مجله شماره سی ونهم      

 سه شنبه 24 آذر 1388                                                                            

 

 

 

 

 

فهرست    

 

 

آنچه در این شماره می خوانید :

 

 

 

مصحف هدایت

مدیریت علوی

جمله مديريتی 

حدیث مديريتی

طنز مديريتی

حکايت مديريتی

تکنیک های موفقیت

نکات مدیریتی

● دانستنی های مدیریت

 ●کلید هدایت

اخلاق مدیریتی از نظرگاه حضرت امام خمینی (ره) - قسمت سوم

نکات مفیدی در رابطه با استفاده از اینترنت

● مجموعه مباحث فرهنگی ( بخش هفتم )

تست خودشناسی

عبادت و بندگی

پیامک های محرم

پیامک های شب یلدا

لينکهای هفته

 

 

مصحف    
هدايت     

 

در هر شماره از مجله، يک صفحه از قرآن کريم به همراه ترجمه و تفسير آن قرار مي گيرد. التماس دعا.

«براى شنيدن آيه مورد نظر بر روى شماره آيه كليك كنيد و براي مشاهده تفسير الميزان و نمونه بر روي آيه کليک کنيد»

 

سوره: سورة البقرة آيات: 286 محل نزول: مدینه

أَلَمْ تَرَ إِلَى الْمَلإِ مِن بَنِي إِسْرَائِيلَ مِن بَعْدِ مُوسَى إِذْ قَالُواْ لِنَبِيٍّ لَّهُمُ ابْعَثْ لَنَا مَلِكًا نُّقَاتِلْ فِي سَبِيلِ اللّهِ قَالَ هَلْ عَسَيْتُمْ إِن كُتِبَ عَلَيْكُمُ الْقِتَالُ أَلاَّ تُقَاتِلُواْ قَالُواْ وَمَا لَنَا أَلاَّ نُقَاتِلَ فِي سَبِيلِ اللّهِ وَقَدْ أُخْرِجْنَا مِن دِيَارِنَا وَأَبْنَآئِنَا فَلَمَّا كُتِبَ عَلَيْهِمُ الْقِتَالُ تَوَلَّوْاْ إِلاَّ قَلِيلاً مِّنْهُمْ وَاللّهُ عَلِيمٌ بِالظَّالِمِينَ 246 وَقَالَ لَهُمْ نَبِيُّهُمْ إِنَّ اللّهَ قَدْ بَعَثَ لَكُمْ طَالُوتَ مَلِكًا قَالُوَاْ أَنَّى يَكُونُ لَهُ الْمُلْكُ عَلَيْنَا وَنَحْنُ أَحَقُّ بِالْمُلْكِ مِنْهُ وَلَمْ يُؤْتَ سَعَةً مِّنَ الْمَالِ قَالَ إِنَّ اللّهَ اصْطَفَاهُ عَلَيْكُمْ وَزَادَهُ بَسْطَةً فِي الْعِلْمِ وَالْجِسْمِ وَاللّهُ يُؤْتِي مُلْكَهُ مَن يَشَاء وَاللّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ 247 وَقَالَ لَهُمْ نِبِيُّهُمْ إِنَّ آيَةَ مُلْكِهِ أَن يَأْتِيَكُمُ التَّابُوتُ فِيهِ سَكِينَةٌ مِّن رَّبِّكُمْ وَبَقِيَّةٌ مِّمَّا تَرَكَ آلُ مُوسَى وَآلُ هَارُونَ تَحْمِلُهُ الْمَلآئِكَةُ إِنَّ فِي ذَلِكَ لآيَةً لَّكُمْ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ 248

ترجمه فارسي مکارم

آيا مشاهده نكردى جمعى از بنى اسرائيل را بعد از موسى، كه به پيامبر خود گفتند: «زمامدار (و فرماندهى) براى ما انتخاب كن! تا (زير فرمان او) در راه خدا پيكار كنيم پيامبر آنها گفت: شايد اگر دستور پيكار به شما داده شود، (سرپيچى كنيد، و) در راه خدا، جهاد و پيكار نكنيد!» گفتند: «چگونه ممكن است در راه خدا پيكار نكنيم، در حالى كه از خانه‏ ها و فرزندانمان رانده شده ‏ايم، (و شهرهاى ما به وسيله دشمن اشغال، و فرزندان ما اسير شده‏ اند)؟!; اما هنگامى كه دستور پيكار به آنها داده شد، جز عده كمى از آنان، همه سرپيچى كردند و خداوند از ستمكاران، آگاه است «246» و پيامبرشان به آنها گفت: «خداوند (×طالوت×) را براى زمامدارى شما مبعوث (و انتخاب) كرده است» گفتند: «چگونه او بر ما حكومت كند، با اينكه ما از او شايسته‏ تريم، و او ثروت زيادى ندارد؟!» گفت: «خدا او را بر شما برگزيده، و او را در علم و (قدرت) جسم، وسعت بخشيده است خداوند، ملكش را به هر كس بخواهد، مى ‏بخشد; و احسان خداوند، وسيع است; و (از لياقت افراد براى منصب‏ها) آگاه است» «247» و پيامبرشان به آنها گفت: «نشانه حكومت او، اين است كه (×صندوق عهد×) به سوى شما خواهد آمد (همان صندوقى كه) در آن، آرامشى از پروردگار شما، و يادگارهاى خاندان موسى و هارون قرار دارد; در حالى كه فرشتگان، آن را حمل مى ‏كنند در اين موضوع، نشانه‏ اى (روشن) براى شماست; اگر ايمان داشته باشيد» «248»

آیات امروز را می توانید از طریق این لینک هم مطالعه کنید

 

 

مديريت    
علوی     

 

 

خود ارزیابی

 قسمت اول

 

 


خود ارزيابى

 
ضرورت و لزوم ارزشيابى كاركنان از سوى مديران و سرپرستان امرى است انكارناپذير، و پيشرفت مستمر هر سازمان و حركت تكاملى آن ، تا حدود زيادى در گرو توانايى و لياقت مديران و سرپرستان در ارزشيابى صحيح و منطقى آنان از عملكرد كاركنان سازمان مى باشد. ارزشيابى عملكرد كاركنان ، از جمله ابزارها و وسايل لازم و مؤ ثر مديريت منابع انسانى سازمان است كه با استفاده صحيح از اين ابزار، نه تنها هدف ها، و ماءموريت هاى سازمان با كارآيى مطلوب تحقق خواهد يافت ؛ بلكه منافع واقعى كاركنان نيز تاءمين خواهد شد.
منابع و متون غنى دينى ، بيانگر اين نكته است كه دين مقدس اسلام اهتمام فراوانى به مساءله ارزشيابى داده و براى آن جايگاه ويژه اى قائل شده است . در آموزه هايى كه نسبت به عملكرد كاركنان سازمان بى تفاوت نباشند، و اعمال و رفتار آنان را مورد ارزيابى دقيق قرار دهند؛ و ميان افراد توانمند، پر كار و زحمت كش و افراد ضعيف ، كم كار و بى تعهد تفاوت قائل شوند؛ تا كاركنان پركار و متعهد براى تلاش و كوشش در جهت دستيابى به اهداف سازمان تشويق و ترغيب شوند؛ و كاركنان ضعيف و كم كار نيز در اعمال و رفتار سازمانى خود تجديد نظر كنند. بنابراين ، همان گونه كه در مديريت امروز، ارزشيابى به عنوان يكى از وظايف مديران سازمان ، به ويژه مديران منابع انسانى سازمان و يا سرپرستان مطرح مى باشد، در آموزه هاى دينى نيز تاءكيد شده است كه حاكم جامعه اسلامى و مديران رده هاى پايين تر بايستى كارگزاران و كاركنان خود را ارزشيابى كنند، و نسبت به اعمال و رفتار آنان بى تفاوت نباشند؛ ليكن در منابع دينى آنچه بيش تر از ارزشيابى كاركنان ، از سوى مديران ، مورد توجه قرار دارد، ارزشيابى اعمال و رفتار افراد از سوى خود آنان است . تاءكيد اساسى آيات قرآن كريم و روايات معصومان (ع ) و همچنين سيره عملى آن بزرگواران بر اين است كه هر فرد علمكرد خود را مورد بررسى و ارزيابى قرار دهد؛ و در صورت مشاهده نقاط ضعف و انحراف در عملكرد خود، در صدد اصلاح آن ها، و نيز تقويت نقاط قوت و توانمندى هاى خود برآيند. خود ارزيابى كه در منابع و متون اسلامى با عنوان محاسبه مطرح شده است ، به صورت يك برنامه منظم روزانه براى هر فرد توصيه شده ، و تا آن جا به اين موضوع اهميت داده شده است كه اگر روزى بر انسان بگذرد و او از اين برنامه غفلت نمايد و در يك محاسبه دقيق ، به ارزشيابى اعمال و رفتارهاى خود نپردازد، در زمره پيروان پيامبر گرامى اسلام (ص ) و اهل بيت آن حضرت به شمار نمى آيد.
امام كاظم (ع ) در تبيين اين نكته مى فرمايد:
ليس منا من لم يحاسب نفسه فى كل يوم ، فان عمل خيرا استزاد الله منه و حمد الله عليه ، و ان عمل شرا استغفر الله منه و تاب اليه ؛ (1) از ما نيست كسى كه هر روز به محاسبه و ارزشيابى كارهاى خود نپردازد. پس ‍ اگر كار نيكى انجام داده است ، از خداوند متعال فزونى آن را بخواهد، و خدا را بر موفقيتى كه به دست آورده است سپاس گويد؛ و اگر كار زشتى را مرتكب شده است ، از خداوند، آمرزش آن را خواهد و توبه نمايد.
با دقت در سخن امام كاظم (ع ) مى توان از آن ، سه نكته اساسى استنباط كرد:
1. ضرورت و جايگاه ويژه ارزشيابى ؛ آن حضرت براى تبيين ضرورت ارزشيابى فرد از اعمال و رفتار خويش ، اين نكته را متذكر مى شود كه غفلت از اين امر موجب خروج از جرگه مؤ منان راستين است .
2. نكته ديگر اين كه اگر نتيجه ارزشيابى مثبت بود، اين نتيجه نبايد موجب غرور فرد و در نتيجه ركود او و بسنده كردن وى به وضعيت موجود باشد؛ بلكه به شكرانه اين توفيق الهى ، بايستى سپاس خداوند متعال را به جاى آورد، و از خدا توفيق بيش تر در ادامه راه را طلب نمايد.
3. نكته اساسى ديگر آن است كه اگر نتيجه ارزشيابى منفى بود و براى شخص محرز گرديد كه در عملكرد او خطا و انحراف وجود داشته است ، بايد به فكر اصلاح عملكرد و بهبود آن باشد. آن حضرت مى فرمايد اگر فرد پس از ارزشيابى متوجه شد كه عمل خلاف و خطايى انجام داده است بايد از خداوند متعال آمرزش خواسته و توبه نمايد. بديهى است كه توبه واقعى و حقيقى آن است كه فرد بر ترك كار خطا و اصلاح و جبران آن تصميم قطعى بگيرد.
در منابع و متون اسلامى ، دستور العمل هاى صريحى در مورد ارزشيابى فرد از اعمال خويش وارد شده است . پيامبر گرامى اسلام (ص ) مى فرمايد:
حاسبوا انفسكم قبل ان تحاسبوا، وزنوها قبل ان توزنوا، و تجهزوا للعرض الاءكبر ؛ (2) خود را محاسبه و ارزيابى كنيد قبل از اين كه شما را محاسبه و ارزيابى كنند؛ و خودتان را بسنجيد قبل از اين كه شما را بسنجند؛ و خود را براى روز قيامت آماده و مجهز نماييد.
1) بحار الانوار، ج 70، ص 72.
2) همان ، (ص ) 380.


ادامه دارد

 

 

جمله      
 مديريتی
    

 

« موهبت قدردانی »

 

woman-holding-large_~SB1006.jpg

 

قدردانی كردن موهبت بزرگی است چون باعث می شود خوبی های بی نظير ديگران به ما نيز تعلق داشته باشد.

موهبت قدردانی

 

 

حدیث      
مديريتی    

 

 

مدارا

 

من اءحجم عن الراءى وعييت به الحيل كان الرفق مفتاحه

 

هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش ‍ مداراست.

 

امام حسين (عليه السلام) - بحارالانوار 78/128/11

 

 

طنز       
مديريتی    

 

 

مرخصی اجباری

 

 

دو مدير در رابطه با چگونگي مقابله با مشكلات كاري خود با هم صحبت مي كردند.
اولي: من روش جديدي را از سال قبل شروع كرده ام و اصرار دارم هر كدام از كارمندانم هر سه ماه يكبار دست كم يك هفته به مرخصي اجباري برود.
دومي: دليل اين كار چيست؟
اولي: برای اينكه به اين ترتيب تشخيص بدهم بدون وجود كداميك از آنان مي توان كارها را سر و سامان داد!

 

 

حکايت     
مديريتی    

 

 

مرد جوان و کشاورز

 

 

مرد جوانی در آرزوی ازدواج با دختر کشاورزی بود
کشاورز گفت برو در آن قطعه زمین بایست. من سه گاو نر را آزاد می کنم اگر توانستی دم یکی از این گاو نرها را بگیری من دخترم را به تو خواهم داد.
مرد قبول کرد. در طویله اولی که بزرگترین بود باز شد . باور کردنی نبود بزرگترین و خشمگین ترین گاوی که در تمام عمرش دیده بود. گاو با سم به زمین می کوبید و به طرف مرد جوان حمله برد. جوان خود را کنار کشید تا گاو از مرتع گذشت. دومین در طویله که کوچکتر بود باز شد. گاوی کوچکتر از قبلی که با سرعت حرکت کرد .جوان پیش خودش گفت : منطق می گوید این را ولش کنم چون گاو بعدی کوچکتر است و این ارزش جنگیدن ندارد.
سومین در طویله هم باز شد و همانطور که فکر میکرد ضعیفترین و کوچکترین گاوی بود که در تمام عمرش دیده بود.
پس لبخندی زد و در موقع مناسب روی گاو پرید و دستش را دراز کرد تا دم گاو را بگیرد...
اما.........گاو دم نداشت!!!!
زندگی پر از ارزشهای دست یافتنی است اما اگر به آنها اجازه رد شدن بدهیم ممکن است که دیگر هیچ وقت نصیبمان نشود. برای همین سعی کن که همیشه اولین شانس را دریابی.منبع : آنچه مدیران باید بدانند

 

 

تکنيکهای     
موفقيت     

 

 

برای موفقیت در کار باید...

 

 

 

1- در هر مرحله ای از کار که هستید از مشورت رویگردان نباشید. کسی را پیدا کنید که به شما توصیه های مفید کند و راهنمایی تان نماید.

2- احساسات خود را کنترل کنید. قبل از هر واکنشی، نفس عمیق بکشید و تا ده بشمارید.

3- در گفتگو، کسی که سؤال می کند کنترل را در دست دارد. برای اداره کردن یک بحث از دیگران سؤال کنید.

4- هرگز تصور نکنید که همه چیز را می دانید ، سؤال کنید.

5- اگر شغل شما جلب نظر مشتری است، وظیفه واقعی شما حل مشکلات است.

6- توانایی شما در حل مشکلات تأثیر به سزایی در میزان پیشرفت شما در کار دارد.

7- ذهن خلاق داشته باشید. همیشه در پی یافتن راه های سریع تر، جدیدتر، بهتر و مؤثرتر برای حل مشکل یا انجام کار باشید.

8- قبل از آن که واکنش نشان دهید، با سؤال کردن و گوش دادن دقیق به پاسخ ها به حقایق پی ببرید.

9- در مواردی که به تصمیم گیری و پاسخ سریع نیاز است، خودتان را تحت فشار قرار ندهید. برای ارزیابی دقیق موقعیت و دادن

 پاسخ مناسب درخواست وقت بیشتری کنید.

10- تصمیم های عجولانه تقریباً همیشه تصمیم های نادرستی هستند. در تصمیم گیری عجله نکنید.

11- یاد بگیرید که برای درخواست اضافه حقوق، ترفیع، پاداش و پست با روشی صحیح و مناسب وارد مذاکره شوید.

12- آمادگی ، مشخصه افراد ماهر و تواناست. قبل از هر گفتگوی مذاکره ای ، خود را آماده کنید.

13-هرگز هنگامی که شغل یا حقوقی به شما پیشنهاد می شود، بلافاصله آن را نپذیرید. از پیشنهاد کننده بخواهید که برای بررسی

 آن به شما فرصت دهد.

14- دقیقاً بدانید که برای دریافت اضافه حقوق چه کارهایی باید انجام دهید.

15- همیشه برای دور شدن از شرایطی که برایتان غیر قابل قبول است آماده باشید. این آخرین حربه مذاکره است.

 

 

نکات       
مديريتی    

 

 

از تيم خود يك برنده بسازيد

 

 

پنج ايده اصلي براي تشكيل تيم برنده بايد لحاظ شود:

1- تنها دستور رييس كافي نيست؛ همه اعضاي تيم بايد فلسفه تشكيل تيم و مأموريت آن را درك كنند و همراه شوند.

2- برابري در فداكاري كردن؛ وقتي مي‌توانيد انتظار داشته باشيد كه اعضاي تيم دو قدم بردارند كه خود سه قدم برداشته باشيد.

3- كنار آمدن با كارمندان؛ با داشتن احساس خوب در مورد خود، احساس خوبي نيز در خصوص ديگران خواهيد داشت. به حرف آنها گوش كنيد و همراه و ياورشان باشد و از كارهاي خوبشان قدرداني كنيد.

4- خود را به جاي ديگران بگذاريد؛ هر عضوي از تيم مسائل و مشكلات خود را دارد. مشكلات اعضای تيم را از زاويه ديد خودشان بنگريد.

5- درست ارتباط برقرار كنيد؛ در استفاده از چشم و گوش و انگشت و ... خست به خرج ندهيد و صميمانه با كارمندانتان رابطه برقرار كنيد

 

 

دانستنيهای   
 مديريت     

 

 

مردم ما را آنچنان می‌بینند که ما در درون سازمان، خود را می‌بینیم

 


 

مطمئناً همه ما بارها به سازمانی مراجعه کردیم که به دلیل رفتارها و نگرش‌های نامناسب کارکنان آن و منفعت خواهی صرف خود، بدون آنکه منافع مشتریان را نیز در نظر بگیرند، باعث ایجاد قضاوتی بد و منفی در افکار ما می‌شوند و بالعکس، با سازمان‌هایی با روحیه انعطاف پذیری و مردمی‌مواجه می‌شویم که آثار مثبت بر جای می‌گذارند.
چگونه سازمان‌ها از نظر شخصیتی تمیز داده می‌شوند؟ چگونه شخصیت خود را بروز می‌دهند؟ مردم چگونه پی به شخصیت سازمان‌ها می‌برند و چگونه قضاوت می‌کنند؟ جهت دستیابی به این پرسش‌ها می‌بایست مدیریت و شخصیت سازمان را مورد نظر قرار داده و تعریفی از مفاهیم مشتری، نوع سازمان، نوع محصول و... داشته باشیم تا بتوانیم ارتباط موثری را برقرار نماییم. این تعریف باید در تفکر و نگرش درون سازمان پی‌ریزی شود و به طور مستمر آموزش این نگرش را داشته باشیم تا روابط درون سازمان شکل گیرد.
بودا در سخنی گفته است: "ما آن چیزی هستیم که می‌اندیشیم. هستی ما با افکارمان بلندی می‌گیرد و دنیایمان را با اندیشه‌هایمان می‌سازیم"
بارها شاهد آن بودیم و هستیم که نسبت به بعضی از سازمان‌ها اعتماد و احترام وجود دارد. بعضی در ارتباط موثر برقرار کردن موفق هستند و بعضی دیگر نمی‌توانند. البته فراموش نکنیم در این موفقیت‌ها نقش روابط عمومی‌کارا و متخصص بسیار حائز اهمیت است.
این موفقیت‌ها در شیوه تفکر سازمان نسبت به مشتریان بیان می‌شود، زیراکه مردم ما را آنچنان می‌بینند که ما در درون سازمان خود را می‌بینیم و عمل می‌کنیم. آن گونه برخورد خواهند کرد که ما خود برخورد می‌کنیم.
سازمان‌ها با رفتار‌ها و عملکرد مناسب برای خود ارزش اجتماعی ایجاد می‌کند. چنانچه سازمان به توانایی و توانمندی خود در ارائه خدمات و سرویس دهی اعتقاد داشته باشد از عهده این کار برخواهد آمد و در افکار عمومی ‌نمایان خواهد شد.
پروفسور ساساکی استاد دانشکده مدیریت دانشگاه توکیو ژاپن در قسمتی از سخنرانی که در سال ‌١٣٧١ در ایران داشت گفت: ما ژاپنی‌ها رفتیم و مفاهیمی‌ را برای خودمان دوباره معنی کردیم؛ مفاهیمی ‌همچون زیبایی و...
به راستی زیبایی چیست؟ آن هم از دید مشتری که مصرف‌کننده کالای ما است؟ برای پاسخ دادن به چنین پرسشی مهم، ناگزیر هستیم به مباحث زیادی از جمله مهندسی مجدد و غیره مراجعه کنیم.
پروفسور ساساکی به چیزی اشاره کرد که بارها شنیدیم و دیده‌ایم که می‌گویند و می‌نویسند که خدا زیباست و زیبایی را دوست دارد؛ جمله ای که باعث نشاط روح می‌شود. پس بیاییم زیبایی را دوست بداریم، زیبا بنگریم و همه چیز را زیبا ببینیم، بشنویم و بگوییم تا چهره‌ای مثبت و شخصیت والا از خودمان و سازمانمان در افکارمخاطبین بسازیم.

 

 

مقاله      
مديريتی    

 

 

اخلاق مدیریتی از نظرگاه حضرت امام خمینی (ره) - 3

 

 


 

 

استقامت و پايدارى
صحيفه امام ج‏3 ص 2 و3
از تواصى به حق و تواصى به صبر كه دستور الهى مى‏باشد [1] غفلت نورزند، به توصيه يا امر سازمانهاى وابسته به قدرتهاى استعمارى براى آتش بس اعتنا نكنند، و مطمئن باشند كه در سايه بردبارى و استقامت- با به كار بستن دستورات اسلامى- فتح و ظفر از آنِ ملت اسلام مى‏باشد: انْ تَنْصُرُوا اللَّهَ يَنْصُرْكُمْ وَ يُثَبِّتْ اقْدامَكُمْ [2]- وَ لا تَهِنُوا وَ لا تَحْزَنُوا وَ انْتُمُ الْاعْلَوْنَ انْ كنْتُمْ مُؤمِنينَ [3]

قوه مقاومت
صحيفه امام ج‏3 ص 110
ـ طبيعى ساختمان بشرى است كه هر چه ستمكارى و ظلم و بى‏عدالتى در جامعه و ملتى اوج گيرد، به همان نسبت قوه مقاومت در ملت رشد مى‏كند.

اميد
صحيفه امام ج‏3 113
ـ لكن آنچه موجب اميد و آرامش است طليعه بيدارى ملت و رشد سياسى طبقات مختلفه است.

اسلام
صحيفه امام ج‏3 ص 207
ـ مطمئن باشند با عرضه اسلام به آن طور كه هست و اصلاح ابهامها و كجرويها و انحرافها كه به دست بدخواهان انجام يافته، نفوس سالم بشر كه از فطرت اللَّه منحرف نشده و دستخوش اغراض باطله و هوسهاى حيوانى نگرديده، يكسره به آن روى آورند و از بركات و انوار آن بهره‏مند شوند.
صحيفه امام ج‏3 ص 226
ـ اسلام انسانى مى‏سازد عدالت‏خواه و عدالت‏پرور، صاحب اخلاق كريمه، صاحب معارف الهيه؛ كه وقتى كه از اينجا رخت بربست و وارد شد در يك عالم ديگرى، به صورت انسان باشد، آدم باشد.

اتحاد
صحيفه امام ج‏3 ص 208
ـ بايد با كمال هوشيارى از عناصر مرموزى كه در صدد تفرقه بين انجمنهاى اسلامى هستند و مطمئناً از عمال اجانب هستند احتراز كنند و آنها را از جمع خود طرد نمايند. وَ اعتَصمُوا بِحَبلِ اللَّهِ جَميعاً وَ لا تَفَرَّقُوا [4]
صحيفه امام ج‏3 ص212
ـ با وحدت كلمه و كنار گذاشتن اختلافات موسمى و مبارزات منفى، و در موقعش مثبت، مى‏توان مذهب را صاحب نقش كرد و مشتى محكم به دهان ياوه سرايان زد.

تنظيم اوقات و نعمت جوانى
صحيفه امام ج‏3 ص 217 و218
ـ در آخر عمر، انسان نه عبادت مى‏تواند بكند، نه تحصيل مى‏تواند بكند، نه افكارش يك افكار قوى مستقيمى است كه بتواند مطالب علمى را درك بكند. بايد شما از حالا كه جوان هستيد تحكيم كنيد مبانى علمى را، مبانى فقهى را؛ و آن وقت- در آخر ايام- اين چيزهايى كه‏ تحكيم شده است، آن وقت شاخ و برگهايش ثمره بدهد؛ آن وقت از آن استفاده بكنيد.

مراتب انسان
صحيفه امام ج‏3 ص 218
ـ يك مرتبه مثال [5] انسان دارد كه در آنجا زايدِ بر اين مطالب حيوانى چيزهايى هست. و يختصّ الانسان به تعقل و به يك معنويت و يك «تجرد باطنى» كه ساير حيوانات اين مرتبه تعقل و مرتبه «تجرد نفسانى» را ندارند.
ـ قرآن كريم- كه در رأس تمام مكاتب و تمام كتب است حتى ساير كتب الهيه، آمده است كه انسان را بسازد؛ انسان بالقوه را انسان بالفعل و موجود بالفعل كند.
ـ تمام دعوت انبيا هم، حسب اختلاف مراتِبِه، تمام دعوتها هم براى همين معناست كه انسان را انسان كنند؛ انسان بالقوه را انسان بالفعل كنند.

توجه نفس
صحيفه امام ج‏3 ص 224
ـ به اين حد كه انسان رسيد، يعنى بعد از آنكه تمام توجه نفس به آن معانى غيبيه شد و بكلى از اين تربيت زمينى غفلت كرد، اينهايى هم كه ظاهر در يك مطلبى نيست به نظر او ظاهر مى‏آيد. به نظر او ظاهرش همين معناست و غير از اين معنا نيست.

آفت علم
ـ اصلًا وقتى كه انسان اشتغال به يك علمى پيدا كرد و منحصر شد به آن و تمام توجهش انحصار به آن پيدا كرد، اصلًا قلب همچو مى‏شود كه همه‏اش عرفان مى‏شود؛ ديگر كار به اين ندارد كه دنيا هم يك چيزى است و تربيتهاى دنيايى يك چيزى است، و عبادات هم يك مطلبى است و عرض مى‏كنم كه ادعيه هم يك مطلبى است، و اينها هم يك مطلبى. از اين طرف هم- وقتى كه افتاد از اين طرف و ديگر غير از اين عالم ماده چيزى سرش نشد، ادراكش ناقص بود، نمى‏فهميد. اينها نمى‏فهمند چى هست؛ ادراكشان ناقص است.

نگرش یک بعدى به علم
صحيفه امام ج‏3 ص 224
ـ اصلًا وقتى كه انسان اشتغال به يك علمى پيدا كرد و منحصر شد به آن و تمام توجهش انحصار به آن پيدا كرد، اصلًا قلب همچو مى‏شود كه همه‏اش عرفان مى‏شود؛ ديگر كار به اين ندارد كه دنيا هم يك چيزى است و تربيتهاى دنيايى يك چيزى است، و عبادات هم يك مطلبى است و عرض مى‏كنم كه ادعيه هم يك مطلبى است، و اينها هم يك مطلبى‏ اينها برگشتش به همان معناست و در دلش غير از اين معنا نيست؛ و لهذا آن چيزهايى كه بر خلاف اوست اصلًا ادراك نمى‏كند، همه اينها را برمى‏گرداند به آن مطلبى كه در پيش خودش مسلّم است.
صحيفه امام ج‏3 ص225
ـ اينها اصحاب «برهان» نيستند كه با برهان اثبات بشود فلان. اينها اصحاب «بيان» اند كه دلشان مى‏خواهد يك بيان قشنگى بكنند يا بيان چه‏اى بكنند. اينها ادراك نمى‏كنند ما عداى اينجا را؛ و لهذا يا آيات را تأويل مى‏كنند به فكر خودشان به همين زندگى حيوانى دنيايى؛ منتها اين زندگى بى‏طبقه و مرفه و اينكه همه شان يكجور باشند و اينها- اگر امكان داشته باشد- و ما عداى اين را يا قبول ندارند، و جرأت اينكه بگويند قبول نداريم ندارند، يا اگر قبول داشتند ضعيف است قبولشان. آنها نمى‏توانند درست ادراك بكنند آن مطلب را، يك چيز ضعيفى [مى ‏فهمند]، اينجا يك چيز قوى‏اى است در قلبش، آنجا يك چيز ضعيفى و يك چيز ناقصى در قلبش هست‏

سياست
صحيفه امام ج‏3 ص 227
ـ مگر سياست چى است؟ روابط ما بين حاكم و ملت، روابط ما بين حاكم با ساير حكومتها- عرض مى‏كنم كه- جلوگيرى از مفاسدى كه هست، همه اينها سياساتى است كه هست. احكام سياسى اسلام بيشتر از احكام عباديش است.

لزوم توجه به معنويات
صحيفه امام ج‏3 ص 228
ـ ما عداى اينجا يك زندگى ابدى هست، آنجا هم يك ابزارى دارد، زندگى آنجا هم يك ابزارى دارد، يك چيزهايى دارد براى زندگى آنجا. اين را انبيا آورده‏اند. دعا و ذكر و قرآن و نماز و همه اينها ابزار آنجاست. اين احكام عبادى- اينها ابزارى است براى زندگى آن طرف؛ معارف الهيه يك شيئى است براى زندگى آن طرف، براى نورانيت آن طرف.

انسانیت در سایه قرآن
صحيفه امام ج‏3 ص230
ـ كتاب خدا آمده است كه انسان را انسان كند و همان طورى كه جامعه‏اش را اصلاح بكند، خودش [را] هم كامل كند تا برسد به مرتبه عالى.

اسلام
صحيفه امام ج‏3 ص 238و239
ـ اسلام مكتب انسان‏سازى است، وقتى كه انسان ببيند كه گروههايى در خدمت انسان هستند، در خدمت انسانيت هستند، در خدمت اسلام كه انسان‏ساز است هستند، چاره ندارد الّا اينكه علاقه داشته باشد به آن.

رفع خطا
صحيفه امام ج‏3 ص 249
ـ اينهايى كه دارند الآن براى اسلام كار مى‏كنند و چيز مى‏نويسند و- عرض مى‏كنم كه- حالا حتماً يك خطايى هم كرده‏اند، خطايش را رفع بكنيد. شما عالميد خطايش را رفع بكنيد، طرد نكنيد.
ـ آنهايى كه قلم را دستشان گرفته‏اند و دارند ترويج مى‏كنند از شيعه، فرض كنيد چهار تا هم غلط دارد، خوب غلطش را رفع بكنيد؛ طرد نكنيد، بيرون نكنيد.

بیداری
صحيفه امام ج‏3 ص 253
ـ بحمد اللَّه تعالى، فرزندان اسلام براى پايدارى راه حق فراوان و موجودند؛ و اميد است با بيدارى از غفلتهاى گذشته جبران نقايص شود و راه حق هر چه بيشتر روشن، و عدالت اسلامى برقرار گردد.

وظيفه اسلامى
صحيفه امام ج‏3 ص 256
ـ وظيفه اسلامى و ملى شماست كه اضافه بر وظايف انقلابيتان در راه آزاد كردن سرزمين فلسطين، در راه وحدت دول عرب و اتفاق كلمه آنها جديت و فداكارى كنيد.

گذر دنیا
صحيفه امام ج‏3 ص 263
ـ اين دنيا چه خوش و چه ناخوش خواهد گذشت و همه به سوى دار جزا خواهيم رفت، چه بهتر كه عمر كوتاه را در راه خدمت به اسلام و مسلمين صرف كنيم تا در پيشگاه مقدس حق تبارك و تعالى سرافراز و در سلك خدمتگزاران درآييم.
ـ وظيفه شما طبقه فضلاى جوان كه در آينده پاسداران احكام اسلام هستيد سنگين است؛ هم اكنون خود را مجهز براى پاسدارى و خدمت به اسلام و مسلمين فرماييد.

اخوت
صحيفه امام ج‏3 ص266
ـ بايد بدانيم تا اختلاف بين طبقات ملت خصوصاً بين روحانيون و دانشجويان با روشنفكرانشان وجود دارد بايد از پيروزى مأيوس باشيم.

اخلاص
صحيفه امام ج‏3 ص268
ـ به شما افاضل عظام اطمينان مى‏دهم كه اگر با خلوص نيت در راه شريعت مطهره خدمت كنيد عزت و عظمت از آن شما است فللّه العزة و لرسوله و للمؤمنين. [6]

پایداری
ـ در هدف مقدس خود كه حفظ اسلام و احكام اسلام است قوى و مستقيم باشيد، و از خداى تعالى استمداد فرماييد و به ولى عصر عجل اللَّه تعالى فرجه الشريف- مُلْتَجى [7] شويد و از شياطين عصر نهراسيد.

قلم
صحيفه امام ج‏3 ص 305
ـ قلم خودش يكى از اسلحه‏هاست؛ اين قلم بايد دست اشخاص صالح و دست افاضل باشد. وقتى كه قلم دست اراذل افتاد، مفسده‏ها زياد خواهد شد.

مسئولین
صحيفه امام ج‏3 ص322 و 323
از ابراهيم خليل تا رسول خاتم- صلى اللَّه عليه و آله و عليهم اجمعين- و در شناخت طرز تفكر آنها از نقطه اقصاى معنويت و توحيد تا تنظيم جامعه و نوع حكومت و شرايط امام و اولى الامر و طبقات ديگر، از امرا و ولات و قضات و فرهنگيان كه علما هستند و متصديان ماليات اسلامى و شرايط آنها تا برسد به شُرطه و كارمندان شهربانى؛ و ببينند اسلام چه كسانى را براى حكومت و كارمندان آن به رسميت شناخته و چه كسانى از شغل حكومت و شاخه‏هاى آن مطرود است.

کثرت افراد
صحيفه امام ج‏3 ص 323
ـ گمان نكنيد زيادى افراد هر چه باشد شما را به هدف نزديك مى‏كند و پس از وصول به هدف، آنها قابل تصفيه هستند.

عبرت
ـ بايد بدانيد و مى‏دانيد كه قشرهاى غير مسْلم يا غير ملتزم به اسلام، از پشت به شما خنجر مى‏زنند و شما را قبل از وصول به هدف از كار مى‏اندازند يا نابود مى‏كنند. از تجربه‏هاى سابق عبرت بگيريد.

التزام به احكام اسلام
ـ بايد برنامه و نشريات همه جناحها بدون ابهام متكى به اسلام و حكومت اسلامى باشد.

هوشياری
صحيفه امام ج‏3 ص 325
ـ لازم است دشمن را سخت مراقب و هوشيار فرض كنيد و گمان اهمال و غفلت در او ندهيد كه در مراقبت سهل انگارى نماييد.

اختلافات
ـ از اختلافات مطلقاً به طور حتم خوددارى كنيد كه آن چون سرطان سارى و مهلك قشرها را فرا مى‏گيرد و فعاليتها را فلج مى‏كند و هدف را از ياد مى‏برد؛ و چه بسا كه مسير را عوض و جريان به ضد هدف [مبدّل‏] مى‏شود.
ـ اشخاصى را كه اختلاف مى‏اندازند يا به آن دامن‏مى‏زنند، از خود برانيد كه يا مأمورند يا سوء نيت دارند.

سلاح علم دين
صحيفه امام ج‏3 ص 327
ـ بهترين و مؤثرترين مبارزه با اجنبى، مجهز شدن به سلاح علم دين و دنياست. و خالى كردن اين سنگر و دعوت به خلع اين سلاح، خيانت به اسلام و مملكت اسلامى است.

اسلام و مسلمين
صحيفه امام ج‏3 ص 341
ـ اسلام آن است كه به درد مسلمين بخورد؛ مسْلم آن است كه به درد مسلمين بخورد.

وظيفه و تكليف
صحيفه امام ج‏3 ص348
ـ بايد قرآن بخوانيم، قبل از همه چيزها ببينيم قرآن چه مى‏گويد. تكليف ما و وظيفه ما [را] قرآن تعيين مى‏كند. وظيفه ما را با سلطانْ قرآن تعيين مى‏كند.

كتاب انسان متحرك (قرآن)
صحيفه امام ج‏3 ص349
ـ قرآن كتاب انسان‏سازى است، كتاب انسان متحرك است، كتاب آدم است، كتابى است كه آدمى بايد از اينجا تا آخر دنيا و تا آخر مراتب حركت بكند، يك همچو كتابى است كه هم معنويات انسان را درست مى‏كند و هم حكومت را درست مى‏كند.


سلاح ايمان
صحيفه امام ج‏3 ص 392
ـ هيچ اسلحه‏اى با ايمان نمى‏تواند مقابله بكند، هيچ اسلحه‏اى با قيام ملت نمى‏تواند مقابله بكند. امروز همه اسلحه‏ها نمى‏توانند مقابله كنند با قیام مردم.

اهتمام به امور مسلمين
صحيفه امام ج‏3 ص 414
ـ اهتمام به امور مسلمين از اوْجَبِ واجبات است. بايد شما مهتم به اين امر باشيد، وَ الّا فَلَيْسَ بِمُسْلِمٍ.[8] اين از امورى است كه لازم است بر همه ما. ما همه مكلفيم كه اين كيان اسلام را در ايران حفظ كنيم.

مذهب
صحيفه امام ج‏3 ص 423
ـ راه رهايى هر ملتى از چنگال استعمار، مذهب است كه ريشه در عمق جان آن ملت دارد.

تعهد
صحيفه امام ج‏3 ص 434
ـ لازم است براى بيدارى نسلهاى آينده و جلوگيرى از غلط نويسى مغرضان، نويسندگان متعهد با دقت تمام به بررسى دقيق تاريخ اين نهضت اسلامى بپردازند.


دفاع از حق و اسلام (الگو پذیری)
صحيفه امام ج‏3 ص 441
ـ پيغمبر بزرگ اسلام- صلى اللَّه عليه و آله- با آن زحمات و رنجهاى طاقت فرسا در راه هدف از جهاد با ستمكاران تا آخر عمر دست نكشيد.
ـ امير المؤمنين عمر خود را در پيكار با ستمكاران كه خود را مسلمان معرفى مى‏كردند به سر برد. دفاع از حق و اسلام، از بزرگترين عبادات است.

هوشیاری
صحيفه امام ج‏3 ص443
امروز هر مطلبى كه موجب انحراف ملت شريف از مسير اصلى است شيطانى و با نقشه شياطين طرح مى‏شود.

مسئولیت
صحيفه امام ج‏3 ص 479
از پيامبر اسلام- صلى اللَّه عليه و آله و سلم- نقل مى‏شود: كُلُّكم راعٍ و كُلُّكم مَسئولٌ عن رَعِيَّته [9] ؛ همه افراد و از جمله شما سران دولتهاى اسلامى كه قدرت دفاع از ملت مظلوم ما را داريد مسئول هستيد.

اطاعت ( پيروى از احكام اسلام)
صحيفه امام ج‏3 483
ـ قبل از هر چيز عملًا از احكام پر ارج اسلام كه سعادت ملتها را بيمه نموده است پيروى كنيد.

برادری
صحيفه امام ج‏3 ص 498
ـ شما همه برادر هم هستيد. چرا با هم، سر چه با هم اختلاف داريم؟ ما همه بايد دست به هم بدهيم، آنكه دشمن همه است، او را از بين ببريم.
ـ اگر يكوقت يك كدورتى از يك برادرى ديديد، برادر وار برويد پيش او، بگوييد فلان كار شده است و من به واسطه اين، كدورت دارم، حل بشود اين كار.

تهذیب
صحيفه امام ج‏3 ص498
ـ زمام امور وطن را اشخاص مهذب، اشخاص صحيح العمل به دست بگيرند؛ و همه شما خدمتگزار، همه ما خدمتگزار به اين مردم و به وطن خودمان و به اسلام باشيم.

خدمت
صحيفه امام ج‏3 ص510
ـ هر طورى كه مى‏توانيم كار كنيم: با قلم، با بيان، با صحبت، با هر چه كه مى‏شود، با تظاهرات. اين حرف ماست.

اتحاد
صحيفه امام ج‏3 ص 512
ـ صفهاى خود را محكم كنيد و اراده‏ها را مصمم و وحدت كلمه را حفظ نماييد.


-------------------------------------------------------------
1ـ سوره والعصر،آیه 3.
2ـ سوره محمد، آیه 7.
3ـ سوره آل عمران،آیه 139:« و سستی نکنید و اندوهناک مباشید؛ حال آنکه شما بلند مرتبه ترین مردم هستید،اگر ایمان داشته باشید.
1ـ بخشی از آیه 103 سوره آل عمران« و همگان دست در ریسمان خدا زنید و پراکنده نشوید».
2ـ عالم مثال،عالم تجرد ناقصه.
1ـ بر گرفته از سوره منافقون، آیه 8 : « عزت از آن خدا و پیامبرش و مومنان است».
2ـ پناهنده.
1ـ اشاره به احادیث باب اهتمام به امور مسلمین.اصول کافی،ج2،ص163.
1ـ بحار الانوار،ج72،ص38.

 

ادامه دارد ....

 

کلید      
هدایت     

 

 

ابزار مدیریت

 

 

 

وقتی از علم مدیریت ، پیچیدگی و پیشرفت آن در دنیای امروز سخن گفته می شود دست کم دو آفت مهم جلوه می کند ؛ یکی آنکه شمار زیادی از مردم چنین بحثی را برای خود « سالبه به انتقاء موضوع» می دانند و چون حظی از ریاست و مدیریت برای خود نمی بینند ، پرداختن به آن را هم بیهوده می انگارند. آفت دیگر آن که برخی دیگر مدهوش غرب و غربیان هستند و در این زمینه سراغی از معارف دینی نمی گیرند.

امّا هر دو گروه به راه خطا رفته اند ؛ همة ما ، البته در سطوح گوناگون ، مدیریم. از مدیریت های کلان اجتماعی گرفته تا مدیریت های خانوادگی . از قدیم هم « تدبیر منزل» شانه به شانه « سیاست مدن» از شعبه های حکمت عملی به شمار رفته است. همچنین گرچه بهره وری از دانش دیگران پسندیده است ، امّا بازگشت به داشته های دینی و ملی خود پسندیده تر است.

از باب نمونه ، گشاده رویی ، تحمل دشواری ها ، رازداری ، محبت به زیردستان و اجتناب از تندخویی و درشت گویی از جملة نیازهای ناگزیر مدیریت موفق است و این همه را سخن کوتاه حضرت امیر (ع) در خود جای داده که « ابزار مدیریت سعة صدر است».


 

2- نهج البلاغه ، حکمت 176.

 

 

دانستنیها    

 

 

نکات مفیدی در رابطه با استفاده از اینترنت

 

● اگر گرفتار یک سایت شلوغ شدید!
اگر وارد صفحه اول یک سایت شلوغ که دارای تعداد زیادی لینک ، انواع جعبه ها و کادرهای مختلف در نقاط مختلف صفحه می باشد، شدید، بجای صرف زمان زیاد برای درک صفحه، سریعا به بالا یا به سمت چپ صفحه نگاه کنید، ببینید آیاکلیدی به نام site map دارد یا خیر، اگر چنین کلیدی نبود که باید معطل مطالعه کامل صفحه اول را تحمل کنید. ولی اگر چنین کلیدی موجود بود با زدن آن به صفحه ای می روید که در آن تمام لینک های موجود در سایت بصورت فهرست آورده شده است. با خواندن آن می توانید سریعا بفهمید ، در سایت چه صفحاتی با چه موضوعاتی موجود است.


● به دنبال یک کلمه در یک صفحه می گردم، چه کنم؟
گاهی وارد یک صفحه ای می شویم که پر از مطالب مختلف است. می خواهیم ببینیم توی این صفحه راجع به مثلا ایران صحبتی شده یا خیر، به عبارت دیگر آیا در این صفحه کلمه "ایران" آمده است یا خیر.
کافیست در مرورگرIE (یعنی Internet explorer) کلید View و سپس گزینه Find را انتخاب کنیم. در صفحه ای که باز می شود کلمه IRAN را تایپ کنید، و کلید Find را فشار دهید. اگر این کلمه در صفحه موجودباشد آن کلمه در وسط صفحه آورده شده و های لایت می شود. با فشردن مکرر کلید Find دیگر کلمات مورد جستجو در صفحه آورده می شود. .


● دنبال یک کلمه توی یک سایت می گردم، چه کنم؟
فرقی که این حالت با حالت قبل دارد اینست که در جستجوی یک کلمه، در تمامی صفحات یک سایت هستیم. روش کار را در دو جستجوگر google و AltaVista توضیح می دهم.
فرض کنید می خواهیم ببینیم کلمه IRAN در سایت www.bbbb.com آمده یا نه ،
الف) در جستجوگر google در جعبه جستجو تایپ کنید: Site: www.bbbb.com iran (یک فاصله خالی بین آدرس و کلمه Iran ایجاد کنید) سپس enter را بزنید. صفحاتی از سایت www.bbbb.com را که دارای کلمه IRAN است را می آورد.
ب) در جستجو گر Altavista در جعبه جستجو تایپ کنید: URL:www.bbbb.com+iran (یک فاصله خالی بین آدرس و کلمه +iran اعمال کنید) سپس enter را بزنید.


● لینک ها را در صفحات جدید باز کنید.
وقتی شما به لینکی بر می خورید (مقصود همان کلمات یا عباراتی است که عموما آبی رنگ هستند و "کرزر" با رفتن بر روی آنها، به "دست" تبدیل می شود) می توانیدآن را در همان پنجره باز کنید و یا اینکه آن را در پنجره جدیدی باز کنید. بهتر است همیشه لینک ها را در پنجره جدید باز کنید، برای این کار بجای اینکه به راحتی روی لینک رفته کلیک چپ کنید، روی لینک بروید و سپس کلیک راست کنید، بعد از آن روی open in a new window بروید و در مرحله آخر کلیک راست را رها کنید. با این کار لینک در پنجره جدیدی باز می شود. این کار چه مزیتی دارد؟ با این کار شما در حالی که مشغول خواندن صفحه دانلود شده هستید، صفحات دیگر دانلود می شوند، یعنی سریعتر کارها انجام می شود. مثلا وقتی توسط "ابزار جستجویی" کلمه ای را جستجو می کنید و سپس نتایج ظاهر می شود، هر کدام از نتایج که مورد علاقه شما بود، "در صفحه جدید باز کنید" با این کار در حالی که مشغول خواندن نتایج سرچ هستید، صفحات مورد علاقه شما در حال دانلود شدن هستند. مثلا وقتی که می خواهید به صفحه بعدی نتایج سرچ بروید (و مثلا کلید next را می زنید) می توانید در حالیکه صفحات بعدی نتایج جستجو در حال دانلود شدن هستند، برگردید و صفحات کاملا دانلود شده خود را، از صفحات مورد علاقه انتخاب شده از میان نتایج جستجو، مطالعه کنید.

توجه:
۱. ۱) بعضی از سایتها این امکان را می دهند که با زدن کلیدی ، تمامی لینکها در پنجره جدید باز شوند.
۲. ۲) بعضی از لینکها طوری آماده شده اند که خود بخود در پنجره جدید بازشوند. با این کار (یعنی زدن کلیک راست و سپس انتخاب حالت open in a new window) ممکن است اعلان "صفحه یافت نشد" پدیدار شود. در اینصورت کافی است همان کلیک چپ را بزنید تا لینک در پنجره جدید باز شود.
۳. ۳) شما برای باز کردن لینک ها در پنجره های جدید، محدودیت دارید. اگر تعداد زیادی پنجره باز شود ممکن است باعث "هنگ" کردن برنامه مرورگرتان شود. بنابراین بطور همزمان، حدود ۱۰ تا ۱۵ پنجره بیشتر باز نکنید.


● خطوط را "خرچنگ قورباغه" می بینید؟ فرار نکنید.
بسیاری از افراد هنگام مواجهه با صفحات فارسی ای که در آنها بجای حروف درست فارسی اشکال عجیب غریب دیده می شوند، به سرعت سایت را ترک می کنند. البته این را ه مناسبی برای تنبیه طراحان صفحات وبی است که در صفحه وب خود این مشکل را دارند. ولی چنانچه بخواهید می توانید، احتمالا صفحه را درست کنید. کلیک راست موس را فشار دهید، از صفحه باز شده، گزینه encoding را انتخاب کنید. برای درست دیدن صفحات فارسی، یکی یکی گزینه های زیر را انتخاب کنید تا ببینید، کدامیک جواب می دهد: Windows (Arabic) Windows (Western) UTF-۸ یعنی ابتدا از گزینه، encoding، windows(Arabic) را انتخاب کنید، اگر صفحه درست شد که هیچ ولی اگر درست نشد،‌ مجددا کلیک راست کرده encoding و سپس windows (western) را انتخاب کنید، اگر صفحه درست شد که هیچ ولی اگر درست نشد، گزینه سوم (یعنی UTF-۸) را امتحان کنید. اگر هیچکدام نشد،‌ ببینید (احتمالا در صفحه اول سایت) آیا صفحه فارسی با قلم خاصی نوشته شده در نتیجه از شما خواهش شده که : "ابتدا قلم ما را نصب کنید"؟ در اینصورت مجبورید ابتدا آن فونت را به شکل زیر نصب کنید:
۱) فونت را دانلود کنید.
۲) در پنجره control panel روی fonts دوبار کلیک کنید تا پنجره مورد نظر باز شود.
۳) گزینه Install new font را از منوی File همان پنجره Fonts انتخاب کنید.
۴) مسیر فونت مورد نظر را از پنجره های لیست Folders، Drives همان پنجره مشخص کنید. سپس فونت شما در پنجره کوچک list of fonts ظاهر می شود.
۵) حال آن را انتخاب و ok بزنید تا فونت مورد نظر روی سیستم نصب شود. پس از این با زدن refresh صفحه وب مورد نظر،‌ می توانید آن را به راحتی بخوانید. ولی اگر باز مشکل داشتید، روی صفحه وب،‌کلیک راست کنید و در encoding گزینه User defined را انتخاب کنید. قاعدتا با refresh کردن باید بتوانید صفحه را بخوانید.

 

 

مطالب     
خواندنی    

 

 

مجموعه مباحث فرهنگی ( بخش هفتم )

 

 

 

هنر تعزيه چه جايگاهی در فرهنگ اسلامی دارد ؟ 

 

 

تعزيه در اسلام:

عزادارى و سوگوارى اهل بيت (ع)، مى ‏تواند در قالب‏ها و ابزارى كه در ميان ملل و اقوام مختلف مرسوم بوده، محقق شود و به شيوه‏ هاى گوناگون تجلّى يابد.

البته اين تا زمانى است كه قالب‏ها به اصل پيام و محتوا لطمه وارد نسازد بلكه به بهترين نحو آن را در ذهن و جان مخاطب جاى دهد. از اين رو استفاده از شيوه‏هاى عزادارى كه در زمان صدر اسلام رايج نبوده (مانند زنجيرزنى، سينه زنى، تعزيه و) نه تنها از نظر شرعى اشكال ندارد بلكه مددكار اسلام بوده و مى‏تواند در حد خود، شعارهاى عاشورا و اهل بيت (ع) را به گوش انسان معاصر رسانده و قلب او را به سمت باور بدان‏ها سوق مى‏دهد.

البته بايد به اين نكته مهم نيز توجه كرد كه عزادارى مشروع و مجاز، داراى حدود و چارچوب‏ هاى خاصى است كه به وسيله شرع و عقل تعيين مى‏گردد. اگر عزادارى در شيوه‏هايى اجرا شود كه شور را بر شعور غالب سازد و به نوعى موجب انحراف از فلسفه عزادارى گردد، خارج از حدود عزادارى مشروع، مقبول، موجه و معقول است.

اگر قالب ‏هاى عزادارى به گونه اى باشد كه عقلاى جامعه، آن را تقبيح كرده، آن را موجب وهن مذهب و آموزه‏هاى اصلى عاشورا بدانند، قطعاً حد غيرمجاز عزادارى خواهد بود.(1)

شكل و صورت عزادارى بايد به گونه اى باشد كه بتواند هسته و محتواى اصلى پيام عاشورا را به مردم ابلاغ و باور انسان‏ها را نسبت به آنها تقويت كند ولى اگر اين ظاهر، به صورتى درآيد كه نه تنها باطن و مغز را نشان ندهد بلكه باعث گردد اصل مسئله و موضوع خدشه دار شود، شكل و صورت مناسبى نخواهد بود.

در هر صورت تعزيه همچون ديگر سنت‏هاى مذهبى، بايد به هنگام اجراى آن موازين شرعى رعايت گردد و ارزش‏هاى معنوى آن پايمال نشود و چون سنتى دينى است، بايد نشانگر فضايل، مكارم و خصال نيكو باشد، مردم را دين شناس نمايد و روح معنويت را در آنان تقويت كند. پس تعزيه در صورتى موجب خشنودى خدا و اولياى الهى است كه در حدود بندگى پروردگار بوده و مشتمل بر دروغ، حرام و امور وهن انگيز نباشد.

مسئله شبيه خوانى و تعزيه، از ديدگاه فقهى و اعتقادى، مورد بحث و بررسى عالمان شيعه قرار گرفته است. برخى آن را تحريم و بعضى تجويز كرده اند. از نظر علماى شيعه، خدمتى براى حفظ اسلام بالاتر از اين نيست كه بدعت‏ها از بين بروند و افكار موهوم، خرافى و مضامين سست از متون نوحه‏ها و شبيه نامه‏ها حذف شوند. از اين رو در صورتى كه مسائل شرعى، در تعزيه خوانى رعايت گردد و تعزيه پيراسته از وهن و خرافات باشد، اشكالى بر آن نيست.

 

پى ‏نوشت‏

(1) محمد رضا كاشفى، فلسفه عزادارى، مركز فرهنگى نهاد، چاپ اول، 1381، ص 12

 

  

 

 

فرهنگ اسلامي يعني چه ؟ ويژگي‏های فرهنگ اسلامی كدام است؟ 

 

 

فرهنگ اسلامى:

برخى از انديشمندان اسلامى معاصر، «فرهنگ» را به معنايى عام به كار برده‏ اند كه شامل علوم عقلى (مانند رياضيات و منطق) علوم تجربى و علوم نقلى (مانند صرف و نحو و تاريخ) مى ‏گردد. اركان آن عبارت است از: فلسفه، عرفان، دين، هنر، ادبيات، كلام (عقايد)، اخلاق، فقه، نظام‏هاى ارزشى حقوقى، اخلاقى و دينى، زيبا شناختى، عرف و عادات و آداب و رسوم.(1)

در يك تعريف كلى از فرهنگ دينى مى ‏توان گفت: «فرهنگ دينى عبارت است از عقايد، باورها، الگوها، روش و شيوه‏هاى عمل جامعه اى كه به يكى از شريعت‏ هاى الهى ايمان دارد و در اعتقادات و اعمال از پيامبر خدا پيروى و اطاعت مى‏ كند».

بر اين اساس فرهنگ اسلامى عبارت است از: «مجموعه عقايد، باورها، ارزش ها، آداب و رسوم، الگوها، روش و شيوه ‏هاى عمل متخذ از قرآن كريم و سنت معصومين (ع)». حال فرهنگ هر يك از افراد و جوامعى كه دين رسمى آنان اسلام است، در صورتى اسلامى قلمداد مى ‏شود كه همواره ياد شده بر كليه روابط چهارگانه ايشان با خدا، خود، طبيعت و جامعه حاكم باشد. از سوى ديگر هرگاه معناى فرهنگ به «دستاوردهاى بشر و ميراث اجتماعى» آن اطلاق شود، فرهنگ اسلامى عبارت از: «مجموع آثار مثبت مادى و غير مادى جوامع اسلامى كه افراد آن عقايد، باورها، ارزشها، آداب و رسوم، الگوهاو شيوه‏هاى عمل خود را از قرآن كريم و سنت معصومين (ع) اخذ كرده و در پيروى از آن، هيچ گونه كوتاهى عمدى روا ندارند».

ويژگى ‏هاى فرهنگ اسلامى:

اهم ويژگى‏ هاى فرهنگ اسلامى عبارت است از:

1. منابع بنيادين فرهنگ اسلامى ( قرآن كريم و سنت معصومين ( ع ) ) ، در نوع خود بى نظير است.

2. اصول و مبانى فرهنگ اسلامى ثابت است و با نوآورى ها، خلاقيت‏ها و ابتكارات مسلمين از بين نمى ‏رود.

3. احكام، قوانين و الگوهاى ارائه شده در فرهنگ اسلامى، روشن و كامل است.

4. فرهنگ اسلامى انسان را به سوى آگاهى و آزادى مسئولانه سوق مى ‏دهد و او را از اطاعت و تمكين كوركورانه قواعد اجتماعى و فرهنگ‏هاى رشد نايافته باز مى‏ دارد.

5. فرهنگ اسلامى قابليت جهانى شدن دارد.

6. انتقال فرهنگ اسلامى سريع و نافذ است. از آنجا كه فرهنگ اسلامى از سوى فطرت انسان‏ها مورد تأييد واقع مى ‏شود و دين اسلام، بعضى از رفتارها و رسوم را پذيرفته و تأييد مى‏كند، پذيرش فرهنگ اسلامى از سوى افراد و جوامع به آسانى صورت مى‏ گيرد و به سرعت در اعماق قلب‏ها جاى مى‏گيرد.

7. فرهنگ اسلامى در چهارچوب اصول و مبانى ثابت خود، به مبادله و ارتباط با فرهنگ‏هاى ديگر مى ‏پردازد.(2)

مقايسه فرهنگ اسلامى با فرهنگ غربى:

در مقايسه فرهنگ اسلامى با فرهنگ غربى، مى ‏توان به اين موارد اشاره كرد:

1. در فرهنگ اسلامى علاوه بر فضيلت محورى در انديشه، الگوهاى اخلاقى معنوى فراوانى وجود دارد كه هر يك براى تحولّ جامعه بشرى كفايت مى ‏كند در حالى كه در فرهنگ غربى، اگر چه دانشمندان بسيارى بوده اند، اما هيچ يك از آنان انسان كامل و آيينه تمام ‏نماى فضايل اخلاقى به شمار نمى‏آيند.

2. فرهنگ اسلامى مى ‏تواند به دغدغه هميشگى انسان (معنا و مفهوم زندگى)، پاسخ دهد و به روشنى آن را تبيين كند در حالى كه فرهنگ غربى از پاسخ دادن به اين پرسش بنيادين ناتوان است.

3. در فرهنگ اسلامى، رابطه‏اى منطقى ميان دنيا و آخرت وجود دارد و بهره‏ گيرى مشروع از دنيا و توجه به آخرت، هر دو، توصيه شده است در حالى كه در فرهنگ غربى، اين دو با يكديگر در تضاد است و پيوستن به دنيا، لازمه پشت كردن به آخرت دانسته مى ‏شود.

4. در فرهنگ اسلامى، بر اصل احترام به ملت‏ها و استقلال و آزادى آنان تأكيد فراوان شده است در حالى كه در فرهنگ غربى، مفاهيمى نظير توسعه بى ‏قيد و شرط، قدرت‏طلبى، استثمار ملت‏ها و تحقير توده‏هاى مردمى ديگر جوامع، به چشم مى‏ خورد.

5. در فرهنگ اسلامى، دين و سياست جلوه‏ هايى از يك حقيقت است در حالى كه در فرهنگ غربى، با تسلط سكولاريسم، دين از سياست جدا مى ‏شود.(3)

 

پى ‏نوشت‏

(1) محمد تقى مصباح يزدى، جامعه و تاريخ از ديدگاه قرآن، ص 271

(2) ر. ك: شناخت فرهنگ، فرهنگ سازمانى و مديريت بر آن، همان، ص 46

(3) دكتر محمد رضا شرفى، پاسخ به سؤالات نسل جوان، ص 124

 

 

تست      
 خودشناسی 

 

 

تست خودشناسی

 

 

 

آيا فردی‌ سلطه ‌جو و مقتدر هستيد؟

 

 

خواهشمنداست به سئوالات زير با دقت پاسخ دهيد و سپس نتيجه را مشاهده کنید.(فقط یک گزینه انتخاب گردد.)

1. آيا خيلي‌ راحت‌ و به‌ سادگي‌ عصباني‌ و دلخور مي‌شويد؟

 1- بلي

2- خير

3- نمي دانم

2. در حالي‌ كه‌ مشغول‌ تماشاي‌ يك‌ برنامه‌ تلويزيوني‌ هستيد، آيا اين‌ فكر به‌ ذهنتان‌ خطور مي‌كند كه‌ اگر دست‌ شما بود مي‌توانستيد برنامه‌اي‌ بهتر بسازيد؟

1- بلي

2- خير

3- نمي دانم

3. آيا حاضريد وظايف‌ و نقش‌هاي‌ اجتماعي‌ را به‌ عهده‌ بگيريد؟

1- بلي

2- خير

3- نمي دانم

4. آيا از اصول‌ و قوانين‌ قديمي‌ و كهنه‌، بدتان‌ مي‌آيد؟

1- بلي

2- خير

3- نمي دانم

5. در برابر عقايد و نقطه‌ نظرات‌ ديگران‌، ناشكيبا و نابردبار هستيد؟

1- بلي

2- خير

3- نمي دانم

6. يا مايليد هميشه‌ به‌ شيوه‌ خاص‌ خودتان‌ عمل‌ نماييد؟

1- بلي

2- خير

3- نمي دانم

7. در جر و بحث‌ها، از حرف‌هاي‌ ركيك‌، استفاده‌ به‌ عمل‌ مي‌آوريد؟

1- بلي

2- خير

3- نمي دانم

8. آيا حاضريد براي‌ برخورداري‌ از سودي‌ سريع‌ در بخش‌ سهام‌ سرمايه‌ گذاري‌ كنيد؟

1- بلي

2- خير

3- نمي دانم

9. آيا از كنار علايم‌ و تابلوهاي‌ هشدار دهنده‌ كنار خيابان‌، بي‌اعتنا عبور مي‌كنيد؟

1- بلي

2- خير

3- نمي دانم

10. آيا از شنيدن‌ عقايد و نقطه‌ نظراتي‌ كه‌ با آنها مخالفيد، عصباني‌ و رنجيده‌ مي‌شويد؟

1- بلي

2- خير

3- نمي دانم

11. آيا معتقديد كه‌ با استعدادتر از اكثر افراد هستيد؟

1- بلي

2- خير

3- نمي دانم

12. آيا گاهي‌ اوقات‌ با صداي‌ بلند با خودتان‌ حرف‌ مي‌زنيد، حتي‌ اگر آن‌ مساله‌ باعث‌ ناراحتي‌ و حواس‌ پرتي‌ عده‌اي‌ ديگر شود؟

1- بلي

2- خير

3- نمي دانم

13. آيا از ناراحت‌ و خجالت‌ زده‌ كردن‌ ديگران‌، لذت‌ مي‌بريد؟

1- بلي

2- خير

3- نمي دانم

14. تا به‌ حال‌ به‌ واسطه‌ خشم‌ و عصبانيت‌ كور و سريع‌، آغازگر حوادث‌ و سوانح‌ خياباني‌ بوده‌ايد؟

1- بلي

2- خير

3- نمي دانم

15. آيا جنسيت‌ خودتان‌ را باهوش‌تر و زيرك‌تر از جنس‌ مخالف‌، در نظر مي‌گيريد؟

1- بلي

2- خير

3- نمي دانم

 

 ****

 

شما با جمع بندی امتياز، می توانید نتيجه مربوط به خود را مشاهده نماييد.

گزینه ی بلی 2 امتیاز

گزینه ی خیر 0 امتیاز

گزینه ی نمی دانم 1 امتیاز

 

نتیجه :

  

*بين‌ 26 تا 15 امتياز:

به‌ شدت‌ سلطه‌ جو، متنفذ و مقتدر

*بين‌ 22 تا 25 امتياز:

خيلي‌ سلطه‌ جو، متنفذ و مقتدر

*بين‌ 18 تا 21 امتياز:

تا حدي‌ سلطه‌ جو، متنفذ و مقتدر

*بين‌ 13 تا 17 امتياز:

معتدل‌ و ميانه‌ رو

*بين‌ 9 تا 12 امتياز:

بي‌خيال‌ و آسوده‌ خاطر

*بين‌ 5 تا 8 امتياز:

آسان‌ گير، راحت‌ و پرتحمل‌

*بين‌ 0 تا 4 امتياز:

خونسرد و آرام‌

 

منبع :www.rahezendegi.com

 

 

  عبادت      
و بندگی    

 

 

اهمیت نماز صبح


 

 

۱- نماز صبح مشهود ملائکه است.
 

قرآن مجید:نماز فجر(نماز صبح) مشهود ملائکه است(بنی اسرائیل/آیه۷۷) گر چه تمام نمازها مشهود ملائکه است ولی نماز صبح در این وادی از ویژگی خاصی بهره مند است. در روایات اسلامی آمده که : ((نماز صبح از میان نمازها این امتیاز دارد که ملائکه شب و ملائکه روز آن را مشاهده می کنند. زیرا نماز صبح اگر در اول وقت خود انجام شود دقیقاً در لحظه ای انجام شده است که ملائکه شب جای خود را به ملائکه روز می دهند. و هر دو گروه از فرشتگان شاهد اقامه آن خواهند بود. بنابراین نماز صبح که در اول وقت خوانده شود در دو پرونده ثبت می شود.)) (وسایل شیعه/ج۳/ص۱۵۶/بحار/ج۸/ص۷۳)
 

۲- نماز صبح را با لباس زیر نخوانید
 

((استادشهید مطهری اهمیت ویژه و فوق العاده ای برای نماز قائل بودند.ایشان هرگز با لباس خانه نماز نمی خواند، مخصوصاً نماز صبح را.))
ما که از رختخواب بیرون می آییم با همان لباس زیر نماز صبح را می خواهیم اما ایشان به هنگام نماز، لباس می پوشیدند عمامه به سر می گذاشتند و خودشان را برای نماز آراسته می کردند.شاید این کار بدین سبب بود که، می خواستند از همان آغاز صبح که لباس می پوشیدند آمادگی روحی پیدا کنند یعنی ((من می خواهم کاری انجام دهم که سرسری نیست.این حالت آمادگی قبل از نماز مسلماً تاثیر روحی بسزایی دارد.))
 

۳- مواظب نماز صبح باشید
 

رسول خدا: کسی که نماز صبح نخواند قرآن از او بیزار است.
هرکه نماز ظهر بجا نیاورد پیامبران الهی از او بیزارند.
هرکه نماز عصر را ترک کند فرشتگان از او بیزار است.
هرکه نماز مغرب نخواند دین از او بیزار است.
هرکه نماز عشارا ترک کند خدای جهان از او بیزار است.(اسرار الصلوه/ص۳۴)
 

۴- نماز صبح را منافقین دوست ندارند
 

رسول خدا: نماز صبح و نماز عشا سنگین ترین نمازها در نظر منافقین است. (مستدرک وسایل/ج۱/ص/۱۸۳)
 

۵- حاجات مهم را بعد از نماز صبح از خدا بخواهید
 

روایت شده است که ((حاجات مهم خود را در نماز صبح از خداوند مسالت نمایید.))
امام حسن مجتبی(علیه السّلام) می فرماید:از رسول خدا شنیدم که فرمود: هرکس نماز صبح بگذارد آن نماز بین او و آتش دوزخ دیواری ایجاد می کند.
 

۶- از رحمت خدا دور نشوید
 

حضرت مهدی(علیه السّلام) به یک از مشتاقان دیدارش که به زیارت آن حضرت موفق شده بود دوباره فرمود: از رحمت خدا دور است کسی که نماز صبح را چندان تاخیر بیندازد تا ستاره ها ناپدید شوند و نماز مغرب را به حدی تاخیر بیندازد تا ستاره ها ظاهر شوند.(حق الیقین/ص۳۰۲)
 

۷- نماز صبح به جماعت
 

رسول خدا چون شنید تعدادی از مسلمین در نماز جماعت صبح حضور ندارند فرمود: اگر آنها از ثواب زیاد نماز جماعت صبح و عشا خبر داشتند مانند راه رفتن کودکان شیرخوار، خود را به نماز جماعت می رساندند(بهترین پناهگاه/ص۹۴)
اسحاق ابن عمار از امام صادق(علیه السّلام) سوال کرد که : خبر ده ما را از برترین وقت برای نماز صبح.امام فرمود:هنگام طلوع فجر
چون خداوند می فرماید: اِنّ قران الفجر کانَ مشهوداً(اسرا ۷۸)
یعنی نماز صبح را ، فرشته روز و فرشته شب هر دو مشاهده می کنند. پس هرگاه بنده نماز صبح را با طلوع فجر بخواند،دو مرتبه پاداش نوشته می شود،هم فرشته صبح می نویسد و هم فرشته شب.(ثواب الاعمال/ص۸۵)
 

۸- ای بی خبرها برخیزید
 

و در روایتی آمده که حضرت امام حسین(علیه السّلام) در کودکی تعابیر زیباییدر مورد پرندگان داشتند و در مورد خروس می فرمودند: خروس در موقع اذان فریاد می زند: قوموا ایها الغافلون ، قوموا ایها الغافلون
یعنی ای بی خبرها برخیزید، ای بی خبرها برخیزید.
هنگام سپیده دم خروس سحری دانی که چرا همی کند نوحه گری
یعنی که نمودنددر آینه ی صبح کز عمر شبی گذشت و تو بی خبری
 

حکایت
 

۱- امام حسن عسکری(علیه السّلام) :ابتدا نماز صبح بخوانم
 

هنگامی امام حسن عسکری(علیه السّلام) در بستر بیماری بود و آخرین لحظات عمر شریفش را سپری می کرد مقداری دارو جوشانده خدمت حضرت آوردند تا میل کند.فرمود: ((وقت نماز صبح است. اول مقداری آب بیاورید تا وضو بگیرم و نماز بخوانم.))آب آوردند و امام وضو گرفت و نماز صبح را بجا آورد و لحظاتی بعد روح مقدسش به عالم بقا پرواز کرد.(منتهی الامال /ج۲/ص۴۱۲)
رسول خدا(صلّی الله علیه و آله و سلّم) :هنگامی که آفتاب طلوع می کند کافران و آفتاب پرستان در برابر آن به سجده می افتند و خداوند نماز صبح را بر امت من واجب فرموده تا پیش از آنکه کافران،آفتاب و شیطان را سجده کنند امتم در برابر خداوند متعال سجده کنند. (تفسیر ابوالفتوح رازی /ج۱/ص۱۶۱)
 

۲- استخاره بد آمد
 

مردی تصمیم داشت به سفر تجارت برود خدمت امام صادق(علیه السّلام) که رسید درخواست استخاره ای کرد، استخاره بد آمد، آن مرد نادیده گرفت و به سفر رفت اتفاقاً به او خوش گذشت و سود فراوانی هم برد امام از آن استخاره در تعجب بود پس از مسافرت خدمت امام رسید و عرض کرد:
یابن رسول الله ! یادتان هست چندی قبل از خدمت شمارسیدم برایم استخاره کردید و بد آمد، استخاره ام برای سفر تجارت بود به سفر رفتم و سود فراوانی کردم به من خوش گذشت.
امام صادق(علیه السّلام) تبسمی کرد و به او فرمود: (در سفری که رفتی یادت هست در فلان منزل خسته بودی نماز مغرب و عشایت را خواندی شام خوردی و خوابیدی و زمانی بیدارشدی که آفتاب طلوع کرد و نماز صبح تو قضا شده بود؟
عرض کرد آری . حضرت فرمود: اگر خداوند دنیا و آنچه را که در دنیاست به تو داده بود جبران آن خسارت (قضا شدن نماز صبح) نمی شد. (جهاد با نفس/ج۱/ص۶۶)
 

۳- امام خمینی و نماز صبح
 

شبی بعد از دستگیری در مسیر راه به سمت تهران به سربازان گفتم:نماز صبح نخوانده ام و یک جایی نگه دارید که من وضو بگیرم.
گفتند ما اجازه نداریم. گفتم شما که مسلح هستید من اسلحه ای ندارم ضمنا چند نفر هستید من تنها هستم کاری نمی توانم بکنم.گفتند ما اجازه نداریم. فهمیدم مه فایده ای ندارد.
گفتم خوب اقلاً نگه دارید تا من تیمم کنم گوش کردند و ماشین را نگه داشتند و اجازه پیاده شدن به من ندادند.
من همین طور که توی ماشین مامورین نشسته بودم از توی ماشین خم شدم و دست خود را به زمین زدم و تیمم کردم نمازی که خواندم پشت به قبله بود چرا که از قم به تهران می رفتیم و قبله در جنوب بود نماز با تیمم و پشت به قبله و ماشین در حال حرکت این طور نماز خودم را خواندم شاید همین دو رکعت نماز من مورد رضای خدا واقع شود. (امام در سنگر نماز/ص۱۳)
 

۴- حضرت علی(علیه السّلام) و محراب کوفه
 

حضرت مولی الموحدین امیر مومنان علی(علیه السّلام) اولین شهید محراب در تاریخ اسلام هستند.
آن حضرت سحرگاه روز ۱۹ ماه رمضان سال ۴۰ هجری در محراب مسجد کوفه هنگام نماز صبح با ضربت شمشیر زهرآلود ابن ملجم مرادی مجروح و در ۲۱ رمضان مظلومانه به شهادت رسیدند.
امام حسن مجتبی(علیه السّلام) فرمودند: آنگاه که پدرم امام علی(علیه السّلام) در آستانه شهادت قرار گرفت رو به من کرد و فرمود:
فرزندم ! تو را وصیت می کنم به نماز اول وقت.(میزان الحکم/ج۴/ص۳۵۳۹)
روایت است که حضرت علی(علیه السّلام) در آستانه شهادت ۳ مرتبه درباره نماز سفارش کرد و فرمود : نماز ، نماز ، نماز (مستدرک الوسایل/ج۳/ص۳۰)
وقتی که حضرت را پس از ضربت خوردن از مسجد به خانه بردند، نگاه به طلیعه ی فجر افکند و فرمود: ای صبح تو شاهده باش که علی را فقط اکنون( به اجبار) دراز کشیده می بینی!


منبع : پایگاه اطلاع رسانی سبطین

 

 

پیامک      

 

 

پیامک های محرم

 
 

بازدلم غم گرفت دوباره ماتم گرفت
ماه محرم آمد تمام عالم گرفت
*******
ديباچه ی عشق و عاشقی باز شود
دلها همه آماده ی پرواز شود
با بوی محرم الحرام تو حسين
ايام عزا و غصه آغاز شود
*******
سلام من به محرم, محرم گل زهرا
به لطمه های ملائک, به ماتم گل زهرا
*******
بر سینه ی من نوشته بین الحرمین
نصف قلبم با ابالفضل،نصف دیگر با حسین
*******
دل را اگر از حسین بگیرم چه کنم
بی عشق حسین اگر بمیرم چه کنم
فردا که کسی را به کسی کاری نیست
دامان حسین اگر نگیرم چه کنم
*******
کاش بودیم آن زمان کاری کنیم
از تو و طفلان تو یاری کنیم
کاش ما هم کربلایی می شدیم
در رکاب تو فدایی می شدیم

*******
باز محرم رسيد، ماه عزای حسين
سينه‌ی ما می‌شود، كرب و بلای حسين
كاش كه تركم شود غفلت و جرم و گناه
تا كه بگيرم صفا، من ز صفای حسين
*******
محرم آمد و ماه عزا شد
مه جانبازی خون خدا شد
جوانمردان عالم را بگویید
دوباره شور عاشوار به پا شد
*******
آبروی حسین به كهكشان می ارزد
یك موی حسین بر دو جهان می ارزد
گفتم كه بگو بهشت را قیمت چیست
گفتا كه حسین بیش از آن می ارزد
*******
ماه خون ماه اشك ماه ماتم شد
بر دل فاطمه داغ عالم شد
*******
پرسیدم:ازحلال ماه، چراقامتت خم است؟
آهی كشیدوگفت:كه ماه محرم است
گفتم: كه چیست محرم؟
باناله گفت:ماه عزای اشرف اولادآدم است
*******
با آب طلا نام حسین قاب کنید
با نام حسین یادی از آب کنید
خواهید مه سربلند و جاوید شوید
تا آخر عمر تکیه بر ارباب کنید
فرا رسیدن ماه محرم تسلیت باد
*******
عالم همه قطره اند و درياست حسين
خوبان همه بنده اند و مولاست حسين
عزاداريتان مقبول

*******
در کلاس عاشقی عباس غوغا می کند
در دل هر عاشقی عباس مأوا می کند
هر کسی خواهد رود در مکتب عشق حسین
ثبت نامش را فقط عباس امضا می کند
*******
قیامت بی حسین غوغا ندارد
شفاعت بی حسین معنا ندارد
حسینی باش كه در محشر نگویند
چرا پرونده ات امضاء ندارد
*******
کاش بودیم آن زمان کاری کنیم
از تو و طفلان تو یاری کنیم
کاش ما هم کربلایی می شدیم
در رکاب تو فدایی می شدیم
*******
اردوی محرم به دلم خیمه به پا كرد
دل را حرم و بارگه خون خدا كرد
*******
برای باغبان یاس آفریدند
علی را أشجع الناس آفریدند
وفا داری و مردی و شجاعت
یکی کردند و عباس آفریدند
*******
به يكتايي ، قسم يكتاست عباس
به مردي شهره دنياست عباس
اگر چه زاده‌ ام‌البنين است
وليكن مادرش زهراست عباس
*******
عالم همه محو گل رخسار حسین است
ذرات جهان درعجب از کار حسین است
دانی که چرا خانه ی حق گشته سیه پوش
یعنی که خدای تو عزادار حسین است
*******
اشکم ز هجر روی تو خوناب شد حسین
مویم ز غصه رشته ی مهتاب شد حسین
هر جا کنار آب نشستم ز داغ تو
از بس که سوختم جگرم آب شد حسین

*******
السلام ای وادی کرببلا
السلام ای سرزمین پر بلا
السلام ای جلوه گاه ذوالمنن
السلام ای کشته های بی کفن
*******
همواره تجّسم قیام است حسین (ع)
در سینة عاشقان ، پیام است حسین (ع)
در دفتر شعر ما ، ردیف است هنوز
دل چسب‌ترین شعر کلام است حسین (ع)
*******
الحق که به ما درس وفا داد حسین (ع)
هر چیز که داشت بی‌ریا داد حسین (ع)
یعنی که تأملی کنید ای یاران !
آن هستی خود زکف چرا داد حسین (ع)؟
*******
بر نیزه ، سری به نینوا مانده هنوز
خورشید ، فرا ز نیزه‌ها مانده هنوز
در باغ سپیده ، بوته بوته گل خون
از رونق دشت کربلا مانده هنوز
*******
عطري كه از حوالي پرچم وزيده است
ما را به سمت مجلس آقا كشيده است
از صحن هر حسينيه تا صحن كربلا
صد كوچه بازكنيد محرم رسيده است
*******
کربلا دارالنعيم زينب است
کعبه خود تحت حريم زينب است
عمر زينب فخر مولا بود و بس
او به زهرا المثني بود و بس
 

منبع :  راسخون
 

 

 

 

 

پیامک های شب یلدا

 

 

 

 

عمرتون صد شب یلدا
دلتون قدر یه دنیا
توی این شبهای سرما
یادتون همیشه با ما
دل خوش باشه نصیبت
غم بمونه واسه فردا
 

معاشران گره از زلف یار باز کنید
شبى خوش است بدین قصه اش دراز کنید
 

حتی طولانی ترین شب نیز به خورشید می رسد.
 

شب یلداست؛ شبى که در آن انار محبت دانه مى شود و سرخى عشق و عاطفه، نثار کاسه هاى لبریز از شوق ما؛ شبى که داغى نگاه هاى زیباى بزرگ ترها در چشمان کودکان اوج مى گیرد و بالا مى رود.
 

یلدا، مجالى است براى تکرار هر آنچه روزگارى، سرمشق خوبى هایمان بوده اند و امروز بر روى طاقچه عادت هایمان غبار مى گیرند.
 

یلدا، تو که مى آیى، بزرگ ترهاى شاید فراموش شده، دوباره به جوان ترهاى مهمان، به گرمى لبخند مى زنند.
 

یلدا، تو که مى آیى، طعم گرم و صمیمى گرد هم آمدن خانواده ها را دوباره مى توان حس کرد.
 

یلدا، تو را دوست دارم، به اندازه همه ستاره هایى که در چشم هایت مى درخشند، اى خواستنى ترینِ شب ها! طعم تو، به اندازه همه صبح هاى دل انگیز آفتابى بهار، شیرین است.
 

امشب، میوه سربسته حرف هایمان را روبه روى هم مى گذاریم تا طعم شیرین دوستى را به کام زمستانى روزگار بچشانیم.
 

تنها چند دقیقه ناقابل مى تواند از یک شب عادى، شب یلدا بسازد؛ ولى با هم بودن است که آن را نیک نام کرده و در تاریخ ماندگار شده است.
 

شب یلدا، «شب عاشقان بی دل» آکنده از عطر مهربانی، سرشار از ترنّم عشق و لبریز از تبسّمِ آینده باد!
 

توی سرمای این شب طولانی به فکر بی خانه مان هایی که چشم میزنند زودتر صبح بشه هم هستی ؟
 

بیا ای دل کمی وارونه گردیم
برای هم بیا دیوونه گردیم
شب یلدا شده نزدیک ای دوست
برای هم بیا هندونه گردیم
شب یلدا مبارک
 

یلدا یعنی یادمان باشد که زندگی آن قدر کوتاه است که یک دقیقه بیشتر با هم بودن را باید جشن گرفت.
یلدایتان مبارک
 

روی گل شما به سرخی انار
شب شما به شیرینی هندوانه
خندتون مانند پسته
و عمرتون به بلندی یلدا
شب یلدا مبارک
 

بیا ای دل کمی وارونه گردیم
برای هم بیا دیوونه گردیم
شب یلدا شده نزدیک ای دوست
برای هم بیا هندونه گردیم
شب یلدا مبارک
 

شیرینىِ در کنار هم بودن لبخندهاى امشب، هزار بار بهتر از اشکِ حسرت ریختن بر مزار جدایى هاى فرداست.
 

ما منتظر صبح شب یلداییم
دستی به دعا تا فرج فرداییم
شب یلدایتان مبارک

 

منبع :  راسخون

 

 

لينکهای    
 هفته      

 

 

پايگاه درس هايی از قرآن - حجت الاسلام قرائتی

 

 آوای آزاد
مجموعه اشعاربیش از صد شاعر معاصرایران  

 

عالیا صبور
و
ب سایت جوان ترین پروفسور جهان

 

پايگاه مقالات علمی مديريت

 

ويژه نامه سال اصلاح الگوی مصرف