مجله شماره چهل وهفتم      

 سه شنبه 20 بهمن 1388                                                                            

 

 

 

 

 

فهرست    

 

 

آنچه در این شماره می خوانید :

 

 

 

مصحف هدایت

یادداشت هفته

ره آورد

مدیریت علوی

جمله مديريتی 

حدیث مديريتی

طنز مديريتی

حکايت مديريتی

تکنیک های موفقیت

نکات مدیریتی

مقاله مدیریتی

 ●کلید هدایت

● مطالب خواندنی

تست خودشناسی

پیامک

عبادت و بندگی

لينکهای هفته

 

 

مصحف    
هدايت     

 

در هر شماره از مجله، يک صفحه از قرآن کريم به همراه ترجمه و تفسير آن قرار مي گيرد. التماس دعا.

براى شنيدن آيه مورد نظر بر روى شماره آيه كليك كنيد و براي مشاهده تفسير الميزان و نمونه بر روي آيه کليک کنيد

سوره: سورة البقرة آيات: 286 محل نزول: مدينه

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ إِذَا تَدَايَنتُم بِدَيْنٍ إِلَى أَجَلٍ مُّسَمًّى فَاكْتُبُوهُ وَلْيَكْتُب بَّيْنَكُمْ كَاتِبٌ بِالْعَدْلِ وَلاَ يَأْبَ كَاتِبٌ أَنْ يَكْتُبَ كَمَا عَلَّمَهُ اللّهُ فَلْيَكْتُبْ وَلْيُمْلِلِ الَّذِي عَلَيْهِ الْحَقُّ وَلْيَتَّقِ اللّهَ رَبَّهُ وَلاَ يَبْخَسْ مِنْهُ شَيْئًا فَإن كَانَ الَّذِي عَلَيْهِ الْحَقُّ سَفِيهًا أَوْ ضَعِيفًا أَوْ لاَ يَسْتَطِيعُ أَن يُمِلَّ هُوَ فَلْيُمْلِلْ وَلِيُّهُ بِالْعَدْلِ وَاسْتَشْهِدُواْ شَهِيدَيْنِ من رِّجَالِكُمْ فَإِن لَّمْ يَكُونَا رَجُلَيْنِ فَرَجُلٌ وَامْرَأَتَانِ مِمَّن تَرْضَوْنَ مِنَ الشُّهَدَاء أَن تَضِلَّ إْحْدَاهُمَا فَتُذَكِّرَ إِحْدَاهُمَا الأُخْرَى وَلاَ يَأْبَ الشُّهَدَاء إِذَا مَا دُعُواْ وَلاَ تَسْأَمُوْاْ أَن تَكْتُبُوْهُ صَغِيرًا أَو كَبِيرًا إِلَى أَجَلِهِ ذَلِكُمْ أَقْسَطُ عِندَ اللّهِ وَأَقْومُ لِلشَّهَادَةِ وَأَدْنَى أَلاَّ تَرْتَابُواْ إِلاَّ أَن تَكُونَ تِجَارَةً حَاضِرَةً تُدِيرُونَهَا بَيْنَكُمْ فَلَيْسَ عَلَيْكُمْ جُنَاحٌ أَلاَّ تَكْتُبُوهَا وَأَشْهِدُوْاْ إِذَا تَبَايَعْتُمْ وَلاَ يُضَآرَّ كَاتِبٌ وَلاَ شَهِيدٌ وَإِن تَفْعَلُواْ فَإِنَّهُ فُسُوقٌ بِكُمْ وَاتَّقُواْ اللّهَ وَيُعَلِّمُكُمُ اللّهُ وَاللّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ 282

ترجمه فارسی مکارم

اى كسانى كه ايمان آورده ‏ايد! هنگامى كه بدهى مدت‏ دارى (به خاطر وام يا داد و ستد) به يكديگر پيدا كنيد، آن را بنويسيد! و بايد نويسنده ‏اى از روى عدالت، (سند را) در ميان شما بنويسد! و كسى كه قدرت بر نويسندگى دارد، نبايد از نوشتن -همان طور كه خدا به او تعليم داده- خوددارى كند! پس بايد بنويسد، و آن كس كه حق بر عهده اوست، بايد املا كند، و از خدا كه پروردگار اوست بپرهيزد، و چيزى را فروگذار ننمايد! و اگر كسى كه حق بر ذمه اوست، سفيه (يا از نظر عقل) ضعيف (و مجنون) است، يا (به خاطر لال بودن،) توانايى بر املاكردن ندارد، بايد ولى او (به جاى او،) با رعايت عدالت، املا كند! و دو نفر از مردان (عادل) خود را (بر اين حق) شاهد بگيريد! و اگر دو مرد نبودند، يك مرد و دو زن، از كسانى كه مورد رضايت و اطمينان شما هستند، انتخاب كنيد! (و اين دو زن، بايد با هم شاهد قرار گيرند،) تا اگر يكى انحرافى يافت، ديگرى به او يادآورى كند و شهود نبايد به هنگامى كه آنها را (براى شهادت) دعوت مى ‏كنند، خوددارى نمايند! و از نوشتن (بدهى خود،) چه كوچك باشد يا بزرگ،ملول نشويد (هر چه باشد بنويسيد)! اين، در نزد خدا به عدالت نزديكتر، و براى شهادت مستقيم تر، و براى جلوگيرى از ترديد و شك (و نزاع و گفتگو) بهتر مى ‏باشد; مگر اينكه داد و ستد نقدى باشد كه بين خود، دست به دست مى‏ كنيد در اين صورت، گناهى بر شما نيست كه آن را ننويسيد ولى هنگامى كه خريد و فروش (نقدى) مى ‏كنيد، شاهد بگيريد! و نبايد به نويسنده و شاهد، (به خاطر حقگويى،) زيانى برسد (و تحت فشار قرار گيرند)! و اگر چنين كنيد، از فرمان پروردگار خارج شده ‏ايد از خدا بپرهيزيد! و خداوند به شما تعليم مى ‏دهد; خداوند به همه چيز داناست 282

آيات امروز را می توانيد از طريق اين لينک هم مطالعه کنيد

 

 

 یادداشت   
هفته      

 

 

یادداشت هفته

 

 بنام خدا

 

 اسلام، سرمایه انقلاب 

 

در ۲۲ بهمن ماه ۵۷، ما تندیس طاغوت را شکستیم تا تقدیس لاهوت را زمزمه کنیم. با حمیت اسلامی ،  خلق را به حمايت از حق برانگيختيم و با باطل در آويختيم. بر سر پيمانه عشق با معشوق پيمان بستيم كه بر اساس ان الحکم الا لله جز حاکمیت الله را نپذیریم و جز حکومت الله را گردن ننهیم. 

اکنون در آستانه سی و یکمین این خیزش خیرآفرین بر این باورهای دیرین پای می فشریم که امروز نیزدفع تهاجمات دشمن، بدون رفع مشكلات ميهن امكان پذير نيست. چرا ابهام ها را نكاويم و ايهام ها را نشكافيم؟ چرا از كوهساران رفيع معارف اسلامي چشمه های زلال جوشان و رودهای خروشان را جاری نسازيم؟ چرا ابرهای تيره جمود را از سيمای درخشان خورشيد وحي نزداييم؟ و دنيای اسير ظلم و ظلمت را نرهانيم؟ ديگران فانوس كور افروخته اند و اسلام، اقيانوس نور.

امام جعفر صادق (ع) می فرماید : کونوا لنا زینا و لا تکونوا علینا شینا.

برای ما، مايه افتخار و زينت باشيد و باعث سرافكندگي و ننگ نباشيد.

 

 اسلام به ذات خود ندارد عيبي                  هر عيب كه هست در مسلماني ماست

 

سيد جمال الدين اسد آبادی بر اين باور است كه : 

دو چیز با هم جمع نمی شوند : اسلام و ذلت.

بنابراين يك جامعه اسلامي و مردماني مسلمان هرگز ذلّت و خواری را  نمي پذيرند. و بديهي است مردم هر جامعه ذليل ، خوار، فقير، متملّق، ستم زده، حقير و اسير هرگز مسلمان نيستند، اگر چه ادعای مسلماني كنند و از مأذنه هايشان فرياد تكبيرطنين افكن باشد.

يك جامعه مسلمان در مقايسه نسبت به همه جوامع انساني در طول تاريخ و عرض جغرافيا بايد و شايد كه آزادترين، سالم ترين، رستگارترين، مرفّه ترين، آبادترين، قدرتمندترين، عالم ترين، ثروتمندترين، و ... باشد.

يك جامعه اسلامي بايد دارای عالي ترين شاخص های انساني، اقتصادی، اجتماعي، بهداشتي و ... در سطح جهان باشد. سيستم قضايي آن : عادلانه ترين، اقتصاد آن : سالم ترين و پوياترين، شهروندان آن از نظر جسمي و رواني: سالم ترين، آمارهای مثبت چون اميد به زندگي، ضريب بهداشت، درآمد سرانه، توليد سرانه، بهره وری، قدرت خريد و ... بالاترين و آمارهای منفي چون فقر، فحشا،فساد وتعداد زندانيان ،كمترين ميزان را داشته باشد.

حال اگر جامعه ای خود را اسلامي بداند ، ولي اين گونه نباشد، آيا انسان های درد آشنا و دلسوز حق ندارند از ضعف ها و كمبودها بنالند و اميد و آرزوها را فرياد كنند؟!

پس ضمن عرض تبریک سالروز ۲۲ بهمن ماه  آيين ها را پاس داريم و آيينه ها را سپاس گزاريم ! 

 

 

 

در ۲۸ صفر سال ۱۱ هجری ، خورشيد آسمان رسالت ، ماه تابان نبوت ، سرافرازترين سرو باغ بشريت ، سبزترين سپيدار بوستان انسانيت ، حضرت ختمي مرتبت ، محمد مصطفي (ص) روح بر عالم افلاك و روی در نقاب خاك كشيد.

محمد(ص) عالي ترين انسان، كامل ترين مسلمان و اسوه و الگوی همه مسلمانان بودند. ايشان الگويي به تمام معنا از همه كمالات و امتيازات يك انسان - آن گونه كه بايد باشد - برخوردار بودند.

در ۳۹ سال بعد در چنين روزی - ۲۸ صفر سال ۵۰ هجری - دومين ستاره آسمان ولايت افول كرد و با خون واژه های مظلوميت دعوت محبوب را لبيك گفتند . زهر شقاوت و تلخي قساوت ، تنديس عصمت و مجسمه معصوميت را از پای درآورد.

 ...و در آخرين روز ماه صفر سال ۲۰۳ هجری هشتمين گل از گلستان امامت پرپر شد. از اين مصيبت ريشه روشنايي در ديده امت خشكيد و چشمه اشك از گوشه های چشم ها جوشيد.

 

رحلت جانگداز حضرت رسول اكرم (ص) ، شهادت حضرت امام حسن مجتبي (ع) و شهادت حضرت امام علي بن موسي

 الرضا (ع) را به همه حق باوران و خلق ياوران گيتي تسليت مي گويم.

 

 

 

                                                         در کسب رضای حق موفق باشید

                                                          دکتر غلام حسین حیدری

                                                        رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن

 

 

ره آورد      

 

 

ره آورد

 

 

دریافت و کسب امتیاز برترتوسط نهاد رهبری دانشگاه آزاد رودهن

 

متن خبر منتشر شده توسط خبر گزاری آنا - یکشنبه 88/11/11

 

نهاد رهبری واحد رودهن موفق به كسب امتياز شد

 

نهاد نمايندگي مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامي واحد رودهن به دليل فعاليت های شايسته سياسي وفرهنگي موفق به كسب امتياز شد.
به گزارش خبرنگار آنا؛ بر همين اساس در همايش سالانه مسئولان نهاد مقام معظم رهبری سراسر كشور كه بهمن ماه امسال در استان قم برگزار شد از حجت السلام سراج مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامي واحد رودهن به دليل فعاليت های بسيار شايسته ی سياسي وفرهنگي، تقدير بعمل آمد.
و در ادامه حجت السلام والمسلمين محمد ابراهيم سراج در اين خصوص اظهار داشت: موفقيت و امتياز كسب شده، نتيجه همكاری و همراهي رئيس واحد دكتر حيدری و معاونين و همكاران ارجمند بود.
وي در پايان اظهار اميدواری كرد وگفت: ما سعي خواهيم كرد تا در آينده بتوانيم بر فعاليت های خود در حوزه مباحث فرهنگي بيفزاييم.

10:12:58   1388/11/11

 

 

متن پیام تبریک به نهاد رهبری دانشگاه آزاد واحد رودهن  

 

 

بسمه تعالی

 

برادر ارجمند جناب حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا سراج

 

با سلام 

وزش نسیم بهار آفرین دهه مبارک فجر و انتخاب نهاد رهبری دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن به عنوان نهاد موفق، هر دو دل انگیز و سرور آمیز است.

تقارن شکوفایی شگون آمیز این دو رویداد فرح بخش را به فال نیک گرفته، آن را به جنابعالی و همه دانش پژوهان آن واحد تبریک می گوییم.

 

                                                                      رئیس، معاونان و شورای فرهنگی دانشگاه

 

 

مديريت    
علوی     

 

 

جامعه علوى، مديران علوى

 

جامعه‏ اى كه داعيه هدايت انسان‏ها را دارد و مديران حكومت دينى كه خود را منتسب به حكومت علوى مى ‏دانند، به راستى بايد رفتارى زيبنده جامعه علوى و مديريت و رفتارى علوى داشته باشد. اين مقال‏گونه نيم نگاهى به اوصاف مديران در يك جامعه علوى دارد. باشد تا با الگوگيرى از جامعه و حكومت علوى، در سال مولى، مديران شايسته ‏اى براى جامعه اسلامى انتخاب كنيم. مديران نيز پيش از پيش در جامعه اسلامى خود را به اوصاف مديران علوى نزديك كنند.
حضرت على عليه السلام در راستاى تشكيل حكومت دينى، ابتدا به مساله نيروى دفاعى و ارتش قدرتمند اسلام پرداخته و سپس به كاركنان و كارگزاران حكومت، قضات، امور تجارى، صنعتى و اقتصادى، عطف توجه نموده و سرانجام به مسائل مربوط به نيازمندان و محرومان جامعه مى ‏پردازند در فرمانى به مالك ‏اشتر به مشاوران و كارگزاران حكومتى و اجرايى دستور مى ‏دهد كه وزراى خود را از ميان افراد خوش ‏سابقه، آگاه، صريح ‏اللهجه، اهل صداقت و به دور از هرگونه تملق و چاپلوسى برگزيند و در همه حال، در تشخيص مصالح كشور با علماء و خردمندان مشورت نمايند. (1)
 اوصاف و ويژگى ‏هاى يك مدير علوى و لايق از منظر حضرت على عليه السلام بدين قرار است:
1. علم و آگاهى در بالاترين سطح
2. سعه‏ صدر و گشادگى فكر و آمادگى پذيرش حوادث مختلف. اله‏ الرياسه سعه الصدر، ابزار رياست و مديريت ‏سعه صدر و گشادگى روح و فكر و تحمل فراوان است.
3. آگاهى به مسايل زمان
4. رعايت عدالت و عدم تبعيض در ميان مردم؛ سه چيز است اگر آن را به خوبى حفظ كنيد و عملى نمايى تو را از امور ديگر بى ‏نياز مى‏ كند و اگر آنها را ترك نمايى چيزى نيز از آن تو را سود نمى ‏دهد.
الف اجراى حدود الهى نسبت‏به افراد دور و نزديك؛
ب - حكم بر طبق كتاب خدا در خشنودى و غضب؛
ج - تقسيم عدالت در ميان سياه و سفيد؛
5. توجه به پاداش نيكوكاران و گذشت و اغماض نسبت ‏به گنهكارانى كه اميد به بازگشت و توبه دارند؛
6. منافع مردم و خويش را يكسان ديدن.
از جمله توصيه ‏هايى كه على عليه السلام به محمدبن ابى ‏بكر داد، هنگامى بود كه او را به زمامدارى مصر برگزيد. وى مى ‏فرمايد: براى عمومى مردم چيزى را دوست‏بدار كه براى خود و خانواده خود دوست مى ‏دارى و براى آنها چيزى را خوش دار كه براى خود و خانواده خود ناخوش دارى. چرا كه اين كار منطق تو را قوى‏تر مى ‏كند و مردم را به صلاح و اصلاح نزديكتر مى ‏سازد.
7. پيوند عاطفى با مردم؛
در بعضى از روايات اسلامى سلطان عادل به منزله پدر شمرده مى ‏شود و به مردم توصيه شده كه همانند پدر او را گرامى دارند. مفهوم سخن اين است كه او هم بايد با چشم فرزندى نگاه كند و به اين ترتيب يك رابطه عاطفى نيرومند آن‏گونه كه ميان پدر و فرزندان حاكم است، ميان او و مردم برقرار باشد.
8. دورى از بخل، جهل و نادانى، جفا و ستم؛
شما مى ‏دانيد كه كسى كه بر نواميس، خون‏ها، غنائم، احكام مسلمين حكومت مى ‏كند نبايد بخيل باشد. مبادا در جمع‏ آورى اموال آنان براى خويش حرص ورزد و نبايد جاهل و نادان باشد كه با جهلش آنها را گمراه مى‏ سازد و نه جنايتكار باشد كه پيوندهاى آنها را بگسلد و نه ستمكار كه گروهى را بى ‏دليل بر گروهى ديگر مقدم دارد و نه رشوه ‏خوار در قضاوت كه حقوق آنها را پايمال كند و در رساندن حق به صاحبش كوتاهى ورزد و نه تعطيل ‏كننده سنت پيامبر صلى الله عليه و آله كه امت را به هلاكت ‏بيفكند: (هيچ يك از اينها شايسته حكومت و وزارت نيستند.)
9. دورى از سازشكارى و هماهنگى با اهل باطل؛
فرمان خدا را تنها كسى مى ‏تواند برپا دارد كه سازشكار نباشد و با روش اهل باطل عمل نكند و پيرو فرمان طمع نگردد.
10. به مقام و منصب خويش به چشم امانت ‏بنگرد.
اين نكته قابل توجه است كه در روايات پست‏ها و مناصب و مقام‏ها در حكومت اسلامى به عنوان امامت الهى معرفى شده است نه به عنوان يك وسيله برترى‏جويى و استفاده شخصى. حتى در بعضى از آيات قرآن نيز به آن اشاره شده است.
خداوند به شما دستور مى ‏دهد كه امانت‏ ها را به اهلش بسپارند و هنگامى كه ميان مردم داورى مى‏ كنيد از روى عدالت داورى كنيد، خداوند پند و اندرزهاى خوبى به شما مى ‏دهد. خداوند شنوا و بيناست. (2)

----------------------------
پى ‏نوشت ‏ها:
1- ر. ك. به: نهج ‏البلاغه، فرمان امام به مالك اشتر
2- سوره نساء /58

 

جمله      
 مديريتی
    

 

ترس از مشكلات

 

 

هر گاه از چيزی می ترسی (با سنجش همه جانبه كار) خويش را در آن بيفكن.

 پس همانا سختی ترس از آن، سخت تر و بزرگتر از افتادن در آن است.

امام علی (ع)

 

 

حدیث      
مديريتی    

 

 

 

 

ارزش مرد

 

 

 

 

ارزش مرد به اندازه ی همت اوست.

امام علی )ع)

 

طنز       
مديريتی    

 

 

رئيس هفته گذشته مرد

 

 

مردی به رئيسش تلفن مي زند اما همسر رئيس گوشي را بر مي دارد.
همسر رئيس مي گويد: متأسفم، او هفته گذشته فوت كرد.
روز بعد مرد دوباره به رئيس زنگ مي زند و همسر رئيس پاسخ مي دهد: به شما گفتم، او هفته گذشته فوت كرده است.
باز هم روز بعد، مرد به رئيس زنگ مي زند و مي خواهد كه با رئيس صحبت كند.
همسر رئيس عصباني مي شود و فرياد مي زند: قبلاً دو بار به شما گفتم، شوهرم، رئيس تو، هفته گذشته مرد. چرا دوباره تماس مي گيری؟
مرد پاسخ مي دهد: من فقط دوست دارم پاسخ پرسشم را بشنوم...

 

 

حکايت     
مديريتی    

 

قورباغه در نوك برج 

روزي از روزها گروهي از قورباغه هاي كوچيك تصميم گرفتند كه با هم مسابقه دو بدند. هدف مسابقه رسيدن به نوك يك برج خيلي بلند بود. جمعيت زيادي براي ديدن مسابقه و تشويق قورباغه ها جمع شده بودند و مسابقه شروع شد. راستش، كسي توي جمعيت باور نداشت كه قورباغه هاي به اين كوچيكي بتوانند به نوك برج برسند. شما مي تونستيد جمله هايي مثل اينها را بشنويد: اوه، عجب كار مشكلي!!، اونها هيچ وقت به نوك برج نمي رسند. يا هيچ شانسي براي موفقيتشون نيست. برج خيلي بلنده!
قورباغه هاي كوچيك يكي يكي شروع به افتادن كردند بجز بعضي كه هنوز با حرارت داشتند بالا و بالاتر مي رفتند. جمعيت هنوز ادامه مي داد: خيلي مشكله! هيچ كس موفق نمي شه! و تعداد بيشتري از قورباغه ها خسته مي شدند و از ادامه دادن منصرف. ولي فقط يكي به رفتن ادامه داد؛ بالا، بالا و باز هم بالاتر. اين يكي نمي خواست منصرف بشه! بالاخره بقيه از بالا رفتن منصرف شدند به جز اون قورباغه كوچولو كه بعد از تلاش زياد تنها قورباغه اي بود كه به نوك رسيد! بقيه قورباغه ها مشتاقانه مي خواستند بدانند او چگونه اين كار رو انجام داده؟
اونا ازش پرسيدند كه چطور قدرت رسيدن به نوك برج و موفق شدن رو پيدا كرده؟ و مشخص شد كه برنده مسابقه كر بوده!

 

تکنيکهای     
موفقيت     

 

 

سازمان‌هایی نجات می‌یابند که رهبران آن اهل تغییر باشندامروزه در مورد غلبه بر مقاومت در برابــر تغییرات، که تا ۱۰ یا ۱۵ سال پیش از متـداول ترین موضوع‌های کتاب‌های مدیریت و سمینارهای مدیریتی بود، کمتر می‌شنویم. هر شخص تاکنون پذیرفته است که تغییر غیرقابل اجتناب است. اما هنوز هم تلویحا گفته می‌شود که تغییر مانند مرگ یا مالیات است که بایستی تا آنجا که امکان دارد به تاخیر بیفتد و هیچ تغییری همواره کاملا مطبوع نخواهد بود. اما در یک دوره تغییر ناگهانی و وسیع، همانند آنچه که در آن زندگی می‌کنیم، تغییر همه گیر و طبیعی خواهد بود.
مطمئنا تغییر رنج‌آفرین و همراه با ریسک است و از همه بالاتر نیازمند تلاش زیاد و سخت خواهد بود. اما چنانچه سازمان رهبری تغییر را وظیفه خود نداند، (اعم از آنکه سازمان تجاری، یک دانشگاه و یا یک بیمارستان باشد) نجات نخواهد یافت. در یک دوره سریع تغییر بنیادین، فقط سازمان‌هایی نجات خواهند یافت که رهبران آن اهل تغییر باشند. بنابراین، یک چالش مهم قرن بیست و یکم برای مدیران، آن خواهد بود که سازمان آنان به یک رهبر تغییر، تبدیل شود.
امروزه صحبت‌های زیادی در مورد یک سازمان نوآور وجود دارد، اما سازماندهی سازمانی که پذیرای نوآوری باشد - حتی سازماندهی آن برای نوآوری - کافی نیست تا بتوان آن را به رهبر تغییر تبدیل کرد. برای رهبر تغییر بودن، لازم است تمایل و توانایی تغییر آنچه را که اکنون در حال انجام است داشته باشیم و همچنین توانایی برای انجام کارهای جدید و مختلف نیز در ما باشد. برای دستیابی به این هدف، نیاز به بکارگیری سیاست‌ها و انجام اعمالی است که باعث شود زمان حال، آینده را بسازد.
اولین قدم برای یک رهبر تغییر این است که منابعی که موجب به دست آمدن و اجرای عملیات بی‌نتیجه می‌شوند را آزاد سازد. نگهداری دیروز همیشه مشکل‌ساز و زمان‌بر است. نگهداری دیروز همیشه باعث می‌گردد که منابع کمیاب و باارزش آن و از همه بالاتر قادرترین پرسنل آن نتایجی را کسب کنند. اما انجام کارها به روش‌های مختلف - نوآوری تنها - همیشه موجب بروز اشکالات خارج از انتظار می‌شود و اگر افرادی تمایل به نگهداری دیـروز دارند، به ایـن معنـی است کـه آنها بـــه سادگی برای ایجاد فردا آمادگی نخواهند داشت.
بنابراین، اولین سیاست تغییر بایستی پشت سر گذاشتنی سازمان یافته باشد. رهبر تغییر سعی می‌کند محصول خدمت، فرایند، بازار کانال توزیع، مشتری و استفاده کننده نهایی را در طول عمر آن آزمایش کند. این کار براساس یک برنامه مشخص انجام می‌گیرد. سوالی که به طور جدی باید پرسید این است که آیا ما باتوجه به آنچه که تاکنون انجام داده و نتایج آن را دیده‌ایم، می‌خواهیم بازهم به دنبال ادامه آن برویم؟ اگر پاسخ منفی است نباید اجازه مطالعات دیگری داده شود، باید دید که چه کاری بهتر است انجام شود؟
رهبران تغییر در نوآوری با سه دام مواجه خواهند شد. آنها آنقدر جذاب هستند که ممکن است رهبران مکررا در دام یک یا هر سه آنها بیفتند.
زمانی که دنبال راه‌های نوآوری هستید، اولین دامی‌ که باید از آن اجتناب کرد موقعیتی است که سازگاری با واقعیت‌های استراتژیک ندارد.
دومین دام گیج‌کننده نوآوری، نوظهور بودن است. آزمایش یک نوآوری باعث خلق ارزش می‌شود. نوظهور بودن فقط سرگرمی‌ ایجاد می‌کند.
مدیریت مکررا بدون هیچ دلیلی به جای انجام کارهای روزانه مشابه و خسته‌کننده، اقدام به نوآوری می‌کند و نکته این نیست که آیا ما آن را دوست داریم؟ بلکه این است که آیا مشتریان آن را می‌خواهند؟
سومین دام گیج‌کننده مربوط به حرکت و عمل است. معمولا زمانی که یک محصول، خدمت یا فرایند سودآور نباشد بایستی کنار گذاشته شود یا سریعا تغییر کند. مدیریت، سازماندهی مجدد انجام می‌دهد که اغلب برای اطمینان مورد نیاز است. اما بایستی بعد از عمل انجام پذیرد.
سازماندهی مجدد به تنهایی یک حرکت است و جایگزین عمل نیست. فقط یک راه برای اجتناب از دام‌های فوق پیش گفته و یا نجات شخصی که در یکی از دام‌ها گرفتار شده است وجود دارد: سازماندهی پیش نیاز تغییر است.

 

نکات       
مديريتی    

 

 

8 روش برای تقويت قدرت خلاقيت

 

 

حتی اگر نابغه نباشید، می توانید از استراتژی های کسانی مثل ارسطو و انیشتین، برای تقویت قدرت خلاقیت و اداره ی بهتر زندگیتان استفاده کنید. در این مقاله 8 استراتژی مهم برایتان آورده ایم که شما را تشویق می کند تا به جای پروراندن فکرها و تصورات بیهوده، کارآمد و مفید فکر کنید تا راه حل مشکلاتتان را خودتان به دست آورید.
1. به مشکلات از جوانب مختلف نگاه کنید، و دیدگاه های جدیدی را انتخاب کنید که کسان دیگری از آن استفاده نمی کنند.
لئوناردوداوینچی عقیده داشت که برای به دست آوردن علم در مورد یک مشکل، باید یاد بگیرید که چطور آن مشکل را به راه های مختلف بازسازی کنید. او می گفت همیشه اولین رویکرد او به یک مشکل کمی متعصبانه بوده است. به همین دلیل سعی داشت تا مشکلات را از جوانب مختلف بررسی کند.
2. تجسم کنید!
انیشتین وقتی به حل یک مشکل فکر می کرد، سعی می کرد تا موضوع خود را با استفاده از نمودارهای مختلف به چند طریق ممکن فرموله کند. او راه حل ها را تجسم می کرد. عقیده داشت که کلمات و اعداد به آن شکل نقش مهمی در فکر کردن درمورد راه حل یک مشکل ندارند.
3. ایجاد کنید! یکی از ویژگی های متمایز نابغه ها استعداد تولیدی و زایایی آنهاست.
توماس ادیسون 1،093 حق ثبت اختراع داشت. او با با ارائه ی فکر و تدبیر، سودمندی وسایل اختراعی خود را تضمین می کرد. دین کِیت از دانشگاه کالیفرنیا در مطالعه ی 2،036 مخترع تاریخ، به اثبات رساند که بزرگترین دانشمندان نه تنها آثار فوق العاده ای می ساختند، بلکه آثار بد و به درد نخوری هم در کارنامه ی خود داشته اند. آنها از شکست نمی ترسیدند، و آنقدر تلاش کردند تا به موفقیت دست یافتند.
4. ترکیبات جدید بسازید. افکار، ایده ها، تصاویر و اندیشه هایتان را ترکیب کنید و دوباره ترکیب کنید و آنها را بصورت ترکیبات مختلف درآورید، هرچند که طبیعی و مناسب نباشند.
قانون های توارث که علم جدید ژنتیک برپایه ی آن قرار داده شده توسط راهب استرالیایی گریگو مندل مطرح شده که ریاضیات و بیولوژی را برای ایجاد یک علم جدید با هم ترکیب کرد.
5. رابطه سازی کنید. بین موضوعات نامشابه ارتباط ایجاد کنید.
داوینچی قادر بود بین صدای زنگ و آب ارتباط ایجاد کند. ساموئل مورس توانست با مشاهده ی ایستگاه های حمل و نقلی توسط اسب، ایستگاه های تقویت کننده ای برای سیگنال های تلگراف اختراع کند.
6. متضاد فکر کنید.
فیزیکدان معروف نیلز بوهر عقیده داشت که اگر متضادها را کنار هم بیاورید، خواهید دید که افکار و اندیش تان به مرحله ی جدید منتقل می شود. توانایی او در تصور نور هم به عنوان یک ذره و هم یک موج باعث شد به اصل تکمیل برسد. افکار معلق و مسکوت می تواند به شما برای خلق یک شکل جدید کمک کند.
7. استعاری فکر کنید.
ارسطو استعاره را یکی از علامت های نوابغ می دانست. و عقیده داشت که هر فردی که ظرفیت درک شباهت های بین دو قلمرو کاملاً مختلف باشد و بتواند آنها را به هم ربط دهد، یک نابغه است.
8. خود را برای شانس آماده کنید.
هرچه برای انجام کاری تلاش کنیم و شکست بخوریم، مشغول کاری دیگر خواهیم شد. این اولین اصل تصادف خلاقانه است. شکست زمانی میتواند سودمند باشد که ما به آن بعنوان یک نتیجه بی حاصل فکر نکنیم. به جای این، روند کار، مؤلفه های آن، و طریقه تغییر آنها را تحلیل کنیم تا به نتیجه برسیم. نپرسید: "چرا من شکست خوردم؟!" بپرسید: "چه کرده ام؟!"

 

 

مقاله      
مديريتی    

 

 

مدیریت زمان و جامعه ما

اردشیر کاظمی
کارشناس ارشد مدیریت‌امور‌فرهنگی

 

 

در جامعه ما، الگوی صرف وقت صحیح به میزان قابل ملا‌حظه ای کمیاب است. با وجود آنکه همه به یک میزان زمان دراختیار داریم ولی بر طبق آمارها وبررسیها جوامع و افرادی موفق‌تر هستند که از وقت خود بهتر استفاده می‌کنند و این امر نیز بیشتر تعدادی الگوهای رفتاری می‌باشد که باید با آموزش وپرورش صحیح در افراد ایجاد نمود.
بنابراین یکی از مهمترین الگوهای رفتاری که باید در کسب آن تلا‌ش نمود نحوه استفاده مؤثر از زمان و گذر عمر می‌باشد. چرا که تنها منبعی را که نمی‌توان ذخیره کرد زمان است و تنها کاری که در این مورد می‌توان انجام داد، آن است که باید نهایت استفاده از زمان را برد. بنابراین زمان کمیاب‌ترین منبعی است که افراد در اختیار دارند وهرگز نباید هدر رود. و از آنجا که مهمترین و گرانبهاترین دارایی یک جامعه‌منابع انسانی آن جامعه هستند و گران‌بهاترین دارایی این انسانها نیز زمان بسیار کوتاهی است که در طول زندگی در اختیار دارند، بنابراین زمان جزء نادرترین منابعی است که چنانچه بدرستی مورد استفاده قرار گیرد، تغییرات و تحولا‌ت به موقع را در تمام ابعاد زندگی افراد و به تبع آن در جامعه بوجود می‌آورد. ‌

● آمار و ارقام چه می‌گویند؟
به یمن برخورداری کشور ژاپن از بانک اطلا‌عاتی ترافیک نیرومند، سالا‌نه تنها ۵/۳ دقیقه تأخیر در شبکه سراسری مترو در این کشور رخ می‌دهد. (رضایی مقدم، بخشی جهرمی، ۱۳۷۶ ) اما در همین زمان شهروندان تهرانی۲ میلیارد ساعت از عمر خود را در راه بندان‌ها هدر می‌دهند.(احتشامی اکبری،۸۳) ‌
یک تحقیق جهانی در مورد ساعت کار هفتگی ۳۲ کشور جهان نشان داده است که ملت کره جنوبی با متوسط ۱/۵۵ ساعت کار در هفته پرکارترین ملت در بین کشورهای جهان می‌باشند. این بدین معنی است که ساعات کار مفید یک شاغل کره ای به طور متوسط بین ۶ تا ۲۵ برابر یک شاغل ایرانی است و ادعا شده است که متوسط کار کارکنان دولت در ایران یک ساعت و کارکنان صنعت حداکثر ۲ ساعت است در حالیکه میانگین کار مفید در انگلیس ۶ ساعت و ۱۵ دقیقه است، در پرتقال۸ ساعت و۲۰دقیقه و در مجموع، کشورهای اروپایی ۷ ساعت و ۲۰ دقیقه است.(محمدی،۱۳۸۶)
همچنین طبق ارزیابیهای بعمل آمده در صنایع کشورهای مختلف، کار مفید هر فرد در هفته در کره ۷۲ ‌ - ۵۴، ژاپن ۶۰ ‌ - ۴۹ و در آمریکا ۴۰ ‌ - ۳۶ ساعت است در حالی که این رقم در ایران فقط ۹ ‌ - ۶ ساعت در هفته می‌باشد (رضایی مقدم، بخشی جهرمی، ۱۳۷۶ )در تحقیق دیگر %۹۷ از دختران و %۹۳ از پسران بیشترین اوقات فراغت خود را با تماشای تلویزیون می‌گذارنند. (شریفیان و اخوی راد، ۱۳۷۶ )

● نتایج برخی از پژوهش‌های انجام یافته ‌
بر طبق تحقیقاتی که انجام پذیرفته است اصول مدیریت زمان به واسطه کم توجهی محافل و مراکز علمی و آموزشی در ایران چندان شناخته شده نیست. در کتب ما که امروزه شاهد تدریس آن در مراکز آموزشی هستیم چندان اثر و نشانی از مباحث و مهارت‌های مدیریت زمان یافت نمی‌شود. موسسه‌ها و دستگاههای تحقیقاتی هم اثر خاصی در رابطه با مدیریت بر زمان بصورت محدود ارائه کرده اند. در آموزش‌های کوتاه مدت مدیران یا حتی کارگزاران هم رد پایی از مدیریت بر زمان دیده نمی‌شود. ( رضوانیه ۱۳۷۲ )
ساگاریا در تحقیقی که در زمینه مهارت‌های مدیران مرد و زن انجام داد به این نتیجه رسید که مدیران مرد در مهارت‌های برنامه ریزی و مدیریت مالی از زنان مدیر برتر بودند. (ساگاریا، ۱۹۸۵ )
واکروپارک هورست (۱۹۸۲) در تحقیقی نشان دادند که افراد جوانتر، افراد با تحصیلا‌ت بالا‌تر و کسانی که در گروه‌های محلی مشارکت داشتند دارای مهارت مدیریت زمان بالا‌تری بودند
ناصر جواهری زاده در رساله دکترای خود، پژوهشی تحت عنوان ارائه ی الگویی جهت استفاده ی بهینه مدیران مدارس راهنمایی از مدیریت زمان انجام داده پاسخ‌هایی به شرح زیر بدست آورده است:
۱) مدیریت زمان در نظام آموزش و پرورش فعلی دوره ی راهنمایی دارای چهارچوب و الگوی خاصی نیست و برنامه مدون و مشخص جهت آموزش آن یا استفاده از آن فعلا‌ً در نظام آموزشی کشور وجود ندارد.
۲) توصیه‌های بسیار ابتدایی و غیر مستقیم فعلی مدیریت زمان نیز در عمل مورد استفاده مدیران مدارس راهنمایی قرار نمی‌گیرد.
۳) ویژگیهایی همچون، عدم برنامه ریزی، عدم نظم شخصی، تفویض اختیار نامؤثر، وقفه‌های تلفنی، جلسات، مسؤلیت بیش از حد، ضعف در نه گفتن، عدم صداقت با خود، گزارشات، ملا‌قات‌های برنامه‌ریزی نشده، بحران‌ها، معاشرت‌های دوستانه، ارتباطات نامؤثر، کاغذ بازی، ضعف اطلا‌عات و کارکنان فاقد صلا‌حیت از عوامل عمده اتلا‌ف وقت مدیران به حساب می‌آید.
۴) بین وضع موجود و مطلوب مدیریت زمان در دوره راهنمایی تفاوت معنی‌داری وجود دارد.
۵) الگوی متعاملی مرکب از ۴ مرحله به نام تعهد، تجزیه و تحلیل برنامه ریزی، پیگیری و تحلیل مجدد جهت بهبود مدیریت زمان تدوین شده که در مرحله اعتبار بخشی مورد تأکید قرار گرفت.
‌ معین اشاره می‌کند که هر یک از ما سالا‌نه به میزان ۲۱۰۰ساعت کار می‌کنیم باید یاد بگیریم و یاد بدهیم که عاقلا‌نه کار کنیم نه آنکه سخت تر کار کنیم. از زمان نهایت استفاده را ببریم و بدانیم که صرفه جویی یک ساعته در روز معادل با ۳۸ روز در سال است. تنها ۲۰ درصد از کارهای روزانه دارای ۸۰ درصد کل ارزش کار است، پس سعی کنیم اول آنها را انجام بدهیم (معین،۱۳۷۳،ص۱۳.) ‌
طبق گزارش یک نظر خواهی که از سوی انجمن مدیریت درباره کیفیت زندگی کاری از پنج هزار نفر از مدیران به مدت ۵ سال صورت گرفته است نشان می‌دهد که اکثر مدیران احساس می‌کنند تحت فشار زمانی ثابتی قرار دارند و %۸۰ از آنها محدودیت زمانی را عامل اصلی کار وتلا‌ش بی‌وفقه و شبانه‌روزی خود می‌دانند و بیش از %۵۰ آنها از تراکم روز افزون اطلا‌عات شکایت دارند و در این میان مدیرانی موفق‌تر بوده اند که توانسته‌اند اولویت‌های خود را بر حسب اهمیت تنظیم کرده و در وقت مقتضی آن را انجام داده‌اند واین ناظر بر مدیریت زمان است. (مقدمی، ۱۳۷۹)
با عنایت به مبانی نظری و پژوهشها و دیدگاه‌ها ی مطرح شده در زمینه مدیریت زمان آنچه می‌توان به صورت فهرست‌وار جمع‌بندی و نتیجه‌گیری نمود عبارت است از:
۱) مدیریت زمان مجزا از مدیریت عمومی نیست و درواقع زیرمجموعه آن به حساب می‌آید ولی تاکنون به عنوان یک رشته درسی دانشگاهی درنیامده است.
۲) اندیشمندان صاحب نام مدیریت در کشور ما عمدتاً به مدیریت زمان نپرداخته‌اند.
۳) به نظر می‌رسد مدیریت زمان بیشتر در زمینه مدیریت امور اداری و دفتری کاربرد دارد. ‌
۴) مدیریت زمان در کشور ما فاقد ساختار علمی مناسب است و تعداد معدودی پژوهش نظام‌یافته در این زمینه در حوزه آموزش و پرورش انجام نشده است.
۵) علیرغم اینکه اهمیت و لزوم مدیریت زمان امروزه توسط اکثر اندیشمندان مدیریت مورد توجه قرار گرفته است. ولی پژوهشهای انجام شده در این حوزه بسیار کمتر از سایر انواع مدیریت است.
۶) مدیریت زمان دارای دو بعد فردی و سازمانی است که در اکثر آثار نویسندگان بعد فردی آن بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.
۷) در کشورهای پیشرفته توجه خاصی به مدیریت زمان مبذول شده است به طوریکه در بسیاری از فعالیت‌های صنعتی و تجاری حتی زمان استاندارد برای انجام کار تدوین شده است.
۸) اندیشمندان امریکایی و ژاپنی بیشتر از سایر کشورها در زمینه مدیریت زمان نامشان به چشم می‌خورد.
۹) مدیریت زمان با مدیریت بحران، تکنولوژی اطلا‌عات IT و بهره‌وری ارتباط بسیار تنگاتنگی دارد.
۱۰) با توجه به بررسی‌های انجام شده همچنین پژوهش نظام یافته‌ای در خصوص مدیریت زمان در بخش صنعت، تجارت، کشاورزی و آموزشی به صورت گسترده مشاهده نمی‌شود. حتی مبانی نظری این علم به گونه‌ای است که کلیه کتابهایی که تا سال ۱۳۸۴ در این زمینه چه به صورت ترجمه و چه به صورت تألیف چاپ شده است به در حد قابل توجه نمی‌باشد.
۱۱) عوامل بسیاری به عنوان اتلا‌ف‌کنندگان عمده وقت در مدیریت زمان شناخته می‌شود ‌
۱۲) مدیریت زمان را نمی‌توان جدا از آداب، رسوم و فرهنگ یک جامعه مورد بررسی قرار داد در واقع چون محور فعالیت در این رشته بر تغییر نگرش و رفتار استوار است مقوله‌ای است که کاملا‌ً با فرهنگ درهم آمیخته است.
بنابراین در عصر تکنولوژی اطلا‌عات و پدیده جهانی شدن سرعت تحولا‌ت و اکتشافات، جوامع را وامی‌دارد که به مدیریت بر وقت خود بها دهند و زمانی که درمی‌یابیم مدیریت برزمان تنها به معنی استفاده بهینه از آن است این مهم بیشتر خود را نمایان می‌سازد، چرا که زمان به سرعت درگذر است و می‌تواند به هدر رود.

 

 

 

کلید      
هدایت     

 

مؤمنان ممتاز اهل مشورت اند

 

 

وَ اَمرُهُم شورای بَينَهُم

... و کارشان در میان خودشان به مشاوره برگزار می شود...

سوره شوری  ، 38

 

 

اهمیت مشاوره در اسلام به اندازه ای است که خداوند به پیامبرش امر می کند مشورت کند.

 پیامبر اسلام نیازی به مشورت نداشتند ، اما برای اینکه اولاً ، این اصل را پایه گذاری کنند و مسلمانان را به اهمیت مشورت متوجه سازند و آنان شور و مشاوره را جزو برنامه ها زندگی خود قرار دهند و ثانیاً ، به همراهان و پیروان خود شخصیت بدهند، بلکه فکر و اندیشه آنان پرورش یابد ، مامور شدند مشورت کنند و این در رهبری و مدیریت هر مجموعه انسانی اصل است ، چه آن مجموعه کوچک باشد و چه بزرگ .

خداوند در ادامه می فرماید : ای پیامبر ، مواظب باش که کار مشورتت به آنجا نکشد که همچون انسان های دو دل باشی. مشورت کن ؛ اما هر گاه تصمیم گرفتی ، بر خدا توکل کن و از خداوند کمک بخواه.

امام علی (ع) دربارة مشورت بیاناتی نغز دارند : هر که با خردمندان مشورت کند از نور خردها روشنایی می گیرد ؛ مشورت کننده از لغزیدن در خطاها مصون می ماند و در لبه پیروزی قرار دارد ؛ مشورت کردن مایه راحتی تو و زحمت دیگری است.

امام صادق (ع) نیز فرمودند : هر گاه ارادة کاری کردی صد مرتبه بگو: اَستَخیرو اللهَ. ( از خدا خیر را می طلبم) سپس با مردم مشورت کن. در این صورت ، خداوند خیر و صلاح تو را بر زبان هر که دوست داشته باشد جاری می کند.

حضرت علی (ع) فرمودند : با سه طایفه مشورت مکن : با افراد بخیل ، زیرا تو را از بخشش و کمک به دیگران باز می دارند و از فقر می ترسانند ؛ با افراد ترسو، زیرا آنها تو را از کارهای محکم باز می دارند ؛ با افراد حریص، زیرا آنها برای جمع آوری ثروت یا کسب مقام ، گناه و ظلم را در نظر تو جلوه می دهند.

آل عمران ، آیه 159.

غررالحکم ، ج 5 ، ص 396 ؛ ج 2 ، ص 6.

 مکارم الاخلاق ، ج 2 ، ص 98.

 نهج البلاغه ، نامه 53.

 

مطالب     
خواندنی    

 

 

روش هایی برای افزایش توانایی و قدرت مغز

 

 

 

در این مقاله راه‌های ساده و آسانی به شما معرفی شده که شما می‌توانید از همین امروز آنها را به کار ببندید تا سریع ‌تر فکر کنید،

 حافظه خود را تقویت کنید، اطلاعات را بهتر درک کرده و پتانسیل کامل مغز خود را رها کنید.

 

پازل‌ها و معماهای مشکل حل کنید.

سعی کنید از هر دو دست خود استفاده کنید. مثلا اگر راست دست هستید از دست دیگر یعنی دست چپ خود برای شانه زدن مو، مسواک زدن یا استفاده از موس کامپیوتر استفاده کنید. به طورهمزمان با هر دو دست بنویسید. قاشق و چنگال را با دست مخالف بگیرید.

  یاد بگیرید که از تضادها (پارادکس‌ها)‌ لذت ببرید.

  سعی کنید افکار خود را به صورت نقشه درآورید. در این روش افکار و ایده‌ها روی کاغذ نوشته می‌شوند و به هم ربط داده

 می‌شوند.

  یک یا چند حس خود را مسدود کنید. چشم بسته غذا بخورید یا با چشمان بسته دوش بگیرید.

  سعی کنید طعم‌های مختلف را بچشید. مثلا شکلات، شربت، پنیر یا هر چیز دیگر را مزه کنید.

  سعی کنید بین چیزهای به ظاهر بی‌ارتباط با هم، ارتباط برقرار کنید.

  از صفحه کلیدهای کامپیوتر مختلف و  متنوع استفاده کنید تا ذهنتان در اثر کار با آنها ورزش کند.

  راه‌های جدید استفاده از وسایل معمولی را پیدا کنید. مثلا چند استفاده مختلف برای یک میخ می‌توانید پیدا کنید؟ 10 تا؟ 100 تا؟

  فرض‌ها و پیش‌زمینه‌های ذهنی خود را تغییر دهید.

  روش‌‌‌های خلاقیت را بیاموزید.

  همیشه اولین پاسخ را درست‌ترین پاسخ ندانید و سعی کنید در پی پاسخ‌های جدیدتر و بهتر باشید.

  واقعیت‌ها را در ذهن خود تغییر دهید. مرتبا از خود بپرسید چه می‌شود اگر ...؟

  تصاویر را بچرخانید یا تصویر روی صفحه مانیتور خود را سروته قرار دهید.

  دید منتقدانه پیدا کنید و سعی کنید یاد بگیرید که اشتباهات متداول را کشف کنید.

  منطقی بودن را بیاموزید و پازل‌های استدلالی و ریاضی حل کنید.

  با روش‌های علمی آشنا شوید. در این روش، پدیده‌های دوروبر را بررسی کرده و دانش جدید کسب می‌کنید.

  شکلک درآورید و سروصدا کنید. لازم نیست هنرپیشه باشید.

  مثبت بیندیشید.

  یک‌ ساز موسیقی بزنید؛ نقاشی یا مجسمه‌سازی کنید یا هر هنر دیگری را انجام دهید.

  شعبده بازی و تردستی یاد بگیرید.

  مواد غذایی مناسب مغز بخورید، مثل پسته، گردو، بادام، غلات، توت‌فرنگی، تخمه‌آفتابگردان، چای سبز، تخم ‌مرغ، گوجه

 فرنگی، کلم‌ بروکلی، ماست، شکلات و ...

    اندکی گرسنه باشید. خیلی غذا نخورید  و سعی کنید همیشه به میزان اندکی گرسنه باشید.

   ورزش کنید.

   راست بنشینید و قوز نکنید.

   مقدار زیادی آب بنوشید.

   نفس عمیق بکشید.

   بخندید.

  فعالیت‌های خود را تغییر دهید و سرگرمی‌های جدید پیدا کنید.

  خوب بخوابید.

   خواب نیمروز را فراموش نکنید.

  موسیقی گوش دهید.

   بر تاخیرهای خود غلبه کنید.

  از تکنولوژی‌های موجود و لوازم مدرن کمتر استفاده کنید.

   مقالاتی درخصوص نیروی مغز از اینترنت یافته و بخوانید. 

 لباس‌هایتان را عوض کنید. پابرهنه راه بروید. 

  از خود تشکر کنید.

   زندگی خود را ساده کنید.

  شطرنج بازی کنید یا دیگر بازی‌هایی از این دست انجام دهید. می‌توانید در این زمینه از اینترنت هم کمک بگیرید.

  بازی‌های مناسب برای مغز انجام دهید مثل جدول، سودوکو و غیره.

  بچگانه رفتار کنید.

  بازی‌های ویدئویی انجام دهید.

   طنز باشید. لطیفه بنویسید یا بسازید.

   لیست صد تایی بسازید. در این روش صورت مساله یا مشکل را بالای صفحه می‌نویسند و سعی می‌کنند صد پاسخ مختلف برای

 حل آن یادداشت کنند.

  هر ایده‌ای را ثبت کنید و یک بانک ایده درست کنید.

  به ایده‌ها اجازه بدهید که تراوش کنند. سپس در فاصله زمانی‌های منظم به آنها برگردید و آنها را پرورش دهید.

  سعی کنید در طول روز هر چند بار که می‌توانید رنگ قرمز را مشاهده کنید. ماشین‌هایی که ویژه و خاص هستند را پیدا کنید.

 یک طرح ایجاد کنید و روی آن تمرکز کنید.

  افکار خود را مثل یک مجله بنویسید.

  یک زبان خارجی یاد بگیرید.

  همیشه در یک رستوران غذا نخورید، در رستوران‌های مختلف غذا بخورید خصوصا رستوران‌های محلی.

  برنامه‌نویسی کامپیوتر را یاد بگیرید.

  کلمات طولانی را سر و ته بخوانید.

  محیط خود را عوض کنید. تغییر دکوراسیون دهید یا به جای دیگری نقل مکان کنید.

  بنویسید! یک داستان، شعر یا یک وبلاگ بنویسید.

 زبان اشاره یاد بگیرید.

  یک آلت موسیقی را یاد بگیرید.

  از یک موزه دیدن کنید.

  چگونگی عملکرد مغز را مطالعه کنید.

  به نحوه یادگیری خود پی ببرید. مثلا با استفاده از تصاویر، بیشتر مطالب را فرا می‌گیرید یا نمودارها به شما در یادگیری کمک

 شایانی می‌کنند؟

  از تقویم‌ استفاده نکنید، بلکه به صورت ذهنی تاریخ‌ها را به خاطر بسپارید.

  سعی کنید به صورت ذهنی گذر زمان را تخمین بزنید.

  با ریاضیات دوست شوید و معماهای ریاضی حل کنید.

  اسامی افراد را به خاطر بسپارید.

  مدیتیشن انجام دهید. توجه و آگاهی را در خود ایجاد کرده و ذهنی خالی را آماده کنید.

  فیلم‌هایی با موضوعات متنوع تماشا کنید.

  تلویزیون را خاموش کنید.

  تمرکز خود را بهبود دهید.

  با طبیعت آشتی کنید.

  سرعت فعالیت‌‌هایتان را تغییر دهید. آنها را خیلی تند یا خیلی کند انجام دهید.

  در یک زمان فقط یک کار انجام دهید.

  خود را به جای دیگران بگذارید. تصور کنید که مردم چگونه می‌توانند متفاوت فکر کنند یا مسائل شما را چگونه می‌توانند حل

 کنند؟

  یک روش و رفتار منطقی را پیش بگیرید.

  زمانی را به تنهایی و استراحت اختصاص دهید.

  همواره در طول زندگی سعی کنید چیزهای جدید یاد بگیرید.

  به کشورهای دیگر سفر کنید و روش‌های مختلف زندگی را بیاموزید.

  از یک نابغه در زندگی الگو بگیرید.

  شبکه‌‌ای از دوستان حامی را در اطراف خود داشته باشید.

  رقابت کنید.

  فقط با کسانی که مثل شما فکر می‌کنند ارتباط برقرار نکنید بلکه افرادی را دور و بر خود جمع کنید که با شما مخالفند.

   فکرهای بکر و ناگهانی کنید.

  دیدگاه خود را عوض کنید.

  به منشاء و ریشه مشکلات بروید.

  نقل‌قول‌های مختلف و سخنان بزرگان را جمع‌آوری کنید.

  وسایلی که با آنها کار می‌کنید را تغییر دهید. به جای کامپیوتر از کاغذ و به جای نوشتن از ضبط صدا استفاده کنید.

  کتاب بخوانید.

  مهارت خواندن خود را بهبود دهید. خواندن، یک مهارت است آن را تقویت کنید.

 کتاب‌ها را خلاصه کنید.

  خودآگاهی را در خود تقویت کنید.

  مشکلاتتان را بلند بلند بگویید.

  یک تجربه را با جزییات توضیح دهید.

  خط بریل یاد بگیرید. می‌توانید با یادگیری شماره طبقات، در بالا و پایین رفتن از آسانسور شروع کنید.

  قطعه هنری که آزارتان می‌دهد را تهیه کنید. احساسات خود را به روشی که فکر را آزار می‌دهد تحریک کنید.

  از عطرهایی با بوهای مختلف استفاده کنید.

  احساساتتان را با هم مخلوط کنید. مثلا فکر کنید که رنگ صورتی چه وزنی دارد؟ اسطوخودوس چه صدایی دارد؟!

  مناظره کنید. از یک موضوع خاص دفاع کنید و سعی کنید طرف مخالف را بگیرید.

  زمان را مدیریت کنید.

  زمانی را به پیشرفت و بهبود مغزتان اختصاص دهید.

  کنجکاو باشید.

  مهارت‌های بصری خود را تقویت کنید و لااقل 5 دقیقه در روز از آن استفاده کنید.

  رویاهایتان را یادداشت کنید. دفترچه کوچکی تهیه کرده و اولین رویایی را که هر صبح در ذهن دارید یادداشت کنید.

 یک کتاب لغت از کلمات جالب تهیه کنید و کلمات خاصی را اختراع کرده و در آن بنویسید.

  تشابهات و استعاره‌ها را پیدا کنید.

  استرس و اضطراب خود را مدیریت کنید.

  مطلبی را به صورت تصادفی مطالعه کنید. در مورد کلمه‌ای که تصادفی در یک مجله خوانده‌اید بنویسید یا سایتی را به صورت

 تصادفی بخوانید.

  از راه‌های مختلفی سرکار بروید. خیابان‌هایی را که برای رسیدن به محل کارتان می‌پیمایید تغییر دهید.

  سیستم‌های مختلفی را روی کامپیوترتان نصب کنید.

  دامنه لغاتتان را افزایش دهید.

 البته راه‌های دیگری نیز برای جوان و شاداب نگه داشتن مغز وجود دارد که می‌توانید آنها را پیدا کرده و یاد بگیرید.

 

منبع: جام جم

 

تست      
 خودشناسی 

 

 

تست خودشناسی

 

 

 

آیا سلامت روح و روان دارید یا نه ؟دراین تست با جوابگویی به سوال ها میتوانید به احساسات و عواطف خود بیشتر پی ببرید و بدانید که آیا نگرش سالمی نسبت به

 آنها دارید یانه ؟


با دادن جواب خیر به سوالات یک تا یازده میتوانید یک امتیاز بخود بدهید.


1-اگر درملاءعام گریه کنیداحساس گناه میکنید؟
2-به نظر شما مردان باید گریستن خود را پنهان کنند؟
3-ایا فکر میکنید گریه نشانه ضعف است ؟
4-اگر درحال تماشای فیلم یاخواندن کتاب گریه کنید خجالت میکشید ؟
5-آیا درمراسم کفن ودفن سعی میکنید جلوی گریه تان را بگیرید؟
6-اگر سیاستمداری درملاء عام گریه کند به او اعتماد نمیکنید؟
7-آیا همیشه سعی میکنید یاس و نا امیدی خودرا پنهان نگهدارید
8-به نظرتان گریه بروزغیر ضروری عواطف است ؟
9-آیا ازدیدن گریه مرد بزرگسالی خجالت میکشید؟
10-اگر درحال گریه کسی شما را به طور غیر منتظره ببیند وانمود میکنید شی خارجی وار چشمتانشده است
11- آیا همیشه سعی میکنید خشم خود را پنهان نگهدارید؟

 

با دادن جواب بله به سوالات 12الی30یک امتیاز بخود بدهید

12-ایا مایلید دلائل خشم تان را پنهان کنید؟
13-آیا کنترل خشم خودرا از دست میدهید؟
14-آیا تابحال خشمتان شمارا دچار مشکلی کرده است ؟
15-آیا براین باور هستید که رهایی ازخشم برایتان مفید است؟
16-اگر درحال گریه باشید به دیگران اجازه میدهید تا شمارا آرام کنند
17-آیا به راحتی عصبانی میشوید؟
18-آیا کسی را که دوستش دارید روزانه حداقل یک بار می بینید؟
19-آیا از ابراز محبت خشنود میشوید؟
20-آیا بادیدن نوزادی بازهم احساس خشم به شما دست میدهد؟
21-آیا دست کسی را که به او اهمیت میدهید با خوشخالی میگیرید؟
22-آیااز اینکه شمارا ماساژبدهند احساس رضایت میکنید؟
23-آیا مرتب احساساتان را نسب به کسی که دوستش دارید بیان میکنید؟
24-آیاتابحال حیوان خانگی داشته اید که به آن علاقه وافری داشته باشید؟
25-اگر کسانی که دوستشان دارید به شما ابراز علاقه کنند خوشحال میشوید؟
26-وقتی مشغول تماشای فیلم کمدی هستید باصدای بلند می خندید؟
27-هنگام شنیدن موسیفی آیا پای خودرا ملایم به زمین می کوبید؟
28-درکنسرت ها و مسابقات ورزشی یاغیره معمولا اخرین کسی هستید که دست میزنیدپ
29-اگر به تماشای مسابقات بروید یا بازیکنان یا قهرمانان را با صدای بلند تشویق میکنید؟
30-آیا میتوانید آخرین باری راکه واقعا خندیده و خوشحال شده اید به یاد آورید؟

 

 

*****

 

جواب تست

۱7 الی30 امتیاز
نگرش شما نسبت به عواطف و احساسات سالم است از اینکه گاهی اوقات احساس خودرا نشان بدهید خجالت نمیکشید
بدون شک سلامتی بهتری نیز خواهید داشت احتمالا شما میتوانید مشاور اجتماعی خوبی باشید

8 الی16 امتیاز
شما میدانید احساسات خودرا نشان بدهید اما بازهم بعضی اوقات درمواقعی که باید آنها را بروز بدهید برایتان مشکل است
بایدآمادگی داشته باشید تا گاهی عواطفتان را بیشتر نشان بدهید وقتی غمگین هستید اجازه بدهید تا اشگهایتان سرازیر بشوند
وقتی خشمگین هستیدآنرا بروز بدهید وفتی خوشحالید بگذارید لبخندی بر لبهایتان نقش ببندد با این اعمال با کمال تعجب
خواهید دید که به سلامتی جسمی و روانی تان کمک زیادی کرده اید

7 امتیاز یا کمتر
به احتمال زیاد شما فردمضطرب و نگرانی هستید واقعا نیاز دارید که به عواطفتان اجازه جریان یافتن به بیرون را بدهید
درواقع اشکالی ندارد که دیگران بدانند شما چه احساسی دارید هر چه بیشتر سعی کنید جلوی روندطبیعی احساسات را
بگیرید احتمال بیشتری وجود خواهد داشت که به سلامتی شما آسیب وارد بشود به همین دلیل شما مشاور اجتماعی خوبی
نخواهید بود پس از این کار دوری کنید.

 

متبع : Takbarg.ir

 

  عبادت      
و بندگی    

 

 

تأثیر نماز بر گناهان انسان

 

 

از نظر تعلیمات اسلامی ، هر گناه اثری تاریک کننده و کدورت آور بر دل آدمی باقی می گذارد و در نتیجه میل و رغبت به کارهای نیک و خدائی کاهش می گیرد و رغبت به گناهان دیگر افزایش می یابد . متقابلا عبادت و بندگی و در یاد خدا بودن وجدان مذهبی انسان را پرورش می دهد ، میل و رغبت به کار نیک را افزون می کند و از میل و رغبت به شر و فساد و گناه می کاهد . یعنی تیرگیهای ناشی از گناهان را زایل می گرداند و میل به خیر و نیکی را جایگزین آن می سازد . خداوند در قرآن می فرماید:وَ أَقِمِ الصلَوهَ طرَفىِ النهَارِ وَ زُلَفاً مِّنَ الَّیْلِ إِنَّ الحَْسنَتِ یُذْهِبنَ السیِّئَاتِ ذَلِک ذِکْرَى لِلذَّکِرِینَ (هود،۱۱۴): نماز را در دو طرف روز و اوائل شب برپا دار ، چرا که حسنات ، سیئات ( و آثار آنها را ) بر طرف مى سازند ، این تذکرى است براى آنها که اهل تذکرند .
در این آیه ، انگشت روى یک دستور از مهمترین دستورات اسلامى که در واقع روح ایمان و پایه اسلام است گذارده شده : نخست فرمان به اقامه نماز داده مى گوید : نماز را در دو طرف روز ، و در اوائل شب بر پا دار. سپس براى اهمیت نماز روزانه خصوصا و همه عبادات و طاعات و حسنات عموما چنین میگوید : حسنات ، سیئات را از میان مى برند و این تذکر و یادآورى است براى آنها که توجه دارند. آیه فوق همانند قسمتى دیگر از آیات قرآن تاثیر اعمال نیک را در از میان بردن آثار سوء اعمال بد بیان مى کند ، در سوره نساء آیه ۳۱ آمده: ان تجتنبوا کبائر ما تنهون عنه نکفر عنکم سیئاتکم: اگر از گناهان بزرگ دورى کنید گناهان کوچک شما را مى پوشانیم . و در آیه ( ۷ عنکبوت ) ذکر شده: و الذین آمنوا و عملوا الصالحات لنکفرن عنهم سیئاتهم : کسانى که ایمان آوردند و عمل صالح انجام دارند گناهان آنان را مى پوشانیم . و به این ترتیب اثر خنثى کننده گناه را در طاعات و اعمال نیک تثبیت مى کند . از نظر روانى نیز شک نیست که هر گناه و عمل زشتى ، یک نوع تاریکى در روح و روان انسان ایجاد مى کند که اگر ادامه یابد اثرات آنها متراکم شده ، به صورت وحشتناکى انسان را مسخ مى کند . ولى کار نیک که از انگیزه الهى سر چشمه گرفته به روح آدمى لطافتى مى بخشد که آثار گناه را مى تواند از آن بشوید و آن تیرگیها را به روشنائى مبدل سازد . اما از آنجا که جمله ( ان الحسنات یذهبن السیئات ) بلا فاصله بعد از دستور نماز ذکر شده یکى از مصداقهاى روشن آن ، نمازهاى روزانه است و اگر مى بینیم در روایات تنها تفسیر به نمازهاى روزانه شده دلیل بر انحصار نیست ، بلکه همان گونه که بارها گفته ایم بیان یک مصداق روشن قطعى است .
در روایات متعددى که ذیل آیه فوق از پیامبر (صلى الله علیه و آله و سلم) و ائمه معصومین (علیهم السلام) نقل شده تعبیراتى دیده مى شود که از اهمیت فوق العاده نماز در مکتب اسلام پرده بر مى دارد . ابو عثمان مى گوید : من با سلمان فارسى زیر درختى نشسته بودم ، او شاخه خشکى را گرفت و تکان داد تا تمام برگهایش فرو رفت ، سپس رو به من کرد و گفت سئوال نکردى چرا این کار را کردم . گفتم : بگو ببینم منظورت چه بود ؟ گفت : این همان کارى بود که پیامبر (صلى الله علیه و آله و سلم) انجام داد هنگامى که خدمتش زیر درختى نشسته بودم ، سپس پیامبر این سؤال را از من کرد و گفت سلمان نمى پرسى چرا چنین کردم ؟ من عرض کردم بفرمائید چرا ؟ فرمود : ان المسلم اذا توضا فاحسن الوضوء ثم صلى الصلوات الخمس تحاتت خطایاه کما تحات هذا الورق ثم قرء هذه الایه و اقم الصلوه ... : هنگامى که مسلمان وضو بگیرد و خوب وضو بگیرد ، سپس نمازهاى پنجگانه را بجا آورد ، گناهان او فرو مى ریزد ، همان گونه که برگهاى این شاخه فرو ریخت ، سپس همین آیه ( اقم الصلوه ... ) را تلاوت فرمود .
در حدیث دیگرى از یکى از یاران پیامبر (صلى الله علیه و آله و سلم) به نام ابى امامه آمده که مى گوید : روزى در مسجد خدمت پیامبر (صلى الله علیه و آله و سلم) نشسته بودیم که مردى آمد و عرض کرد یا رسول الله من گناهى کرده ام که حد بر آن لازم مى شود ، آن حد را بر من اجرا فرما ، فرمود : آیا نماز با ما خواندى ؟ عرض کرد آرى ، اى رسولخدا ، فرمود : خداوند گناه تو - یا حد تو - را بخشید . و نیز از على (علیه السلام) نقل شده که مى فرماید : با رسول خدا در مسجد در انتظار نماز بودیم که مردى برخاست و عرض کرد : اى رسول خدا من گناهى کرده ام پیامبر (صلى الله علیه و آله و سلم) روى از او برگرداند ، هنگامى که نماز تمام شد همان مرد برخاست و سخن اول را تکرار کرد ، پیامبر (صلى الله علیه و آله و سلم) فرمود : آیا با ما این نماز را انجام ندادى ؟ و براى آن بخوبى وضو نگرفتى ؟ عرض کرد : آرى ، فرمود این کفاره گناه تو است ! .
و نیز از على (علیه السلام) از پیامبر (صلى الله علیه و آله و سلم) نقل شده که فرمود : انما منزله الصلوات الخمس لامتى کنهر جار على باب احدکم فما یظن احدکم لو کان فى جسده درن ثم اغتسل فى ذلک النهر خمس مرات کان یبقى فى جسده درن فکذلک و الله الصلوات الخمس لامتى : نمازهاى پنجگانه براى امت من همچون یک نهر آب جارى است که بر در خانه یکى از شما باشد ، آیا گمان مى کنید اگر کثافتى در تن او باشد و سپس پنج بار در روز در آن نهر غسل کند آیا چیزى از آن بر جسد او خواهد ماند ( مسلما نه ) همچنین است بخدا سوگند نمازهاى پنجگانه براى امت من . همچنین درنهج البلاغه خطبه ای موجود است که درباره نماز زکوه و اداء امانت بحث نموده و پس از توصیه و تاکیدهائی درباره نماز ، می فرماید : و انها لتحت الذنوب حت الورق و تطلقها اطلاق الربق و شبهها رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم بالحمه تکون علی باب الرجل فهو یغتسل منها فی الیوم و اللیله خمس مرات فما عسی ان یبقی علیه من الدرن ؟ ( خطبه . ۱۹۷) .
نماز گناهان را مانند برگ درخت می ریزد و گردنها را از ریسمان گناه آزاد می سازد ، پیامبر خدا نماز را به چشمه آب گرم که بر در خانه شخص باشد و روزی پنج نوبت خود را در آن شستشو دهد تشبیه فرمود ، آیا با چنین شستشوها چیزی از آلودگی بر بدن باقی می ماند ؟ به هر حال جاى تردید نیست که هر گاه نماز با شرائطش انجام شود ، انسان را در عالمى از معنویت و روحانیت فرو مى برد که پیوندهاى ایمانى او را با خدا چنان محکم مى سازد که آلودگیها و آثار گناه را از دل و جان او شستشو مى دهد . نماز انسان را در برابر گناه بیمه مى کند ، و نیز نماز زنگار گناه را از آئینه دل مى زداید . نماز جوانه هاى ملکات عالى انسانى را در اعماق جان بشر مى رویاند ، نماز اراده را قوى و قلب را پاک و روح را تطهیر مى کند ، و به این ترتیب نماز در صورتى که بصورت جسم بیروح نباشد مکتب عالى تربیت است .
خداوند در جای دیگر می فرماید:فخَلَف مِن بَعْدِهِمْ خَلْفٌ أَضاعُوا الصلَوهَ وَ اتَّبَعُوا الشهَوَتِ فَسوْف یَلْقَوْنَ غَیاًّ (مریم،۵۹) إِلا مَن تَاب وَ ءَامَنَ وَ عَمِلَ صلِحاً فَأُولَئک یَدْخُلُونَ الجَْنَّهَ وَ لا یُظلَمُونَ شیْئاً(مریم ، ۶۰) :اما بعد از آنها فرزندان ناشایسته اى روى کار آمدند که نماز را ضایع کردند و پیروى از شهوات نمودند و به زودى ( مجازات ) گمراهى خود را خواهند دید .مگر آنها که توبه کنند ، ایمان آورند ، و عمل صالح انجام دهند ، چنین کسانى داخل بهشت مى شوند و کمترین ستمى به آنها نخواهد شد . در این آیه از گروهى که از مکتب انسان ساز انبیاء جدا شدند و پیروانى ناخلف از آب در آمدند سخن مى گوید و قسمتى از اعمال زشت آنها را بر مى شمرد و مى گوید : بعد از آنها فرزندان ناشایسته اى روى کار آمدند که نماز را ضایع کردند ، و از شهوات پیروى نمودند که به زودى مجازات گمراهى خود را خواهند دید. خلف ( بر وزن برف ) به معنى فرزندان ناصالح و به اصطلاح ناخلف است در حالى که خلف ( بر وزن صدف ) به معنى فرزند صالح است .این جمله ممکن است اشاره به گروهى از بنى اسرائیل باشد که در طریق گمراهى گام نهاده ، خدا را فراموش کردند ، پیروى از شهوات را بر ذکر خدا ترجیح دادند ، جهان را پر از فساد نمودند و سرانجام به نتیجه اعمال سوء خود در دنیا رسیدند و در آخرت نیز خواهند رسید .
در اینکه منظور از اضاعه صلاه در اینجا ترک نماز است و یا تاخیر از وقت آن ، و یا انجام دادن اعمالى که نماز را در جامعه ضایع کند ؟ مفسران احتمالهاى مختلفى داده اند ، ولى معنى اخیر ، صحیحتر به نظر مى رسد . نماز سدى است در میان انسان و گناهان ، هنگامى که این سد شکسته شد ، غوطهور شدن در شهوات ، نتیجه قطعى آنست و به تعبیر دیگر همانگونه که پیامبران ، ارتقاء مقام خود را از یاد خدا شروع کردند و به هنگامى که آیات خدا بر آنها خوانده مى شد به خاک مى افتادند و گریه مى کردند ، این پیروان ناخلف سقوط و انحرافشان از فراموش کردن یاد خدا شروع شد .از آنجا که برنامه قرآن در همه جا این است که راه بازگشت به سوى ایمان و حق را باز بگذارد در اینجا نیز بعد از ذکر سرنوشت نسلهاى ناخلف چنین مى گوید : مگر آنها که توبه کنند و ایمان آورند و عمل صالح انجام دهند ، آنها داخل بهشت مى شوند و کمترین ظلمى به آنها نخواهد شد. بنا بر این چنان نیست که اگر کسى یکروز در شهوات غوطهور شود براى همیشه مهر یاس و نومیدى از رحمت خدا بر پیشانى او کوفته شود ، بلکه تا نفسى باقى است و انسان در قید حیات دنیا است ، راه بازگشت و توبه باز است .
خداوند در جای دیگر می فرماید:وَ اَقِمِ الصَّلاهَ اِنَّ الصُّلاهَ تنهی عَنِ الفحشاءِ وَالمُنکَرِ وَ لَذِکرُاللهِ اَکْبَرُ واللهُ یَعلمُ ما تصنعُون.(عنکبوت/۴۵ ) و نماز را برپا دار که نماز انسان را از زشتی ها و منکرات باز می دارد و ذکر خدا بزرگتر است و خدا به هر چه کنید آگاه است. طبیعت نماز از آنجا که انسان را به یاد نیرومندترین عامل بازدارنده یعنی اعتقاد به مبدأ و معاد می اندازد، دارای اثر بازدارندگی از فحشا و منکر است. نماز، کسی را که به انواع وسایل هوسرانی مجهز و پایه های حکومت غرایز طغیانگر در کانون وجودش مستحکم و پابرجاست و برای آنها مرزی نمی شناسد، کنتر ل می کند. در هر روز پنج بار ادای نماز کردن، صبح بعد از برخاستن از خواب (که انسان از همه چیز غافل است) ، وسط روز (هنگامی که غرق در زندگی مادی است)، در پایان روز و آغاز شب، می تواند جامعه ای صالح ایجاد نماید. نمازی که برای انجام آن از ابتدا، انسان خود را از هرگونه آلودگی پاک کرده و حرام و غضب را از خود دور می سازد و با حمد، تسبیح، تکبیر و سلام بر بندگان صالح خدا، خدا، مقام اولیاء، درجات مردان خدا، عذاب الهی، کیفر خطاکاران، حسابهای دقیق و بی اشتباه روز رستاخیز را به یاد می آورد و با قیام در مقابل خدا، او را از هر چیز برتر و بالاتر می شمرد و با یاد نعمتهایش او را سپاس می گوید و از او صراط مستقیم را می طلبد، بدون شک انسان را متوجه جهان معنوی کرده و در درونش جنبشی به سوی حق و پاکی پیدا می شود و او را از خودخواهی و دنیاپرستی باز می دارد و با تواضع در مقابل ذات لایزال الهی، عشق به جاه و مقام، کنار می رود.
نمازگزار با توجه به معانی آیاتی که در نماز می خواند، قهراً از مواعظش پند گرفته، به امر و فرمانش تن داده و خود را از گناهان باز می دارد. مسلماً ذکری که متضمن یاد خدا و خشوع در برابر او و تلاوت قرآن (که بر وعده ثواب، عذاب و هدایت مشتمل است) می باشد با گناهان سازش ندارد. البته میزان اثر نماز به درجه خلوص نمازگزار بستگی دارد و این که چه مقدار موانع را از بین برده باشد. بدیهی است هر چه موانع بر سر راه ارتباط انسان با خدا کمتر باشد، اثر آن بیشتر و بر عکس هر چه موانع بیشتر باشد، اثر نماز کمتر است. چرا که بازدارندگی از گناه، اثر طبیعی نماز است. خداوند می فرماید:ِانَّ الاِنسانَ خلِقَ هَلوعاً. اِذا مَسَّهُ الشرُّ جَزُوعاً. وَ اِذا مَسهُ الخَیْرٌ مَنوعاً. اِلاّ المُصَلینَ. الَّذینَ هُمْ عَلی صَلاتِهِمْ دائِمُون (معارج/ ۱۹ تا ۲۳) : انسان، حریص و کم طاقت آفریده شده - هنگامی که بدی به او رسد بی تابی می کند. و هنگامی که خوبی به او رسد مانع دیگران می شود. مگر نماز گزاران. آنها که نماز را مرتباً به جا می آورند. انسان، حریص و کم طاقت و خودخواه است. در بدیها بی تابی می کند و خوبیها را منحصراً برای خود می خواهد؛ مگر نمازگزاران که نمازشان و ارتباطشان با خالق یکتا، آنها را از هر فحشاء و منکری باز می دارد: وَالَّذینَ هُمْ عَلی صَلاتِهِمْ یُحافِظونَ (معارج / ۳۴) و آنها که بر نماز مواظبت دارند. نمازگزارانی که نماز را با حفظ ظاهر آن (آداب، شرایط، ارکان و خصوصیات آن) و حفظ روح آن (حضور قلب) به طور دائم می خوانند.
در حدیثى از پیامبر گرامى اسلام (صلى الله علیه و آله و سلم) چنین آمده که فرمود : من لم تنهه صلاته عن الفحشاء و المنکر لم یزدد من الله الا بعدا : کسى که نمازش او را از فحشاء و منکر باز ندارد هیچ بهره اى از نماز جز دورى از خدا حاصل نکرده است ! . در حدیث دیگرى از همان حضرت چنین آمده : لا صلوه لمن لم یطع الصلوه ، و طاعه الصلوه ان ینتهى عن الفحشاء و المنکر : کسى که اطاعت فرمان نماز نکند نمازش نماز نیست ، و اطاعت نماز آن است که نهى آن را از فحشاء و منکر به کار بندد .امام صادق (علیه السلام) مى فرماید : من احب ان یعلم اقبلت صلوته ام لم تقبل ؟ فلینظر : هل منعت صلوته عن الفحشاء و المنکر ؟ فبقدر ما منعته قبلت منه ! : کسى که دوست دارد ببیند آیا نمازش مقبول درگاه الهى شده یا نه ؟ باید ببیند آیا این نماز او را از زشتیها و منکرات باز داشته یا نه ؟ به همان مقدار که بازداشته نمازش قبول است !

 

منبع : http://www.sibtayn.com 

 

پیامک      

 

 

 پیامک رحلت پیامبر اکرم ( ص ) و امام حسن مجتبی

 

 

سیاه پوش بیست و هشتمین روز صفر، شانه به شانه آسمان فشرده در ابر مدینه مى گریم.

دلم به یاد تو امشب لبالب از شور است
تو کیستی که حریمت چو کعبه مشهور است؟
رحلت پیامبر اکرم (ص) بر تمام مسلمین جهان تسلیت باد

فقدان رسولان، پشت اهالی ایمان را می شکند و عشق را داغدار می کند؛ رحلت رسول اعظم اسلام تسلیت باد!

به گلها بگویید به اشک ژاله، رخ بشویند و بلبلان را به نوحه خوانی بخوانید که پیامبر باران، امشب دیگر نمی خندد.

در شب رحلت خاتم انبیا، محمد مصطفی (ص) فرشتگان عرش می گریند. عاشقانش با چشمانی اشک آلود، مرثیه غم می سرایند.

 ما نیز در شب رحلت آسمانی اش در سوگ می نشینیم.

رحلت پیامبر اعظم، معراج وصال اوست با حضرت دوست. رحلت جانسوزش را به عاشقان رسالتش تسلیت می گوییم.


در شب رحلت پیامبر اعظم (ص)، اشک غم می ریزیم و بی تاب می شویم. عروج آسمانی اش را تسلیت می گوییم.


غمی در سینه ام می جوشه امشب
 
چراغ آسمون، خاموشه امشب
 
گمونم پیرنِ مشکی شو، زهرا علیهاالسلام
 
به جای مادرش، می پوشه امشب!

یا رسول اللّه! امروز ماتم سرای دل را به نام تو، سیه پوش کرده ایم و نام مبارک تو را با درود و تحیّت بر زبان جاری می سازیم.

اى خاتم مهربانى و عشق! سلام بر تو که گام هاى مهتابى ات شب هاى جهل بشر را به جاده هاى راستى کشاند!

یا رسول الله! مثل تو دیگر در پهنه زمین تکرار نخواهد شد، اما با تکرار صلوات بر تو، نور حضورت را در قلب خود احساس مى کنیم.

یا رسول الله! با غروب آفتاب تو، کعبه تا قیامت سیه پوش گشته و زمزم، اشک عزا به رخسار مکه مى ریزد.

سلام، غریب تر از هر غریب!
 
سلام، مزار بی چراغ، تربت بی زایر، بهشت گمشده!
 
سلام، آتشفشان صبر، چشمان معصوم، بازوان مظلوم، زبان ستمدیده!
 
سلام، سینه شعله ور، جگر سوخته، پیکر تیرباران شده!
 
سلام، امام غریب من!

ای کریم آل طه ! باور کن آسمان، تاب تنهایی نمی آورد و کمرش زیر داغت، خم خواهد شد.

ای کریم آل طه ! وقتی تو رفتی، چشمان آسمان سیاهی رفت و اشک از نگاه ستاره غلتید.

ای کریم آل طه ! بوی غربت حنجره ات، جهانی را غریبانه به گریه می اندازد.

ای کریم آل طه ! باور کنم، تشییع غریبانه پیکرت را در هجوم بی امان نفرت و کینه؟

شهادت دومین نور ولایت، صاحب کرامت و شفیع قیامت، امام حسن مجتبى علیه السلام ، را تسلیت مى گوییم.

اى کریم اهل بیت علیهم السلام! قلب اندوهگینمان در عزایت ، دیدار و شفاعتت را در قیامت مى طلبد تا طعم بخشندگى تو را دریابیم.

 

 

 

پیامک های شهادت امام رضا ( ع )

 

 

با نام رضا به سینه ها گل بزنید

با اشك به بارگاه او پل بزنید

فرمود كه هر زمان گرفتار شدید

بر دامن ما دست توسل بزنید

من كیستم گدای تو یا ثامن الحجج

شرمنده عطای تو یا ثامن الحجج

بالله نمی روم بر بیگانگان به عجز

تا هستم آشنای تو یا ثامن الحجج

بر در دوست به امید پناه آمدهایم

همره خیل غم و حسرت و آه آمدهایم

چون ندیدیم پناهى به همه مُلک جهان

لاجرم سوى رضا بهر پناه آمده ایم

امروز که سر بر حرمت می آیم

انگار تمام عشق کامل شده است

ای ضامن آهو ! به غریبی سوگند

دل کندن از این ضریح مشکل شده است

هر چند حال و روز زمین و زمان بد است

یک تکه از بهشت در آغوش مشهد است

حتی اگر به آخر خط هم رسیده ای

آنجا برای عشق شروعی مجدد است

زائری بارانی ام آقا به دادم می رسی ؟

بی پناهم ، خسته ام ، تنها ، به دادم می رسی ؟

گر چه آهو نیستم اما پر از دلتنگیم

ضامن چشمان آهوها به دادم می رسی ؟

من دخیل التماسم را به چشمت بسته ام

هشتمین دردانه زهرا به دادم می رسی

 

السلام علیک یا امام الرئوف!

سلام بر تو که مهربانی هایت از شمار زائران انبوهت بسیار بیشتر است.

امروز، سلام اشکبار ما با سوختن اباصلت همراه شده است.

سلام بر تو ای خورشید تابان خراسان که تمام انگورها، مرثیه خوان واپسین لحظات توانَد.

سلام بر تو ای عصمت هشتم! کوچه های توس، هنوز بوی عطرآگین تو را می دهد و آوای غریب ملایک هنوز در طواف حریم کبریایی ات به گوش می رسند.

ای امام الرئوف! همراه با کبوتران حرمت، محزون و گریان دل را به دور بارگاه تو پر مى دهیم تا با زمزمه ملائک همراه شویم.

کعبه ی اهل ولاست صحن و سرای رضا

شهر خراسان بُوَد کرب و بلای رضا

در صف محشر خدا مشتری اشک اوست

هر که در اينجا کند گريه برای رضا

از در باب الجواد مي شنوم دم به دم

يا ابتای پسر، وا ولدای رضا

خراسان ميدهد بوی مدينه

خراسان کوه غم دارد به سينه

خراسان را سراسر غم گرفته

در و ديوار آن ماتم گرفته

شهادت امام رضا (علیه السلام) تسلیت باد.

امام الرضا به حجره غریبانه جان سپرد

او شمع جمع بود و چو پروانه جان سپرد

شهادت امام رضا (علیه السلام) تسلیت باد.

در میان حجره یا رب کیست غوغا می کند

شکوه زیر لب، ز بی رحمی دنیا می کند

مرغ دلم شور و نوا می کند

ذکر علی بن رضا می کند

می پرد و می رود از سینه ام

آه که عشق تو چه ها می کند

امروز، عمارت بلند آوازه توس، غربت است و بر بالاى این بناى شهیر، کبوترى نیست که نالان نباشد. بر بالاى این بناى غریب، آسمان نیز به اشک ریزى ابرها تن داده است.

اى ضامن هر چه نیاز و اى امام رئوف! ما خود را به پنجره نگاه تو آویخته ایم و چشم هاى آغشته به رازمان را به ضریح تو دوخته ایم. ما را از سقاخانه لطفت سیراب کن.

یا امام رضا!حنجره نورانى ات، جرعه نوش سم ستم سیه دلان مى شود و طنین هق هق زائرانت تا قیامت، گلوى سوخته ات را یاد مى کند.

اى غریب ترین غریب ها؛ قلب تو رأفتى به توان بى نهایت است؛ پس طفل هاى بى پناه حاجت ما را دریاب و شفاعتمان را بپذیر.

 

 

لينکهای    
 هفته      

 

ویژه نامه رحلت پیامبر اکرم ( ص )

 

ویژه نامه شهادت امام حسن مجتبی ( ع )

 

ویژه نامه شهادت امام رضا علیه السلام

 

مدیرساز
نشریه تخصصی مدیریت

 

هفت اقلیم
نشریه الکترونیکی ادیان و مذاهب

 

مرکز مطالعات استراتژیک بین الملل

 

پایگاه اطلاع رسانی نماز

 

خبرگزاری موج