مجله شماره پنجاه وچهارم      

 سه شنبه 24 فروردین 1389                                                                            

 

 

 

 

فهرست    

 

 

آنچه در این شماره می خوانید :

 

 

 

مصحف هدایت

یادداشت هفته

مدیریت علوی

جمله مديريتی 

حدیث مديريتی

طنز مديريتی

حکايت مديريتی

تکنیک های موفقیت

نکات مدیریتی

مقاله مدیریتی

 ●کلید هدایت

● مباحث فرهنگی

تست خودشناسی

عبادت و بندگی

لينکهای هفته

 

 

مصحف    
هدايت     

 

در هر شماره از مجله، يک صفحه از قرآن کريم به همراه ترجمه و تفسير آن قرار مي گيرد. التماس دعا.

براى شنيدن آيه مورد نظر بر روى شماره آيه كليك كنيد و براي مشاهده تفسير الميزان و نمونه بر روي آيه کليک کنيد

 

سوره: سورة ال عمران آيات: 200 محل نزول: مدينه

هُنَالِكَ دَعَا زَكَرِيَّا رَبَّهُ قَالَ رَبِّ هَبْ لِي مِن لَّدُنْكَ ذُرِّيَّةً طَيِّبَةً إِنَّكَ سَمِيعُ الدُّعَاء 38 فَنَادَتْهُ الْمَلآئِكَةُ وَهُوَ قَائِمٌ يُصَلِّي فِي الْمِحْرَابِ أَنَّ اللّهَ يُبَشِّرُكَ بِيَحْيَـى مُصَدِّقًا بِكَلِمَةٍ مِّنَ اللّهِ وَسَيِّدًا وَحَصُورًا وَنَبِيًّا مِّنَ الصَّالِحِينَ 39 قَالَ رَبِّ أَنَّىَ يَكُونُ لِي غُلاَمٌ وَقَدْ بَلَغَنِيَ الْكِبَرُ وَامْرَأَتِي عَاقِرٌ قَالَ كَذَلِكَ اللّهُ يَفْعَلُ مَا يَشَاء 40 قَالَ رَبِّ اجْعَل لِّيَ آيَةً قَالَ آيَتُكَ أَلاَّ تُكَلِّمَ النَّاسَ ثَلاَثَةَ أَيَّامٍ إِلاَّ رَمْزًا وَاذْكُر رَّبَّكَ كَثِيرًا وَسَبِّحْ بِالْعَشِيِّ وَالإِبْكَارِ 41 وَإِذْ قَالَتِ الْمَلاَئِكَةُ يَا مَرْيَمُ إِنَّ اللّهَ اصْطَفَاكِ وَطَهَّرَكِ وَاصْطَفَاكِ عَلَى نِسَاء الْعَالَمِينَ 42 يَا مَرْيَمُ اقْنُتِي لِرَبِّكِ وَاسْجُدِي وَارْكَعِي مَعَ الرَّاكِعِينَ 43 ذَلِكَ مِنْ أَنبَاء الْغَيْبِ نُوحِيهِ إِلَيكَ وَمَا كُنتَ لَدَيْهِمْ إِذْ يُلْقُون أَقْلاَمَهُمْ أَيُّهُمْ يَكْفُلُ مَرْيَمَ وَمَا كُنتَ لَدَيْهِمْ إِذْ يَخْتَصِمُونَ 44 إِذْ قَالَتِ الْمَلآئِكَةُ يَا مَرْيَمُ إِنَّ اللّهَ يُبَشِّرُكِ بِكَلِمَةٍ مِّنْهُ اسْمُهُ الْمَسِيحُ عِيسَى ابْنُ مَرْيَمَ وَجِيهًا فِي الدُّنْيَا وَالآخِرَةِ وَمِنَ الْمُقَرَّبِينَ 45

ترجمه فارسي مکارم

در آنجا بود كه زكريا، (با مشاهده آن همه شايستگى در مريم،) پروردگار خويش را خواند و عرض كرد: خداوندا! از طرف خود، فرزند پاكيزه‏اى (نيز) به من عطا فرما، كه تو دعا را مى ‏شنوى! 38 و هنگامى كه او در محراب ايستاده، مشغول نيايش بود، فرشتگان او را صدا زدند كه: خدا تو را به‏ يحيى بشارت مى ‏دهد; (كسى) كه كلمه خدا ( مسيح) را تصديق مى ‏كند; و رهبر خواهد بود; و از هوس هاى سركش بركنار، و پيامبرى از صالحان است 39 او عرض كرد: پروردگارا! چگونه ممكن است فرزندى براى من باشد، در حالى كه پيرى به سراغ من آمده، و همسرم نازاست؟! فرمود: بدين گونه خداوند هر كارى را بخواهد انجام مى‏ دهد 40 (زكريا) عرض كرد: پروردگارا! نشانه‏ اى براى من قرار ده! گفت: نشانه تو آن است كه سه روز، جز به اشاره و رمز، با مردم سخن نخواهى گفت (و زبان تو، بدون هيچ علت ظاهرى، براى گفتگو با مردم از كار مى‏ افتد) پروردگار خود را (به شكرانه اين نعمت بزرگ،) بسيار ياد كن! و به هنگام صبح و شام، او را تسبيح بگو! 41 و (به ياد آوريد) هنگامى را كه فرشتگان گفتند: اى مريم! خدا تو را برگزيده و پاك ساخته; و بر تمام زنان جهان، برترى داده است 42 اى مريم! (به شكرانه اين نعمت) براى پروردگار خود، خضوع كن و سجده بجا آور! و با ركوع‏ كنندگان، ركوع كن! 43 (اى پيامبر!) اين، از خبرهاى غيبى است كه به تو وحى مى‏ كنيم; و تو در آن هنگام كه قلم هاى خود را (براى قرعه‏ كشى) به آب مى ‏افكندند تا كداميك كفالت و سرپرستى مريم را عهده ‏دار شود، و (نيز) به هنگامى كه (دانشمندان بنى اسرائيل، براى كسب افتخار سرپرستى او،) با هم كشمكش داشتند، حضور نداشتى; و همه اينها، از راه وحى به تو گفته شد) 44 (به ياد آوريد) هنگامى را كه فرشتگان گفتند: اى مريم! خداوند تو را به كلمه‏ اى ( وجود باعظمتى) از طرف خودش بشارت مى‏ دهد كه نامش مسيح، عيسى پسر مريم‏ است; در حالى كه در اين جهان و جهان ديگر، صاحب شخصيت خواهد بود; و از مقربان (الهى) است 45

آيات امروز را مي توانيد از طريق اين لينک هم مطالعه کنيد

 

 

 یادداشت   
هفته      

 

 

یادداشت هفته

 

بنام خدا

 

 

روز بزرگداشت عطار نیشابوری

 

 

شیخ فریدالدین محمد عطار نیشابوری  شاعری زلال است ، با بیانی پرشور و حال ، شاعری كه سپیده در زلال عرفانش رنگ می باخت و عشق به حكمت در كوره دلش می گداخت . او در مکتب عرفانی خود حرمت حقایق را پاس داشت  و در  بستر علایق ، نهال یاس كاشت . خورشید معنویت در بیانش  مي شكفت و با نیزه های نور قلب شب دیجور را می شكافت . او به دل تنگ غنچه ها تبسم بخشید و خورشیدوار در افق قلب شكسته مردم درخشید . غل های تملق را شكست و زنجیرهای تعلق را از هم گسست . پرچم پرند قناعت را بر بلندای چكاد كرامت افراخت و عمری با نگاه روشن بر سپاه اهریمن تاخت ،نه با رخش زور ، كه با آذرخش نور . دل های تشنه از زلال نگاهش آب می نوشیدند و از آبشار گفتارش حدیث روشن آفتاب را می نیوشیدند. حنجره ها را پر از آواز كرد و پنجره ها را پر از پرواز.

بهترين راه شناخت شخصيت ودامنه علم وانديشه هر شخصي,بررسي ومطالعه همه جانبه  آثار آن شخص است. اما به يقين حقيقت عارف در قلم وبيان او خلاصه نشده وقابل خلاصه شدن نيست. حقيقت عارف در مكاشفات وراز ونياز وسوز وگدازهاي شبانه وسحرگاهي اوست. وقتي خود را درمقابل عظمت هستي ودر مدار جاذبه لاهوتي مي بيند چه بسا زبانش بند آيد ، تا چه رسد به قلم وكتابت او . داد وفرياد عرفاني حاصل از بهجت وسرور ناشي از مكاشفات را با چه قلمي مي توان ابراز كرد؟ ديوانگي حاصل از اين حال را معمولا در حال فرزانگي وبا تكيه بر مسند استادي ومرشدي بيان مي كنند.

توجه به سرچشمه هاي انديشه ومطالعه هر شاعري وتامل در اين كه از چه كساني تاثير پذيرفته وچه آثاري را در مطالعه داشته مي تواند به شناخت بيشتر آن شاعر وآثارش كمك كند. البته يافتن سرچشمه همه جويبارهايي كه درياي انديشه شاعري چون عطار را سرشار كرده است، اگر محال نباشد بسيار دشوار است; اما جستجو در ماخذ آثار او ويافتن منابع قصه ها وتمثيلاتي كه در اين آثار آمده است مي تواند قسمتي از منابع مطالعه وزير بناي انديشه او را براي ما روشن كند.

عطار در حدی قابل توجه از قصه وتمثيل برای بيان افكار خود استفاده كرده است. درست است كه پيش از او قصه در آثار منثور عرفاني تداولي داشت وسنايي قصه وتمثيل را به عرصه شعر عارفانه آورده بود؛ اما عطار در حدی وسيع تر به اين كار پرداخت ودر مثنوی هاي خود به فراواني از ان سود جست.

شيخ فريدالدين محمد مشهور به عطار كه يكي از بزرگان و پيشوايان و گويندگان مذهب عرفان است  . او در نيشابور تولد يافت. تاريخ قطعي تولد وي معلوم نيست. در هر صورت مي‌توان گفت كه وی در اواسط قرن ششم يعني اواخر دوره‌ سلجوقيان در خراسان به دنيا آمد.  تاريخ تولد وی را بين سال های ۵۱۲ تا ۵۳۷ ه.ق  نوشته اند. از اخبار و قراين نيز چنين به دست  مي‌آيد كه عطار عمر درازی داشته و شايد به حدود صد سال يا بيشتر رسيده  است . عطار روزگار  جواني  را تحصيل معارف و خدمت مشايخ و تهذيب نفس وكسب علم گذراند و در خدمت مجدالدين بغدادی شاگرد نجم الدين كبری به كسب مقامات پرداخت تا سرانجام خود به مقام ارشد رسيد، وكعبه  اهل دل گرديد. به موجب بعضي اخبار و به فحوای اشعاري كه به وی نسبت داده شده، مسافرت های بسيار كرده و مصر و دمشق و مكه و هند و تركستان را ساحت كرده است. لقب عطار به واسطه  اين است كه داروفروشي مي كرد و درضمن بيماران اين را معالجه هم مي نمود.

مهم  تر ين  آثار  شيخ عطار  ديوان قصائد و غزليات اوست كه در حدود ده هزار بيت است.

دوم مثنوی منطق الطير وسوم، تذكرة الاواليا. در شرح احوال عارفان و مكارم  پيشوايان طريقت است . وی در سال 627 ه . ‍ق در آشوب مغول كشته شد.

تربت وی  در جنوب نيشابور است.  تعداد آثار عطار را  به عدد سوره های قرآن  ۱۱۴ عنوان نوشته اند.     

برخي ديگر آثار او عبارت است از :

اسرار نامه ـ الهي نامه ـ مصيبت نامه ـ جواهرالذات ـ وصيت نامه ـ بلبل نامه ـ حيدرنامه ـ اشترنامه ـ مختارنامه ـ شاهنامه ـ خسرونامه ـ  مظهرالعجايب ـ هيلاج نامه ـ لسان الغيب ـ مفتاح الفتوح....

شيخ بهاءالدين در كتاب معروف خود ، كشكول ، واقعه جان باختن مظلومانه عطار را

 چنين تعريف مي كند كه وقتي لشكر تاتار به نيشابور رسيد،اهالي نيشابور را قتل عام كردند و ضربت شمشيري توسط يكي از مغولان بر دوش شيخ خورد كه

شيخ با همان ضربت از دنيا رفت .نقل كرده اند كه چون خون از زخمش جاري شد شيخ بزرگ دانست كه مرگش نزديك است . با خون خود بر ديوار اين رباعي را نوشت :

در كوی تو رسم سرفرازي اين است 

مستان تو را كمينه بازی اين است

با اين همه رتبه هيچ نتوانم گفت 

شايد كه تو را بنده نوازي اين است

مقبره شيخ عطار در نزديكي شهر نيشابور قرار دارد و چون در عهد تيموريان مقبره او خراب شده بود به فرمان امير عليشير نوايي وزير سلطان حسين بايقرا مرمت و تعمير شد.

روز چهارشنبه ۲۵ فروردين ماه هر سال به عنوان روز بزرگداشت اين عارف نام آور و شاعر سخنور ناميده شده است . ضمن گرامي داشت نام و ياد اين قهرمان عرصه سخن و هنر  و ستايشگر زيبايي های باور  اميدمندم خداوند ما  را  درپاسداشت مقام والای نخبگان فرزانه و نام آوران جاودانه موفق گرداناد.

 

 

 

                                                         در کسب رضای حق موفق باشید

                                                          دکتر غلام حسین حیدری

                                                        رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن

 

 

مديريت    
علوی     

 

جامعه علوى، مديران علوى

 

 

جامعه ‏اى كه داعيه هدايت انسان‏ها را دارد و مديران حكومت دينى كه خود را منتسب به حكومت علوى مى‏ دانند، به راستى بايد رفتارى زيبنده جامعه علوى و مديريت و رفتارى علوى داشته باشد. سالى كه در پيش‏روى داريم، مزين به سال مولى و تحقق رفتار علوى است. به همين مناسبت، اين مقال‏گونه نيم نگاهى به اوصاف مديران در يك جامعه علوى دارد. باشد تا با الگوگيرى از جامعه و حكومت علوى، در سال مولى، مديران شايسته ‏اى براى جامعه اسلامى انتخاب كنيم. مديران نيز پيش از پيش در جامعه اسلامى خود را به اوصاف مديران علوى نزديك كنند.

حضرت على عليه السلام در راستاى تشكيل حكومت دينى، ابتدا به مساله نيروى دفاعى و ارتش قدرتمند اسلام پرداخته و سپس به كاركنان و كارگزاران حكومت، قضات، امور تجارى، صنعتى و اقتصادى، عطف توجه نموده و سرانجام به مسائل مربوط به نيازمندان و محرومان جامعه مى ‏پردازند در فرمانى به مالك ‏اشتر به مشاوران و كارگزاران حكومتى و اجرايى دستور مى‏ دهد كه وزراى خود را از ميان افراد خوش ‏سابقه، آگاه، صريح ‏اللهجه، اهل صداقت و به دور از هرگونه تملق و چاپلوسى برگزيند و در همه حال، در تشخيص مصالح كشور با علماء و خردمندان مشورت نمايند.(1)

اوصاف و ويژگى‏ هاى يك مدير علوى و لايق از منظر حضرت على عليه السلام بدين قرار است:

1. علم و آگاهى در بالاترين سطح

2. سعه ‏صدر و گشادگى فكر و آمادگى پذيرش حوادث مختلف. اله ‏الرياسه سعه الصدر، ابزار رياست و مديريت ‏سعه صدر و گشادگى روح و فكر و تحمل فراوان است.

3. آگاهى به مسايل زمان

4. رعايت عدالت و عدم تبعيض در ميان مردم; سه چيز است اگر آن را به خوبى حفظ كنيد و عملى نمايى تو را از امور ديگر بى ‏نياز مى ‏كند و اگر آنها را ترك نمايى چيزى نيز از آن تو را سود نمى ‏دهد.

الف اجراى حدود الهى نسبت‏به افراد دور و نزديك;

ب - حكم بر طبق كتاب خدا در خشنودى و غضب;

ج - تقسيم عدالت در ميان سياه و سفيد;

5. توجه به پاداش نيكوكاران و گذشت و اغماض نسبت‏به گنه كارانى كه اميد به بازگشت و توبه دارند;

6. منافع مردم و خويش را يكسان ديدن.

از جمله توصيه‏ هايى كه على عليه السلام به محمدبن ابى ‏بكر داد، هنگامى بود كه او را به زمامدارى مصر برگزيد. وى مى‏ فرمايد: براى عمومى مردم چيزى را دوست‏ بدار كه براى خود و خانواده خود دوست مى‏ دارى و براى آنها چيزى را خوش دار كه براى خود و خانواده خود ناخوش دارى. چرا كه اين كار منطق تو را قوى ‏تر مى ‏كند و مردم را به صلاح و اصلاح نزديكتر مى ‏سازد.

7. پيوند عاطفى با مردم;

در بعضى از روايات اسلامى سلطان عادل به منزله پدر شمرده مى ‏شود و به مردم توصيه شده كه همانند پدر او را گرامى دارند. مفهوم سخن اين است كه او هم بايد با چشم فرزندى نگاه كند و به اين ترتيب يك رابطه عاطفى نيرومند آن‏گونه كه ميان پدر و فرزندان حاكم است، ميان او و مردم برقرار باشد.

8. دورى از بخل، جهل و نادانى، جفا و ستم;

شما مى‏ دانيد كه كسى كه بر نواميس، خون‏ها، غنائم، احكام مسلمين حكومت مى ‏كند نبايد بخيل باشد. مبادا در جمع ‏آورى اموال آنان براى خويش حرص ورزد و نبايد جاهل و نادان باشد كه با جهلش آنها را گمراه مى‏ سازد و نه جنايتكار باشد كه پيوندهاى آنها را بگسلد و نه ستمكار كه گروهى را بى ‏دليل بر گروهى ديگر مقدم دارد و نه رشوه‏خوار در قضاوت كه حقوق آنها را پايمال كند و در رساندن حق به صاحبش كوتاهى ورزد و نه تعطيل ‏كننده سنت پيامبر صلى الله عليه و آله كه امت را به هلاكت‏ بيفكند: (هيچ يك از اينها شايسته حكومت و وزارت نيستند.)

9. دورى از سازشكارى و هماهنگى با اهل باطل;

فرمان خدا را تنها كسى مى ‏تواند برپا دارد كه سازشكار نباشد و با روش اهل باطل عمل نكند و پيرو فرمان طمع نگردد.

10. به مقام و منصب خويش به چشم امانت ‏بنگرد .

اين نكته قابل توجه است كه در روايات پست‏ها و مناصب و مقام‏ها در حكومت اسلامى به عنوان امامت الهى معرفى شده است نه به عنوان يك وسيله برترى جويى و استفاده شخصى. حتى در بعضى از آيات قرآن نيز به آن اشاره شده است.

خداوند به شما دستور مى ‏دهد كه امانت‏ها را به اهلش بسپارند و هنگامى كه ميان مردم داورى مى ‏كنيد از روى عدالت داورى كنيد، خداوند پند و اندرزهاى خوبى به شما مى ‏دهد. خداوند شنوا و بيناست. (2)

پى ‏نوشت‏ها:

1- ر. ك. به: نهج ‏البلاغه، فرمان امام به مالك اشتر

2- سوره نساء /58

 

منبع : www.e-resaneh.com 

 

جمله      
 مديريتی
    

 

برنامه ريزی و آينده

 


برنامه ريزی بلند مدت ارتباطی به تصميمات آينده ندارد بلكه به آينده تصميمات فعلی مربوط می شود.

دراكر، پيتر

 

 

حدیث      
مديريتی    

 

 

 

امام صادق (ع) فرمودند:

مَن ظَلَمَ مَظلِمَة ً اُخِذَ بهَا فِی نَفسِهِ أو فِی مَالِهِ أو فِی وُلدِهِ.

کسی که ستمی کند به سبب آن ستم، در جانش یا مالش یا فرزندانش به گرفتاری می افتد.

(جهاد با نفس، ح 727)

 

 

طنز       
مديريتی    

 

چند قانون مدیریتی

 

 

مدیران اشتباه نمی‌کنند، بلکه  می خوا هند کارمندانشان را امتحان ‌کنند.
مدیران دیر به سر کار نمی‌رسند، تاخیر آنها همیشه اجتناب‌ناپذیر است.
مدیران روزنامه نمی‌خوانند، آنها در حال جمع ‌آوری اطلاعات هستند.
مدیران فراموش نمی‌کنند، این کارکنان هستند که فراموش می‌کنند به آنها یادآوری کنند.
مدیران نمی‌‌خوابند، آنها با چشمهای بسته فکر می‌کنند.
مدیران اسباب بازیهای جدید نمی‌خردند، آنها بر روی تکنولوژیهای جدید سرمایه‌گذاری می‌کنند.
کارمندان ایده‌های خوب ندارند، اگر هم دارند، نظرات مدیرانشان هست.

 

حکايت     
مديريتی    

 


آنكه تندتر می دود

 

روزی دو نفر كوله بار سفر مي بندند و با هم به مسافرت مي روند. در حين سفر راهشان به جنگلي مي افتد و مجبور مي شوند از آن عبور كنند. بعد از طي مسافتي، مي بينند از دور پلنگي به سمتشان مي آيد. يكي از آن دو كوله بارش را بر زمين نهاده شروع به فرار مي كند. آن ديگری صدا مي زند كه ای برادر كجا داری مي دوی؟ پلنگ كه از هر دوی ما سريعتر مي دود.
  
آنكه در حال دويدن بود سر برمي گرداند و جوابش مي دهد كه: مهم آن نيست كه پلنگ از هر دوی ما سريعتر مي دود، مهم آن است كه از بين ما دو نفر كدام يك تندتر مي دويم.

 

تکنيکهای     
موفقيت     

 

چگونه خشم خود را در محیط کار کنترل کنیم؟

.: حسین عابدی  :.

 

 

آیا هنوز هم از این‌که تاکنون در محیط کار از تلاش‌هایتان قدردانی نشده و ارتقای رتبه نگرفته‌اید، عصبانی هستید؟ آیا عصبانیت شما به خاطر داشتن همکارانی است که دائم با بدگویی‌ها و دخالت‌های خود، دست به تخریب وجهه شما نزد کارفرمایتان می‌زنند؟ شاید وقت آن رسیده که به این خشم به عنوان یک عامل بازدارنده در محیط کار که کارایی شما را کاهش می‌دهد توجه بیشتری کنید و حداقل ریشه آن را بیابید.
شواهد نشان می‌دهد بسیاری از ما، در محیط کار، نفرت و عصبانیت را در خود سرکوب می‌کنیم غافل از این‌که این احساسات، تاثیر منفی خود را بر زندگی شخصی و حرفه‌ای ما به جا می‌گذارند. ریشه‌یابی این احساس، حداقل کاری است که ما می‌توانیم به عنوان گام اول برای رهایی از آن برداریم. نتایج یک تحقیق دانشگاهی نشان می‌دهد از هر ۴ کارمند، یک کارمند در محیط کار خود بنا به دلایل مختلف عصبانی است و در بیشتر اوقات این عصبانیت را کتمان می‌کند. این عصبانیت در آن حد نیست که به کسی آسیبی برساند، اما تاثیرات منفی آن به صورت استرس، افسردگی، دلزدگی از کار، خستگی مفرط و حتی تحریک دیگران به خرابکاری و توطئه علیه دیگران در وجود فرد نمود می‌یابد؛ بنابراین عصبانیت ناشی از کار یا محیط کار، نه تنها برای سازمان‌ها خطرناک است، بلکه می‌تواند سلامت افراد را با بیماری‌هایی نظیر فشارخون بالا، سردرد و حتی ناراحتی‌های قلبی عروقی به خطر اندازد.


● چه عاملی باعث خشم و عصبانیت می‌شود؟
خشم یا عصبانیت را می‌توان یک حس قوی نارضایتی یا تعارض تعریف کرد که مجموعه‌ای از شرایط و فاکتورها به آن دامن می‌زنند. عصبانیت به عنوان یک حس طبیعی در وجود بشر به ما هشدار می‌دهد که در روند اوضاع یا محیط پیرامونمان مشکلی وجود دارد که نیاز به رسیدگی و توجه دارد. به گفته آرلین هیرش، مشاور کاریابی و روان‌شناسی در شیکاگو، خشم یا عصبانیت موقعی بروز می‌کند که افراد از انجام کاری که می‌خواهند منع شده یا مجبور به انجام کاری برخلاف تمایل خود می‌شوند و به عبارتی دیگر، مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند. با این حال، بیشتر کارمندان در محیط کار، زمانی در خود احساس عصبانیت می‌کنند که با پیشنهادهای آنان موافقت نمی‌شود. افراد ضعیف و ناکارآمد به جای آنها پاداش می‌گیرند و ارتقای شغلی می‌یابند یا افراد بالادست آنها به خاطر اموری پیش پا افتاده یا اشتباهاتی که تقصیر آنها نبوده دست به توبیخ آنها می‌زنند. به عبارتی دیگر، عصبانیت در محیط کاری به خاطر اهانت‌های شخصی یا نادیده‌گرفتن حقوق کارمندان است. بیشتر کارمندان ناراضی و عصبانی، در محیط کار ترجیح می‌دهند بسوزند و بسازند تا این‌که با ابراز خشم خود، وضعیت را از آنچه هست بدتر کنند. به اعتقاد آنان، از کوره دررفتن نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه می‌تواند خود، مشکلی را بر مشکلات بیفزاید. به عنوان مثال باعث از دست دادن کارشان یا به هم خوردن روابطشان با دیگران شود. هیرش می‌گوید: کارمندانی که نمی‌توانند عصبانیت خود را کنترل کنند یا با عصبانیت دیگران کنار بیایند، اغلب به حرفه خود آسیب می‌زنند. روکردن این عصبانیت می‌تواند رابطه فرد با رئیس و دیگر همکارانش را به خطر اندازد.
به گفته روان‌شناسان، عدم مهار خشم و عصبانیت فردی در محیط کار در درازمدت، فرد را به لحاظ روحی فرسوده می‌کند و از بازده و کارایی او در فعالیت‌های گروهی می‌کاهد. آنها همه را با خودشان دشمن می‌کنند و با این کار بستر مناسبی برای از دست دادن نفوذ خود در میان دیگران و حتی ابتلا به انواع بیماری‌های جسمی نظیر فشارخون بالا، سکته و... را فراهم می‌کنند.
از سوی دیگر، سرکوب کردن خشم عواقب بدتری به دنبال دارد. با این کار، فرد انگیزه رقابت سالم در محیط کار را از دست می‌دهد و به نیرویی منفعل تبدیل می‌شود.


● مهار و کنترل خشم
این‌که چگونه و کجا خشم خود را بروز دهید به شرایط بستگی دارد. با این حال راهکارهای زیر به شما کمک خواهد کرد تا بر خشم خود مسلط شوید یا آن را به طرز صحیحی بروز دهید.


● واکنش خود را به بعد از رفع شدن عصبانیت‌تان موکول کنید
اگر عصبانی هستید با شمردن از ۱ تا ۵۰ واکنش خود را در برابر شرایط موجود به پس از رفع شدن عصبانیت‌تان موکول کنید. روان‌شناسی توصیه می‌کند: بر خود مسلط شوید و با حفظ خونسردی، از گرفتن هرگونه تصمیم یا اقدامی در لحظه‌ای که برآشفته هستید، خودداری کنید.
سرگرم کردن خود با افکار دیگر به شما کمک می‌کند در آن لحظه بر خود مسلط شوید و با احساسات ضد و نقیض خود کنار بیایید. وقتی بر خشم خود فائق آمدید به جای سرزنش کردن خود، به خود تبریک بگویید و با آرامش خاطر به حل مشکل بپردازید. به خاطر داشته باشید که در حالت عصبانیت، مشکل بتوان طرف مقابل را متوجه درستی دیدگاه خود کرد؛ بنابراین اثبات درستی حرف یا موضع خود را به پس از رفع عصبانیت موکول کنید.


● نفس عمیق بکشید
در لحظه عصبانیت چند نفس عمیق بکشید. این کار باعث خون‌رسانی بهتر به سلول‌ها و بافت‌های بدن و فعالیت بهتر مغز می‌شود. در نتیجه قادر خواهید بود بهتر مشکل خود را بررسی کنید و چگونگی مقابله واقع‌بینانه را با آن بیابید.


● از مسائل و مشکلات جزیی عصبانی نشوید
وقتی از دست فردی یا چیزی عصبانی می‌شوید برای لحظه‌ای با خود تامل کنید که آیا ارزش دارد خود را به خاطر مسائل و مشکلات جزیی و پیش‌پا افتاده عصبانی کنید.


● اهمیت ندهید
بسیاری از مواقع با چشمپوشی از برخی مسائل یا رفتارها می‌توان خود را از افتادن در دام عصبانیت نجات داد. به عنوان مثال اگر کسی در محیط کار با شما رفتار ناعادلانه‌ای داشت به جای غصه‌خوردن و سرکوب‌کردن خشمتان بسادگی از کنار آن بگذرید و به خاطر آن اعصاب خود را فرسوده نکنید. بد نیست در اینجا به داستان کوتاهی در مورد بودا اشاره کنیم.
یک روز بودا در دهکده‌ای به موعظه می‌پرداخت. در همان حال یکی از افراد دهکده سعی داشت با ایجاد مزاحمت برای او، بودا را عصبانی کند. بودا به او گفت: اگر به من یک تکه کاغذ بدهی و من آن را قبول نکنم، آن تکه کاغذ چه سرنوشتی خواهد یافت؟ آن مرد گفت: نزد من خواهد ماند. بودا رو به او کرد و گفت: و این دقیقاً همان کاری است که من با آزار و اذیت‌های تو می‌کنم. آنها را به تو واگذار می‌کنم و به خود نمی‌گیرم.


● دیدگاه‌های مختلف را مد نظر قرار دهید
گاهی یک مساله یا مشکل از ابعاد مختلفی قابل بررسی است و با دیدگاه‌های مختلفی می‌توان به آن پرداخت، در نتیجه تصمیم‌گیری درباره درست یا غلط بودن آن، کاری بیهوده است. متفاوت بودن دیدگاه‌های طرف مقابل ما نباید باعث شود فکر کنیم او اشتباه می‌کند یا این‌که حق فقط با ماست.

 

 

نکات       
مديريتی    

 

مديران بدانند

 

 
1- به کارمندان ساعي و متعهد بگوييد که چقدر برای سازمان مفيد هستيد و شما به آنها علاقه و اعتماد داريد.
2- مطمئن شويد کسي را که به کار مي گماريد ، تنبل نيست! زيرا افراد تنبل فشار کاری ديگران را بيشتر مي کنند.
3- موقع دست دادن، دست افراد را محکم و صميمانه بفشاريد.
4- وقتي عصباني هستيد، در باره ديگران تصميم گيري نکنيد.
5- هميشه وقت شناس باشيد. براي حضور به موقع، مي توانيد از ترفند قديمي 5 دقيقه جلو کشيدن ساعت استفاده کنيد.
6- هرگز اميد ارتقا را از زيردستان نگيريد، زيرا به طور يقين، انگيزه آنها براي تلاش از بين مي رود.
7- سعي کنيد در صورت لزوم در دسترس باشيد و شانس حرف زدن را به همه سطوح سازمان بدهيد. در اين صورت شايد با ايده هاي درخشاني روبه رو شويد.
8- هيچگاه اجازه ندهيد کسي حالت  افسردگي و نااميدی شما را ببيند.
9- به شايعات بي اساس بي توجه باشيد و در مورد زيردستان از روی دهن بيني قضاوت نکنيد.
10- خشکي جلسات طولاني را با شوخ طبعي قابل تحمل کنيد.
11- از سرزنش کردن ديگران در جمع خودداری کنيد.
12- برای همه سطوح سازمان حتي خدمه و نامه رسان ها احترام قائل شويد.
13- هنگام امضاء کردن نامه ها و مکتوبات، آنها را به دقت مطالعه کنيد و از امضاء کردن آنها، زماني که حوصله و تمرکز نداريد پرهيز کنيد.
14- خوش ژست و خوش بيان باشيد و در جمع با انرژی و اشتياق حاضر شويد.

 

مقاله      
مديريتی    

 

آموزش مجازی در مراکز آموزشی

 

سعید مدنی

 

 


● مقدمه
ورود تکنولوژی به عرصه اطلاعات و پدید آمدن تکنولوژی اطلاعات تمام ابعاد زندگی بشری را متحول کرد. و روند انجام امور کلی با گذشته های نه چندان دور از نظر کیفی وکمی تغییرکرده که نتیجه این تغیر وتحولات دانشگاهها ومراکز آموزشی با پدیده جدید به عنوان تکنولوژی آموزشی ( فناوری آمزشی ) رو به رو شده اند که این پدیده آموزش را از حالت سنتی خارج ساخته و جریان خاصی به آن بخشیده است . و با پیدایش کامپیوتر وبه دنبال آن شبکه های کامپیوتری و وب جهانی در دهه های اخر قرن بیستم نوع دیگری از آموزش و مکانهای آموزشی را فرا روی دانشجویان وفراگیران قرار داده است . این نوع آموزش شالوده ای از کاربرد تکنولوژی ، ارتباطات ، مفاهیم روانشناختی ، حرفه ای وآکادمیک بر اساس معیارها واستاندارد های معمول است که بنا به اهداف ، نیازها و واقعیت های موجود جوامع شکل خاصی به خود می گیرد آموزش به کمک فناوری های نوین در مدت زمان کوتاهی که از زمان ان پیدایش آن می گذرد توانسته شیوه های آموزشی را در سطح بسیار گسترده دگرگون کند .


● تاریخچه
آموزش از راه دور ریشه در زمان های قدیم داشته و به عقیده بعضی از صاحب نظران به زمان افلاطون وشاگردش دیونسیس می رسد ولی از آنجایی که شواهد نشان می دهد اولین آموزش از راه دور به شیوه پستی و مبادله مواد آموزشی وپرسش وپاسخ از طریق پست در سال های ۱۷۲۸ میلادی انجام گرفته است از آن تا به حال شکلهای مختلفی از آموزش به صورت های ترویجی ، ارشادی وآکادمیک از طریق مکاتبه ، ضبط صوت ، برنامه های تلوزیونی ، ویدئویی واخیرا ماهواره ای و... انجام پذیرفته است . اما آموزش از راه دور به شیوهای جدید یعنی با بهره گیری از تکنولوژی نوین کامپیوتر ی واز همه مهمتر اینترنت پدیه ی نو بود.


● به سوی مجازی شدن
عصر حاضر را باید تلفیقی از ارتباطات واطلاعات دانست . عصری که در آن بشر بیش از گذشته نیاز به اطلاعات وبرقراری ارتباط برای کسب اطلاعات مورد نیاز دارد .
امروز افراد با در اختیار داشتن امکانات واطلاعات پیشرفته امکان برقراری ارتباط و تبادل سریع اطلاعات بیش از پیش میسر گردیده است ، افراد در هر کجا که باشند می توانند آخرین اطلاعات مورد نیاز خود را در هر زمینه در یافت کنند .
اما بی شک بیشترین تاثیر پدید آمدن فناوری اطلاعاتی وارتباطی به محیط ها ی آموزشی بوده است که این امر سبب شده است تا محیط های آمزشی به سوی مجازی شدن سوق پیدا کنند . چنین تغیری دارا بودن امکانات پیشرفته ( کامپیوتر ، اینترنت و... ) ومنابع اطلاعاتی غنی تر می باشد .
آنچه در ابعاد جهانی آموزش و ضرورت وجودی آن حتمی است این است که که توسعه آموزش با اینکه هنوز زمان کودکی خود را می گذراند بر آموزش سراسر دنیا تاثیر جهانشمول وموثری گذارده است اما در بحث کلان این پدیده دیری نخواهدپایید تا این تاثیر بر ابعاد مختلف آموزش حرفه ای بین المللی چهره موثر خود را به عنوان یک انقلاب نمایشی به نمایش به گذارد . ( مجله الکترونیکی ، اصفهانی امیر رضا ، حمیدی ، علی )


● تاسیس آموزش مجازی
اندیشه تاسیس آموزش مجازی از سال ۱۹۹۶ م در جهان مطرح شد ولی اولین دانشگاه مجازی در سال ۲۰۰۰ م شکل گرفت . طرح آموزش مجازی را اولین با ر انگلستان مطرح کرد اما آمریکای ها به طور عملی برای اولین بار به آن پرداختند.
آموزش رایانه ای اگر از طریق اینترنت باشد آموزش شبکه ای و اگر از طریق فناوری اطلاعات باشد آموزش مجازی نامیده می شود .
نخستن گام در راستای آموزش مجازی فر هنگ سازی ایجاد اعتماد و باور مردم نسبت به کیفیت بالا آموزش مدرک آن عنوان کرد . ( نمایه ، کاهانی، محسن)


● توسعه آموزش مجازی
در بسیاری از کشور های جهان سال هاست که آموزش مجازی شکل گرفته و اجرا شده اما توسعه واقعی این آموزش در ایرا ن به زمانی بر می گردد که اینترنت جهانی شد.
دانشگاه های صنعتی شریف ، امیر کبیر ، علم وصنعت ، فردوسی مشهد و علامه طباطبایی در این راه پیشگام هستند . مهمترین موانع تحقیق این نوع آموزش را فراهم نبودن زیر بسترهای مخابراتی ، نیروی انسانی متخصص در تدوین برنامه آموزشی ، عدم تدوین استراژی مشخص ، کیفیت محتوای آموزش و عدم گسترش فرهنگ استفاده از (ای _ تی ) می داند . ( ایرنا )


● فن آوری اطلاعات
▪ تعریف فناوری اطلاعات :
فن آوری اطلاعات به مجموعه به هم پیوسته ای از روشها ، سخت افزارها ، نرم افزارها وتجهیزات ارتباطی که اطلاعات را در اشکال مختلف ( صدا ، تصویر ، متن ) جمع آوری ، ذخیره سازی ، باز یابی ، پردازش ، انتقال ویا عرصه می نماید ، اطلاق می گردد .
▪ از نظر یونسکو :
تکنولوژی اطلاعات عبارت است از روش های علمی ، فنی ، مهندسی و تکنیک های مدیریت و پردازش و کاربرد اطلاعات در زمینه های اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی .
▪ نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات در یادگیری
فناوری اطلاعات و ارتباطات در مدت زمان کوتاهی که از پیدایش آن می گذرد توانسته زندگی انسان را در سطح بسیار گسترد . یکی از این تغیرات عمده اختصاص به یادگیری آموزشی دارد . نقش فناوری اطلاعات وارتباطات در چرخه یادگیری بسیار پر اهمیت است .
فناوری اطلاعات وارتباطات توانسته است کمبود و نواقص یادگیریها و آموزشهای سنتی را رفع نماید . و دگرگونی های زیادی را در آموزش به وجود آورد با استفاده از دنیای مجازی در یادگیری می توان به روشهای نوین وکار آمد یادگیری دست یافت علت استفاده از فناوری اطلاعاتی و ارتباطی در یادگیری آموزش بهتر وسریعتر می باشد فناوری اطلاعات و ارتباط نوع جدیدی از یادگیری را به وجود می آورد که نیازی به حضور فیزیکی استاد در کلاس درس نیست و یادگیری در محیط های غیر از کلاس امکان پذیر می باشد به نحوی که یادگیرندگان اطلاعات خود را با سایر افراد در میان می گذارند و به این ترتیب از اطلاعات خود و دیگران استفاده می کنند . ( مجله الکترونیکی ، اصفهانی ، حمیدی )


● تعاریف اینترنت ، شبکه ، وب
▪ اینترنت : شبکه ای است که سایر شبکه های جهانی کامپیوتری در سراسر جهان را به هم مرتبط می سازد اینترنت مخفف (inter connected network) است .
▪ شبکه: (net work) دو یا چند کامپیوتر که به یکدیگر متصل می شوند و زبان کامپیوتری واحدی را به کار می گیرند و به این ترتیب با یکدیگر مرتبط می شوند.
▪ تار جهان گستر یا وب (word wide web): بخشی از اینترنت www یا web نامیده می شود که چند سالی ایجاد شده است اما رشد بسیار سریعی داشته است اغلب فکر کرده اند که www همان اینترنت می باشد در حالی که این تصور درست نیست . اینترنت خود شبکه است و تار جهان گستر یا وب از جمله فعالیت های است که در آن انجام می شوند .
(آموزش اینترنت ، دیانه ، نیره سادات )


● آموزش مجازی
امروزه اینترنت به خاطر به صرفه بودن از لحاظ هزینه ، زمان و مکان و سرعت بالا انجام دهی کارها دارا بودن حجم بالا اطلاعات از لحاظ مقداری در اکثر زمینه های آموزشی ، تجارب ، ارتباطات جایگاه ویژه ای پیدا کرده است در حال حاضر انقلاب الکترونیکی و تکنولوژیکی دگرگونی های عمیقی در تمام زندگی ما ایجاد کرده است و جامعه جهانی را به سویی می کشاند که آموزش از راه دور را اجتناب نا پذیر و ضروری ساخته است و روز به روز آن را غنی تر و آسانتر می کند و فرصت های ذیقیمتی را برای بانیان و متولیان آموزش از طریق در اختیار گذاشتن وسایل کمک آمرزشی پیشرفته ، ارائه دروس و مطالب را جذابتر کرده است .


● تعریف آموزش مجازی (الکترونیکی):
عبارت است از ارائه محتوای آموزشی و تجربیات مدرس به فراگیران که این افراد می توانند در هر نقطه از جهان از این نوع آموزشها بهره بگیرند.
تعاریف آموزش مجازی از دیدگاه کارشناسان مختلف
▪ (Howard block) : آموزش مجازی توجه به یادگیری از طریق اینترنت می باشد .
▪ (elit trondsen) : آموزش مجازی ( الکترونیکی ) نیروی شبکه را به کار می گیرد برای کسانی که به تکنولوژی های اینترنتی تکیه دارند که در ضمن کار با شبکه آنها را نیز قادر به یادگیری می کند .
دست اندر کارهای سیستم های cisco اینگونه معتقدند که :
آموزش مجازی یک یادگیری اینترنتی است که می توان شامل رساندن مطالب در چندین شکل ، مدریت آموزشی و یک مجموعه شبکه شده از دانش آموزان و تعدادی توسعه دهندگان و کارشناسان خبره می باشد ، همچنین آموزش مجازی یادگیری را سریعتر و با هزینه کمتر میسر می سازد . به علاوه دستیابی به آموزش برای همه و شرکت همگان در فرایند یادگیری را مهیا می سازد . ( مرکز الکترونیکی پرشیا )


● طراحی آموزشی در محیط های مجازی
در یک محیط آموزش مجازی (الکترونیکی) ابزارهای دیدار ی وچند رسانه ای پایه و اساس فرایند یاد دهی و یادگیری می باشند برای استفاده ا ز این محیط های جدید آموزشی لازم است فرا گیرنده چندین سواد (سواد شنیداری ، دیداری ، سواد فناوری، سواد رایانه ای و سواد عادی داشته باشد . طراحی آموزشی یک فعالیت تیمی است که در این تیم کارشناسانی شامل استاد طرح درس (ترجیحا با سابقه تألیف منبع درسی خود آموز) متخصص علوم تربیتی، متخصص یادگیری الکترونیکی (محیط مجازی)، متخصص فناوری اطلاعات و پیاده کننده طرح درس شرکت دارند.
(همایش تکنولوژی آموزشی، زمانی، بی بی عشرت)


● مزایای مهم آموزش الکترونیکی
امروزه با پیدایش آموزش الکترونیکی دیگر تصورات قبلی نسبت به تهیه جا ومکان برای تحصیل وآموزش مجازی از بین رفته است اکنون با به صحنه آمدن دانشگاهها و مراکز آموزش مجازی دیگر نیازی به ترک منزل و صرف هزینه گزاف برای مسافرت و اسکان نیست و هر فردی در هر زمان و مکانی می تواند از این امکانات استفاده نماید افزون بر آن ، ساعات شروع وخاتمه کلاسها ثابت نیست و دانشجویان در هر زمان می توانند در سر کلاس حضور پیدا کنند یکی از نکات مهمی که در این نوع آموزش مطرح است آزادی عمل در انتخاب موضوع وسر فصلهای مورد علافه افراد است .
به طور کلی می توان این مزایا را به صورت زیر بر شمرد :
۱) عدم نیاز به حضور فیزیکی استاد در کلاس درس:
از آنجا که در این نوع آموزش کلیه ارتباطات از طریق اینترنت انجام می شود لزومی به حضور فیزیکی مدرس و فراگیر در کلاس نیست . تنها کافی است مدرس یا فراگیر از طریق یک دستگاه کامپیوتر ا زمنزل یا نزدیک ترین مرکز متصل به اینترنت به دانشگاه مجازی متصل شوند این امر خود سر منشأ مزایا دیگری است چرا که با این اوصاف دیگر نیازی به صرف هزینه برای ساختمان سازی آموزشی نخواهد بود . از سوی دیگر در شهرهای بزذگ منجر به کاهش رفت و آمد درشهر وکمتر شدن ترافیک شهری وآلودگی هوا می شود .
۲) عدم کلاس درس به زمان خاص :
هر چند که این سیستم آموزشی از تکنولوژی های کنفرانس از راه دور و مانند آن که نیاز به حضور در پشت کامپیوتر در زمان خاص دارد پشتیبانی می کند ولی قسمت اعظم این سیستم مبتنی بر دروسی است که هر زمان فراگیر اراده کند می تواند به سایت آموزش متصل شود و دروس را در یافت کند این سیستم برای افراد شاغل که وقت آزاد محدودی برای تحصیل دارند کاملا مناسب است .
۳) کیفیت بالای ارائه دروس :
در آموزش واقعی درس توسط یک مدرس ارائه می شود که این امر مطلوب نیست ، چرا که کیفیت مطالب ارائه شده در کلاس به پارامترهای زیادی مانند وضعیت روحی مدرس ، گرما و سرمای محیط کلاس و ... که می تواند تاثیر منفی داشته باشند بستگی دارد ولی در آموزش مجازی این مشکلات وجود ندارد . در این نوع آموزش دروس توسط تیم های مجرب آمده می شوند وبا استفاده از تکنولوژی های مدرن و متنوع چند رسانه ای به نحو مطلوبی ارائه می شوند در ضمن فراگیر می تواند به کرات مطالب ارائه شده در جلسه خاصی را مشاهده کند و این لحاظ کیفیت آموزش بهبود می یابد.
۴) پشتیبانی از تعداد زیادی فراگیر در یک درس :
در آموزش واقعی معمولا به خاطر محدویت های کلاسها و همچنین به خاطر بازدهی این مشکل وجود دارد که فراگیران ممکن است به خاطر تکمیل ظرفیت نتوانند در دروس ثبت نام کنند این مشکل طبعا در آموزش مجازی وجود ندارد و فراگیران ثبت نام شده در یک کلاس یا در یک درس می توانند هزاران نفر باشند.
۵) بالا بردن سطح علمی جامعه
د رآموزش های واقعی معمولا به خاطر محدودیت امکانات از لحاظ مکان ، اساتید وغیره هر ساله تعداد محدودی دانشجو از طریق آزمون هایی که برگزار می شود موفق به ورود به دانشگاه می شوند در صورتی که در دانشگاه مجازی این محدودیت ها وجود ندارد بنابر این تمامی افراد علاقه مند به تحصیل شانس ادامه تحصیل در دانشگاه را پیدا می کنند که این امر مطمئنا در بالا بردن سطح علمی وفرهنگی جامعه موثر است .
۶) دسترسی به کتابخانه های دیجیتالی
در این نوع کتابخانه ها دیگر نیازی به برگرداندن کتاب نمی باشد زیرا ما مطالب مورد نظری را که می خواهیم جستجو می کنیم و با سریع ترین سرعت ممکن به آنها دست می یابیم . در کتابخانه های معمولی امکان فرسوده شدن کتاب می باشد . ( مرکز آموزش الکترونیکی پرشیا -اینترنت ، دیلمقانی ، میترا )


● کلاسهای مجازی
فناوری اطلاعات وارتباطات را می توان به عنوان ابزار نیرومندی برای ارتقای کیفیت و کارایی آموزش مورد استفاده قرار داد به گونه ای که شیوه آموزش را دستخوش تغیر داده و دیگر نیازی به حضور فیزیکی در کلاسهای درس نباشد .
کلاسهای مجازی یکی از محصولات فناوری اطلاعات وارتباطات در زمینه آموزش است در این روش آموزشهای مورد نظر در مکانی مشخص ارائه وسپس با بهره برداری از روشها ی انتقال همزمان یا نا همزمان به مکان دیگر منتقل می شود .


● نیازمندی های کلاس مجازی
۱) سیستم های آموزشی که به دو دسته تقسیم می شوند . ۱- سیستم های آموزشی هم زمان
۲) سیستم های آموزشی غیر هم زمان
▪ سیستم های آموزشی هم زمان :
الف) کنفرانس ویدئویی دو طرفه :در این روش استاد ودانشجو همدیگر را می بییند و می توانند با همدیگر به گفت وگو بپردازند در چنین حالتی به پهنای باند زیادی به انتقال صوت وتصویر نیاز است این نوع آموزش همان دیگاه سنتی آموزشی است که معلم در سر کلاس حضور پیدا می کند تنها تفاوت عدم حضور فیزیکی استاد در سر کلاس درس است .
ب) کنفرانس صوتی دو طرفه : دراین سیستم استاد و دانشجو تصویر را نمی بینند آنها فقط اسلاید ها را دیده وصدای یکدیگر را می شنوند .
ج) روش دیداری وشنیداری : از ترکیب دو روش قبل استفاده می شود .
د) سیستم های آموزشی ناهمزمان : در این رووش دروس آموزشی از قبل وتهیه وبه گونه ای ذخیره می شود و فراگیران می توانند به آن گوش دهند . این حالت یادگیری نیز با روش های گوناگون قابل اجرا است .
- استفاده از ضبط ویدئویی
- استفاده از cd آموزشی ، برنامه های کامپیوتری .
- استفاده از پخش وبی : درس با روشهای مختلف برنامه ریزی روی یک سایت قرار می گیرد .
▪ بستر ارتباطی
بستر ارتباطی ، محیطی است که د رآن داده ها بین دو نقطه منتقل می شوند که در حالت کلی به سه دسته circuit switch و packet switch و leased line تقسیم می شود . برای انتقال صوت وتصویر می توان از هر سه نوع خط ارتباطی استفاده کرد .در انتخاب خطوط باید پارامترها و از مشخصات آن خط را در نظر گرفت . بستر ارتباطی بر اساس حداقل نیاز انتخاب می شود .این بستر می تواند خطوط اجاره ای مخابرات ، اتصال ماهواره به اینترنت شکل یک ،استفاده از vsat و حتی خطوط تلفن باشد .
▪ اطاق تدریس
تقریبا در تمام روشهای مجازی ، اطاقی برای تدریس با امکانات زیر مورد نیاز است :
- عایق های صوتی
- دوربین فیلم برداری
- وایت برد الکترونیکی یا معمولی
- میکرفون
- ادوات ضبط دیجیتالی درس
▪ کلاس اطاق دانشجویان
برای پخش وبی ، وجود یک رایانه متصل به اینترنت کافی است تا دانشجویان در هر زمان یا مکانی از آموزش استفاده کنند اما در روش های هم زمان ، اطاق دانشجویان باید به امکانات زیر مجهز باشد :
- میکروفون حداقل یک عدد و حداکثر به تعداد دانشجویان
- بلند گو حداقل یک عدد
- یک pc progector ( یا یک کامپیوتر به ازای هر دانشجو )
- یک کامپیوتر
- یک دوربین فیلم برداری
- وایت برد الکترونیکی یا معمولی
▪ امنیت : شبکه های رایانه های به سرعت در حال گستر ش هستند به گونهای که اگر در سال ۱۹۸۶ فقط تعداد معدودی از رایانه ها در یک مرکز کوچک به یکدیگر متصل می شدند ، در سال ۱۹۹۷ بیش از شانزده میلیون رایانه در ۸۵ کشور جهان به شبکه اینترنت متصل شده و هر ده ماه این رقم دو برابر می شود . این گونه شبکه ها علاوه بر مزایا ، معایبی نیز دارند . به عبارت بهتر ، چون اطلاعات در شبکه های کامپیوتری در محیط انتقال به اشتراک گذاشته می شود و امکان استفاده بالقوه آن برای دیگران نیز مهیا خواهد شد ، این موضوع در سیستم های امنیتی - تجاری خطر بزرگی است اما در آموزش الکترونیکی خطر های دیگری نیز وجود دارد و آن اینکه یک اخلالگر می تواند اقدامات ذیل را انجام دهد :
- تغیر محتوا
- از کار انداختن سرویس
برای اجتناب از موارد یاد شده ، باید تمهیداتی در نظر گرفته شود که از مهمترین راهکار های آن می توان به روش رمز نگاری داده ها و احراز هویت و استفاده از خطوط اختصاصی اشاره کرد .
دلایل توجه به کلاس مجازی در اجرای سیاستهای آموزشی
- عدم نیاز به جا به جایی استادان ، معلمان و مربیان از یک منطقه به منطقه دیگر وامکان بهره گیری از اساتید به نام بدون توجه به موقعیت مکانی
- کاهش هزینه لجستیکی
- حذف تأثیر منفی عوامل همچون دوری ، وضعیت بد جغرافیایی و امنیت کم
- افزایش کیفیت آموزش از طریق بهره مندی از اساتید ، معلمان و مربیان با سابقه و مجرب مناطق دیگر ( اینترنت ، خامنه زاده ، تورج )


● چالش های یک کلاس مجازی
۱) چگونگی حضور و غیاب
۲) نحوه ورود دانشجویان به شبکه
۳) تدوین قوانین لازم برای ثبت نام
۴) پرداخت شهریه
۵) آیا ارزیابی آموخته ها باید به صورت مرحله ای باشد یا نهایی؟
۶) چگونگی برگزاری اینگونه ارزیابی ها .
 

-----------------------------------
منابع
۱- حسن زاده ، محمد ، همایش اینترنت و کاربرد آن در کتابخانه
۲- اصفهانی ، امیر رضا ، حمیدی ، علی ،مجله الکترونیکی ،‏۲۰۰۴‏‏
۳- کاهانی ، محسن ، ابراهیم زاده ، اینترنت
۴- نیک طبع ، پروانه ، ایرنا
۵- دیانه ، نیره ، سادات ،آموزش اینترنت ، انتشارات انستیتو ایران ، ۱۳۸۰
۶- مرکز آموزش الکترونیکی پرشیا ، اینترنت
۷- زمانی ، بی بی عشرت ، همایش فناوری آموزشی ، ۱۳۸۳
۸- خامنه زاده ،تورج ،اینترنت
۹- حقیقی ، احمد رضا ،روزنامه دنیای اقتصاد ، ضمیمه ارتباط پویا ،۱۳۸۳
۱۰- نمایه ، مجله رشد تکنولوژی آموزشی ، مجله رسانه

 

کلید      
هدایت     

 

زیباترین جمله ها

 

 

اگر مي خواهي ارزشت را نزد خدا بداني، ببين ارزش خدا نزد تو در وقت گناه چقدر است.
دنيا از آن کساني است که برای تصاحب آن با خوش خلقي و ثبات قدم گام برميدارند .
از خدا خواستن شجاعت است بدهد نعمت است ندهد حکمت. از بنده خواستن حماقت است بدهد منت است ندهد ذلت.
اگر چه تنهايم اما تنهايي را دوست دارم چون لحظه لحظه اش خاطرات تو را تازه مي کند.
توان زندگي، به چگونگي نگريستن ما به زندگي بسته است.
سعي نكنيم بهتر يا بدتر از ديگران باشيم ، بكوشيم نسبت به خودمان بهترين باشيم.
با آنچه که دوست داريم شکل و فرم ميگيريم ببين چه روي ميدهد اگر عاشق خدا شويم.
نبردهای زندگي هميشه به نفع قويترين ها پايان نمي پذيرد بلكه دير يا زود برد با آن كسي است كه بردن را باور دارد.
زندگي هنر نقاشي كردن است بدون پاك كردن. پس هميشه چنان زندگي كن كه چون به عقب باز گشتي نياز به پاك كردن نباشد.
احساس شرم كمتر ، نشانه گناهي بزرگتر است.
خوشبختي هر لحظه با ماست فقط كافيست عينك خود را تعويض نمائيم تا آن را حس كنيم. خويشتن خود را درياب تا خوشبختي را دريابي.
منطق بالاترين درجه ی احساس است.
کسي که محبت خود را محدود مي کند هرگز معني محبت را نفهميده است.
خداوند برای دشواريهاي زندگي سه راه قرار داده است: خنده، خواب و اميد.
تمام گناهان آدمي از دو گناه بزرگ منشعب ميشه بي صبری و اهمال.
موفقيت افراد بيش از آنکه به ميزان هوش آنها بستگی داشت باشد به ميزان تفکر آنها وابسته است.
بزرگ انديشی به راستی جادو میکند. بزرگ بينديشيد تا بزرگ زندگی کنيد

 

مباحث     
 فرهنگی    

 

ابزار و وسائل تهاجم فرهنگی

 

نويسنده : استاد نبی‏ صادقی

 

 

هر تهاجمي باقتضاء زمان و امكانات ابزار و وسائل متناسب با خود را بكار مي‏برد و در تهاجم فرهنگي كه هدف ايجاد نگرش و باور در ملتي براي انتخاب شيوه زندگي است قطعاً قوي‏ترين و مؤثرترين ابزار، فرهنگ خواهد بود.
يعني با فرهنگ به جنگ فرهنگ بايد رفت همانطوري كه با مكتب و اعتقاد به جنگ اعتقاد و مكتب مي‏روند. چرا كه فرهنگ يك باور و بينش و پذيرش و انتخاب است و جز بوسيله باور و بينش ديگري كه جايگزين آن شود نمي‏توان فرهنگي را از صحنه و متن زندگي قوم و اجتماعي حذف نمود و بدر بُرد.
به علاوه اگر فرهنگي با زور و تهديد ابزاري غير فرهنگي بر قوم و اجتماعي تحميل شود تدريجاً آثار عملي خود را از دست مي‏دهد و فرهنگ مرعوب و مغلوب زور و تهديد كم‏كم جاي خود را در زندگي همان مردم مرعوب باز مي‏كند و نفوذ عملي خود را بدست مي‏آورد و فرهنگ تحميلي را از ميدان زندگي آن ملت خارج مي‏سازد.
گرچه ممكن است آثار كمرنگي از فرهنگ تحميلي براي هميشه در ميان ملت مرعوب باقي بماند مانند لغات و اصطلاحات و بعضي آداب و رسوم امّا كاربردی سرنوشت ساز و تعيين كننده و جهت دهنده ندارند. مگر اينكه از عامل زور و تهديد و غلبه جنگي براي مساعد نمودن زمينه ورود فرهنگ مهاجم و زمينه‏سازي پذيرش آن استفاده گردد اما چون اين ورود و پذيرش انتخابي و اختياري نيست لذا فرهنگ مهاجم بايد با ابزار فرهنگي و كارهاي فرهنگي مستمر و حساب شده به تحكيم و تثبيت و تنفيذ خود در ميان ملت مرعوب اقدام نمايد و از راه ايجاد گرايش و پذيرش انتخابي از طرف ملت مرعوب به مقصود خود برسد. زيرا بقول ابن خلدون بزرگ جامعه شناس اسلامي:
ملّت مغلوب زود و سريع فرهنگ ملت غالب را مي‏پذيرد.(1)
اما براي تثبيت بايد از ابزار فرهنگي استفاده شود. و لذا استكبار جهاني با امكاناتي كه در اختيار دارد براي تزريق فرهنگ مبتذل خود بر بدنه جوامع غير غربي از همين روش به اشكال گوناگون استفاده مي‏نمايد و ملت‏ها را نسبت به فرهنگ اصيل خود بيگانه نموده و زمينه پذيرش فرهنگ غرب را فراهم مي‏سازد به نحوي كه مردم مورد هجوم، معتادِ فرهنگ متهاجم گردند و گاهي كاسه از آش داغ‏تر شوند.
 

راه هايی كه در تهاجم فرهنگي مورد استفاده غرب قرار مي‏گيرند زيادند اما مي‏توان راههاي زير را به عنوان طرق مادر مورد دقت قرار داد:

1ـ از راه صدور فيلمهاي سينمائي و تلويزيوني و ويدئوئي كه بر اساس فرهنگ بي‏بند و بار غربي و برداشتن مرز مَحرم و نامحرم و عدم رعايت نكات اخلاقي و زمينه تحريك جنسي درست مي‏شوند، با نامهاي فريبنده. تا كم‏كم حريم مقدس محرم و نامحرم كمرنگ شود و جوانان دختر و پسر به بلوغ زودرس و تحريك جنسي دچار گردند و پرده‏هاي حيا و شرم، پاره گردند و زمينه فساد خود بخود فراهم شود.
2ـ ابداع و رواج و صدور مدهاي لباس و پوشاك بخصوص لباسهاي زنانه كه بتدريج عفاف و شرم را از دختران و زنان سلب مي‏نمايد و عرضه نو آوريها و ايجاد جاذبه‏هاي تبليغاتي راديوئي و تلويزيوني و مطبوعاتي با استفاده از متخصصين طراح آگهي‏هاي تبليغاتي. و
هم اكنون آثار احياء و زنده شدن اين شيوه شوم در جامعه انقلابي ايران به چشم ميخورد و با گردشي دقيق و واقع بينانه و محققانه در شمال تهران و شهرهاي بزرگ مي‏بينيم فرهنگ نيمه عرياني و مبتذل لباس بخصوص زنانه و دخترانه تجديد حيات نموده و جوانه زده و بسياري از خانواده‏ها هم مقدمش را گرامي داشته‏اند و فروشگاههاي سودجوي پوشاك هم با ايجاد جاذبه‏هاي فريبنده آنها را عرضه مي‏كنند تا ديده ببيند و دل ياد كند و خنجري هم كه بر ديده زنند تا دل آزاد گردد وجود ندارد.
3ـ ورود بسياري از مجلات و روزنامه‏ها و كتب خارجي مي‏تواند عامل رواج فرهنگ مبتذل غربي در جوامع غيرغربي باشد و فرهنگ مادي و فاسد و بي‏بهره از فضيلت و معنويت غرب را از لابلاي صفحات و سطورشان به ملت مورد هجوم بخورانند.
4ـ گروهي از اساتيد فرنگ رفته كه تحصيلات عاليه و طولاني در غرب داشته‏اند چون خاشاكي در برابر فرهنگ غرب تسليم شده و اصالت خود را از ياد برده‏اند با در اختيار داشتن سنگر كلاسها و برتري علمي نسبت به دانشجو و ديگر مردم مؤثرترين عامل نفوذ فرهنگ مهاجم بشمار مي‏روند و استكبار جهاني از راه پرورش گروهي از دانشجويان خارجي مقيم غرب قدرت تهاجم فرهنگي خود را افزايش مي‏دهد.
5ـ تهيه و صدور عكسهاي مبتذل و سكسي كه براي نسل جوان جاذبه دارد حتي چاپ عكسهاي بي‏شرمانه بر بدنه ليوانها و پارچها و ظروف كريستال و كاغذهاي شكلات و آدامس و ... براي فراهم كردن زمينه تحريك جنسي و دريدن پرده شرم و حيا سوق دادن خانواده‏ها بخصوص نسل جوان بسوي فساد و بي‏بندوباري.
6ـ سيستم باز در مبادلات مسافر كه امروزه به صورت يك اصل قابل قبول بين‏المللي در آمده عامل مهمي در خدمت تهاجم فرهنگي غرب بشمار مي‏رود و متأسفانه ضرر اين پديده دو طرفه است.
زندگي پر از زرق و برق و جاذبه‏هاي مادي و بدور از تقييدات اخلاقي همراه با امكانات زندگي و نظم و انضباط ظاهري در امور جاري غرب براي هر بيننده‏اي فريبنده و جذب كننده خواهد بود و غالب مسافرين ديار غرب حتي دينداران با فرهنگ هم نسبت به يك و يا چند جنبه از زندگي غربي شيفته مي‏شوند و با زمينه پذيرش فرهنگ غرب و يا لااقل عدم برخورد خصمانه وارد كشور و خانه و كاشانه خويش مي‏گردند و رفتار و اخلاق بسياري از آنها يا رنگ غربي به خود مي‏گيرد و يا مداح و مُبلغ مي‏شوند و يا در درجه نازلي افسوس مي‏خورد كه چرا نظام اجتماعي و اداري و معاملاتي ما مسلمانها چنين انضباطي ندارد؟
روزي به عيادت يكي از فضلاء متعهد كه براي معالجه به اروپا رفته بود رفتم يكي از آقايان از وضع بهداشت و دارو و درمان آنجا پرسيد جناب ايشان شرح مبسوطي از تعهد پزشكان و پرسنل بيمارستان و نظام دارو و درمان اروپا بيان فرمودند كه براي همه حضار جالب و قابل تحسين بود و در مقايسه با وضع بيمارستانها و درمان خودمان تأسف را بهمراه داشت درست است كه فساد اخلاقي آنها از نظام اداري و پزشكي و توليدات‏شان بايد تفكيك شود اما اين تفكيك صددرصد براي همه كس ممكن نيست. و ناخودآگاه درجه خصومت با فرهنگ مبتذل آنها را پائين مي‏آورد.
از طرف ديگر مسافرين اروپائي و غربي كه به ايران مي‏آيند، با خود سوغات فرنگ و فرهنگ فرنگ دارند و بر اين گرفتاري اضافه فرماييد پديده شوم توريسم و باصطلاح فريبنده آن جهانگردي كه مسافرين غربي كه وارد ايران مي‏شوند و مسافرين ايراني كه در گروه جهانگرد به اروپا مي‏روند از چه قماشي هستند و هر دو دسته چه فرهنگي را وارد ايران مي‏نمايند. در ساعاتي كه هواپيماهاي اروپا در فرودگاه مهرآباد به زمين مي‏نشينند و يا به اروپا پرواز مي‏كنند ساعاتي در سالن عمومي فرودگاه بسر بريد و با چشم خريدار نگاه كنيد تا ببينيد با وجود محدوديت هايي كه در فرودگاه از لحاظ رفتار و حجاب وجود دارد چگونه برخوردها و معانقه ‏های دو جنس مذكر و مؤنث و ... ظهور دارد اميد است پديده شوم جهانگردي جامه عملي نپوشد و ايران اسلامي براي جذب توريست و درآمد ارزي، سرمايه‏هاي معنوي و آرمانهاي اسلامي را از دست ندهد و به رخ كشيدن آثار باستاني ايران به قيمت از كف رفتن فرهنگ باستاني ما نشود و به همان ضررهاي فرهنگي مسافرتهاي معمولي اكتفا كنيم و از شرّ برنامه جهانگردي در امان بمانيم.

 پی نوشت ها :

1 - مقدمه ابن خلدون

منبع : راسخون

 

تست      
 خودشناسی 

 

تست خودشناسی

 

 

 

خود را بهتر بشناسیم

 

 

1.آيا گاه‌ و بيگاه‌ دروغ‌ مصلحتي‌ مي‌گوييد؟

1- بلي

2- خير

3- نمي دانم


2. آيا تا به‌ حال‌ چيزی‌ كش‌ رفته‌ايد؟

1- بلي
2- خير
3- نمي دانم


3. آيا تا به‌ حال‌ خودتان‌ را به‌ تمارض‌ زده‌ ومرخصي‌ استعلاجي‌ گرفته‌ايد؟

1- بلي
2- خير
3- نمي دانم


4. آيا تا به‌ حال‌ برای‌ بالا بردن‌ فروش‌ توليدات ‌محل‌ كارتان‌، به‌ دروغگويی‌ متوسل‌ شده‌ايد؟

1- بلي
2- خير
3- نمي دانم


5. آيا طوری‌ رفتار مي‌ كنيد كه‌ ديگران‌ شما را ثروتمندتر از آنچه‌ هستيد، در نظر بگيرند؟

1- بلي
2- خير
3- نمي دانم


6. اگر بدانيد كه‌ يكي‌ از دوستانتان‌ دروغ ‌مي‌گويد، آيا به‌ حمايت‌ از او مي ‌پردازيد؟

1- بلي
2- خير
3- نمي دانم


7. آيا حاضريد دوستتان‌ بابت‌ كارخلافي‌ كه‌ شما مرتكب‌ شده‌ايد، مورد تنبيه ‌و مجازات‌ قرار گيرد؟

1- بلي
2- خير
3- نمي دانم


8. اگر در پاركينگ‌ عمومي‌، به‌ طور اتفاقي‌ به ‌ماشيني‌ خسارت‌ وارد آوريد، آيا تاوان‌ آن‌ رامي ‌پردازيد؟

1- بلي
2- خير
3- نمي دانم


9. اگر در خيابان‌ يا اماكن‌ عمومي‌، كيفي‌ پر از پول ‌پيدا كنيد، آيا آن‌ را تحويل‌ كلانتری‌ و يا مأموران‌ پليس‌ مي‌دهيد؟
1- بلي
2- خير
3- نمي دانم


10. اگر در بانك‌، چكي‌ دريافت‌ كنيد كه‌ متعلق‌ به ‌شما نباشد، آيا آن‌ را پس‌ مي‌ دهيد؟

1- بلي
2- خير
3- نمي دانم


11. آيا تاكنون‌ از زير هر گونه‌ مالياتي‌ در رفته ‌ايد؟

1- بلي
2- خير
3- نمي دانم


12. اگر در محل‌ كارتان‌، متوجه‌ شويد كه‌ يكي‌ ازهمكاران‌ به‌ نوعي‌ اختلاس‌ مي ‌كند، آيا جريان‌ را به مافوق‌ تان‌ گزارش‌ مي ‌كنيد؟

1- بلي
2- خير
3- نمي دانم


13. اگر مغازه ‌داری‌، در هنگام‌ پس‌ دادن‌ پول‌ تان‌،زيادی‌ برگرداند، آيا او را در جريان‌ قرار مي‌دهيد؟

1- بلي
2- خير
3- نمي دانم


14. اگر شيشه‌ای‌ را بشكنيد، آيا خسارت‌ آن‌ راپرداخت‌ مي ‌كنيد؟

1- بلي
2- خير
3- نمي دانم


15. آيا از كنار تابلوها و علايم‌ هشدار دهنده‌ دراماكن‌ عمومي‌، مثل‌ وارد محوطه‌ چمن‌ نشويد بي‌اعتنا عبور مي ‌كنيد؟

1- بلي
2- خير
3- نمي دانم

 

 

*****

نتایج :

 

به ازای هر جواب بله ۰ امتیاز جواب خیر ۲ امتیاز و نمیدانم ۱ امتیاز به خود بدهید

در ادامه نتايج مختلفی بر حسب دامنه امتيازات کسب شده ارايه شده که شما با مقايسه امتياز خود می توانید نتيجه مربوط به خود را مشاهده نماييد.


امتياز بين26‌  تا 30
    نمايانگر آن‌ است‌ كه‌ فردی‌ به‌ شدت‌ و به‌ حد افراط درستكار، صادق‌، شريف‌، رو راست‌ و راستگو هستيد.
    
امتياز بين‌22  تا 25
    نمايانگر آن‌ است‌ كه‌ فردی‌ كاملا درستكار، صادق‌،شريف‌، رو راست‌ و راستگو هستيد.
    
امتياز بين‌18  تا 21
    نمايانگر آن‌ است‌ كه‌ فردی‌ بالای‌ متوسط هستيد.
    
امتياز بين‌13  تا 17
    نمايانگر آن‌ است‌ كه‌ فردی‌ ميانه‌ حال‌ و متوسط هستيد.
    
امتياز بين ‌9  تا 12
    نمايانگر آن‌ است‌ كه‌ فردی‌ هستيد تا حدی‌ حقه‌ بازمتقلب‌ و فريب‌ كار.
    
امتياز بين‌5 تا 8
    نمايانگر آن‌ است‌ كه‌ فردی‌ حقه‌ باز، متقلب‌ و فريب‌كار هستيد.
    
امتياز بين 0تا 4
    نمايانگر آن‌ است‌ كه‌ فردی‌ به‌ شدت‌ حقه‌ باز،متقلب‌ و فريب‌ كار هستيد

 

  متبع : Takbarg.ir

 

  عبادت      
و بندگی    

 

 

کاهش انحرافات جنسی با نماز

 

نويسنده : دکتر مجید ملک محمدی
 

ان الصلوه تنهی عن الفحشاء و المنکر سوره مبارکه عنکبوت آیه ۴۵
 
انحرافات جنسی از دردناک ترین مشکلات بشر در آستانه قرن بیست و یکم است.
 
بررسی های کینزی در سال ۱۹۴۸ نشان داد که از هر ۱۰۰ مرد آمریکایی ۴ مرد منحصراً همجنس خواه هستند، یعنی کوچکترین تمایلی به جنس مخالف ندارند!؟ این در حالیست که تعداد زیادی از این ۱۰۰ نفر، همجنس را بر غیر همجنس ترجیح می دهند یا تفاوتی بین همجنس و غیر همجنس برایشان مطرح نیست و یا با این که به غیر همجنس متمایلند، به طور اتفاقی یا بیش از اتفاق همجنس بازی نیز می کنند. بدین ترتیب این آمار نشان می دهد، بیش از ۳/۱مردان آمریکایی بعد از سال های بلوغ خود همجنس بازی کرده اند و حداقل نصف این آمار در مورد زنان آمریکایی نیز صادق است.(۱)
 
تازه این آمار مربوط به زمانی است که تفسیر غلط از نظریات فروید و انحراف از آن، گسترش چندانی پیدا نکرده بود. بدیهی است پس از گذشت چند دهه باید هم، همجنس بازها به جایی رسیده باشند که در پارلمان آمریکا برای خود نماینده داشته باشند و کمیسیون تشکیل دهند.
 
جالب اینجاست که برخی منابع علمی روانپزشکی، حتی این تمایل را در برخی کاملاً بهنجار و طبیعی با شخصیت پایدار و عاری از هر گونه نشان روانی و با انطباق خوب از نظر اجتماعی توصیف کرده اند! (۲)
 
با این اوصاف اگر همجنس بازی و لواط انحراف جنسی نیست، می توان حدس زد که انحرافات جنسی در قاموس غرب دیگر چه واویلایی است؟!
 
بچه بازی، نمایش اعضای جنسی، سادیسم و مازوخیسم جنسی، مبدل پوشی، خود ارضایی، نظر بازی، حیوان دوستی، مرده دوستی و نمونه های بسیار متعدد دیگری که قداست قلم مانع از توصیف آنهاست، همگی نمونه هایی از مهار گسیختگی و سقوط فاجعه آمیز غرب در قهقرای فساد جنسی و فحشاء به شمار می آیند.
 
بدین ترتیب انحرافات جنسی صرف نظر از مشکلات اجتماعی، فرهنگی، خانوادگی و .. که ایجاد می کنند، تنها در بعد پزشکی و آن هم جدای از نتایجی که در بروز بیماری های جسمی ماند بیماری های مقاربتی بر جای می گذارند، به خودی خود، از بزرگ ترین مشکلات پزشکی بشر امروز به حساب می آیند.
 
این در حالیست که در جوامع اسلامی، قرن هاست که نماز فعالانه و مقتدرانه بسان یک منجی قابل اطمینان، دامان مدد جویندگان از خویش را از هر گونه فحشاء و انحراف جنسی پاک و مصون داشته است.
 
آیین اسلام با ترغیب های متعدد به امر ازدواج و به خصوص با وضع قانون ازدواج موقت(که با وجود آنکه از موارد اساسی اختلاف شیعه و سنی است، در کشور شیعه مذهب ما نیز بسان ممالک اهل سنت به فراموشی محض سپرده شده است) از هر جهت انسان را برای ارضای غریزه نیرومند جنسی، از طریق مشروع راهنمایی می کند. آیات متعدد سوره های نور، احزاب، بقره، نساء و .. بهترین گواه این موضوع است.
 
اما علاوه بر تحریک همه جانبه اسلام برای ازدواج و حتی سهل نمودن آن مثلاً با وضع قانون متعه یا ازدواج موقت(برای ریشه کن کردن موانع اقتصادی ازدواج) و علاوه بر مجازات های سختی که برای منحرفین جنسی در نظر گرفته شده است، سایر قانون های اسلامی به گونه ای ارائه شده اند که چنانچه حتی شخص به دلایلی از ازدواج باز ماند، هرگز به فساد و انحراف آلوده نشود و در رأس این قانون ها، فریضه نورانی "نماز" است.(۳)
 
نمازگزار با امداد از "نماز" توانایی کنترل غرایز خود را افزونی می بخشد و آتش سوزاننده و پر لهیب فحشاء را که چه بسا ممکن است به انحراف جنسی بیانجامد به آب عفاف، سرچشمه گرفته از "نماز" خاموش می کند.

 

پي نوشت :

(۱) ترجمه سیناپس روانپزشکی کاپلان ـ سادوک ـ جلد سوم ـ ص ۷۲
(۲) روانپزشکی لیفودریس ـ مقاله اختلال های جنسی ـ ترجمه دکتر لون داویدیان ـ ص ۳۱۳
(۳) برای شرح بیشتر رجوع شود به نکته ای از این مجموعه مقالات، با عنوان "تاثیر نماز بر بیماری های مقاربتی"
 

منبع:http://www.sibtayn.com

 

لينکهای    
 هفته      

 

وب سايت شبكه تحقيقات گياهان دارويی

 

كتابخانه مركزی دانشگاه تهران

 

انجمن مدیریت اجرایی ایران

 

مركز پژوهشهای اسلامی صدا و سیما

 

سفید مثل برف

 

هفت شهر عشق