین انها در NNP ارتباط برقرار کردند.
من فکر می کنم که NNP همه چیز را روی کاغذ قرار می دهد بسیار مبهم است واقعا سخت است درک شود که چه ما چه کسی هستیم چه کاری قرار است انجام دهیم بنابراین اگر فرد دیگری بیاید و به ان نگاهی بکند انها می گویند صبر کنید این هیچ مفهومی ندارد شما چه قدرتی دارید؟ چه کاری قرار است انجام دهید؟
محقق این دیتا را به عنوان بخشی از موضوع سازماندهی بی شکل طبقه بندی کرد تمامی مثالها نشانگر استفاده از زبان و ارتباط بین اعضا در خصوص یکدیگر در طی تحول می باشد این مثالها مثالهائی از نحوه طبقه بندی تحول از جانب اعضا می باشد مثالهائی پیرامون استعاره هائی وجوددارد که الگوهای قدیمیتر را تقویت کرد و الگوهای جدیدتر را رد کرد اعضا نیاموخته بودند که چطور درباره یک هویت جهانی جدید ارتباط برقرار نمایند.

عدم اطمینان جهانی
در طی دوره های تحول شدید اعضای سازمانی درباره اطمینان ارتباط برقرار می کنند .اطمینان یک انتظار یک فرض یا باور به نتایج مثبت یا منفی است که فرد می تواند از کنشهای آتی فرد دیگر در طی عدم اطمینان دریافت نماید عدم اطمینان دلالت بر آسیب پذیری دارد و معاصرترین تعاریف از اطمینان ،شامل باور به نیات مثبت ،رفتار مثبت یا نتایج مثبت دیگری می شود عدم اطمینان دارای مشخصه ترس بدبینی و احتیاط می شود عدم اطمینان، ناتوانی در پیش بینی ارزش درگیری با دیگری می باشد.
زمانی که اعضای سازمانی نسبت به عوامل تحول یا دیگری عدم اطمینان داشته باشند ابتکارات استراتژیک شکست می خورند .کارکنان اغلب به مدیریت در طی دوره تحول طرح ریزی شده بی اعتماد می باشند یک روش رایج برای اعضا جهت ابراز این عدم اطمینان بحث پیرامون سیاستهای سازمانی بوده و احساسی است که اعضای بی اعتماد درباره توزیع منابع از جانب مدیریت دارند.
در NNP اعضا اطمینان را به عنوان بخشی از موضوعات همکاری و ارائه منابع نمایش می دهند یک عضو NNP یاد اور شد .
من فکر می کنم ما واقعا شاهد مزایای کار افراد با یکدیگر می باشیم همکاری مارا مایلها به جلو می راند شم امی دانید افراد جدید به داخل و خارج زمینه خدمت امده و خوب است که ان افراد در یک ایستگاه با هم ملاقات کرده و با یکدیگر تعامل داشته و ایده های یکدیگر را دریافت کرده و همیشه احساس کنند که شما در زمانی که باهم کار می کنید بهتر عمل می کنید
این موضوعا ممکن است موضوعات مجزائی درباره اطمینان باشد اما ممکن است تغییراتی در مورد یک موضوع باشد اعضا به یکدیگر اطمینان دارند.
در GOV عدم اطمینان در قلب بستر جذب حاوی سه خاصیت در خصوص سیاستهای مرتبط با این موضوع سازماندهی قرار دارد اولین جنبه این بود که اطلاعات قدرت است دومین جنبه این تنها سیاست است تغییر نهائی این جنبه بود که تصمیمات بر اساس مطلوبیت اتخاذ می شود.
هر فردی یک منفعتی دارد اگر شما از کارکنان سوال کنید هر مدیری دارای افرادی است که مطلوبیتی دارند و برای کسانی بیشتر کار می کنند یا دارای افرادی هستند که برای ان ها کمتر کار می کنند بله من فکر می کنم که این را ازهمه شنیده باشم.
محققان در CQ یک موضوع را مستقیما در ارتباط با اعتماد شناسائی نکردند بلکه بسیاری از مثالهای انان پیرامون فعالیتهای سیاسی و عدم اطمینان می باشد.این مثالها بخشی از تفاسیر انها پیرامون تنشها در نمایندگی انعکاس و دوگانگی در ساختار بود تنش پدید امده از تفاوتهای بین انچه مدیران گفتند و انجام دادند حاصل شده بود یک مثال به شرح ذیل است.
همه افراد انگشتان خود را لیس زده و انها را نگه می دارند تا مشاهده کنند که باد سیاسی به کدام طرف می وزد یعنی مدیریت ارشد چه می خواهد و من با ان راحتم من فقط می خواهم آنها به ما نگویند که از ما تعهد و ورودی می خواهند تمامی انچه که انها از ما می خواهند این است که کاری را که فکر می کنند از همه بهتر است انجام دهیم اما انها از ما می خواهند فکر کنیم که این ایده خودمان است من ترجیح می دهم مثل روزهای قبل باشم فقط به من بگوئید که چه کاری انجام دهم من فکر می کنم ما سریعتر موفق می شویم اگر دیگر وانمود نکنیم که مبتکریم.
نظیر GOV اعضای CQ نیز تفاسیر خود را حول موضوع عدم اطمینان به مدیریت سازمان می دادند.
دو تحقیق در سازمانهای بزرگتر که تجربه تحول شدید را دارد بیانگر موضوعات سازماندهی عدم اطمینان می باشددر هر دو حالت مدیریت یا نیرویهای  خارجی تغییرات را بر اعضا تحمیل کرد اعضا ممکن است اطمینان و حمایت رادر صورتی منتقل کند که تغییرات از داخل عضویت پدید امده باشد اما هر گونه موضوعی در ارتباط با سیاست به طور خودکار در باره عدم اطمینان خواهد بود.

فقدان رضایت موثر
ارتباطات رضایت منددر طی تحول سازمانی شدید افزایش می یابد رضایت شکلی از ارتباطات است که خنده را از مفاهیم ناسازگار یا روابط ناموزون ترویج می کند ارتباطات رضایتمند به عنوان یک مکانیزم چارچوب بندی مجدد عمل کرده و رضایت می تواند یک هنجار و ارزش به عنوان بخشی از فرهنگ باشد رضایت می تواند در محل کار با نزدیکتر کردن عوامی اجتماعی به یکدیگر کاهش استرس مدیریت تناقض و ایجاد ارتباط موثر باشد اما به وسیله شکست خود یا خشم منفی می شود اعضای سازمانی م یتوانند تحول را در مورد نحوه استفاده از رضایت ترغیب یا منع نمایند.
روشنترین مثالها پیرامون رضایت در طی تحول حاصل از GOV است یک مثال شامل مدیر یک بخش می شود که در یک تیم مهندسی مجدد خدمت رسانی می کند مدیر به ندرت در اداره است تا در جلسات تیم شرکت کند مدیر همچنین یک ناظر حریص است و کارگران مدیر می دانند که ناظرات مسیر انان را نظارت می کنند کارکنان یک صورت از نگرشهای مدیر را در مورد درب مدیر به عنوان مسیر اینکه انها دلشان برای وی تنگ شده ارسال کردند مثال دیگر شامل کارمندی است که یک بالشیت ریبون ایجاد می کند ریبون مشابه ریبونی است که افراد یاداور اگاهی از ایدز قربانیان سرطان یا سایر علل بیماری زا بدست می بنندن ریبون کارکنان قهوه ای بود و وی انرا در جلسات به عنوان یک مخالفت جالب بدست کرد
محققان GOV به این مثالها به عنوان رضایت مثبتی نگاه می کنند که تنش را در GOV کاهش می دهد هیچ مدرکی از رضایت در دیتای CV وجود ندارد و رضایت یک موضوع در دیتای NNP نیست هر چند افراد مورد تهدید قرار گرفتند هیچ مثالی پیرامون رضایت غیر موثر وجود نداشته و دیتا تنها بیان می کند که کمبود رضایت موثر علتی است که سازمانها تحول ایجاد نمی کنند.

مهارت های ارتباطی بین فردی ضعیف
سطح مهارت ارتباطی بین فردی بر جهت تحول سازمانی تاثیر خواهد گذاشت صلاحیت ارتباطی قابلیت دستیابی به اهداف با رفتارهای ارتباطی مناسب می باشد.تناسب اشاره به تحقق انتظارات هنجاری دیگران در موقعیت اجتماعی و همچنین استفاده از ان رفتارها به طور مناسبتر برای فعالیت موجود دارد صلاحیت مستلزم عملکرد مهارتهای ارتباطی مختلف و درک این است که عملکرد مناسب می باشد.
سه مهارت در بیشتر فهرست مهارتهای ارتباطی مرتبط با صلاحیت وجود دارد مسئولیت اشاره به رفتارهائی دارد که تلاش می کند تا دیگری را بفهمد و ان فهم را منتقل نماید این ها شامل رفتارهای شفاهی نظیر امضا تائید پرسش سوالات رفتارهای غیر شفاهی نظیر گره های سر ترغیب کننده های شفاهی و کانال زنی پشتیبان می شود باز بودن اشاره به رفتارهائی داردکه یک عامل برای بهبود فهم دیگری از این عامل به کار می بندد رفتارهائی نظیر استفاده از زبان شخصی مخصوص بودن درباره تجارب و احساسات و افشای شخصی ممکن است بخشی از باز بودن باشد انعطاف پذیری توانائی تحول رفتارهای ارتباطی در موقعیت های مختلف می باشد انعطاف پذیری به معنای تنظیم با اهداف مختلف فعالیتهای مختلف افراد مختلف و موقعیتها بوده و ارتباط برقرار کننده ذیصلاح این تنظیمات را به روش مناسب انجام می دهد عبارات جایگزینی برای این مهارتها وجوددارد
بهترین مدرک برای اهمیت مهارتهای ارتباطی حاصل از دیتای کمی در GOV می باشد محققان از مقیاسهای استاندارد با هنجارها استفاده کردند کارکنان GOV خود را در مورد باز بودن از ضعیف تا خیلی ضعیف و همچنین درمورد مسئولیت پذیری از ضعیف تا خیلی ضعیف در یک دوره 5 ساله طبقه بندی کردند در داده های کمی انها خود را در مورد موضوعات غیر سازمانی یا موضوعات غیر مرتبط با تحولات صمیمی تلقی کردند وقتی درباره نرخ بندی ضعیف از انها سوال شد کارکنان GOV عقیده ضعیف خود پیرامون مهارتهای یکدیگر و مهارت های مدیر را تائید کردند.
در CQ کارکنان به نقائص در مهارت در زمان توصیف یک تیم مدیریت عالی برای اتخاذ تصمیمات اشاره کردند مشاهده ذیل نشانگر مسائل با هر سه مهارت اولیه است
شما می دانید اگر شما سه ماه صرف شود تا یک تصمیم را اتخاذ کنید افراد شما را یک حفره سیاه خواهند خواهند این خنده دار است زیرا وقتی که تیم مدیریت ارشد چیزی را بخواهد انرا دیروز می خواهد ما باید هر کاری را که انجام دادیم حذف کرده و انها را به تحقیق وا داریم اما وقتی که بخواهیم بدانیم که یک پروژه کجا قراردارد مدیریت ارشد رتبه های را نزدیک کرده و هیچ نمی گوید.
وقتی که اعضا فاقد مهارتهای ارتباطی باشند انتقال تغییر مشکل تر است اعضا دارای مشکلی درحس تحول می باشند و عدم اطمینان را بهتر حس می کنند و کمتر با سازمان احساس نزدیکی می کنند و به دیگران اطمینان بیشتری دارند.

اجتناب از تعارض
تحول شدید یک زمان متلاطم است و احتمال برای تعارض افزایش می یابد تعارض یک تلاش ابراز شده در مورد تفاوتهاست افراد تعارض را در یکی از سه مسیر کلی مدیریت می کنند اجتناب به معنای عدم اجبار به تقابل با تفاوتهاست تاکتیکهای رقابتی شامل تقابل مستقیم می شود اما ممکن است از بحث درمورد موقعیتها و ایده ها تا پیشنهادات تا حتی خشونت متفاوت باشد ارتباطات تکاملی شامل ایجاد اهداف رایج ارائه کمک به دیگران در تحقق اهداف فردی و طوفان مغزی در مسیر توسعه طرحهای کنش و ایجاد سیستمهای رایج مسئولیت پذیری می شود افراد ارتباطات تعارض را به عنوان استراتژیهای کنترل یا رقابتی ذیصلاح موثر درک می کنند اما استراتژیهای اجتناب پذیر را چندان ذیصلاح تلقی نمی کنند
در زمان تحول سازمانی شدید تفاوتهای تقابل مهم است تعارض باید نشانگر یک تعارض بین موضوعات محاوره ای جدید و موضوعات قدیمیتر باشد چنین محاوره ای ارائه گر فرصتی برای تست ابتکارات استراتژیک در برابر فرضیات و انتظارات قدیمی تر بوده و این محاوره ها ابزارهائی برای ایجاد هویتهای جایگزین روابط جوانب روتینها و ارزشها می باشند اعضا عملیات ارتباطی را در برابر عملیات قدیمی تر قرار می دهند.
یکی از یافته های جالب در دیتای کمی این بود که اجتناب از تعارض مرتبط با درک رابطه ای سازمانی سرپرست همکار بود این بر خلاف دیتای سازمانی درباره اجتناب از تعارض بود این همبستگی مثبت در GOV در طی 5 سال با سه مجموعه مختلف از دیتا با استفاده از معیارهای مختلف اجتناب وجود داشت مادرباره این الگو در مصاحبه های کیفی نهائی سوال کردیم اعضا توصیف کردند که چطور انها متکی بر سرپرستان برای مدیریت مغایرتهای محلی به جای اعمال مغایرتها بین خود می باشند انان همچنین حس کردند که هیچ انتخابی جز بهتر کردن تحولات ندارند.
در CQ کارگران به نقطه استعفا رسیدند بیشتر انان به مشارکت در تیمها به صورت اتلاف وقت نگاه کرده و افراد جدید حس کردند که به حاشیه رانده شده اند بسیاری از کارکنان حس کردند که فاقد استقلال می باشند و ریسک برای تقابل بیش از پاداش برای یکپارچگی می باشد.
در NNP همکاری و یکپارچگی برجسته بود.
این واقعیت که ما با 59 برنامه مختلف کار کرده و هیچ حمل و نقلی نداریم بدون ان ارتباطات بین مراکز ما نمی دانیم که خدمات را دوباره کاری می کنیم.
عام المنفعه یک هنجار را برای تقابل ایجاد کرد و بیشتر اعضا با تفاوتها به طور موثر مواجه شدند.

یک ترکیب نامناسب از ارتباط سست و مستحکم
رفتن به نقطه انشقاق قادر به تولید تحول دگرگون ساز شامل انباشت تفاوتها و یک اتصال تست طبیعی در رفتارهای جاری می شود اما وقتی که سیستم به یک وضعیت دگرگون شده منتقل شود نشانگر اتصال سست تری بوده و پیدایش هنجار از ناهنجاری را سبب می شود توسعه سلسله مراتب فعالیت زمانی رایج است که سیستمها از گذرهای مرحله ای دگرگون ساز نظیر نقاط انشقاق دور از موازنه پدید اینده ساختارهای غیر متمرکز ممکن است در ایجاد تحول و ابتکار بهترین باشند اما تمرکز در اجراست ترکیب عوامل فوق الذکر بیانگر این است که اعضای سازمانی ممکن است در برابر تحول دگرگون ساز با سست کردن اتصالات بین یکدیگر در حین کنار امدن با گسیختگی های اولیه تحول و قصور در ایجاد اتصالات سخت تر به عنوان بخشی از حرکت به سمت مجموعه متفاوتی از روتینها و اداب و رسوم مقاومت می کنند.
اعضای سازمانی می توانند سیستم خود را به سه صورت منفصل نمایند.
1.بخش بندی فرایندی از انفصال اهداف است بخش بندی فرایند تاکید بر اهداف محلی یا فردی به هزینه اهداف سازمانی می باشد و بخش بندی اخرین نوع انفصال است که رخ می دهد مدرک اندکی در این خصوص در هر تحقیق وجود دارد اما اهداف در هیچ سازمانی یک مسئله نمی باشند.
2.
افتراق فرایند انفصال واحدهای افقی است مدرکی پیرامون افتراق در گرایشات به محلی سازی هویتها وجود دارد اعضا با واحدهای محلی خود شناخته شده و دارای درک کمی از سایر واحدها می باشند.
3. بخش بندی فرایند انفصال عمودی است مدرک بخش بندی عدم اطمینان کلی مدیریت است عدم اطمینان نقشی را در گرایش به اجتناب از تعارض ایفا می کند سازمان هائی که تجربه افتراق و بخش بندی را دارند زمان سختی برای انجام یک تلاش یکپارچه دارند.
تقویت تحول دگرگون سازی شامل ترکیب مناسب اتصال سخت و سست می شود GOV تحولات مختلفی را در طی 5 سال جذب کرد و قوه مقننه اخیرا GOV را تفکیک کرد اما بخشهائی به عنوان نمایندگی جدیدتر بر جا ماند از انجائی که بیشتر واحدهای قبلی GOV باید با یکدیگر در حین تکمیل مسئولیتهای قانونی خود ارتباط داشته باشند اعضای واحدها تماسهای قدیمی و روابط قدیمی را علیرغم اینکه کجا خود را در بورکراسی بیابند حفظ می کنند NNP پیش از اینکه محقق گزارش نهائی را ارائه کند منحل شد هر چند اتحاد سست ایجاد کننده روابط اطمینان و وضعیت همکاری بود اما حفظ تلاشهای هماهنگ به جز در برخی فعالیتهای کوچک دشوار بود CQ همچنان وجود دارد اما تنشهای تحولات ده سال باقی است.

بحث
این نوشته به دنبال شناخت الگوهای ارتباطی بود که تشریح می کرد چطور سازمانها تحول نمی یابند این نوشته با توصیف تحول از نظریه پیچیدگی اغاز کرد و سپس با شناخت الگوها در دیتا از یک تا سه تحقیق اخیردنبال شد ارتباطات در طی تلاشهای تحول شکست خورده به ندرت شامل فرصتهای ارتباطی کافی می شد و فاقد حس شناخت و ایجاد کننده عدم اطمینان و فاقد رضایت موثر بود این مسائل به وسیله اجتناب تعارض و فقدان مهارتهای ارتباطی بین فردی ترکیب می شود ارتباطات اعضا باعث انفصال سیستم شده و فرهنگ موجود را تا جائی پناه می دهد که برای پیدایش مجدد ایمن باشد هیچ تحولی در مسیر مطلوب محتمل نیست
مقایسه نتایج سه تحقیق و مقایسه نتایج به نتایج نوشته ها بیانگر هفت الگو در اخرین پاراگراف می باشد دیتا و نظریاتی برای حمایت از نتایج در این مقاله وجود دارد ممکن است علل ارتباطی دیگری نیز وجود داشته باشد اما این هفت تا شروع هستند
جمع اوری دیتا درباره تحول اجتماعی دشوار است رویکردهای کیفی ارائه گر دیتای غنی می باشند اما صحت این دیتا بعید است زیرا زمان زیادی صرف جمع اوری و تحلیل ان شده است خوب است که سه تحقیق در این گزارش به روشهائی قابل مقایسه بودند روشهای کمی ارائه گر دقت بیشتر و نتایج سریعتر با از دست رفتن غنای بیشتر می باشند نتایج ممکن است معنی دار و بی معنی باشند طراحی ترکیبی رویکردی دیگر است اما این روشها زمان می برد
مسائل اساسی با هر گونه تحول اجتماعی شامل نحوه طبقه بندی زمان و نحوه تشریح مغایرتها در فواصل می باشد بررسی کی مورد می تواند منجر به تفاسیر باور نکردنی محدود به ان مورد شود پیوند تفاسیر از یک مورد به مورد دیگر باعث بهبود موضوعات می شود اما می تواند منجربه فرضیات محدود مشابه با فرضیات مطرح شده در اینجا شود اگار بیان کرد که انتروپولوژیستها نمی توانند ادعائی پیرامون صحت کار خود داشته باشند مگر اینکه انها بتوانند یافته ها را با یک شبیه سازی نشان دهند برای یک محقق سازمانی این به معنای جمع اوری دیتا نتیجه گیری و نمایش انتقال پذیری یا تعمیم پذیری نتایج از طریق یک شبیه سازی می باشد شبیه سازی از مدلهای ریاضی تا مدلسازی عامل دامنه دارد و شبیه سازی های مختلف برای نمایش نتایج مختلف مناسبتر است
نتایج این تحقیق اشاره به محدودیتهای ارتباطات مدیریت و ارتباطات بین فردی دارد بیشتر نوشته های مدیریت یک مکان انحصاری را برای مدیریت فرض می کند اگر مدیران بخشی از سازمانها باشند انها مدیریت می کنند همچنین گرایش به ارتباط ارتباطات با تولید یک پیام وجود دارد زیرا یافتن واژگان درست در تحول بیان شده تعهد را به سازمان می اورد تحول اقدامات ارتباطی اعضای سازمانی شامل داد و ستدی می شود که در ان عوامل تحول ممکن است تغییر یابند تغییر یک کار دشوار است و تحول دگرگون ساز رخ نمی دهد مگر اینکه مدیریت تمایل به تحمل ابهام و حسی داشته باشد که در ارتباطات پدید می آید
نتایج همچنین تقویت کننده اهمیت مهارتهای ارتباطی در استفاده از اقدامات می باشد ارتباطات زمانی رخ می دهد که دو یا چند فرد در یک رابطه اجتماعی پیامهائی را به منظور حس ایپزودهائی که ایجاد می کنند به وجود اورند فرایند میان فردی است استخدام افراد با مهارتهای ارتباطی اولیه و اموزش افراد در این مهارتها نه فقط باعث بهبود شانس تقویت یک سازمان لرزان می شود بلکه به افراد در مابقی زندگیشان نیز کمک می کند.

 

منابع:

Adler, M. (1967), The Difference in Man and the Difference it Makes, Holt Rinehart & Winston,
New York, NY.
Agar, M. (2004), “An anthropological problem, a complex solution”, Human Organization, Vol. 63
No. 4, pp. 411-8.
Aldrich, H. and Ruef, M. (2006), Organizations Evolving, 2nd ed., Sage, Thousand Oaks, CA.
Argyris, C. (1992), On Organizational Learning, Blackwell, Cambridge, MA.
Barabasi, A. (2002), Linked: The New Science of Networks, Perseus Publishing, Cambridge, MA.
Bhattacharya, R., Devinney, T.M. and Pillutla, M.M. (1998), “A formal model of trust based on
outcomes”, Academy of Management Review, Vol. 23, pp. 459-72.
Buckley, W. (1967), Sociology and Modern Systems Theory, Prentice-Hall, Englewood Cliffs, NJ.
Buckley, W. (1968), “Society as a complex adaptive system”, in Buckley, W. (Ed.), Modern
Systems Research for the Behavioral Scientist, Aldine, Chicago, IL, pp. 490-513.
Buckley, W. (1998), Society: A Complex Adaptive System: Essays in Social Theory, Gordon and
Breach Publishers, Amsterdam.
Cameron, K.S. and Quinn, R.E. (1999), Diagnosing Changing Organizational Culture: Based on the
Competing Values Framework, Addison-Wesley, Reading, MA.
Cheney, G. (1991), Rhetoric in an Organizational Society: Managing Multiple Identities,
University of South Carolina Press, Columbia, SC.
Clampitt, P.G. and Williams, M.L. (2007), “Decision downloading”, Sloan Management Review,
Vol. 48 No. 2, pp. 77-82.
Seven
communication
reasons
345
Cushman, D.P. and Cahn, D.D. (1985), Communication in Interpersonal Relationships,
State University of New York Press, Albany, NY.
Daniels, T.D. and Spiker, B.K. (1983), “Social exchange and the relationship between information
adequacy and relational satisfaction”, Western Journal of Speech Communication, Vol. 47,
pp. 118-37.
Duncan, W.J. (1982), “Humor in management: prospects for administrative practice and
research”, Academy of Management Review, Vol. 7, pp. 136-42.
Duran, R.L. (1983), “Communicative adaptability: a measure of social communicative
competence”, Communication Quarterly, Vol. 31, pp. 320-6.
Folger, J.P., Poole, M.S. and Stutman, R.K. (2005), Working through Conflict: Strategies,
Relationships, Groups, and Organizations, 5th ed., Longman, New York, NY.
Geddes, D. and Callister, R.R. (2007), “Crossing the line(s): a dual threshold model of anger in
organizations”, Academy of Management Review, Vol. 32, pp. 721-46.
Gilbert, N. and Troitzsch, K.G. (2005), Simulation for the Social Scientist, Open University Press,
New York, NY.
Griffin, D. (2002), The Emergence of Leadership: Linking Self-organization and Ethics, Routledge,
London.
Gross, M.A., Guerro, L.K. and Alberts, J.K. (2004), “Perceptions of conflict strategies and
communication competence in task-oriented dyads”, Journal of Applied Communication
Research, Vol. 32, pp. 249-70.
Hernes, G. (1976), “Structural change in social processes”, American Journal of Sociology, Vol. 82,
pp. 513-47

 

منبع : پایگاه مقالات مدیریت

 

  کلید هدایت               

از تزكیه درون تا تصفیه برون

 

تنفس صبح

لختی بخند، خنده گل زیباستصبحی كه انتهای شب یلداستسرچشمه تو سوره اعطیناستآرامشت تلاوت یك دریاست(1)

لبخند تو خلاصه خوبی هاستپیشانی‏ات تنفس یك صبح استتو امتداد كوثر جوشانیفریاد تو تلاطم یك طوفان

امام خمینی طلایه معاریف و مشاهیری است كه توانستند راه رسول اكرم(ص) و اهل بیت آن سرور عالمیان را استمرار بخشند و با تأسّی به سیره و سنت خاتم رسولان و ستارگان آسمان امامت در مسیر حق گام بردارند و اسوه تشنگان حقیقت و جویندگان زلال حكمت گردند.

آن بارقه ملكوتی به پیروی از اجداد طاهرینش نخست فضیلت‏ها و ارزش‏های معنوی را در روح و روان و خلق و خوی خویش متبلور ساخت آن گاه با فروزندگی، فیض انفاس قدسی و به مدد دم جانبخش خود بر دل‏های انسان‏ها حیات، پویایی و تحرّك بخشید. خدامحوری و خداجویی به همراه انقطاع كامل از امور فناپذیر و نیز رستن از تمامی حجاب‏ها والاترین و برجسته‏ترین خصلت آن عبد صالح به شمار می‏رفت كه پرتو پرتابش این بُعد معنوی و ملكوتی همگان را نورانی و پرحرارت ساخت، این گونه هویت ایمانی و تقوایی محصول نگرش قرآنی و روایی امام خمینی است كه پس از طی مراحل تزكیه و پالایش درونی در جامعه، نمود پیدا كرد و امّت اسلامی را برای درهم پیچیدن بساط استكبار و استبداد و پایه ریزی تشكیلاتی بر بنیان دیانت و معرفتی قرآنی و روایی مهیا ساخت.

از منظر امام كسی كه از محسوسات و حتی معقولات عبور كرده و به حقیقت ناب رسیده است در این حركت صعودی ضمن آن كه خویشتن را با پویایی و تحرّك، مجاهدتی پیوسته و كوششی مستمر از اسارت نفس رها كرده است، مبارز نستوهی است كه نمی‏تواند ستم، پلیدی، منكرات و ناگواری‏های جامعه را تحمل كند و از تحمیل فرهنگ زورگویی و خودمداری بر انسان‏ها بر می‏آشوبد و آتش بر خرمن خصم می‏زند تا رذالت‏ها و خباثت‏ها را محو كند. از دیدگاه امام كسی كه مسیر سیر و سلوك را طی می‏كند و به عرفان روی می‏آورد با هر گونه ذلت و خواری، تن پروری، انزواگزینی مخالف است و با بی‏بند و باری و فاصله گرفتن از آداب و فریضه‏های مذهبی، سازگاری ندارد.

 

از تصفیه باطن تا پالایش جامعه از باطل

امام خمینی با احاطه‏ای جامع به منابع عرفانی و آگاهی دقیق از دیدگاههای اهل تصوّف، به مدد نقّادی و ارزیابی دقیق، به اندیشه‏های عارفان پویایی بخشید در واقع امام نخست آموزه های عرفان سنتی را مورد ملاحظه قرار داد و پس از پالایش، تفكری این گونه را در مجموعه‏ای دیگر كه اجزای آن را فقه، فلسفه، اخلاق، تفسیر و دیگر ملاحظات تشكیل می‏داد، به كار گرفت. این تلاش ابتكاری و خلاقیت ویژه بزرگترین حركت علمی برای حل تناقض آشكار میان عرفان و مسایل اجتماعی و سیاسی به شمار می‏آید زیرا به دو دلیل ماهیتی و تاریخی فاصله زیادی بین آموزش‏های عرفانی و جامعه پدید آمده و پرداختن به یكی، انسان را نسبت به دیگری بیگانه ساخته و موجب دوگانگی در حیات اجتماعی گردیده بود. امام خمینی با آن توانایی ‏های فوق العاده و جنبه‏های ژرفی كه در عرفان علمی و عملی داشت نوعی اتحاد، همگونی و تفاهم بین سلوك عرفانی و مسایل امت اسلامی، پس از مدت‏ها نزاع و تخاصم، ایجاد نمود و یكی از اسرار اقبال مردم و اقشار گوناگون اجتماع به سوی ایشان در این ویژگی نهفته بود.

در همان دورانی كه امام به مراقبه، تهذیب نفس و تصفیه باطن اشتغال داشت و در كسب كمالات معنوی می‏كوشید متذكر گردید: «یكی از مقاصد بزرگ شرایع و انبیای عظام كه علاوه بر آن كه خود مقصود مستقل است و وسیله پیشرفت مقاصد بزرگ و دخیل تمام در تشكیل مدینه فاضله می‏باشد توحید كلمه و توحید عقیده و اجتماع در امور مهم و جلوگیری از تعدّیات ظالمانه ارباب تعدّی است كه مستلزم فساد بنی الانسان و خراب مدینه فاضله است و این مقصد بزرگ كه مصلح اجتماعی و فردی است انجام نگیرد مگر در سایه وحدت نفوس و اتحاد هِمَمْ و الفت و اخوّت و صداقت قلبی و صفای باطنی و ظاهری كه افراد جامعه به طوری شوند كه بنی‏آدم تشكیل یك شخص دهند و تمام كوشش‏ها حول یك مقصد بزرگ الهی چرخ زند و اگر چنین مودّت و اخوتی در یك نوع یا یك طایفه پیدا شد غلبه كنند بر تمامی طوایف و ملكی كه در این طریقه نباشند.»(2)

 

حماسه و عرفان

از دیدگاه اسلام كسی كه درون را از آلودگی‏ها دور می‏كند و خود را از باتلاق شهوات و رذائل می‏رهاند به باوری متكی بر ایمان و تقوا مسلّح می‏شود كه نیروهای عاشق را نه به كنج دیرها و صومعه‏ها كه برای دفاع از حریم حق و مبارزه با باطل و نفاق به میادین ایثار و فداكاری رهسپار می‏نماید و اذكار و اورادی كه به سالكان كوی دوست آموخته می‏شود نه یاهو در خانقاه است و نه وردهای متكی بر موهومات و تخیلات بلكه فریاد الله اكبر و لا اله الاّ الله بر فرازین قله‏های شرف و انسانیت است. این شیوه شایسته مصداق كلام نورانی رسول اكرم(ص) است كه فرموده‏اند: رهبانیة امّتی الجهاد، لباسی كه بر تن این سلحشوران می‏كنند خرقه و پشمینه صوفیان نمی‏باشد بلكه كسوت رزم، دفاع و مقاومت است. ندایی كه برای ترنّم به یاران یاد می‏دهد نه شعار دروغین عارف نمایان برای جلب مشتری است بلكه رمز یا محمد، یا علی، یا زهرا و یا حسین برای حماسه آفرینی در عرصه نبرد با استكبار و اهل باطل است. امام خمینی نیز ارزش فداكاری، شهادت و ایثار را این گونه ترسیم می‏نماید:

«در آینده ممكن است افرادی آگاهانه یا از روی ناآگاهی در میان مردم این مسئله را مطرح نمایند كه ثمره خون‏ها و شهادت‏ها و ایثارها چه شد؟

اینها یقینا از عوالم غیب و از فلسفه شهادت بی‏خبرند و نمی‏دانند كسی كه فقط برای رضای خدا به جهاد رفته است، و سر در طَبَق اخلاص و بندگی نهاده است حوادث زمان به جاودانگی و بقا و جایگاه رفیع آن لطمه‏ای وارد نمی‏سازد. خدا می‏داند كه راه و رسم شهادت كور شدنی نیست و این قلب‏ها و آیندگان هستند كه به راه شهیدان اقتداء خواهند نمود و همین تربت پاك شهیدان است كه تا قیامت مزار عاشقان و عارفان و دلسوختگان و دارالشفای آزادگان خواهد بود. خداوندا! این دفتر و كتاب شهادت را هم چنان به روی مشتاقانت باز و ما را هم از وصول به آن محروم مكن»(3)

امام خمینی دل‏ها را با نیروی معنویت و كشف و شهود به حركت و تحول واداشت و اهداف و مقاصد مردم را جهت آسمانی و قدسی داد و همگام با این راهنمایی‏ها و رهنمودها در قلوب دشمنان رعب و هراس افكند و فكر و اندیشه آنان را در هاله‏ای از نگرانی و ناگواری قرار داد و به تمامی مخالفانی كه در برابر دین و ایمان صف كشیده بودند هشدار داد كه اگر بخواهید به این روند ادامه دهید ما نیز قادریم به قوّت تقوا و به صلابت ایمانی، در مقابل دنیای شما بایستیم و اجازه ندهیم از جلوه‏های آن با آرامش بهره ببرید. امام پس از پژوهش‏های توأم با پارسایی از عرفان مصطلح و تصوّف متداول و متعارف فراتر رفت و عرفان و حماسه را با یكدیگر توأم نمود، سپس تأكید نمود باید از رهگذر عشق و در تحت توجّهات ولایت، به خداوند رسید:

 

از گلشن دلدار نسیمی، ردّ پایی

در جرگه عُشّاق رَوَم بلكه بیابم

 

میزانِ مُنوّر

امام خمینی به این حقیقت مسلّم واقف بود كه انسان عارف به میزانی نیاز دارد كه به وسیله آن حق را از باطل تشخیص دهد و آن قرآن و عترت می‏باشد زیرا گرایش‏های عرفانی به دلیل تأثیرپذیری از برخی مسایل مصون از خطا و اشتباه نمی‏باشد، پس طی این طریق بدون بهره مندی و استمداد از كلام وحی و ستارگان درخشان آسمان امامت امكان‏پذیر نخواهد بود و آن فردی كه معارف و حقایق را از چشمه جوشان خاندان پیامبر دریافت دارد و از زلال كوثر آن وجودهای پاك استفاده كند هیچ گاه دچار ضلالت نمی‏شود به همین دلیل امیرمؤمنان(ع) تأكید فرموده‏اند: این دو ستون ـ خدامحوری و سنت رسول الله(ص) ـ را برپای دارید و این دو چراغ را فروزان نگاه دارید(4) و در جای دیگر آن امام مؤمنان(ع) فرموده‏اند: آنان (اهل بیت (ع)) زیربنای دین و ستون یقین هستند، تندروها (غالیان) باید به سوی آنان بازگردند و كُندرُوها و عقب مانده‏ها لازم است خود را به این وجودها برسانند.(5)

این اصل استوار، اساسی و تأثیرگذار در فرهنگ عرفانی امام خمینی جایگاهی حسّاس و نقشی محوری دارد و سیره نظری و عملی آن روح قُدسی بر آن مُهر تأیید زده است. به باور امام خمینی قرآن مظهر رحمت الهی است كه تمامی كمالات در آن مندرج است و نازله‏ای غیبی می‏باشد كه در كسوت الفاظ و مضامین در آمده است تا بشریت را با حقایق ملكوتی مأنوس سازد. البته نشستن بر سر سفره‏ای آسمانی و بهره‏وری از چنین مائده‏ای معنوی شروطی دارد، پاكی درون، رفع حجاب‏ها و موانع و شاگردی نزد مفسّران و معلمان واقعی قرآن كه ائمه هدی(ع) هستند در زمره شرایط بهره‏مندی از بارقه قرآنی می‏باشد. آن حكیم عارف بعد از آن كه عظمت كلام الهی را از جمیع جهات مورد بررسی قرار داد و راه استفاده از حقایق آن را گوشزد نمود از فراگیران خواست تا برای آن كه نورانیت قرآن بیشتر و بهتر بر صفحه دلشان پرتو افشانی كند خود را از تعلّقات اسارت آور، منجمد و متصلّب نجات دهند و با نوعی وارستگی، آزادگی و بلند همتی در این وادی نورانی گام نهند.(6) امام به موازات این فراخوانی معنوی و رشددهنده، یادآور گردید: كلام وحی بیدار كننده آدمیان و موجب پرخاش علیه ستمگران و متجاوزان می‏شود و اضافه نمود: حیات و مجد مسلمانان در گذشته به دلیل عمل به قرآن و درماندگی و سستی آنان در جدایی از قرآن است و اگر تجدید حیات معنوی و سرافرازی می‏خواهند باید به این صحیفه آسمانی اقبال نشان دهند. ایشان می ‏فرمایند:

«مسؤولیت پاسداری قوانین الهی و عمل به قرآن كریم تنها راه بازیابی عظمت و عزت و شكوه پیشین اسلام و مسلمین، مسؤولیت پاسداری وحدت و برادری دینی تنها ضامن استقلال سرزمین‏ های اسلامی و زداینده هرگونه نفوذ استعماری»(7) از دیدگاه امام سعادت دنیوی و اخروی در پرتو عمل به قرآن به دست می‏آید:

«... هان ای قطره‏های جدا از اقیانوس قرآن و اسلام به خود آئید و به این اقیانوس الهی متصل شوید و به این نور مطلق استناره كنید تا چشم طمع جهانخواران از شما ببُرد و دست تطاول و تجاوز آنان قطع شود و به زندگی شرافتمندانه و ارزش‏های انسانی برسید...»(8)

امام خمینی پیروزی امت اسلامی ایران را بر استبداد و استكبار به دلیل اتكای به قرآن می‏دانست و به تمامی ملتها توصیه فرمود كه این رمز را به كار ببرند تا پیروزی را در آغوش بگیرند.(9)

آن مرد میدان فضیلت و تقوا سالیان متمادی معتكف آستان قرآن بود و با تهذیب نفس وخروج از قفس تنگ و تاریك نفس امّاره، انسی مقدّس با این صحیفه مبارك داشت و از خرمن آن اثر جاویدان خوشه‏های فراوانی فراهم آورد و از چشمه باطراوتش بهره‏ها بُرد. اُنس امام با قرآن توأم با رعایت آداب ظاهر و باطنی بود. هر جا كه می‏نشست آن را بالاتر از خویش می‏گذاشت و هیچ چیزی را بر روی آن نمی‏نهاد. در حال تلاوت قرآن به گونه‏ای بود كه گویی در محضر حق نشسته است، درهنگام قرائت آن با وضو و نیز حالتی آمیخته به ادب، سكون و وقار چهار زانو می‏نشست و به جایی تكیه نمی‏نمود، درست مانند كسی كه می‏خواهد محضر بزرگی را درك كند.(10)

آن پارسای پایدار از رهگذر اُنس با قرآن به مراتب و مقاماتی نایل گردید كه خود آن را توضیح داده است:

«... معلوم است كسی كه تفكر و تدبّر در معانی قرآن كرد در قلب آن اثر كند و كم كم به مقام متقین رسد و اگر توفیق الهی شامل حالش شود از آن مقام نیز بگذرد و هر یك از اعضاء و جوارح و قوای آن آیه‏ای از آیات الهیه شود و شاید جذوات و جذبات و خطابات الهی او را از خود بی‏خود كند و حقیقت «اقرأ واصعد» را در همین عالم دریابد تا آن كه كلام را بی‏واسطه از متكلّمش بشنود و آن چه را در وَهْم تو و من ناید آن شود.»(11)

از بررسی‏های فوق دو نكته به دست می‏آید: یكی آن كه رسیدن به مقامات معنوی و عرفانی و درك درجات ملكوتی بدون ارتباط با قرآن میسّر نمی‏باشد.

دیگر آن كه با تمسّك به قرآن می‏توان در عرصه‏های سیاسی و اجتماعی حماسه‏ای باشكوه را ترتیب داد و در واقع فائق آمدن بر خصم برون و درون در پرتو قرآن به دست می‏آید.

 

محبّت و معرفت

امام خمینی از سنین صباوت و دوران نوجوانی دل به محبت خاندان عصمت و طهارت سپرد اما به تدریج این عشق مقدس با معرفتی ژرف، بصیرتی جامع و اطاعت از فرامین و دستورات ائمه كه در واقع قوانین و موازین الهی است توأم گردید و ایشان هرچه در عمل به تعلیمات خاندان پیامبر اهتمام می‏ورزید به همان اندازه اشتیاقش نسبت به آن فروغ فروزان رو به فزونی می‏رفت. امام می‏كوشید تا تبلوری از سیره اهل بیت را در زندگی خویش به نمایش بگذارد و به عنوان اسوه‏ای برجسته قوی‏ترین تأثیر را در عرصه‏های اخلاقی، سیاسی و اجتماعی بروز دهد. او نه تنها از طریق زبان و بیان و نوشته‏هایش تعالیم و ارزش های دینی را تبلیغ و ارشاد می‏نمود بلكه به آن درجه از تزكیه و تهذیب رسیده بود كه اعمال و كردارش برای مردم سرمشق و مشحون از اندرزهای آموزنده به شمار می‏آمد و این ویژگی مصداق فرمایش امام صادق(ع) است كه فرموده‏اند: كونوا دعاة النّاس بغیر السنتكم (به غیر زبانتان دعوت‏گر مردم باشید). امام طی بیاناتی متذكر گردیده‏اند: «... ما تابع حضرت رسول (ص) و ائمّه هستیم كه همه امور دست آنها بود، حكومت تشكیل دادند و مردم را هدایت نمودند»(12) امام خمینی در محورهای ذیل از سیره و سنّت اهل بیت(ع) الهام گرفته بود:

1 ـ امام هم چون حضرت علی(ع) در ستیز با دشمنان برخوردی قاطع و سازش‏ناپذیر داشت بدون آن كه هراسی به دل راه دهد اما در ضمن این صلابت و اقتدار در مواجهه با بینوایان، محرومان، كودكان و مظلومان عطوفت و مهربانی و همدردی خاصی بروز می‏داد.(13)

2 ـ امام خمینی در انجام فرائض دینی و حتی نوافل و مستحبات در بین زاهدان و عارفان می‏درخشید ضمن آن كه در مسایل علمی و احاطه بر معارف بر همگنان خویش برتری داشت. در ضمن آن كه به جهت اخلاقی، شرعی، ریزه كاری‏های ادب اسلامی، امور مستحبی و مانند آن تقید ویژه‏ای نشان می‏داد در عرصه‏های سیاسی چون سیاستمداری مجرّب و مسلّط اعلام موضع می‏نمود. پیروان خویش را به نبرد با كفر، شرك و الحاد فرا می‏خواند و استكبار را به استیصال وا می‏داشت در واقع هم چون جد بزرگوارش حضرت علی(ع) كه درباره‏اش گفته‏اند: جمعت فی صفاتك الاضداد، امام خمینی شخصیتی با ابعاد گوناگون و حالات به ظاهر مختلف به شمار می‏ رفت.(14)

3 ـ در وصف ائمه هدی(ع) نقل نموده‏اند: آن وجودهای بزرگوار در ضمن فروتنی دارای هیبتی معنوی بودند و این ویژگی موجب می‏گردید كه همواره مردم در مقابل آن فروغ‏های فروزان احترام و تكریم نشان دهند و حتی دشمنان و مخالفان تحت تأثیر مهابت ائمه(ع) قرار گیرند. امام خمینی نیز وقتی در جلساتی حضور می‏یافت با وجود سادگی، تواضع و خاكساری، ابهتش همه افراد را تحت تأثیر قرار می‏داد.(15)

4 ـ جاه و مقام و درجات دنیایی نتوانست بر حالات معنوی امام اثر منفی بگذارد. او از تشریفات و تجملات رنج می‏برد و همواره در زندگی به ساده پوشی و ساده زیستی اكتفا می‏نمود و از غذاهای رنگارنگ اجتناب می‏نمود، می‏كوشید در شرایطی مشابه محرومان و رنج دیدگان جامعه زندگی نماید. با وجود آن كه مبالغ زیادی از وجوهات شرعی در اختیار ایشان بود ولی از آنها برای تدارك امكانات شخصی استفاده نكرد. با نهایت دقت، مراقب بود كه حتی اطرافیان و بستگانش به روش او تأسّی جویند. این شیوه ساده زیستی، قناعت و اكتفا به حداقل امكانات كه عامل هماهنگی با مستضعفین جامعه است و زندگی امام بر آن استوار بود سیره رسول اكرم(ص) و امامان را در اذهان تداعی می‏نمود.(16)

5 ـ امام خمینی همچون اجداد طاهرینش در راه احیای حق و بر افراشتن پرچم فضیلت و تقوا رنج‏های فراوانی دید و سختی‏های فرساینده‏ای را متحمّل گردید و آن گاه كه عده‏ای، و بیش از همه مقدس نمایان و اهل تحجّر و به عبارتی جاهلان متنسك از تسلیم به حقیقت سر بر می‏تافتند و در اجرای دستورات و توصیه‏های او سستی نشان می‏دادند دلش از درد و رنج مشحون می‏گردید و هاله‏ای از اندوه روح و روانش را فشار می‏داد.

6 ـ شیوه زندگی اهل بیت(ع)در برخورد با مخالفان این بود كه به جای انتقام گرفتن با آنان برخوردی نیكو می‏نمودند امام خمینی نیز در برابر این گونه اشخاص تا آن جایی كه به ارزش‏ها و مقدّسات خدشه‏ای و لطمه‏ای وارد نشود و مرداب‏های تفكرات آلوده اقیانوس مسلمین را خراب نكند نرمش و ملایمت نشان می‏داد و در جلسات خود، غالبا از رحمت و عطوفت سخن می‏گفت و بر این اعتقاد بود كه رأفت و ملایمت، بیشتر اثر می‏كند و البته اجرای حدود الهی و قاطعیت نشان دادن در برابر مجرمان، خلافكاران و خاطیان را برای اصلاح، پاكی و تأمین آرامش جامعه لازم و مفید می‏دانست و این جنبه را نیز جویباری از چشمه رحمت الهی تلقی می ‏نمود.(17)

7 ـ امام در مخاطره انگیزترین توطئه‏ها و صحنه‏های خوفناك با شهامت و صلابت نقش محوری داشت و از كاهش طرفداران یا قدرت یافتن دشمنان و تهدیدهای آنان هراسی به دل راه نمی‏داد. یك بار شهید آیة الله سعیدی به ایشان گفته بود: شما را تنها می‏گذارند، امام در جواب آن شهید والا مقام فرمود: اگر جن و انس یك طرف باشند و من هم یك طرف، همین است كه می‏گویم. به دشمن روی خوش نشان نمی‏داد و با نوعی عزت نفس و صلابت معنوی كوچكترین اعتنایی به مقامات سیاسی و كارگزاران استبداد و استكبار نداشت. پیروزی ظاهری هدف غایی او نبود و مقصد عالی‏تری را تعقیب می‏نمود و آن رضای حق و وصال او بود و این روش شایسته از سیره معصومین الهام گرفته بود.(18)

 

فرهنگ عاشورایی

حضرت سیدالشهداء(ع) و یارانش جز به توحید محض نمی‏اندیشیدند و شخصیتشان با عشق به حق جویی و حق پرستی عجین گشته و دل از هر چه غیر اوست شسته بودند. ارایه این شاخصه توحیدی از قیام كربلا بیان زیبایی از عرفان عاشورایی است كه امام خمینی هم بدان اشاره دارد: «مائیم و تحت عنایات خدای تبارك و تعالی و پرچم توحید كه همان پرچم امام حسین (ع) است»(19) تجلّی توحید قلبی كربلائیان، نفی تمامی مظاهر شرك و طاغوت را می‏طلبید و نیز اقامه حكومتی بر مبنای قانون الهی و نه امیال خودخواهانه و آراء فاسدان و زورمداران و زراندوزان همین اصل برخاسته از عرفان عاشورا از دیدگاه امام خمینی(ره) در تبیین ‏قیام عاشورا مطرح است: «حضرت سیدالشهداء را كشتند اما (كشته شدن او) اطاعت خدا بود، تمام حیثیت برای او بود از این جهت هیچ شكستی در كار نبود...»(20)

انسانِ گرفتار در اندیشه‏های باطل و تصورات بیهوده به گوشه‏ای می‏خزد و از قیام علیه باطل اجتناب می‏كند و از تن دادن به مصائب و مشكلات گریزان است. این بی‏تعهدی و بی‏دردی هرگز با عرفان حسینی سازگاری ندارد زیرا كه زیباترین تجلی عرفان در مبارزه علیه دشمنان ارزش‏ها و حقایق است و باید شجره طیبه حقیقت و حاكمیت خوبی‏ها با فریاد و خون تضمین گردد، لذا باید از عواملی كه مانع رشد فرهنگ ایثار و حماسه است جلوگیری نمود و مراسم عاشورایی را در فضایی آغشته به عرفان و معنویت برگزار نمود. از این جهت امام خمینی فرموده‏اند: «این خون سیدالشهداء است كه خون‏های همه ملت‏های اسلامی را به جوش می‏آورد و این دستجات عزیز عاشوراست كه مردم را به هیجان می‏آورد و برای اسلام و حفظ مقاصد اسلامی مهیا می‏كند. در این امر نباید سستی كرد...»(21) امام خمینی با تحقق بخشیدن به فرهنگ عاشورایی، جامعه اسلامی و بلكه تمامی آزادی خواهان جهان را حیات عرفانی و حماسی بخشید و جوانان و حتی بانوانی را تربیت نمود كه به شهادت عشق می‏ورزیدند و با اشتیاق به دعا، ذكر و عبادت و بازگشت به فطرت الهی، در تمامی صحنه‏های سیاسی و اجتماعی حضور فعّال داشتندو در این مسیر حماسه‏ها آفریدند و رشادت‏ها به نمایش گذاشتند. رمز و راز پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی و غلبه بر طاغوت و استكبار جهانی الهام گرفتن از قیام كربلا بود و به فرموده امام خمینی «... اگر این مجالس وعظ و خطابه و عزاداری و اجتماعات سوگواری نبود كشور ما پیروز نمی‏شد همه در تحت بیرق امام حسین سلام الله علیه قیام كردند»(22)

در حقیقت امام حسین(ع) با فداكاری‏های همه جانبه‏اش كه با اخلاص ویژه‏ای توأم بود سرمشق جاویدان مسلمانانی گردید كه در مقام یك روح مقدس و هدایت آفرین، خونی جوشان و حركت ساز، رهبری الهی و الهام بخش بر ژرفای وجودشان حكومت می‏كند و دل و ذهنشان را از افق‏های دنیایی و امور مادی به ملكوت می‏برد و به خدا و خلق و عدالت پیوند می‏دهد و عرفان راستین و ناب یعنی این كه آنان از تعلّقات ضد رشد می‏ رهند و بر كرانه توحید گام می‏نهند و از آثار این تحوّل روحی آن است كه مسلمان‏ها را در میدان زندگی مقاوم و مبارز می‏سازد و به دست آن‏ها نهضت‏های الهی و ضد طاغوتی را ترتیب می‏دهد. اگر روح حسینی كه تجلّی‏بخش رسالت محمدی و ولایت علوی است در كالبد امت مسلمان ایران جریان نمی‏یافت هرگز انقلاب اسلامی كه براساس اهداف الهی پی ریزی شد به وقوع نمی ‏پیوست.

 

مخالفت با عُزلت و انزواگزینی صوفیان

امام خمینی ضمن آن كه در سیره و اندیشه، مدافع عرفان راستین بود، با طریقه صوفیانی كه جز خودپروری و تقوا كشی كارشان محصولی ندارد، مخالفت می‏ورزید، به اعتقاد آن عارف فرزانه روش معمول اهل تصوّف را كه عرفان را در انزواطلبی، دوری از مردم، خلوت گزینی، ترك دنیا، كسالت، خرقه پوشی و خانقاه نشینی خلاصه كرده‏اند و برداشتی سطحی و قشری و احیانا انحراف‏ آمیز از معارف معنوی دارد مردود می‏شمارد و می‏ گوید:

 

در حلــــقه درویش ندیدیم صـــفایی                                         در صومــــعه از او نشنیدیم نــــدایی

در مدرسه از دوست نخواندیم کتابی                                        در مأذنــــــه از یار ندیدیــم صـــدایی

در جمــع کتب هیچ حجابی نــدریدیم                                        در درس صحـــــف راه نبردیم بــجایی

در بــتکده عمری به بطالت گـذراندیم                                       در جمع حریفان نه دوایی و نه دایی

در جـــرگه عشاق روم بــــلکه بیابـم                                        از گلشـــن دلدار، نسیمی رد پایــی

این ماو منی جمله زعقل است و عقال است                            در خلوت مستان نه منــی هست و نه مایی

 

امام بر این اعتقاد بود كه از را تصوّف مصطلح نمی‏توان به حقیقت رسید همان ‏گونه كه عارف نامدار شیخ ابوسعید ابوالخیر چنین باوری داشت:

 

در رفع حجب کوش نه در جمع کتب           کـز جمـع کتـب  نمی شـود رفــع حجب

در طـی کتـب بـود کجا نشئه حـب               طی کن همـه را بگو الی الله اتب            

                                                         رباعیات ابو سعید ابی الخیر

 

جدای از نقاط مثبتی كه میراث علمی، فرهنگی و ادبی عارفان در جهان اسلام دارد، از گذشته‏های دور، تفكّر و طرز تلقّی آنان از برخی مفاهیم اسلامی، امت مسلمان را درگیر مشكلات و سوء تعبیرهایی نموده است. آنان همواره كوشیده‏اند از همه تعالیم حیات‏بخش، رشد دهنده و پویای اسلامی برداشت‏های صوفیانه و تك بعدی ارائه دهند كه این شیوه مذموم، خطر بزرگ تحریف و تفسیر به رأی را به دنبال داشته و جامعیت و تعالی اسلام را در معرض تهدید جدّی قرار می‏داده است در تفاسیری كه صوفیه نوشته ‏اند از این نمونه‏ ها به وفور می‏توان مشاهده كرد. داستان آن عارف متهجد در عصر حضرت علی(ع) معروف است كه در نبرد صفین و مبارزه با قوای اموی، عذر آورد و گفت: در جنگ شبهه است اما در عبادت نه! و من به كاری عاری از شك و تردید روی می‏آورم تا از رضای حق تعالی اطمینان حاصل كنم. این گونه تعابیر از مسایل اجتماعی و رخدادهای سیاسی و برخورد با قرآن و حدیث در طول قرون به جایی رسید كه صوفیان دنیایی جدای از واقعیت‏های زندگی مسلمانان ترسیم كردند و حتی در توضیح سیره معصومین آن چه را خود می‏پسندیده‏اند بیان می‏نموده‏اند و می‏گفتند آن چه رسول اكرم و امامان فرموده‏اند دستورالعمل زهد سلوك اهل تصوّف می‏باشد و قطب درویشان آن بزرگواران هستند! هم چنین با تأویل عارفانه و صوفیانه وجوه اجتماعی و دستورالعمل‏های انسان ساز قرآن و عترت را به نفع معارف رمز آلود و سمبلیك تصوّف به بوته فراموشی سپردند. این گونه تصور و تلقّی از اسلام، ناگزیر بی‏اعتنایی به دنیا و نوعی خودیابی و خودبینی را ترویج می‏كرد و نوعی تشخص و منیت معنوی را نزد افراد برجسته صوفی جز در موارد نادر پدید می‏آورد كه آنان را نسبت به مسایل و معضلات افراد جامعه بی‏اعتنا می‏ساخت. در آینه این خودبینی اندیشه صوفیان، بی‏اعتنایی توأم با ترحّم را در خصوص مردمان روی آورده به مسایل دنیایی به دنبال داشت.

فقر و خاكساری كه اهل تصوّف تبلیغ می‏ كردند وقتی در چهارچوب عُزلت و زاویه‏ نشینی مطرح می‏گردید تفرّد و حركت غیر اجتماعی و بریده از همنوعان را مضاعف می ‏ساخت. البته متصوفه به شناخت روان شناسانه و عمیقی از باطن انسان و تمایلات روحی وی دست می‏یافتند اما این شناخت را نه در جهت زندگی اجتماعی انسان‏ها و گسترش و بهبود روابط آدمیان بلكه در راه تلقین تنهایی و اشاعه عزلت به كار می‏گرفتند و بدین ترتیب برخلاف وحدت اعتقادی و بینشی، صوفیان درصدد ایجاد گرداب تفرقه میان انسان‏ها و ایجاد تكثّر و تشتت روح اجتماعی برمی‏ آمدند، زیرا وقتی روح اجتماعی، وفاق جمعی و مشاركت در میان افراد جامعه رو به اضمحلال و افول برود و هر كسی دغدغه سلوك خود را در بستر تفكرات صوفیانه داشته باشد، قوام، دوام، ثبات و حیات جامعه دستخوش تهدید شده و با زوال پیوندهای اجتماعی، حیات فردی انسانی و رستگاری آحاد جامعه به خطر می‏افتد. در این میان آنچه مصائب، معاصی، تباهی و عقب گرد متوجه جامعه می‏گشت، حكّام زر و زور و تزویر با پدید آوردن اختناقی شدید بر گرده مردم حكومت می‏كردند و در گسترش جهل و جور می‏كوشیدند با بی‏اعتنایی اهل تصوّف روبرو می‏گردید و اگر در مواقعی، افرادی از آنان مصمم به ستیز با ستم می ‏شدند نه تنها قادر نبودند تحول اساسی در اوضاع آشفته جامعه پدید آورند بلكه فریادشان در گلو خاموش می‏گردید و با اتهامات دروغین از صحنه‏های فرهنگی اجتماعی حذف می ‏شدند.

امام خمینی این گونه تفكر عرفانی را به نقد كشیده و ضمن آن كه قابلیت‏های استفاده از حقایق عرفانی را به امور خاصی منحصر ننمودند، گستره بهره‏گیری از آن را به سیاست و زندگی تسرّی دادند و حتی مطالعه آثار عرفانی را برای روی آوردن به معنویت و رهایی از چنگال مادیت و اندیشه‏های الحادی لازم دانستند، چنان چه در پیام ایشان به میخائیل گورباچف رهبر شوروی سابق این تأكید و رویكرد مشاهده می‏شود.

تفاوت آشكار نگرش عرفانی امام با عرفانی سلف در این واقعیت نهفته است كه ایشان ثابت كردند لازمه عارف بودن گوشه عزلت اختیار نمودن و انزوا گزینی نیست و اصولاً این گوشه‏گیری و بی‏تفاوت بودن در مقابل مسایل اجتماع و بی‏اعتنایی به حوادث و وقایعی كه ارزش‏ها و انسانیت را در معرض خدشه و تهدید قرار داده‏اند مقاصد عالی عرفان را عقیم می‏نماید. انزوا در مدتی كوتاه آن هم برای تزكیه درونی، تهذیب نفس و صفای باطن می‏تواند با بركت و پرثمر باشد اما این عزلت برای تمامی دوران زندگی فردی و اجتماعی آفت زا و ویرانگری است و به همین دلیل آن عارف سیاستمدار به رغم ارادتی كه نسبت به عرفای نامدار و مشهور داشتند، از آنان انتقاد می‏ كند و می‏ فرماید:

«... یك مدت زیادی گرفتار عرفا بودیم. اسلام گرفتار عرفا بود. آنها خدمتشان خوب بود اما گرفتاری برای این بود كه همه چیز را برمی‏ گرداندند به آن طرف مثل تفسیر ملاعبدالرزاق، خوب او مرد بسیار دانشمندی، مرد بافضیلتی است، اما همه قرآن را برگردانده آن طرف، كانّه قرآن با این كارها كار ندارد.»(24)

امام در تفسیر سوره حمد خاطرنشان نموده‏اند: «بالاخره باید از دنیا رفت، گفته نشود كه این‏ها دعوت به آن طرف [آخرت] می‏ كنند نه به این جا [دنیا] انبیاء در حالی كه همه دعوت هایشان برای آن جا بود در این‏جا عدالت را رواج می‏دادند.»(25)

امام نوعی از كمال و نور مقدس را هدف انسان می‏داند و همه چیز را در این طریق وسیله می‏پندارد: «تمام عبادات وسیله است، تمام ادعیه وسیله است، همه برای این است كه انسان این لُبابش ظاهر شود آنچه بالقوّه است به فعلیت برسد و انسان بشود.»(26)

به اعتقاد آن روح قدسی، عرفان و اندیشه‏های عارفان می‏تواند در حركت‏های انقلابی و تحول آفرینی جامعه تأثیرگذار باشد و از این جهت فرموده‏اند: «... بیداری اوّل قدم است، اوّل قدم یقظه است. در سیر عرفانی هم یقظه قدم اول است. در این سیر، این هم مسیر الهی و عرفانی است. بیداری قدم اوّل است و كشورهای اسلامی، ملت‏های مسلم، ملت‏های مستضعف در سراسر جهان، اینها بیدار شده‏اند و ان شاءالله پیروز خواهند شد»(27) و ذیل تفسیر سوره حمد متذكر گردیده‏اند:

«... اینها خیال كرده‏اند كه این علوم معنوی مردم را از فعالیت باز می‏دارد، اشتباه است همان آدمی كه این علوم معنوی را به مردم یاد می‏داد، و كسی هم مثل او بعد از رسول الله(ص) حقایق را نمی‏دانست همان روزی كه با او بیعت كردند به حسب تاریخ كلنگش را برداشت و رفت سراغ فعالیتش، منافات با هم ندارند...»(28)

در سیره نظری و عملی امام به خوبی می‏شد ناظر این حقیقت بود كه فرد باید به خودسازی بپردازد و با حالت انقطاع، از گرداب نفس خویش بیرون آید و بداند تا در حجاب «من» سرگرم است، و این خرقه را پاره نكرده است راهی به معدن معرفت و چشمه توحید نخواهد بُرد چنان چه در «محرم راز» می‏ گوید:

 

هر كه این اغلال در جانش بود آماده نیست

تا اسیر رنگ و بویی، بوی دلبر نشنوی

 

و بدین گونه انحراف آمیخته به تفكرات صوفی زده‏ ها را از صفای عارفان دلسوخته تفكیك نمودند و نفرت و انزجار خویش را از تصوّف آغشته به خرافات، بدعت‏ ها و آلودگی‏ های دیگر اعلام كردند:

 

در خرقه‏ شان به غیر مَنَم تحفه‏ ای مَیاب تا كی كلام بیهده گفتار ناصواب(29)

این جاهلان كه دعوی ارشاد می‏ كنند دم درنیار و دفتر بیهوده پاك كن

و بی ‏اعتقادی خود را نسبت به عرفانی كه در بین متصوفه رواج داشته، باز گفته ‏اند:

 

من دیوانه گشاینده رخسار توأم(30)آنچه خواندیم و شنیدیم همه باطل بود(31)كی می‏ توان رسید به دریا از این سراب چیزی نبود غیر حجابی پس حجاب...(32)

عارفان پرده بیفكنده به رُخسار حبیبچون به عشق آمدم از حوزه عرفان دیدماز درس و بحث مدرسه‏ام حاصلی نشدهرچه فرا گرفتم و هر چه ورق زدم

امام خمینی در مذمت عارف نمایان نوشته است: «آن بیچاره‏ای كه خود را مرشد و هادی خلایق می‏داند و در مسند دست‏گیری و تصوّف قرار گرفته حالش پست‏تر و غمزه‏اش بیشتر است، اصطلاحات را به سرقت برده و سر و صورتی به متاع بازار خود داده و گمان كرده به لفظ مجذوب علیشاه یا محبوب علیشاه حال و جذبه دست می‏دهد»(33)

ایشان چنین صوفیانی را بی‏خبر از فهم حقایق و محروم از وصل دوست می‏داند و صفاتی چون نامحرم، عاری از صفا و دغل ‏بازی به آنها می‏ دهد:

 

باده از دست بتی گیر كه محرم باشد(34)تا به جانت رسد از كوی دل آوازسروش(35)دم زدن از خویشتن با بوق و كرنا چه شد(36)مدعی حق طلب انیت و انّا چه شد(37)صوفی بی‏صفا نمی‏ خواهم(38)از دغل بازی صوفی به امان آمده‏ام(39)

طرب ساغر و درویش نفهمد صوفیگوش از عربده صوفی و درویش ببندصوفی صافی اگر هستی بِكَنْ این خرقه رابر فراز دار فریاد انا الحق می‏زنیصوفی از وصل دوست بی‏خبر استبر در میكده با آه و فغان آمده‏ام

این انتقادها و ملامت‏ ها بدان جهت است كه فرهنگ صوفیان جز در موارد نادر با روح قرآن و عترت مغایرت دارد و این شیوه قادر نخواهد بود كه روح حقیقت جوی انسان را به سرمنزل مقصود برساند و انجام این برنامه نجات بخش از عهده مكتبی برمی‏آید كه با توجه به واقعیت‏ها و رعایت كمال اعتدال، انصاف و در نظر گرفتن تمامی نیازهای انسان روح او را در حالتی متعادل به سوی كمال مطلوب سوق دهد و این موضوع اصلی قرآنی است:

«وابتغ فیما آتاك الله الدار الآخرة و لا تنس نصیبك من الدّنیا و احسن كما احسن الله الیك»(40) یعنی در آنچه خداوند به تو عطا نموده، سرای جاوید را بطلب و به دست آور و نصیب خود را از دنیا فراموش مكن و هم چنان كه خداوند به تو نیكی كرده، نیكی كن.

 

منابع :

 

1 ـ اشعار از قیصر امین پور است، نقل از روزنامه جام جم، شماره 801.

2 ـ فصلنامه حضور، شماره 20، ص99.

3 ـ صحیفه نور، ج20، ص238.

4 ـ نهج البلاغه، نامه 47 و خطبه 149.

5 ـ همان، خطبه دوم.

6 ـ برگرفته از كتاب آداب الصلوة، امام خمینی، ص224 ـ 215، كتاب قرآن باب معرفة الله (مجموعه بیانیه‏ها و نوشته‏های امام خمینی درباره قرآن)، ص 89 ـ 82.

7 ـ صحیفه نور، ج6، ص81.

8 ـ همان، ج1، ص192.

9 ـ همان، ج8، ص171.

10 ـ خلوتی با خویشتن، ص42 ـ 40، ویژگی هایی از زندگی امام خمینی، ص20؛ پا به پای آفتاب، ج1، ص286؛ سرگذشت‏های ویژه از زندگی امام خمینی، ج4، ص129.

11 ـ چهل حدیث، امام خمینی، حدیث بیست و نهم.

12 ـ تبیان، دفتر دوازدهم، ص187.

13 ـ نك: سرگذشت‏های ویژه از زندگی امام خمینی، ج1، ص116.

14 ـ پا به پای آفتاب، ج4، ص208.

15 ـ همان، ص161.

16 ـ نك: ویژگی هایی از زندگی امام خمینی، ص56؛ در سایه آفتاب، محمد حسن رحیمیان، ص86؛ تجلّی جلال (ویژه پنجمین سالگرد رحلت امام خمینی)، ص8؛ مجله پیام انقلاب، شماره 52، ص25.

17 ـ صحیفه نور، ج18، ص152؛ تفسیر سوره حمد، ص110 ـ 109.

18 ـ مجله نور علم، دوره سوم، شماره هفتم، ص114.

19 ـ صحیفه نور، ج17، ص58.

20 ـ همان، ج4، ص20 ـ 19.

21 ـ همان، ج15، ص204.

22 ـ صحیفه حوزه، شماره 50، ص3.

23 ـ دیوان امام خمینی، ص187.

24 ـ سخنرانی امام در روز 17 تیر سال 1358 برای روحانیان و واعظان تهران، روزنامه همشهری، شماره 127.

25 ـ تفسیر سوره حمد، ص52.

26 ـ همان، ص74.

27 ـ صحیفه نور، ج12، ص141.

28 ـ تفسیر سوره حمد، ص55.

29 ـ دیوان امام خمینی، ص48.

30 ـ همان، ص136.

31 ـ همان، ص104.

32 ـ همان، ص48.

33 ـ چهل حدیث، ص91.

34 ـ دیوان امام، ص86.

35 ـ همان، ص130.

36 ـ همان، ص94.

37 ـ همان.

38 ـ همان، ص160.

39 ـ همان، ص140.

40 ـ سوره قصص، آیه77.

 

دانستنیها                          

کتابخانه ملی کنگره آمریکا

در ۲۴ آوریل سال ۱۸۰۰م "جان آدامز"، رییس جمهور وقت آمریکا لایحه ای را به کنگره آمریکا فرستاد که بر اساس آن علاوه بر انتقال پایتخت این کشور از فیلادلفیا به شهر جدید واشنگتن،‌ با اختصاص مبلغ ۵۰۰۰ دلار برای تاسیس کتابخانه ای حاوی کتب قابل استفاده و مفید برای اعضای کنگره آمریکا نیز موافقت می گردید. بدین ترتیب با گردآوری یک مجموعه ۳۰۰۰ جلدی در بخشی از کاپیتول – ساختمان جدید کنگره آمریکا- سنگ بنای اولین کتابخانه کنگره امریکا گذاشته شد.
اما در حقیقت پایه گذاری آنچه هم اکنون به عنوان بزرگترین کتابخانه جهان شناخته می شود،‌ مدیون وقایعی است که ۱۵سال بعد اتفاق افتاد. در آگوست سال ۱۸۱۴ ارتش مهاجم انگلستان با به آتش کشیدن ساختمان کنگره کتابخانه کوچک آنرا نیز نابود کرد. یکسال بعد "تامس جفرسون"،‌ رییس جمهور بازنشسته آمریکا در ازای دریافت ۲۳۹۵۰ دلار،‌ کتابخانه شخصی خودش را که حاوی ۶۴۸۷ جلد کتاب در موضوعات گوناگون هنری،‌ فلسفی،‌ ریاضیات، علوم پزشکی، روانشناسی و غیره بود، تقدیم کنگره کرد. جفرسون در واقع با اظهار این مطلب که "گمان می کنم هیچ موضوعی وجود ندارد که یک عضو کنگره زمانی نیازمند مراجعه به آن نباشد"، توجه اعضا را برای پذیرفتن این حجم کتاب با موضوعات متنوع و گوناگون جلب نمود.
در فاصله سالهای ۱۸۶۴ تا ۱۸۹۷ " آنیثورس راند"
، کتابدار کنگره، این کتابخانه را به یک مرکز تحقیقاتی ملی مبدل نمود. در سال ۱۸۸۶ و به دنبال تصمیمی که ۱۳پ سال قبل کنگره به منظور تغییر معماری ساختمان کتابخانه گرفته بود،‌ "جان اسمیث میر" و "پل پلز" مسوولیت ساخت بنایی با معماری دوره رنسانس ایتالیا را بر عهده گرفتند.
سرانجام در اوایل نوامبر سال ۱۸۹۷ بزرگترین، مجهزترین، ایمن ترین و طولانی ترین کتابخانه جهان در ساختمان تامس جفرسون در واشنگتن دی سی افتتاح شد. دو ساختمان دیگر با نام
های جان آدامز و جیمز مدیسون نیز در سالهای ۱۹۳۸ و ۱۹۸۱ به عمارت قبلی اضافه شدند.
در کتابخانه کنگره آمریکا مجموعه ای از ۲۹ میلیون کتاب و مقاله با بیش از ۱۳۰ میلیون موضوع، دو میلیون و ۷۰۰ هزار صفحه گرامافون و آثار صوتی،‌ ۱۲ میلیون قطعه عکس، چهار میلیون و ۸۰۰ هزار نقشه و ۵۸ میلیون نسخه خطی در ??۲/۷۷ کیلومتر (?۳۰ مایل)‌جای گرفته است. در میان این آثار می توان به ۶۰۰ هزار نسخه از نشریات، کتابها و دست نوشته های فارسی اشاره نمود که در طی۵۰ سال و به دلیل علاقه یک قاضی آمریکایی به زبان و ادبیات و عرفان فارسی توسط یک شرق شناس ایرانی مقیم آمریکا به نام "ابراهیم پورهادی" جمع آوری گردیده است.
از سال ۱۸۷۰ به منظور حمایت از حقوق مولفین (کپی رایت) همه نویسندگانی که خواستار استفاده از این حق باشند، بایستی دو نسخه از آثارشان را به این کتابخانه بفرستند. بدین ترتیب روزانه تقریبا ۲۲۰۰۰عنوان کتاب جدید در ایالات متحده به این کتابخانه وارد می شود که تقریبا ۱۰ هزار عنوان آن در هر روز به مجموعه دائمی کتابخانه افزوده می گردد.


● مطالعه نیمه آزاد، امانت ممنوع!
با وجود آنکه تنها اعضای کنگره آمریکا و برخی مقامات رسمی دولتی می توانند کتب موجود در این کتابخانه را به امانت بگیرند، هر فرد بالاتر از سن دبیرستان در این کشور قادر است با ارائه کارت شناسایی، مجوز لازم برای ورود به سالن قرائت این کتابخانه را دریافت کند. البته عناوینی که برای همه در دسترس است، با لحاظ محدودیتهای امنیتی در اختیار درخواست کنند قرار می گیرد. برخی کتب نیز مارک دار هستند، یعنی در صورت درخواست؛ به طور اتوماتیک درخواست کنند تحت نظر قرار می گیرد. برخی از کتب دینی بویژه اسلام از این جمله اند. بطورکلی ورود به کتابخانه کنگره جهت انجام پژوهش های دانشگاهی برای عموم آزاد است و علاوه بر وجود تورهای ویژه برای بازدید از این مجوعه فرهنگی، متقاضیان خارج از آمریکا نیز می توانند از امکانات ویژه ای که در سایت مرکزی این کتابخانه « www.loc.com » فراهم شده نیز استفاده کنند. از امکانات موجود در سایت این کتابخانه می توان به سند دیجیتال
American Memory به عنوان یک منبع بایگانی صوتی و تصویری، کاتالوگهای کتابخانه و آرشیو آنلاین خلاصه مذاکرات کنگره آمریکا اشاره نمود. در واقع برخورداری از سایتهای ارزشمند علمی و پژوهشی، کتابخانه کنگره آمریکا را به یکی از بزرگترین منابع اطلاعاتی خصوصا در حوزه فزهنگ و تاریخ کشورهای جهان بدل کرده است.
یکی دیگر از ویژگی های بارز این کتابخانه شیوه فهرست نویسی آن است. این کتابخانه علاوه بر نقش عمده ای که در تدوین قواعد فهرست نویسی انگلوامریکن داشته، فعالیتهای گسترده ای را نیز در زمینه انجام امور فنی و توزیع فهرست برگه های چاپی (از آغاز قرن بیستم)،‌ توزیع نوارهای مارک (از سال ۱۹۶۸) و توزیع دیسک فشرده
CD-MARK و LASERCAT در سالهای اخیر به ثمر رسانده است. این کتابخانه همچنین مدیریت "سرویس کتابخانه ملی برای نابینایان و معلولین" را نیز به عهده دارد که یک برنامه کتابخانه ای گویا و با خط بریل است و به ۷۶۶ هزار آمریکایی خدمات می رساند.


● یک آرشیو گسترده‌ی آمریکایی
در ۲۲ سالن مطالعه و همچنین وب سایت مجهز این کتابخانه امکان دسترسی به بزرگترین مجموعه جهانی نسخ خطی، ‌عکسها،‌ فیلمها، نقشه ها، نوارهای صوتی، نقاشی ها و پوسترها و انبوهی از امکانات بصری دیگر وجود دارد.
هنگامیکه "فرد اوت"،‌ دستیار توماس ادیسون، عطسه کرد شاید هرگز نمی دانست که در حال ساختن تاریخ است. اما فیلم گرفته شده از عطسه او توسط کمپانی سازنده ادیسون، در سال ۱۸۹۴ به عنوان اولین فیلم زنده ای که مشمول قانون کپی رایت قرار می گرفت، انتخاب شد. از آن زمان، کلکسیون های تصاویر متحرک کتابخانه تا حدی پیشرفت کردند که از اولین روزهای تصاویر تلویزیونی تا آخرین تولیدات سینمایی را در بر می گیرند. بسیاری از این فیلمها در برنامه های نمایش رایگان سالن نمایش "مری پیکفورد" کتابخانه به نمایش درآمده اند.
نمونه دیگری از مجموعه های کامل و دست نخورده کتابخانه، به تاریخچه فن آوری صوتی مربوط است. مبدا جمع آوری این مجموعه از سال ۱۹۲۶ و مصادف با اهدای بیش از ۴۰۰ دیسک از نوارهای ویکتور بوده است و هم اکنون اولین سیلندرهای وکس، صفحات وینیل، نوارها و آخرین محصولات ضبط شده دیجیتالی را شامل می شود.
در کنار آثار دست نویسی که نامه های ۲۳ رییس جمهور پیشین آمریکا، قوانین دادگاه عالی و حقوق مدنی را در برمی گیرند، بیش از ۸/۴ میلیون نقشه از قرن چهاردهم تاکنون نیز وجود دارند که بسیاری از این آثار را می توان روی وب سایت کتابخانه کنگره مشاهده نمود.


● مرکز تحقیقاتی برای قانون گذاران کشور
امروزه سرویس تحقیقات کنگره (
CRS)‌ کتابخانه، با رسیدگی به بیش از ۵۰۰ هزار درخواست در سال، امکان انجام تحقیقات علمی و هدفمند را برای "اعضای کنگره" فراهم می کند. در سال ۱۹۱۴ ابتدا کنگره مرکز تحقیقاتی قوه مقننه را به عنوان بخشی از کتابخانه تاسیس کرد و با تصویب قانون سازماندهی مجدد این قوه در سال ۱۹۷۰، اختیارات این بخش را افزایش داد و نام آن نیز به مرکز تحقیقات کنگره تغییر یافت.
ضمن بهره گیری گسترده از مجموعه های بی مانند کتابخانه،
CRS با فراهم آوردن امکانات به موقع و محرمانه از اعضا و کمیته ها در تمامی حوزه های مورد علاقه ایشان، نقش منحصر بفردی را در کنگره ایفا می کند.
هنگامیکه کنگره مشتاق دانستن قوانین سایر کشورها باشد، نظرها متوجه کتابخانه حقوق کنگره می شود. مکانی که متخصصان چند زبانه آن به راحتی امکان بررسی قوانین ۲۰۰ کشور دیگر جهان را فراهم می کنند. وجود منبع اطلاعاتی آن لاین "شبکه اطلاعات قانونی جهانی" نیز به اعضای آمریکایی و با ملیتهای دیگر اجازه می دهد که به قوانین، اساسنامه ها، مقررات و سایر احکام قانونی به زبان خود دسترسی داشته باشند.


● منابع اینترنتی
وب سایت کتابخانه کنگره گنجینه ای از اطلاعات رایگان برای تمام سنین به حساب می آید:
کودکان امکان استفاده از داستانهای آمریکایی کتابخانه را دارند.
معلمان می توانند با مراجعه به صفحه آموزش، منابع درسی و مواد آموزشی دیگر را بیابند.
محققان هم می توانند از کاتالوگ آن لاین و سایتهای سالن مطالعه استفاده نمایند.
و برای خوانندگان مسن نیز سایتهای جذابی همچون
Wise Guide تدارک دیده شده است، یک ماهنامه آن لاین که بسیاری از منابع آموزشی و مفید موجود در سایت کتابخانه را به نمایش می گذارد که عبارتند از: سایت نمایشهای آن لاین، THOMAS که به اطلاعات مربوط به قوانین در حال بحث در کنگره مربوط می شود، مجموعه گسترده ای از تاریخ آمریکا در بخش "حافظه آمریکایی" و گنجینه های جهانی در "دروازه جهانی".
برنامه کتابخانه ملی دیجیتالی کتابخانه کنگره نیز از آغاز پیدایشش در سال ۱۹۹۴ تاکنون به عنوان برترین منبع قابل دسترس عموم در زمینه مندرجات خردمندانه باکیفیت و غیر تجاری روی شبکه جهانی اینترنت قابل دسترس بوده است. از اکتبر ۲۰۰۳ بیش از ۵/۸ میلیون نمونه از کلکسیونهای کتابخانه به صورت همگانی و تمام وقت در اختیار کاربران قرار گرفته است. سایت مذکور که یکی از محبوبترین بخشهای دولت فدرال است، سالانه بیش از دو بیلیون معامله را اداره می کند.


● طرح ترویج کتاب‌خوانی!
کتابخانه کنگره آمریکا با اعمال برنامه های ملی متعددی سعی دارد تا سطح مطالعه را در این کشور ارتقا بخشد:
بیش از یک قرن پیش، کتابخانه امکانات ویژه ای را در اختیار آن دسته از کاربرانش در واشنگتن که مشکل جسمی یا بینایی داشتند، قرار داد. سپس در سال ۱۹۳۱،‌ قانونی در کنگره به تصویب رسید که هم اکنون به سرویس ملی کتابخانه ای برای نابینایان و معلولان جسمی مشهور است. امروزه صدها نفر از هزاران خواننده این کشور،‌ میلیونها کتاب و روزنامه بریل و مواد ضبط شده را از طریق شبکه ای متشکل از ۱۴۰ کتابخانه مرتبط در سراسر این کشور دریافت می کنند.
"مرکز کتاب" کتابخانه که در سال ۱۹۹۷ تاسیس گردیده است،‌ مسوولیت افزایش اشتیاق عمومی به کتاب و کتابخوانی و کتابخانه ها در مراکز مرتبط خویش در ایالات مختلف را برعهده دارد.
"مرکز ادبیات کودکان" نیز نمونه دیگری است که با موسسات،‌ مربیان، کتابداران و تمامی کسانی به کودکان خدماتی ارائه می دهند همکاری می کند تا ایشان را در زمینه مطالعه، تفسیر و انتشار کتابهای ویژه کودکان یاری رساند.
از سال ۲۰۰۱ ، کتابخانه مسوولیت برگزاری و تامین مالی فستیوال ملی سالانه کتاب را نیز بر عهده گرفته است و موجبات گردهمایی نویسندگان مشهور، قصه گویان و کتاب دوستان را در تفرجگاه ملی واشنگتن دی سی فراهم می آورد.
همچنین در سال ۱۹۳۶، کتابخانه موقعیتی را ایجاد نمود که امروزه به رایزنی برای انتخاب برجسته ترین شاعر مشهور است.


● مشارکت در کلاس درس
کتابخانه کنگره در قالب یک برنامه توسعه آموزش و پرورش، با شبکه گسترده‌ی معلمان سراسر آمریکا همکاری می کند تا مجموعه های موجود در کتابخانه را در برنامه های متداول کلاس
های درسی جای دهد.
بدین منظور برنامه های آموزش آن لاین با بهره گیری از منابع مقدماتی، اهداف حمایت کننده آموزشی، کارگاههای گروهی و طرح ایجاد یک کرسی مرجع آن لاین برای مربیان اجرا می گردند.
وب سایت
های "صفحه آموزش" و "امروز در تاریخ" هم طراحی شده اند تا به مربیان در استفاده از مجموعه های "حافظه‌ی آمریکایی" برای تدریس تاریخ در کلاس درس کمک کنند.
برنامه "سرگذشت افکار آمریکایی" نیز طرح دیگری است که توسط کنگره تصویب شد و توسط کتابخانه کنگره و ائتلاف آموزش و تحقیقات کارولینای غربی به اجرا در آمده است تا با در اختیار گذاشتن ابزار و منابع آموزش الکترونیکی به معلمان، توانمندیهای مجموعه های آن لاین کتابخانه را به دانش آموزان نشان دهد.


● مرکزی برای مطالعات بین الملل
تقریبا نیمی از کتابهای کتابخانه کنگره به زبانهایی غیر از انگلیسی هستند. برای بسیاری از نقاط جهان همچون چین، روسیه و آمریکای لاتین مجموعه های این کتابخانه کاملترین و عالیترین مرجع نمونه های خارج از کشور هستند.


● مرکز هنرهای نمایشی
صرفنظر از سلیقه ای که مراجعین کتابخانه کنگره در زمینه موسیقی داشته باشند، می توانند از انواع آهنگهای کلاسیک، جاز،‌ تئاترهای آمریکایی، عامیانه، قومی، پاپ و غیره در کنسرتهای رایگان استفاده کنند.
در زمینه تحقیقات مربوط به موسیقی نیز امکانات فراوانی در مجموعه های صوتی ضبط شده، روی وب سایت و یا در سالنهای مطالعه فراهم گردیده است.


● نمایشگاه آثار مشهور
کتابخانه کنگره بنا به ادعای گردنندگانش "پناهگاهی" برای آثار نادر، منحصر به فرد، و غیر قابل انتظاری است که دوران کاملی از تجربیات بشری را به نمایش می گذارد. البته بسیاری از این آثار؛ اجبارا و از سر ناچاری، به اینجا پناهنده شده اند!
"گنجینه های آمریکایی کتابخانه کنگره" اولین نمایشگاه این موسسه است که در آن در هر زمان بیش از ۳۰۰ اثر به نمایش گذاشته می شود و این آثار بطور متناوب تغییر می کنند،‌ از اینرو بازدید از این نمایشگاه حتی برای چندمین بار هم جذاب خواهد بود.
در میان نمایشهای دائمی کتابخانه دو کتاب بسیار با ارزش از مجموعه های این کتابخانه نیز قابل مشاهده اند که هر دو به قرن ۱۵ میلادی تعلق دارند: یک کتاب مقدس گوتنبرگ که یکی از سه کپی کامل این اثر در جهان است که روی پوست گوساله نوشته شده اند و کتاب مقدس و بزرگ ماینز که نمونه ای بسیار جذاب از یک دست نوشته به حساب می آید.
بسیاری از مجموعه های موجود در کتابخانه بصورت سررسید یا کتاب نفیسی به چاپ رسیده است که قابل خریداری است.


● محافظت از سنت های ملی یا بنیاد حفظ و نشر آثار جنگهای مقدس!
"مرکز عقاید بومی آمریکایی" مسوولیت محافظت و در دسترس قرار دادن میراث سنتی آمریکایی(توجه کنید: منظور همین تاریخ ۴۰۰ ساله است.) را بر عهده دارد که بدین منظور به جمع آوری داستانهای شفاهی و آثار ثبت و ضبط شده موسیقی دانان، نویسندگان و قصه گویان از اشخاص شناخته شده و معروف گرفته تا شهروندان عادی می پردازد. این مرکز همچنین "طرح تاریخ سربازان" را نیز به اجرا در می آورد و تاریخچه های شفاهی که به صورت نوارهای ویدیویی یا صوتی ضبط شده اند را در کنار اسنادی همچون نامه ها، خاطرات، نقشه ها، عکسها و فیلم
های خانگی از سربازان شرکت کننده در جنگهای آمریکا و حامیان آنها،‌ جمع آوری و محافظت می کنند.
در کنار مسوولیت جمع آوری مجموعه ها،‌ کتابخانه عهده دار وظیفه مراقبت و محافظت از آنها نیز هست. بیش از ۲۰۰ سال است که ‌کتابخانه کنگره از کتابها، عکسها، نقشه ها،‌ دست نوشته ها، نوارها و دیگر داده های خود محافظت کرده است. برای دستیابی به این هدف روش های پیشرفته ای برای اولین بار در این کتابخانه پایه گذاری شد که هم اکنون در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرند.


● رهبری سیستم دیجیتالی بین المللی
امروزه، مردم به طور فزاینده ای علاقمندند که اطلاعات مورد نیازشان را به صورت دیجیتالی از طریق اینترنت یا نشریات الکترونیکی در اختیار بگیرند. بسیاری از این اطلاعات در صورتیکه تحت مراقبت قرار نگیرند،‌ هرگز به "نسلهای آینده" نخواهند رسید. در سال ۲۰۰۰، برنامه محافظت و سازماندهی اطلاعات ملی دیجیتالی برای جمع آوری و حفظ منابع باارزش دیجیتالی آغاز شد.

 

منبع : کتاب نیوز  

 

  مباحث فرهنگی            

روز تربیت بدنی و ورزش گرامی باد

گردآوری و تنظیم : مجله الکترونیکی کشکول مدیریت

 

هفته تربیت بدنی همه ساله از 26 مهر تا دوم آبان به منظور آشنایی جامعه با اهمیت و اثرات کاربرد ورزش در زندگی فردی و اجتماعی، اشاعه و توسعه و ترویج ورزش در خانه و خانواده و هدایت و ارشاد جامعه به ورزش های همگانی برگزار می شود. ورزش و فعالیت فیزیکی در سلامت روان نیز مؤثر است. مطالعات نشان می دهد که موارد افسردگی، اضطراب و .... در اثر فعالیت فیزیکی بهبود یافته و ورزش به عنوان یک عالم حمایتی در درمان بیماری روانی پذیرفته شده است. ورزش و فعالیت جسمانی به همراه رژیم غذایی مناسب، عدم استعمال مشروبات الکلی ودخانیات و انجام مراقبت های دوره ای، در پیشگیری از بیماری ها و رسیدن به بالاترین سطح سلامتی و بازدهی اقتصادی و اجتماعی نقش دارند. ورزش های سبک مانند پیاده روی، باعث مصرف انرژی شده و سهم بسیار مهمی در کنترل وزن و کاهش چربی در بدن دارد. همچنین فعالیت فیزیکی سبک و منظم از طریق تقویت کارکردهای ایمنی، باعث افزایش سطح فعالیت سیستم ایمنی در بدن شده و در پیشگیری از سرطان مؤثر می باشد.

 

سازمان تربیت بدنی و ورزش

اصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به دلیل اهمیت مقوله تربیت بدنی و ورزش در زندگی روزمره مردم، بر لزوم توسعه آن در بین آحاد مردم تأكید كرده است، به گونه ای كه برای گسترش ورزش، تشكیلاتی شامل: سازمان تربیت بدنی، كمیته ملی المپیك، فدراسیون ها و هیأت ورزشی، تربیت بدنی وزارتخانه های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری، كار و امور اجتماعی و نیروهای مسلح  شكل گرفته اند. از جمله مهمترین وظایف این تشكیلات ورزشی، فراگیر كردن ورزش و ایجاد زمینه لازم برای تحقق برنامه ورزش برای همه است.

 

اهداف

پرورش نیروی جسمانی و تقویت روحیه سالم در افراد و توسعه و تعمیم ورزش و هماهنگ ساختن فعالیتهای تربیت بدنی و تفریحات سالم و همچنین ایجاد و اداره امور مراكز ورزشی به منظور تحقق اهداف جمهوری اسلامی ایران.

 

وظایف اساسی

ـ توسعه و تعمیم ورزش و پرورش نیروی بدنی و تقویت روحیه سالم در افراد كشور.

ـ تعلیم و تربیت مربی و معلم ورزش در سراسر كشور.

ـ تأسیس و تجهیز و اداره ورزشگاهها ( استادیومها ) و اردوگاهها و پلاژها و میدانها و مراكز اسكی و سایر مراكز ورزشی تابع سازمان تربیت بدنی و كمك به توسعه آنها.

ـ صدور و لغو پروانه باشگاهها و تعیین صلاحیت اخلاقی مدیران مراكز ورزشی و تفریحات سالم كشور و نظارت بر فعالیتهای آنها طبق آیین نامه مصوب فوق الذكر

ـ همكاری و راهنمایی فدراسیونها و هیئت های ورزشی از نظر حسن اجرای وظایف اداری و مالی و برنامه ورزشی.

ـ ایجاد و اداره مؤسسات لازم برای تربیت معلم ورزش طبق مقررات قانونی.

ـ بازرسی و نظارت در امور فنی مربوط به ورزش و تربیت بدنی در مدارس و دانشگاهها و آموزشگاههای عالی و سایر سازمان های دولتی و نهادهای انقلابی.

 

كمیته ملی المپیك ایران

تعریف و هدف

1ـ كمیته ملی المپیك جمهوری اسلامی ایران كه در اساسنامه " كمیته" نامیده می‏ شود و بر اساس اصول اساسنامه كمیته بین المللی المپیك، به منظور حمایت از نهضت المپیك و بازی های مربوط به آن و همچنین ورزش آمارتوری در ایران در تاریخ 4/2/1364 تشكیل گردید.

2ـ كمیته ملی المپیك جمهوری اسلامی ایران سازمانی است، مستقل، غیر انتفاعی، دارای شخصیت حقوقی، استقلال مالی و دور از هر گونه منظورهای نژادی، مذهبی، سیاسی و تجاری.

 

وظایف كمیته:

ـ وظایف كمیته ملی المپیك به شرح زیر می‏باشد:

1ـ تشویق و ترغیب عامه مردم به حفظ سلامت و تندرستی خود از طریق مشاركت فعال در ورزش به منظور تحقق مفهوم آیه 59 سوره انفال (و اعدوالهم مااستطعتم من قوه) و شما (ای مومنان) در مقام مبارزه، خود را مهیا كنید.

2ـ اجرای قوانین و رعایت مقررات كمیته بین المللی المپیك.

3ـ ارتباط دائم با كمیته بین المللی المپیك و كمیته های ملی المپیك كشورها و فدراسیون‏های بین المللی و قاره ای و شوراهای المپیك قاره ای برای حفظ نهضت المپیك و منافع فدراسیون‏های ملی ورزشی كشور

4ـ معرفی فدراسیون‏های ملی و ارگان های ورزشی ایران به مجامع بین المللی ورزشی و حفظ حقوق آنان.

5ـ فراهم ساختن مقدمات شركت ورزشكاران منتخب ایران در بازهای المپیك و آسیایی و بازی‏های همبستگی اسلامی و مسابقات بین المللی دانشجویی و دانش آموزی.

آشنا نمودن عامه مردم با مرام بازی‏های المپیك و تشویق آنان برای پشتیبانی از نهضت بازی‏های المپیك.

7ـ تشكیل نمایشگاه‏های هنری وابسته به بازی های آسیایی و المپیك و جهانی.

8ـ نظارت بر اجرای اصول آماتوری در مسابقات ورزشی و كوشش در آشنا ساختن جامعه به ارزش‏های معنوی ورزش و رعایت اصول آماتوری در مدارس و باشگاه ها و مراكز عمومی با استفاده از وسایل ارتباط همگانی.

9ـ اعزام نمایندگان كشور به مجامع مربوط به بازی های المپیك و آسیایی و جهانی.

10ـ رسیدگی و اتخاذ تصمیم در مورد خلاف ها و یا گزارشات واصله از فدراسیون های ملی و بین المللی و ارگان های ورزشی بین المللی علیه فدراسیون های ملی و ارگان های ورزشی كشور و مربیان، داوران و ورزشكاران.

11ـ تشكیل كلاس های آموزشی، اعم از داخلی و بین المللی در ایران با همكاری دفتر همكاری های بین المللی المپیك و فدراسیون های مربوطه و سازمان های ورزشی و علمی (داخلی و خارجی)و اعزام افراد به دوره های آموزشی دفتر همكاری های بین المللی المپیك.

12ـ تأیید و همكاری در تنظیم برنامه اعزام نمایندگان فدراسیون های ملی و ارگان های ورزشی و ایرانیان عضو سازمان های ورزشی بین المللی به كنگره ها و مجامعه بین المللی به هنگام برگزاری بازی های المپیك و آسیایی و جهانی در صورت لزوم.

13ـ همكاری در انجام امور فدراسیون های ورزشی آسیایی و بین المللی كه دفتر آنان در ایران مستقر است.

14ـ همكاری با فدراسیون های ورزشی جهت آماده نگاه داشتن افراد تیم ملی برای اعزام به بازی های المپیك و آسیایی.

15ـ بررسی و تطبیق اساسنامه و آیین نامه های فدراسیون های ملی ورزشی آماتوری ایران با موازین و مقررات آماتوریزم.

16ـ معرفی نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در كمیته های بین المللی، طبق مقررات آن كمیته‏ها.

17ـ تشكیل جلسات مشورتی روسا و دبیران فدراسیون های ورزشی با هیأت اجرایی كمیته و روسا و دبیران كنفدراسیون های مستقر در ایران هر سه ماه یك بار به منظور بررسی امور بین المللی فدراسیون ها.

18ـ تدوین و نشر اخبار و كتب و نشریات و مقالات ورزشی و هنری مربوط به المپیك فدراسیون ها و مقررات فنی بین المللی.

19ـ اختصاص یك روز یا یك هفته در سال به نام المپیك با همكاری فدراسیون های ورزشی.

20ـ ثبت و نگهداری كلیه سوابق بازی های المپیك و آسیایی و جهانی و ثبت حد نصاب‏ها و نتایج مقام های بدست آمده.

21ـ تهیه و نگهداری پرونده های پزشكی برای كلیه قهرمانان ورزشی با همكاری فدراسیون‏های پزشكی ورزشی كشور.

 

سازمان و تشكیلات كمیته ملی المپیك جمهوری اسلامی ایران

ـ كمیته ملی المپیك ایران دارای اركان زیر می‏باشد.

ـ مجمع عمومی

ـ هیأت اجرایی

ـ دبیرخانه كل

ـ كمیته تداركاتی بازی های المپیك و آسیایی

 

تعریف مجمع عمومی

مجمع عمومی بالاترین مرجع تصمیم گیری كمیته است كه در اساسنامه مجمع خوانده می‏شود و افراد و مقام های وزرشی و غیر ورزشی مختلفی تشكیل می‏شود.

 

تعریف هیأت اجرایی

هیأت اجرایی مسئول كلیه امور اداری، مالی، فنی و بین المللی كمیته است كه متشكل از یازده نفر (رییس، دو نایب رییس، دبیركل، خزانه‏دار و شش نفر عضو) است كه در یكی از جلسات عادی و یا فوق العاده مجمع از بین اعضای رسمی مجمع انتخاب می‏شوند و تا پایان بازی های المپیك بعدی انجام وظیفه می‏نمایند.

ضمناً نمایندگان فدراسیون های ورزشی در هیأت اجرایی حداقل شش نفر خواهند بود.

 

دبیرخانه

دبیرخانه كمیته كه زیر نظر دبیركل اداره می شود، مسؤولیت اداره امور اداری و اجرایی بودجه مصوبه را داشته و دبیركل اختیار تام دارد كه كلیه امور اجرایی كمیته را با تصویب هیأت اجرایی انجام دهد. دبیرخانه موظف است كلیه مكاتبات داخلی و خارجی كمیته را تهیه و به امضاء دبیركل برساند و بر حسن جریان امور اداری و مكاتباتی و نیز نگهداری و ضبط سوابق و اسناد تنظیم صورتحساب مجمع، هیأت اجرایی و دستور جلسات مربوطه و بالاخره هماهنگی كلیه امور كمیته، نظارت دقیق نماید.

 

كمیته تداركاتی بازی های المپیك و آسیایی

هیأت اجرایی اعضاء كمیته تداركاتی بازی های المپیك و آسیایی را از بین اعضای مجمع و هیأت اجرایی یا افراد واجد شرایط دیگر انتخاب می نماید، این كمیته با همكاری، فدراسیون‏های مربوطه نسبت به فراهم ساختن مقدمات شركت ورزشكاران ایرانی، تهیه وسایل مسافرت،تأمین محل اردوی آمادگی و اداره نظارت در امور قهرمانان و همراهان در بازی های قاره ای و المپیك، اقدام لازم را بعمل خواهد آورد.

ضمناً كمیته تداركاتی می بایست حداقل هجده ماه قبل از شروع هر المپیك یا بازی های آسیایی تشكیل گردد و دوره عمل آن فقط برای همان دوره بازی ها می ‏باشد.

 

بودجه كمیته ملی المپیك جمهوری اسلامی ایران

ـ عواید كمیته ملی المپیك ایران عبارت است از:

ـ كمك مالی كه از طرف افراد و یا سازمان ها داده می‏شود.

ـ عواید مسابقات ماقبل المپیك.

ـ اعانه یا هدایایی كه افراد یا مؤسسات می‏پردازند.

ـ عوایدی كه كمیته در تشكیل روز یا هفته المپیك جمع آوری می ‏نماید.

ـ عواید اصل از فروش تمبر و سكه های ورزشی و علامات المپیك و آسیایی.

ـ اعتباری كه از محل كمك دولت منظور شده است.

ـ كمیته ملی المپیك ایران عمدتاً در جهت حصول به هدف های تعیین شده مندرج در اساسنامه كمیته، به ویژه اجرای هر چه بهتر برنامه تداركات تیم های ملی كشورمان جهت شركت در مسابقات آسیایی، جهانی و المپیك و شركت فعال و منطبق با ضوابط و معیارهای اسلامی در این مسابقات همه ساله از زمان تأسیس تاكنون اعتباراتی را از محل درآمد عمومی دولت دریافت و به منظور فوق هزینه می ‏نموده است.

 

ورزش

با توجه به گسترش شهرنشینی و توسعه در چند دهه اخیر، شیوه زیست کم تحرک، عامل اصلی بیش از یک سوم مرگ های ناشی از بیماری های قلب، سرطان و دیابت شناخته شده است؛ بنابراین، توجه به فعالیت جسمانی و ورزش های سبک، سهم بسیار مهمی در کنترل وزن و کاهش چربی در بدن دارد.فعالیت بدنی سبک و منظم از راه تقویت کارکردهای ایمنی، موجب افزایش نظام ایمنی در بدن می شود و در پیش گیری از سرطان مؤثر است.

مطالعات علمی نشان می دهد افسردگی، اضطراب و...، در اثر فعالیت جسمانی بهبود می یابد و ورزش به عنوان عاملی حمایتی در درمان بیماران روانی پذیرفته شده است.

ورزش كردن عكس عمل خوردن است ، با ورزش كردن كالری های خود را می سوزانید . در حقیقت بدن شما با سوزاندن كالری می تواند كار كند . این كالری ها بدن را گرم ، قلب را درحال پمپاژ و خون را در حال گردش نگه می دارد . كالری های مصرف شده شما را در حال تحریك و تحرك نگه می دارد ، مثل پیاده روی ، كاركردن ، از پله بالارفتن و یا هر فعالیتی كه انتخاب می كنید . هر چه بیشتر حركت كنید بیشتر كالری می سوزانید ، در نتیجه بیشتر وزن از دست می دهید . با ۱ مایل پیاده روی همانقدر كالری می سوزانید كه با همان فاصله دویدن اما فقط از نظر زمان اختلاف دارد .

 

نظر بزرگان درباره ورزش

با نگاهی به دیدگاه اندیشمندان بزرگ جهان، درمی یابیم که ورزش و رسیدگی به فعالیت جسمانی، مورد تأکید و تشویق آنان بوده است. ابوعلی سینا دراین باره می گوید: «ورزش، حرکتی است تابع اراده. در ورزش تنفس عمیق و پی درپی می آید و هر کس بتواند با اسلوب صحیح و متناسب با اعتدال مزاجش و در وقت و زمان مناسب ورزش کند، از چاره جویی و مداوای بیماری های مزاجی که در دنباله آن می آید، بی نیاز می گردد». ابن خلدون نیز در مورد ورزش گفته است: «ورزش در نشاط روح، دخیل است و اینکه این نشاط در شهرنشینان کمتر است، به این دلیل می باشد که آنان غالباً در حالت سکون و آرامشند و از ثمرات ورزش بهره مند نمی شوند. بدین دلیل، بیماری های بسیاری در شهرها و بلاد بروز می کند».

 

ورزش در ایران باستان

در ایران باستان، نوجوانان و جوانان، از پیش از طلوع آفتاب تا ظهر به تمرین سوارکاری، پرتاب نیزه و تیراندازی با کمان می پرداختند و فنون جنگی می آموختند، اما با پیشرفت تمدن و گسترش دامنه دانش و به دلیل آنکه انسان توانست سلاح های آتشین اختراع کند، رفته رفته تیر و کمان و....، جای خود را به توپ و تفنگ و کشتی و هواپیما داد. با این همه، چون ورزش برای انسان نیازی اساسی است و از طرف دیگر انسان به تفریح و بازی و سرگرمی در اوقات فراغت نیاز دارد، اسباب و لوازم جنگی کهن، دوباره در میدان ورزش و رقابت های ورزشی مورد استفاده قرار گرفتند. افزون بر این، برای بهترین بازی های سنتی ملت ها، قانون و مقرراتی نوشتند تا به صورت ورزشی همه پسند، به شکلی واحد و یکسان در همه جای جهان به اجرا درآید.

 

ارزش سلامت

ارزش بدن و سلامت آن در اسلام به حدی است که بعضی از دانشمندان اسلامی معتقدند پیامبران الهی در آغاز نبوت و رسالت خود، باید سالم و از نقص بدنی دور و بر کنار باشند. یکی از اندیشمندان اسلامی در این خصوص می نویسد: «سلامت تن و بدن، یکی از شرایط قابلیت شخص برای تصدی مقام نبوت و امامت و جانشینی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله به شمار می آید. باید پیامبر یا امامی که دارای منصب الهی هستند، از نظر جسم و بدن، کامل ترین و معتدل ترین مردم عصرخود باشند». با توجه به اهمیت سلامت و تندرستی، درخواست سلامت و نیروی بدنی از خداوند، جزء دعای مسلمانان است؛ چنان که در دعای ابوحمزه ثمالی می خوانیم: «خداوند! وسعت در روزی... و سلامت در جسم و قوّت و توانایی در بدن را به من ارزانی فرما». از این رو، ورزش که سهمی بسزا در ایجاد سلامت دارد، عملی پسندیده و مورد نیاز به شمار می آید.

 

قدرت، عامل امتیاز

با مراجعه به قرآن کریم، درمی یابیم که قوی بودن، عاملی مثبت و امتیاز دانسته شده است. در سوره قصص می خوانیم: «هنگامی که موسی نیرومند و کامل شد، حکمت و دانش به او دادیم» همچنین هنگامی که بنی اسرائیل از پیامبر زمانشان ـ پس از حضرت موسی علیه السلام ـ چاره جویی کردند تا راه رهایی از خواری را به آنان بیاموزد، او هر دو جنبه معنوی و مادی فرمانروایی پیشنهادی خود را مورد تأکید قرار داده و می گوید: «خداوند او را در دانش و توانمندی جسمانی بر شما فزونی بخشیده است». گویا ارتباطی میان سلامت و نیرومندی جسمانی و یاد گرفتن حکمت و دانش وجود دارد، و شنیده نشده هیچ یک از پیامبران الهی ـ که تعداد آنها در روایات اسلامی 124000 نفر ذکر شده است ـ ضعیف یا ناقص الخلقه بوده باشند. در مورد جانشینان دوازده گانه پیامبر والامقام اسلام نیز مطلب چنین است.

 

قهرمان اسلامی

امروزه بیش از هر زمان دیگر، جامعه شناسان، روان شناسان و حتی سیاستمداران، به ورزش توجه کرده، و در این زمینه برنامه ریزی و سرمایه گذاری می کنند. از نظر سیاسی، ورزش، هم می تواند در راه حل معضلات جوامع، و هم به عنوان دستاویزی بر ضد نظم روانی، اجتماعی و نظام های حکومتی به کار گرفته شود.

بر این اساس، امام خمینی رحمه الله در خصوص ورزش، توجه و تأکید بر معنویت را در کنار پرورش جسم ضروری می دانست و می فرمود: «وقتی قهرمان ها، قهرمان های اسلامی باشند، پشتوانه یک ملت هستند، بازوی یک ملت هستند. رژیم شاه می خواست قهرمان باشد، لکن قهرمان آریا مهری باشد». با الهام از سخنان ایشان، متوجه می شویم قهرمانی مورد تأیید است که دارنده ارزش های معنوی و اسلامی باشد.

 

اُسوه ورزشکاران

امام علی علیه السلام ، اسوه ای کامل برای تمامی ورزشکاران و قهرمانان است و نام و یاد حضرت، زینت بخش محافل ورزشی است. امام علی علیه السلام به تعبیر یکی از نویسندگان، ورزشکار نیست، ولی ورزیده است و برتر و بیشتر از قدرت بازو و نیروی جسمانی، عظمت روح دارد. پهلوانان و نام آوران ایرانی، به ویژه آنها که در زورخانه ها، دست و دلشان در کار ورزش است، علی علیه السلام را شناخته اند، از او یاری می جویند و راهشان و حتی حرکات ورزشی شان را با یاد علی علیه السلام آغاز می کنند.

 

ورزش از دیدگاه اسلام

در آیین اسلام، بدن آدمی ارزشمند است ؛ زیرا ابزار تکامل روح به شمار می آید. تحقیر بدن، در حکم تحقیر شخصیت آدمی است و کسی که مرتکب این عمل شود، باید منتظر کیفر این ناسپاسی باشد. از مهم ترین عوامل اهمیت ورزش نقش آن در ایجاد، تقویت و حفظ سلامت است. بنابراین، چنانچه ورزش به گونه ای باشد که برای سلامت انسان زیان آور باشد یا ورزشکار آن قدر به خود فشار آورد که سلامتش به مخاطره بیفتد، این نوع ورزش از نظر اسلام و همچنین عقلای عالَم، مردود خواهد بود.

 

وظایف ورزشکاران

بگرفتن دست ناتوان است

شکرانه بازوی توانا

ورزشکار مسلمان افزون بر قدرتمند بودن، باید دارای فضائل هم باشد؛ چنان که در مواردی از آیات قرآنی «قوی بودن» با «امین بودن» کنار هم آمده و گویا مکمل یکدیگر دانسته شده است. ورزشکار همچنان که از نظر جسمی، نیرومند است، باید از نظر علمی نیز توانا باشد. نیز نباید به قدرت، توان و مقاماتی که دارد مغرور شود و باید بداند همه نیروها از آنِ خداوند تواناست؛ زیرا عاقبت غرور، شکست و سقوط است. شخص مغرور، حریف را دستِ کم می گیرد، احتیاط را از دست می دهد و در نتیجه شکست می خورد. امیرمؤمنان در این رابطه می فرماید: «آفت شجاعت، ضعیف شمردن دشمن است».

 

تغذیه ورزشکاران

موفقیت ورزشکار زمانی امکان می یابد که تغذیه اش خوب و مناسب باشد. البته تغذیه خوب و صحیح برای همه لازم است، ولی برای ورزشکار لازم تر. در آیه ای از قرآن هم می خوانیم: «از غذاهای پاکیزه و حلال بخورید و به نیکوکاری و اعمال صالح بپردازید». بنابراین، انجام هر کار نیک، خداپسندانه و مفید، زمانی شدنی خواهد بود که تغذیه خوبی در کار باشد، اما باید توجه داشت که منظور از تغذیه خوب، زیاد خوردن نیست؛ زیرا پرخوری شوم و موجب سنگدلی است. امام علی علیه السلام کم خوری را موجب سلامت و کاهش دردها می داند و می فرماید:«هر کس در خوراکش میانه روی کند، سلامتش روز افزون می گردد». امام رضا علیه السلام نیز می فرماید: «اگر مردم درخوراکشان میانه روی می کردند، بدن هایشان مقاوم و معتدل می شد».

 

ورزش بانوان

امروزه بانوان بسیاری در سطح جهانی به ورزش های گوناگون می پردازند. گروهی ورزشکار حرفه ای اند و تعدادی ورزشکار آماتور ؛ گروهی به ورزش های سبک می پردازند و برخی به ورزش های سنگین. موافقان ورزش بانوان می گویند: «تأمین بهداشت جسم و روانِ زنان که در دوره ها و مراحل مختلف زندگیِ پرمسئولیت خویش، مراحلی چون بارداری، زایمان و از همه مهم تر، پرورش و تربیت فرزندان را به عهده دارند، از اهمیتی والا برخوردار است».

 

امام خمینی رحمه الله و ورزش

حضرت امام خمینی رحمه الله در جمع ورزش کاران و کارمندان تربیت بدنی فرمودند: «مملکت ما همین طور که به علما و دانشمندان احتیاج دارد، به این قدرت شماها هم احتیاج دارد. این قدرت وقتی با ایمان باشد، وقتی که زورخانه با قرآن باشد، با ایمان باشد، پشتوانه یک ملت است. وقتی قهرمان ها، قهرمان های اسلامی باشند، پشتوانه یک ملت هستند.» ایشان در جای دیگر فرمود: «ورزشکاران دو وظیفه دارند: یک ورزش جسمانی برای قوّه پیدا کردن و قدرت پیدا کردن. وقتی قدرت جسمانی پیدا شد، دفاع از مملکت می توانند بکنند؛ و دیگری هم پرورش روحانی، که اگر پرورش روحانی در انسان پیدا بشود، آن وقت قدرت جسمانی اش مضاعف می شود».

 

چگونه در روز كالری خود را بسوزانید :

- از پله بجای آسانسور استفاده كنید .
- اگر ماشین دارید كمی دور تر پارك كنید و تا محل كارتان قدم بزنید .
- بلند شوید و حركت كنید . اگر پشت میز نشین هستید ، بلند شوید ، ورزش كششی انجام دهید و چند دقیقه ای در طول روز تحرك داشته باشید .
- قسمتی از ناهارتان را حذف كنید و یك پیاده روی تند انجام دهید .
- اگر در حال تماشای تلویزیون هستید از تنقلات استفاده نكنید بجای آن سعی كنید بایستید و حركت كنید .
- بطور منظم ورزش كنید .
- اگر ورزش دوست دارید ، می توانید بیشتر كالری بسوزانید ، با یك دوست به یك كلاس مناسب بروید . شنا كنید یا به یك تیم ورزشی ملحق شوید . حتی اگر ورزش دوست ندارید بیشتر پیاده روی كنید . مردم جدید را ملاقات كنید ، تفریح كنید بعضی از ورزشهای بزرگ را انجام دهید .
- ورزش را فراموش نكنید خصوصاَ زمانیكه در سفر یا در تعطیلات هستید . یك دست كفش راحت و لباس راحت یا لباس شنا همراه داشته باشید . بجای ماشین سواری به پیاده روی تكیه كنید .
- اینكه چه ورزشی را انتخاب كرده اید اهمیت ندارد . بموقع و آهسته شروع كنید . در هفته اول یك مسافت خیلی كم راه بروید . هر هفته مسافت را اضافه كنید تا اینكه خوب خسته شوید . اگر مشكل بهداشتی دارید ، ابتدا با پزشك خودتان مشورت كنید . ورزش كردن بیشتر از سوزاندن كالری اهمیت دارد . برای اغلب مردم ورزش تفریح است . به استرس كمك می كند و شما را در یك وضعیت خوب جسمی و روحی نگه می دارد . ورزش باعث احساس نشاط می شود و انرژی بیشتری می دهد . پس یك فعالیت مناسب كه علاقمندید پیدا كنید تا مناسب زندگی تان باشد .شدت تمرین در راه رفتن چه حدی باشد ، با چه سرعتی راه برویم ؟
بهترین و ساده ترین راه كنترل آن گرفتن نبض و شمارش آن است . اگر قلب شما سالم باشد و ناراحتی یا مشكلی نداشته باشید مناسب ترین ضربان قلب در راه رفتن بایستی
۱۲۰ تا ۱۳۰ بار در دقیقه باشد ، این یك حد متوسط و مطلوب است ، ولی برای افراد جوانتر و یا با آمادگی كامل بدنی اگر كمی بیشتر شود نیز اشكالی ندارد ، و برعكس برای افراد مسن ۱۰۰ تا ۱۱۰ بار در دقیقه و برای افراد كه مبتلا به ناراحتی های قلبی هستند این تعداد حتماَ بایستی توسط پزشك معالج تعیین شود . به هر حال اگر نبض در حین پیاده روی كنترل و شمارش نشود معلوم نخواهد شد كه شدت تمرین در چه حدی است برای بهره مند شدن از ورزش پیاده روی بایستی نبض را در حدود ارقام ذكر شده (۱۲۰-۱۳۰در دقیقه) نگهداشت .گرفتن نبض با ثانیه شمار با ساعت مچی در حین راه رفتن امكان پذیر است . در یك لحظه بایستید و نبض زیر گلو و یا مچ دست را گرفته برای ۶ ثانیه بشمارید و عدد حاصل را در ۱۰ ضرب كنید ، و بدین طریق تعداد نبض شما در حین تمرین راه رفتن بدست خواهد آمد مسافت و مدت راه رفتن چقدر باید باشد ؟
برای كسانیكه پیاده روی را بعنوان یك ورزش انتخاب می كنند و مبتدی هستند پیشنهاد می شود كه در ابتدا بر
۱۰ دقیقه راه رفتن تاكید داشته باشید و خیلی آرام راه بروید . به مسافت و شدت ضربان نبض كاری نداشته باشید . كم كم كه بدن شما به آمادگی نزدیك می شود بایستی به مسافت و شدت تمرین نیز توجه نمائید ، ۳،۴،۵ كیلومتر مقدار مسافتهای پیشنهادی است كه بایستی سه بار در هفته تكرار شوند ، ابتدا ۳ كیلومتر و هفته های بعد ۴ كیلومتر و بالاخره وقتی كه به آمادگی جسمانی رسیدید ۵ كیلومتر راه رفتن را انتخاب كنید (حدود ۳۰ دقیقه )پیاده روی بعنوان یك ورزش موثر بستگی به مسافت ، زمان و مهمتر از همه شدت تمرین (سرعت پیاده روی) و ضربان نبض دارد . پیاده روی بدون خرج و بدون وسیله و امكانات ، در دسترس همه مردم قرار دارد .

 

چه اهدافی در یك جلسه كامل تمرینات ورزشی وجود دارد ؟

۱. آماده كردن بدن برای تحمل فشار تمرینات (گرم كردن)
۲. بهبود استقامت عمومی بدن كه شامل دستگاه گردش خون (قلب و عروق ) و دستگاه تنفس می باشد
۳. تقویت گروههای مختلف عضلات بدن (تمرینات قدرتی )
۴. جنبش پذیر كردن مفاصل (افزایش دامنه حركت در مفاصل)
۵. انعطاف پذیری عضلات بدن
۶. بهبود سرعت حركات بدن
۷. بهبود چابكی
۸. بهبود تعادل
۹. بهبود توان هماهنگی كار عصبی و عضلانی
۱۰. برگشت بدن به حالت اولیه
در یك جمع بندی موارد بالا یكی شده و بدین شكل در یك جلسه تمرینی خلاصه می شود . گرم كردن ، تمرینات استقامتی عمومی ، تمرینات قدرتی ، تمرینات سرعتی ، تمرینات چابكی ، تمرینات تعادلی و تمرینات هماهنگی برگشت به حالت اولیه . معمولاَ از یك جلسه تمرین (یكساعته) ممكن است همه اهداف و حركات مورد نظر انجام نشوند ، ولی می توان در جلسه تمرین همراه با بخشهایی كه حتماَ بایستی در هر جلسه اجرا شوند یك مورد از موارد دیگر را نیز انجام داد .

 

تاثیر ورزش بر دستگاه گردش خون

- ورزش و فعالیتهای تربیت بدنی موجب تقویت عضله قلب می گردد . امروزه فعالیتهای ورزشی بعنوان اقدامی جهت پیشگیری از بروز سكته های قلبی محسوب می شوند .
- در اثر ورزش عروق خونی گشاد شده و سبب تسریع جریان خون می گردد .
- میزان هموگلوبین خون بیشتر شده و نتیجه كار انتقال اكسیژن به قسمت های مختلف بدن بهتر انجام می شود.
- ورزش مرتب راهی است مناسب جهت پیشگیری از بروز بیماری فشار خون .
- ورزش می تواند میزان چربی خون را به حد متعادل برساند ، بجای خوردن دارو بهتر است ورزش كنید .
- میزان كلسترول خون در اثر تمرینات ورزشی بحد مطلوبی میرسد ، خصوصا“ اگر با رژیم غذایی همراه باشد.
- برای بیماران دیابتی ، ورزش بسیار مفید است و قند خون را تا حد مطمئن پائین می آورد .
- با تقویت عضله قلب تعداد ضربان قلب در دقیقه كم شده و قلب با نیروی بیشتری خون را ارسال می دارد .
- با انقباض عضلات پا در حین ورزش خون راحت تر به قلب باز می گردد و از بروز بیماری واریس در پاها جلوگیری می نماید .
- كسانیكه ورزش می كنند در صد بیشتری از دستگاه تنفس خود را بكار می گیرند .
- افزایش حجم تنفسی در طول روز و شب موجب دریافت اكسیژن بیشتر و رساندن آن به اندامهای بدن می شود .
- كسی كه قابلیت دریافت و مصرف اكسیژن را در حد بالا داشته باشد ، زود خسته نمی شود و كارآئی بیشتری خواد داشت .
- افزایش حجم تنفسی در افرادی كه ورزش می كنند موجب كاهش تعداد تنفس آنها در دقیقه شده و بر میزان اكسیژن گیری هر بار تنفس می افزاید .

 

دستورالعمل ورزش

تمرینات را شروع كنید . ورزش وقت زیاد و سعی زیادی نمی خواهد . ورزش كردن ۳ بار در هفته برای ۳۰ دقیقه می تواند باعث شود كه احساس كنید یك فرد جدیدی هستید . انرژی بیشتری بدست می آورید . شما كمتر احساس سفتی و خشكی می كنید و بهتر می توانید از عهده استرسهای روزانه برآئید . قدرتتان افزایش یافته و سخت و طولانی تر می توانید كاركنید و حتی خوابیدن شما راحت تر می شود . عضلانتان محكم می شود و وزن و كالریهای اضافی را می سوزانید . بدن شما یك ماشین می شود كه خوب كار می كند و تنظیم شده است كه مدیون ورزش است .منافع ورزش به اینجا ختم نمی شود . ورزش كمك می كند تا با بیماریهای قلبی و مشكلات بهداشتی رایج مقابله كنید . این یك حقیقت است . یك قلب سالم یعنی یك زندگی سالمتر . بنابراین به همین دلایل بهداشت قلب باید ورزش كنید . توجه كنید آیا :
- فشار خون شما بالاست ؟ آن را پایین آورید با ورزش منظم ، كنترل وزن ، یك رژیم كم سدیم و در صورت لزوم درمان صحیح
- هنوز سیگار می كشید ؟ آن عادت را بطور شایسته پس بزنید : شما برای بهبودی، مصرف سیگار را قطع كنید . ورزش به شما كمك می كند راحت سیگار را ترك كنید .
- سطح كلسترول خون شما همچنان بالاست ؟ ورزش می تواند بعنوان قسمتی از برنامه شما آن را كاهش دهد . فعالیت بدنی كمك می كند سطح كلسترول
LDL را پایین تر آورید و در حالیكه HDL بیشتر ساخته می شود .
- اضافه وزن دارید ؟ ورزش كردن و یك رژیم كم كالری كمك می كند وزن اضافی را كم كنید . اگر هم در وضعیت مطلوب هستید كاری كنید كه در همین وضع باقی بمانید . از دست دادن وزن كمك می كند كه فشار خون و كلسترول خون را هم پایین تر آورید .


نسبت به قلب هوشیار باشید :
اگرشما متقاعد شده اید كه ورزش كنید آن را درست انجام دهید . قبل از شروع با پزشكتان مشورت كنید .
اگر :
- پزشك به شما گفته كه ناراحتی قلبی یا سوفل قلبی دارید .
- یك حمله قلبی داشته اید .
- كسی در فامیل شما ناراحتی یا حمله قلبی قبل از
۵۵ سالگی داشته است.
- اغلب در سمت چپ یا وسط سینه ، سمت چپ گردن ، شانه ، یا بازو در حین یا درست بعد از ورزش احساس درد یا فشار دارید .
- اغلب احساس غش یا سرگیجه دارید .
- احساس تنگی نفس بعد از یك كار مشخص دارید .
- فشار خون بالا دارید كه تحت كنترل نیست یا اینكه نمی دانید فشار خونتان چند است .
- بالای
۶۰ سال هستید و عادت به ورزش ندارید .
- در یك وضعیت درمانی هستید مثل مصرف انسولین ، آرتریت
پزشك به شما می گوید ورزش كنید . دقت كنید هر دفعه كه شما ورزش می كنید ، ابتدا
۵ دقیقه گرم كنید بعد از ۵ دقیقه سرعت بگیرید . این سرعت را برای ۳۰-۱۵ دقیقه حفظ كنید . خستگی را به آرامی كاهش دهید و سرد شوید . قدم بزنید و برای ۵ دقیقه طول دهید . با هدف ورزش شما آرام و آهسته به بدنتان وقت دهید كه به حالت نرمال برگردد . اگر هر زمان در طی خستگی احساس درد كردید به آهستگی ورزش را كم كنید و یا آن را قطع كنید . به علائم هشدار دهنده بدنتان بی توجه نباشید . هوشیار باشید و از جراحت دوری كنید .

 

چه چیزی برای قلب خوب است ؟

ورزش باید تند ، قابل تحمل و منظم باشد . ورزشی كه تند است ضربان قلب و تنفس شما را افزایش می دهد . باید ۳۰ دقیقه بدون توقف یك خستگی قابل تحمل را ادامه داد . ورزش منظم یعنی تكرار فعالیتها حداقل ۳ بار در هفته كه خیلی هم مشكل نیست . جدول زیر مثالهایی از دو نوع ورزش را نشان می دهد . انتخاب یك فعالیت تحت عنوان ستون كمك كننده های بزرگ قلب یعنی فعالیتی كه خودش قلب شما را در شرایط بهتر قرار می دهد . انتخاب یك فعالیت تحت عنوان ستون فعالیتهای مناسب یعنی اینكه فعالیت باید در فرم تند و قابل تحمل انجام شده تا شرایط مناسب قلب را فراهم كند . یك فعالیتی كه از آن لذت ببرید انتخاب كنید كه طرح آن می تواند یك تفریح یا سرگرمی باشد و شما بیشتر احتمال دارد از آن لذت ببرید .


تقویت كننده های قلب
۱) كمك كننده های بزرگ قلب

۲) ورزش مناسب قلب
اسكی مارپیچ بسكتبال
ورزش و تفریح خارج از شهر دوچرخه سواری
طناب بازی ورزش سبك
راهپیمایی سریع اسكی روی تپه
پاروزدن هندبال
دویدن درجا اسكواش
پازدن دوچرخه شنا
بالا و پایین پریدن تنیس

 

چگونه ضربان قلب را بدست می آورید ؟

بعد از هر بار خستگی ضربان قلب را اندازه بگیرید . قلب شما باید از حالت نرمال در طی ورزش سریعتر بزند . اینكه چقدر سریعتر بزند بستگی به سن شما دارد . هر كس یك هدف برای ضربان قلب دارد ، تعداد ضربان قلب شما در دقیقه باید در حد منطقه هدف شما باشد تا ورزش را مناسب قلب شما كند . اگر ضربان كمتر از حد هدف باشد كمتر به قلب كمك می كند . خسته شدن بیش از حد هم برای قلب شما مضر است . منطقه هدف خود را از جدول زیر بوسیله سن خود پیدا كنید .

 

ضربان قلب بهداشتی

 

سن منطقه هدف
۲۰ سال ۱۵۰-۱۲۰ ضربان در دقیقه
۲۵ سال ۱۴۶-۱۱۷ ضربان در دقیقه
۳۰ سال ۱۴۲-۱۱۴ ضربان در دقیقه
۳۵ سال ۱۳۸-۱۱۱ ضربان در دقیقه
۴۰ سال ۱۳۵-۱۰۸ ضربان در دقیقه
۴۵ سال ۱۳۱-۱۰۵ ضربان در دقیقه
۵۰ سال ۱۲۷-۱۰۲ ضربان در دقیقه
۵۵ سال ۱۲۰-۹۹ ضربان در دقیقه
۶۰ سال ۱۱۶-۹۳ ضربان در دقیقه
۷۰ سال ۱۱۳-۹۰ ضربان در دقیقه
آیا شما در منطقه هدف هستید ؟ یك مدتی صبر كنید تا ضربان قلب و تعداد تنفس بالا رود . سپس نبض خودتان را در بین حالت روتین چك كنید و ببینید كه در منطقه هدف هستید .با انگشت شاخص (اشاره) خودتان نبض خود را روی مچ دست دیگر پیدا كنید ، با ملایمت فشار بدهید و برای
۳۰ ثانیه شمارش كنید و در عدد ۲ ضرب كنید . اگر نبض شما در منطقه هدف باشد كمی سخت تر ورزش كنید . اگر بالای منطقه هدف باشد ورزش را ساده كنید.یك جلسه ورزش خسته كننده شامل سه قسمت است : گرم كردن ، ورزش در حد ضربان هدف و خنك كردن .ابتدا ۵ دقیقه بدنتان را گرم كنید ، ۳۰-۱۵ دقیقه در حد منطقه هدف ورزش كنید و ۵ دقیقه بدنتان را سرد كنید و مطمئن باشید كه ضربان قلبتان در منطقه هدف شماست .هر فعالیت فیزیكی بهتر از عدم ورزش است . ورزشهای تفریحی می تواند با ورزش نیرومند تعویض شود . مسئله مهم این است كه بلند شوید و حركت كنید .

 

توصیه های مفید قلب

شما در راه خود هستید ! شما یك ورزش برای داشتن یك قلب سالم انتخاب كرده اید كه لذت ببرید . در اینجا به شما برای شروع ورزش توصیه های مفید می شود .
۱. برنامه ورزش خود را به سادگی شروع كنید . اگر روی فرم نیستید بهتر است از یك قدم زدن ساده شروع كنید و هدفهای مناسب ایجاد كنید و به سمت آن حركت كنید .
۲. از كسی بخواهید كه به شما ملحق شود .
۳. روی فعالیت داخل یا خارج از منزل تصمیم بگیرید . فعالیتها را همین حالا شروع كنید و از اینكه حوصله تان سر رود جلوگیری كنید و به آن در حد مناسب تنوع دهید .
۴. ورزش را قسمتی از زندگی تان كنید . زمانی را برای قبل از كار یا بعد از كار ، در طی ساعت ناهار هر وقت برای شما راحت است برای ورزش بگذارید . یك برنامه تهیه كنید و به آن بچسبید .كلید بهداشت و شایستگی را در زندگی تان حفظ كنید . از كلید بهداشت قلب استفاده كنید . به طور منظم و صحیح ورزش كنید . به پیشگیری از بیماری قلبی توسط ورزش كمك كنید . به ورزش برگردید .

 

راهنمای كلی

۱. آیا فشار خون شمااز mm/Hg۹۰/۱۴۰ بیشتر است ؟
۲. آیا كلسترول خون شما بالای سطح مضر_ mg/d۱(۲۰۰)_ است ؟
۳. آیا سیگار می كشید ؟
۴. آیا كمتر از ۳ بار در هفته ورزش سریع انجام می دهید ؟
۵. آیا اضافه وزن دارید ؟
۶. آیا مرض قندی دارید ؟
۷. آیا والدین شما حمله قلبی داشته اند ؟
۸. آیا مرد هستید ؟
كسانی كه به این سئوالات جواب مثبت می دهند از كسانیكه جواب منفی داده اند بیشتر در معرض خطر بیماریهای قلبی عروقی هستند (
۷ برابر) . هریك از ۳ فاكتور چربی خون ، فشار خون و سیگار قابل تغییر هستند .

 

۱- درباره غذایی كه می خورید هوشیار باشید .

غذاهای پرچربی خصوصا“ اشباع شده و حاوی كلسترول مثل تكه های پرچرب گوشت ، محصولات لبنی پرچربی ، كره و اغلب غذاهای پخته شده تجارتی را با غذاهای كم كلسترول و چربی عوض كنید . غذاهای كم چربی شامل ماهی ، مرغ بدون پوست ، تكه های گوشت لخم ، میوه جات ، سبزیجات ، نانها ، حبوبات خشك ، شیركم چربی و ماست كم چربی ، می باشند .گوشتهای لخم ، مرغ خانگی و ماهی بیشتر از گوشت گاو چرب و بره بخورید . شیر و پنیر با چربی ۱% یا سرشیر گرفته و دیگر محصولات لبنی كم چربی استفاده كنید . از چربی كمتر و روغن كمتر در پخت استفاده كنید . وقتی شما از چربی استفاده می كنید ، سعی كنید روغنهای گیاهی یا مارگارین بجای چربی یا كره استفاده كنید . بیشتر از ۳ زرده تخم مرغ در هفته نخورید ، كلا چربی را خصوصاَ اشباع شده و كلسترول را كاهش دهید هم چنین آنها كالریها را نیز كاهش می دهند و كمك می كنند به كاهش وزن در صورتیكه اضافه وزن داشته باشد . این به اغلب مردم كمك می كند كلسترول خونشان را همانند فشار خون پایین آورید .فشار خون بعلاوه مردمیكه فشار خون دارند وقتی نمك را در رژیم غذایی خود كاهش می دهند . فشار خون آنها پایین می آید . سعی كنید از گیاهان ، مزه ها ، آبلیمو و سركه بجای نمك برای طعم اضافی غذا استفاده كنید . غذاهای با نمك یا سدیم زیاد شامل سوپ های بسته بندی شده و كنسرو شده ، خیلی از انواع پنیرها ، سوسیس ، خیار شور یا ترشی و چیپس و سبزیجات كنسرو شده می باشند .

 

۲- بدنتان را حركت دهید .

خیلی خسته اید ؟ خیلی مشغولید ؟ خیلی مسن هستید ؟ ورزش می تواند انرژی بیشتری برای كار و بازی به شما بدهد . اغلب ورزش می تواند برای كاهش فشار خون ، از دست دادن وزن ، كاهش LDL و افزایش HDL كمك كند . هم چنین سیگاریهای كه ورزش می كنند بیشتر احتمال دارد سیگار را ترك كنند . مردم در همه سنین می توانند یك برنامه ورزشی را شروع كنند ، اما شما ممكن است بخواهید اول با پزشكتان مشورت كنید . نوعی از ورزش را انتخاب كنید كه ضربان قلب و تعداد تنفس شما را بالا برد و حداقل ۳۰ دقیقه بدون توقف انجام شود . همینطور حداقل ۳ بار در هفته تكرار شود . بعضی ورزشهای مناسب سلامتی قلب شامل قدم زدن ، شناكردن ، اسكیت ، پازدن دوچرخه ، هندبال ، بالا و پایین پریدن و تفریح بیرون شهری می باشد.

 

۳- آخرین هدف

ترك سیگار آسان نیست اگر شما سیگار می كشید ، احتمالاَ قبلاَ سعی كرده اید كه آن را ترك كنید . بسیاری از سیگاریها از اضافه وزن می ترسند . بعضی از مردم بعد از ترك سیگار اضافه وزن پیدا می كنند . اما بعضی ها خیر ولی شما می توانید با كنترل چیزیكه می خورید و یا ورزش اضافه وزنتان را كنترل كنید . ترك سیگار در هر سنی سلامت شما و شانس زندگی شما را طولانی تر می كند . هرگز برای ترك سیگار دیر نیست . وقتیكه شما سیگار را ترك می كنید بطور قابل توجهی خطر حمله قلبی و مرگ ناگهانی را كاهش می دهید . خطر مرگ از بیماری قلبی ده سال بعد از ترك سیگار به همان اندازه افرادی است كه هرگز سیگار نكشیده اند .شما مكانیك قلب خودتان هستید . حالا آن را مدتی آهسته ، پیشرفت پیوستی و منظم بگیرید . كه بهتر از عدم پیشرفت است . حفظ منظم به موتور شما (قلب شما) برای یك زندگی طولانی كمك می كند . این زندگی و سلامت شماست و می توانید در مورد آن اقدامی انجام دهید .

 

ورزش و زندگی

آمارها نشان داده است که حدود ۴۱ درصد از مرگ ومیرها در کشور ریشه در عدم تحرک و فقر حرکتی دارد. همین آمارها به وضوح نشان داده است که ۵/۴۱ درصد مرگ و میرها ناشی از امراض قلبی و عروقی، چاقی، دیابت و یا پوکی استخوان است.
به عنوان مثال در بین مردان شهری
۳/۳۴ درصد آنها دچار معضل چاقی هستند و این رقم در بین زنان شهری ۲۱/۱۶ درصد است. همچنین ۷/۹ درصد مردان و ۶/۱۰ درصد زنان دچار امراض فشار خون بالا هستند.کارشناسان ورزشی در مورد فقر حرکتی می گویند: انسان از بدو تولد با «بازی و حرکت» با محیط خود ارتباط برقرار می کند و خواسته های خود را نیز به پیرامون خود انتقال می دهد. یعنی حرکت جزء وجودی آدمی است. اما آدمی رفته رفته به ویژه در محیط های زندگی شهری از این عامل حیاتی فاصله گرفته و به موضوعی تحت عنوان «فقر حرکتی» مبتلا می شود!
چندی پیش رئیس فدراسیون آمادگی جسمانی در این خصوص آمار جالب، اما نگران کننده ای را اعلام کرده است. وی گفته که بیش از
۸۰ درصد دانش آموزان کشور در فقر و یا ناهنجاری های حرکتی به سر می برند! و این موضوع در دختران بسیار مشهودتر و شایع تر است. وی تأکید کرده است که باید در یک زمان بندی و برنامه ۵ تا ۱۵ ساله نسبت به برطرف کردن این نقص اقدام کرد.
با ملاحظه فقط این آمار باید اذعان داشت که متأسفانه سن
۱۱-۵ سالگی که از مهم ترین سنین رشد و نمو کودکان محسوب می شود، با عدم برنامه ریزی های مناسب خانوادگی و ملی به بدترین شکل ممکن سپری می شود. کودکان در آپارتمان های بسته محبوس اند و یا سرانه فضای سبز در محل زندگی و یا حتی در محل تحصیل برایشان وجود ندارد.
کارشناسان طب ورزش در این باره می گویند: سن
۱۱-۵ سالگی حداکثر رشد سلول های عصبی و حرکتی را داراست و قدرت یادگیری در این سنین به ویژه برای نهادینه سازی تحرک در کودکان ضروری است.
آنها می گویند ورزش های حرکتی از جمله دوومیدانی، شنا و ژیمناستیک چنانچه در این سنین به کودکان آموزش داده شود زمینه بسیار مناسبی برای کسب مهارت در دوره های بالاتر سنی را ایجاد می کند.
کارشناسان می گویند در سن کودکی، به دلیل حداکثر رشد و تکامل سلولهای عصبی و باآموزش مهارت های عمومی و حرکتی موجب می شود در قشر مغز «کانال و کدی» ایجاد شود و این کانال و کد برای تمام طول زندگی فرد چنانچه صحیح اجرا شود باقی و موجب توسعه آن خواهد شد.
آنها می گویند: متأسفانه از این موضوع مهم و حیاتی نه تنها بهره ای گرفته نمی شود، حتی خانواده ها هم نسبت به این موضوع مهم بی توجه اند.
متأسفانه زندگی شهری با مشکلات خاص خود، ساختار خانواده را چنان تحت تأثیر خود قرار داده است که خانواده ها نسبت به مهم ترین عامل رشد و نمو فرزند خود یعنی ایجاد زمینه های مناسب برای حرکت غافل مانده اند.بنابر آمار موجود سرانه فضای سبز برای ورزش کردن در ایران حدود
۴/۱ متر مربع است در حالی که این رقم در کشورهای اروپایی و آمریکایی بین ۱۲-۷ متر مربع است.
دکتر پارسا، یک متخصص ورزش در این باره می گوید: متأسفانه مردم ما نسبت به تحرک و ورزش بینش درست و کاملی ندارند. با ورزش و تحرک است که احساس خوشایند و پرانرژی و سبکبالی نصیب انسان می شود و انسان فاقد تحرک رفته رفته به موجودی با کاهش بهره وری و امراض مختلف مبدل خواهد شد.
وی می گوید: رسیدن به حداکثر ظرفیت های جسمی و ذهنی و کمک به پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری ها و در نهایت جامعه سالم فقط وفقط با تحرک و ورزش امکان پذیر است.
عماری، یک کارشناس ورزش نیز در این باره می گوید: متأسفانه خانواده ها فقط در مواقع بروز امراض و بیماری ها توجه خاص از خود بروز می دهند و هزینه های آن را به هر شکل ممکن مهیا می کنند. در حالی که این مطلب در زمان سلامتی نه تنها وجود ندارد بلکه به طور عمده در برنامه های خانه و خانواده دیده نمی شود.وی می گوید: فقط حدود
۱۰ درصد جمعیت ایران ورزش می کنند. کودکان، نوجوانان، جوانان، بزرگسالان و سالمندان متأسفانه فرصتی برای فعالیت های ورزشی خود ندارند! این افراد نه تنها در طول ساعات شبانه روز بلکه حتی در زمان اوقات فراغت خود نیز برنامه ای برای تحرک و ورزش ندارند. آمارها نشان داده است که اوقات فراغت آنها بیشتر در پای تلویزیون صرف می شود! مردم به جای ورزش پای تلویزیون آمال ورزشی خود را دنبال می کنند و یا در استادیوم ها با رفتارهای ناهنجار به عنوان طرفدار ورزش ایفای نقش می کنند! وی می گوید: با نگاهی به پیرامون خود به ویژه در ساعات پایانی روز مشاهده می کنید تعداد انبوهی از مردم وقت خود را در مراکز خرید، کافی شاپها، سرکوچه ها و... بی هدف تلف می کنند.
این موضوع به ویژه برای سن نوجوانی و جوانی که از بالاترین حد انرژی و پتانسیل بالقوه برخوردار است موجب بروز رفتارهای ناهنجار و عادات مضر از جمله اعتیاد می شود. عدم تخلیه پتانسیل های جوان ضمن تخریب جسمی، عواقب ذهنی- روحی را فراهم می آورد که بی توجهی به آن آسیب های متعدد اجتماعی را فراهم کرده است و امروزه همه ما با آن در خیابان، شهر و خانه و خانواده مواجهیم.
بد نیست اشاره کنیم در آخرین خبرها چندی پیش آمده بود: امید به زندگی در بین ورزشکاران
۳۰ درصد بیش از سایر افراد جامعه است. آیا شما به این موضوع به خوبی اندیشیده اید؟! و می خواهید یک ورزش دوست باشید یا یک ورزشکار؟

 

برنامه ریزی برای فعالیت های بدنی

کارشناسان ورزش می گویند فعالیت بدنی منظم یک راه مؤثر برای کاهش خطر بیماری قلبی است و تحرک و فعالیت جسمانی منظم و متوسط خطر مرگ ناشی از امراض قلبی را به شدت کاهش می دهد.
آیا تاکنون شما با حمله قلبی مواجه بوده اید پاسخ هرچه که باشد این نکته را تأکید می کنیم هرچه پرتحرک تر باشید از آن سود بیشتری خواهید برد.
با نگاهی ژرف تر خواهید دید حتی در بیمارستانها برای بیماران خود برنامه های توان بخشی قلبی ارائه می شود که طیف وسیعی از آنها فعالیتهای جسمانی است.
فعالیت جسمانی منظم برای سایر اعضای بدن نیز سلامتی به ارمغان می آورد و در پیشگیری از امراض فشار خون، کلسترول مضر خون، انواع سرطان، عوارض ریه و... مؤثر است و حرکت عضلات موجب ایجاد نظم و هماهنگی در سیستم بدن می شود و مفاصل را در موقعیت خوب نگه می دارد و تعادل بدن و ذهن را بهتر می کند و روند پوکی استخوان را آهسته می کند. کمک می کند بهتر بخوابید و کمتر احساس افسردگی کنید.
یکی از آمارهای موجود نشان می دهد که
۲۱ درصد مردم ایران از اضطراب رنج می برند! و افسردگی یکی از امراض روحی شایع در بین سنین مختلف است!


به راستی اما مردم چرا از خود مراقبت نمی کنند؟!

 

حتی فعالیت کم هم مفید است

نیازی نیست که قهرمان شوید و یک دونده ماراتن باشید و یا در باشگاهی به طور هفتگی شرکت کنید. برای شروع فقط کافی است که در روزهای هفته و به طور منظم حدود ۳۰ دقیقه فعالیت متوسط داشته باشید. پیاده روی تند یکی از آنهاست. پیاده روی ۵ تا ۸ کیلومتر در ساعت ساده ترین روش برای حفظ سلامتی به ویژه قلب است.
برای فعالیت حرکتی با روند متوسط به علایق و امکانات خود توجه کنید: دوچرخه سواری، کوهنوردی، شنا، پیاده روی، بدنسازی و... می تواند به شما کمک کند. شما در حیاط منزل، اطراف منزل و حتی در هنگام رسیدگی به گل و گیاهان می توانید از برنامه های ساده حرکتی بهره بگیرید و ابتدا عضلات بزرگ و کم کم عضلات کوچک را نیز به حرکت وادارید.شاید نخستین موضوعی که به ذهنتان خطور کند این باشد که مدت زمان طولانی است که فعالیت بدنی نداشته اید. این موضوع اصلاً نگران کننده نیست و مانعی بر سر راه شما ایجاد نمی کند. ابتدا به آهستگی شروع کنید و کم کم افزایش دهید. یک پیاده روی
۱۰ تا ۱۵ دقیقه ای سه بار در هفته خوب است و هرچه منظم تر شوید شما آماده تر و ورزیده تر خواهید شد و این بار سیستم بدن شما مانند خوردن، خوابیدن، استراحت کردن از شما تحرک بدنی هم طلب می کند!

 

از فرصت ها استفاده کنید

با نگاهی به اطراف خود فرصت های خوبی برای فعالیت بدنی به دست می آورید؛ به طور مثال:
به جای آسانسور از پله ها استفاده کنید. البته کم کم و پیوسته، عجله نکنید.به جای استفاده از خودرو می توانید قبل از رسیدن به محل کار خود چند ایستگاه قبل خودروی خود را پارک کنید و پیاده تا محل کار خود بروید. این موضوع با کمی زودتر بیدار شدن از خواب قابل اجرا است و اگر از سایر وسائط نقلیه استفاده می کنید یکی، دو ایستگاه قبل پیاده شوید و پیاده روی کنید.
جارو کردن یکی از امور حرکتی خوب در منزل است. به جای ایستادن و انتظار کشیدن در ایستگاههای تاکسی و اتوبوس قدم بزنید. در حال تلویزیون تماشا کردن یک وزنه دستی بردارید و یا روی دوچرخه ثابت رکاب بزنید!
ملاحظه می کنید که اگر بخواهید می شود تحرک و ورزش را به سادگی و آرامی وارد زندگی خود کنید و از مزایای آن بهره های بسیاری ببرید. مهمترین آنها پیشگیری از امراض جسمانی است و مهمتر از آن تعادل روحی- ذهنی است که با تخلیه مناسب انرژی انباشته شده، رفتارهای فردی و اجتماعی و شغلی، متعادل می شود.

 

اما چند نکته ضروری

افراد بالای ۵۰ سال اگر تاکنون فعالیت بدنی نداشته اند با پزشک خود مشورت کنند. افرادی که دچار یک حمله قلبی بوده و یا دچار عارضه قلبی هستند. افرادی که یکی از والدین یا خویشاوندان نزدیک آنها دچار بیماری قلبی هستند و افراد دارای مشکل فشارخون بالا، دیابت و چاقی نیز با مشورت پزشک و توصیه های او کار فعالیت بدنی را شروع کنند.

 

وضعیت آب و هوا چه می گوید

کارشناسان می گویند ورزش کردن موجب سلامتی است اما از طرفی تنفس در هوای آلوده مضر هم است.
شاید این پرسش برای بسیاری از افراد مطرح شود که انجام ورزش در هوای شهرهای آلوده مضر است یا مفید! کارشناسان می گویند بدترین زمان آلودگی وقتی است که خیابانها مملو از ماشین و آسمان ابری است. با چنین شرایطی گازهای سمی خارج شده از خودروها که عامل اصلی آلودگی هواست با وجود ابرها بیشتر می شود، زیرا در صورت وجود نور خورشید به زمین، هوای موجود در سطح گرم شده زمین به طرف بالا حرکت می کند و آلاینده ها را با خود می برد اما این پدیده در روزهای ابری اتفاق نمی افتد و به اصطلاح پدیده «اینورژن» رخ می دهد. آلاینده های منواکسید کربن، ازن، دی اکسید کربن و دی اکسید سولفور، ریه ها را تخریب می کند و در زمان ورزش که نفس ها عمیق تر است خطرناک است.
پس مشاهده می کنید که در اوقات شلوغی خیابانها و افزایش میزان آلاینده های هوا ورزش نکنید و این کار را به وقت دیگری اختصاص دهید. اما ورزش را فراموش نکنید. می توانید در اوقات مناسب ورزش کنید و با کرخی و تنبلی خداحافظی کنید.نکته مهم دیگر این است که بسته به هوای منطقه لباس مناسب بپوشید و قبل و در حین ورزش از مقادیر آب حتماً استفاده کنید. به هر حال با مشاهده علائم سرگیجه، عرق سرد، رنگ پریدگی، غش یا درد و فشار زیاد بعد از انجام یک فعالیت جسمانی حتماً با پزشک مشورت کنید.

 

ورزش در جوامع كنونی نقش غیرقابل انكاری را در فرهنگ سازی و ایجاد نشاط در میان عموم ایفا می كند. با گسترش ورزش در جامعه و همگانی كردن این امر مهم، می توان نشاط لازم را به عموم مردم بخشید. مردمی كه در مسیر زندگی اجتماعی شان، در هرموقعیت و وضعیت جسمی وشغلی، به مشكلات روحی و روانی برخورد می كنند می توانند با روی آوردن به ورزش، روح و روان خود را آرامش دهند. ورزش مختص به یك عده خاصی از مردم جامعه نیست بلكه ورزش یك مقوله همگانی است كه تمامی مردم به آن می پردازند. ورزش علاوه بر تاثیرگذاری در نشاط روحی وروانی جامعه، در امر سلامتی جسمی مردم هم نقش بسزایی ایفا می نماید. چنانكه روز به روز پزشكان و محققان به اهمیت ورزش در بهبود بیماری های مختلف پی برده و ورزش را برای درمان بیماری های متعدد توصیه می كنند.

مجله الکترونیکی کشکول مدیریت، ضمن آرزوی سلامتی و موفقیت برای تمامی ورزش کاران و ورزش دوستان، فرا رسیدن بیست و ششم مهر ماه و آغازهفته تربیت بدنی را حضور تمامی سروران ارجمند تبریک می گوید .

 

پدید آورندگان تعدادی از بخش ها: زینب خاتون جلال کمالی - مریم رضایی

 

منابع :

- واحد مرکزی خبر

- www2.irna.ir

- پایگاه حوزه

- روزنامه همشهری

- تبیان

منبع : mag.riau.ac.ir

 

  تست خودشناسی            

 

تست خودشناسی

 

 

 

تعیین شخصیت شما با استفاده از تاریخ تولد تان

 

در صورتیكه تاریخ تولد شما در:
اول فروردین ماه باشد سیاه هستید.
بین دوم فروردین تا 11 فروردین باشد ارغوانی هستید
بین 12 تا 21 فروردین باشد. شما سرمه ای است
بین 22 فروردین تا 31 فروردین باشد نقره ای هستید.
بین یكم اردیبهشت تا 10 اردیبهشت باشد سفید هستید.
بین 11 اردیبهشت تا 24 اردیبهشت باشد شما آبی هستید.
بین 25 اردیبهشت تا سوم خرداد باشد شما طلائی رنگ هستید.
بین 4 خرداد تا 13 خرداد باشد شما شیری رنگ هستید.
بین 14 خرداد تا 23 خرداد ماه باشد شما خاكستری هستید.
بین 24 خرداد تا دوم تیر ماه باشد شما رنگ خرمائی هستید.
سوم تیر ماه باشد رنگ شما خاكستری است.
بین 4 تیر ماه تا 13 تیر ماه باشد شما قرمز هستید.
بین 14 تیر ماه تا 23 تیر ماه باشد شما نارنجی هستید.
بین 24 تیر ماه تا سوم مرداد ماه باشد شما زرد هستید.
بین 4 مرداد ماه تا 13 مرداد باشد شما صورتی هستید.
بین 14 مرداد تا 22 مرداد باشد شما آبی هستید.
بین 23 مرداد تا یكم شهریور باشد شما سبز هستید.
بین 2 شهریور تا 11 شهریور باشد شما قهوه ای هستید.
بین 12 شهریور تا 21 شهریور باشد شما كبود رنگ هستید.
بین 22 شهریور تا 31 شهریور باشد شما لیموئی هستید.
متولدین یكم مهر ماه زیتونی هستند.
بین 2 مهر تا 11 مهر ماه ارغوانی هستید.
بین 12 مهر تا 21 مهر ماه شما رنگ سرمه ای دارید.
بین 22 مهر ماه تا یكم آبان ماه شما نقره ای هستید.
بین 2 آبان تا 20 آبانماه باشد شما سفید هستید.
بین 21 آبانماه تا 30 آبانماه باشد رنگ شما طلائی است.
بین یكم آذر ماه تا 10 آذر ماه باشد شما شیری رنگ هستید.
بین 11 آذر ماه تا 20 آذر ماه باشد شما خاكستری هستید.
بین 21 آذر تا 30 آذر باشد شما خرمائی رنگ هستید.
متولدین اول دیماه نیلی رنگ هستند.
بین دوم دی ماه تا 11 دی ماه باشد رنگ شما قرمز است.
بین 12 دی ماه تا21 دی ماه باشد شما نارنجی هستید.
بین 22 دی ماه تا 4 بهمن ماه باشد شما زرد هستید.
بین 5 بهمن تا 14 بهمن ماه باشد شما صورتی هستید.
بین 15 بهمن تا 19 بهمن ماه باشد شما آبی هستید.
بین 20 بهمن تا 29 بهمن ماه باشد شما سبز هستید.
بین 30 بهمن تا 9 اسفند ماه باشد شما قهوه ای هستید.
بین 10 اسفند تا 20 اسفند باشد شما كبودی رنگ هستید.
بین 21 اسفند تا 29 اسفند باشد لیمویی هستید.

 

 •

 •

قرمز
با نمك و دوستداشتنی، مشكل پسند اما همیشه عاشق……. و اینطور بنظر میرسد كه مورد محبت نیز باشید. با روحیه و بشاش اما در همان زمان میتوانید بد اخلاق هم شوید قادرید با مردم بسیار خوب و با ملاطفت برخورد كنید و این همان عشقی است كه میتواند در راهی كه در پیش دارید همراهتان باشد آدمهایی را كه راحت صحبت میكنند دوست دارید این آدمها
باعث می شوند احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

شیری رنگ
اهل رقابت و بازی دوست. دوست ندارد ببازد  ولی همیشه بشاش است.
شما قابل اعتماد و امین هستید و خیلی علاقه دارید وقت خود را بیرون بگذرانید، با دقت عشقتان را انتخاب می كنید و بسادگی عاشق نمی شوید اما وقتی او را یافتید تا مدت های
طولانی دوستش خواهید داشت.

نیلی
شما بیشتر متوجه نگاهتان هستید و استانداردهای بالائی در انتخاب عشق دارید. هر راه حلی را با دقت و تفكر انتخاب می كنید و بسیار بندرت مرتكب اشتباه احمقانه می شوید دوست دارید رهبر باشید و به راحتی می توانید دوستان جدید پیدا كنید.

خاكستری
جذاب و فعال هستید، شما هرگز احساستان را پنهان نمی كنید و هر آنچه را كه درونتان است آشكار می سازید. اما ضمنا می توانید خودخواه هم باشید. می خواهید مورد توجه باشید و
نمی خواهید بطور نا برابر با شما برخورد شود. می توانید روز مردم را روشن كنید. شما میدانید در زمان مناسب چه بگویید و خوش اخلاق هستید.

سبز
خیلی خوب با افراد تازه كنار می آیید. در واقع آدم خجالتی ای نیستی اما گاهی اوقات با كلماتت به عواطف مردم آسیب می رسانید. دوست دارید تا مورد توجه و علاقه كسی باشید كه دوستش دارید ولی اغلب تنهایید و به انتظار فرد  مورد نظرت می مانید.

طلائی
شما می دانید چه چیزی درست و چه چیزی نادرست است. آدم بشاشی هستید و زیاد بیرون میروید. بسیار سخت می توانی فرد مورد نظرت را پیدا كنی اما وقتی او را یافتی تا سالیان
متمادی دوباره عاشق نمی شوی.

صورتی
شما همواره در تلاشید تا در هر چیزی بهترین باشید و دوست دارید به سایرین كمك كنید. اما بسادگی قانع نمی شوی.
دارای افكاری منفی هستید و در جستجوی عشقی شورانگیزمانند آنچه در قصه هاست هستید.

زرد
شما شیرین و بیگناهید ، مورد اعتماد بسیاری از مردم ، و دارای رهبریتی قوی در ارتباطاتتان هستید. شما خوب تصمیم می گیرید و انتخاب درستی در زمان مناسب می گیرید. همواره
در افكار داشتن روابط عاشقانه بسر می برید.

خرمائی
باهوشید و می دانید چه چیزی درست است. می خواهید همه چیزرا مطابق میل خود كنید كه گاهی می تواند بدلیل عدم توجه به نظر دیگران مشكل ساز باشد. اما در مورد عشق صبور
هستید. وقتی فرد مورد نظرتان را یافتید برایتان دشواراست فرد بهتری پیدا كنید.

نارنجی
در مقابل اعمالتان مسئولیت پذیر هستید، می دانید چگونه با مردم رفتار كنید. همواره اهدافی برای دستیابی به آنها دارید و حقیقتا برای رسیدن به آنها تلاش میكنید ، فردی آماده رقابت هستید. دوستانتان برایت بسیار مهم هستند و قدر آنچه را كه دارید میدانید، گاهی اوقات واكنشتان زیادی شدید است و علت آن نیز احساساتی بودنتان است.

ارغوانی
اسرار آمیز هستید، به هیچ وجه خودخواه نیستید ، زود و آسان نظرتان جلب می شود. روزتان با توجه به خلقتان می تواند